Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

B3n

Čo dodať... Vo filme odznie na záver veta, že sheeple (ovčania) nechcú slobodu, chcú byť ovládaní. Na film pustili ľudí len s nejakým preukazom, ktorý dokazoval oddanosť systému.  (Na film o Matrixe pustil Matrix ľudí len s preukazom, ktorý im je v skutočnosti nanič, ale "sa to" vyžadovalo, tak si ho zaobstarali). Kto toto nepochopí až takto ukázané a povedané, tak si to jednoducho zaslúži. A teraz ako si čítam komentáre, veľa ľudí chcelo Matrix 4, aby to bolo pokračovanie akčného príbehu, ale toto nie je také priame pokračovanie, toto je doslovné predstavenie situácie na tanieri, až pred ústa, keďže 20 rokov takmer všetci spia... A nepomohlo ani to. ()

x_ander

Předem upozorňuju, že tady to nepůjdě bez spoilerů. Pokud bych Resurrections měl hodnotit jedním slovem, bylo by to "nedotaženost". A to bohužel téměř všeho. Na nový přírůstek do mého oblíbeného univerza se dívám poměrně dost smířlivě, rozhodně jej neberu jako zbytečný nebo dokonce jako vyloženě špatný. Nakročeno tady bylo velmi dobře, ale bohužel - není to dotáhnuté tam, kam být mohlo (a mělo). Úvodní meta hodinka byla fajn. I přesto, že to celé byla jen paráfráze na první film a jen berlička k tomu, jak z Nea opět udělat neználka a protáhnout ho králičí norou. Ale berlička originální, takže vše v pořádku. A narozdíl od některých jsem rád, že se pak vše vrátilo do starých kolejí a opravdu jde o pokračování původní trilogie. A cením i to, že základní příběhová linka jev podstatě "jenom" o vztahu Nea a Trinity a ne o zachraňování světa atp. Přesto mi vadí některé velmi nedotažené dějové linky, scény, postavy, prostě skoro vše. Velmi se mi líbilo nové uspořádání světa (pronikání programů do skutečného světa, soužití lidí a strojů), ale z tohohle světa jsme viděli jenom naprosté minumum. Když si vzpomenu na vykreslení Zionu, což bylo živoucí město plné lidí, tak mi opravdu nestačí z nového světa vidět jen balkon s Niobe a pár lidmi a scéna s jahodou. Sterilní, bez atmosféry. A podobně je to s Matrixem samotným - místo budování světa tady máme scénu s Merovingianem, což nejdříve potěší, jen aby človek velmi rychle vystřízlivěl s tím, že ta svéna je zbytečná a bohužel až nechtěně směšná. Přitom myšlenka programů v exilu po nahození nové verze Matrixu je zajímavá. Jenže tady se scény hážou jedna za sebou bez rozmyslu, náhodně a hlavně bez účelu. A do toho ta akce. Tady to bolí nejvíc. Když nic jiného, tak každá akční scéna původní trilogie byla legendární. Tady akce opravdu otravuje, je nezajímavá, nudná, a prostě... nedotažená. Celý film, a u akčních scén to bije do očí nejvíc, působí hrozně obyčejně, levně, až televizně. A to mě na tom všem mrzí nejvíc. Když to shrnu - čtvrtý Matrix není špatný film, jen působí zbytečně uspěchaně a obyčejně. Základní kostra příběhu se mi líbila moc, Neo a Trinity jsou moc fajn, a časem celý film asi vezmu na milost. Jen kdyby to mělo 20-30 (smysluplných) minut navíc, aby se trochu zapracovalo na atmosféře a světě, kdyby to mělo daleko lepší akci (vždyť měli doslova na place Stahelskiho, sakra!), kdyby do toho dali trochu víc peněz, kdyby... prostě jen kdyby. A za kdyby nemůžu dát víc než 3*. ()

BlackAdder87

Nový Matrix selhává především tam, kde si před více než dvěma dekádami vydobyl největší slávu a to v akčních scénách, které jsou prostě strašné. Nepomáhá ani to, že polovina filmu recykluje původní trilogii (bez uvozovek, protože v tomto případě to už víc doslovné být ani nemůže). Shrnuto a podtrženo, takhle resuscitace, se moc nepovedla, ale pacient zatím žije. ()

ProsteDub

Resurrections je to jako s dobrým coverem tvé oblíbené skladby. Párkrát poslechneš, řekneš si, že to není špatný, vesele se pak ale vrátíš k originálu, kterému se nic nevyrovná. ()

nichts

Z vizuálního hlediska se to nedalo vydržet. Klišé a ještě ke všemu špatně udělaný. Běžný dialogy a takřka všechny vedlejší postavy byly plochý jak moje bejvalka. Bylo mi z toho trapně. Nicméně motivace aktérů byly krom obyčejně svěží. Opravdu se podařilo vytvořit dobrý příběh bez války, bez my a oni. Svět kde je mnoho aktérů s pozičně danými zájmy a vzpoura vychází z touhy a utrpení, jež jsou schopny oslovit druhé, vytvořit spojence. Nevadí, že vzpoura není konstruktivní, stačí, že se vyhne katastrofě sdíleného světa a směřuje ke světu svobodnějšímu. ()

PanPyzamo

Na novej Matrix jsem musel jít, protože je to prostě Matrix. Trailery se mi vcelku dost líbily. Bohužel to beru tak, že jsem byl oklamán a jen se dostal do jakési iluze, že by to mohlo být dobrý. Jsem totálně zklamán. Když film začal, tak prvních zhruba 10 minut jsem si říkal jo, je to tady. Líbilo se mi to. Bylo to supr. Netrvalo ale dlouho a bylo zle. Hodně zle. Nastala chvíle, kdy jsem si říkal, že tohle už pokazili a nemají šanci to moc napravit. Bohužel se už se mnou tento pocit táhl po zbytek filmu. Po nějakých těch 15 minutách mě film nebavil, nezajímal a příběh mi přišel špatný. Sérii mám rád hodně a trilogii považuji za něco úžasného a ano, mám velice rád i Reloaded a Revolutions, ale tohle, tohle fakt ne. Nový The Matrix Resurrections se mi snad vůbec nelíbil. Jediné, co mě sem tam oslovilo, byla akce, protože měla dobrou hudbu. Následně mě ale hned zklamala, protože měla místy divné efekty zpomaleného zasekaného obrazu, které používaly filmy tak v roce 2000. Jestli zde tohle měla být nějaká nostalgie nebo něco, co mělo působit dobře, nevím. Akce z původního Matrixu, který vyšel v roce 1999 mi přišla přitom mnohem lepší, protože ta tyhle zpomalené momenty co tak vím neměla. Kde si musím rejpnout je i samotný Neo. Ten je zde podle mě dost o ničem. Jeho mladší já by mu nakopalo zadek. Je mi jasný, že se zde snažili zachytit to, že zestárl a že už není tak dobrý, jak kdysi býval, ale za mě byl fakt o ničem a to tak, že mi přišlo úplně, ale že úplně zbytečný ve finále tohle pokračování dělat. Příběh je podle mě strašný a to jsem ještě nezmínil, že se snaží nějakým způsobem propojit předešlé filmy a vysvětlit některé věci ohledně nich, což většinou nedopadá dobře a zde to dopadlo řekl bych přímo otřesně. Akce je častokrát horší než v předešlých filmech, protože Neo už není, co bejval. Na tomhle filmu kromě pár momentů s dobrou hudbou bohužel nevidím nic dobrého. Tohle se podle mě nemělo stát. Zbytečně to kazí sérii. Takového nemilého pokračování se dočkalo i více sérií, jako třeba Terminátor, Vetřelec, Predátor a tak dále. Teď už smutně za sebe potvrzuji, že tuhle "mašinu na peníze" a ždímání známé značky dostal i Matrix. Za mě velmi špatný film, kterému se doporučuji vyhnout a fanouškům série jakbysmet. Celkově to na mě působí, jako nějaký lepší fan-made film než opravdové pokračování. 3/10 ()

Tomko87 odpad!

No, nebolelo to tak ako som čakal, ale.. Ale.. Je to skrz na skrz zbytočný film. Aj keď sa pani reziserka Lana snaží priniesť niečo nové, tak vlastne vo všetkom zaostáva za prvou časťou. Tým myslím úplne vo všetkom. Nosný príbeh, akcia, herci, soundtrack. Mladý Morpheus bolí ako sviňa. Mindhunter Agent Smith je prekvapivo oukej, ale Hugovy Weavingovy nesiaha ani po členky. Skrátka a jasne, nie celkom zlá, ale nie celkom vydarená jednohubka na jedno pozretie. A prosím, nehajte Matrix už Matrixom. ()

Kovalevka

Před premiérou filmu jsem se chtěl připravit a proto jsem si udělal maratón původní série Matrix a musím říct, že tento film opravdu fyzicky bolí. Kdybych to měl zhodnotit tak bych to popsal jako mix filmů den nezávislosti 2 a série Skylines. filmy na které se moc dívat nechcete, ale když už není v televizi nic jiného tak to neurazí. Snad příště to bude lepší, ale tento film bych přeskočil v sérii. ()

tele.kom

Proč Matrix z roku 2021 vypadá víc uměle a digitálně než Matrix z roku 1999? Choreografie akčních scén nuda, meta narativ po prvních deseti minutách začal byl otravný. Přijde mi to celé dost odfláknuté a nechápu tu potřebu Lany Wachovski točit pokračování Matrixu jen proto, že by tak jako tak vzniknul, když tohle má být výsledek. Vlastně moc nevim proč do toho Keanu a Carrie šli. Nevidím k existenci čtyřky žádný důvod z hlediska posunu děje nebo vývoje postav. Má to své momenty a pár originálních nápadů, ale jako celek mě to celé spíš štvalo. ()

imaginer21

Vztyčený prostředníček od Lany všem cynikům, tohle je čistě romantický epilog k závěru celé trilogie. Chápu hluboké zklamání těch, co čekali nějaký další mind-twist posun nebo alespoň důmyslnější práci s látkou, která před 20 lety definovala nový subžánr. Ale Lana tyhle ambice neměla, chtěla prostě happy end aspoň tam, kde to mohla ovlivnit: Na plátně. Ostatné sám Keanu Reeves se k projektu upsal se slovy "Lana napsala moc krásný příběh". A tak ho tu máme, ruku v ruce s křehkým a bolavým srdíčkem tvůrce/tvůrkyně. Jako romantické duši mi to kupodivu sedlo a to i se vší tou vysvětlovací omáčkou i progresem v technologii v prostupování mezi oběma světy. Všechno bylo velmi čistě a hodnověrně vysvětleno tak, aby se mohlo jít k tomu hlavnímu: Akci. Jenomže tady právě všechna ta radost končí. Původní trilogie měla jeden obři triumf, kterým byla neodmyslitelná epičnost, definovaná jak inovativním přístupem k vizuálu, akcí jako takovou, tak opravdu nezaměnitelným zvukovým doprovodem. Tahle stránka věci novému Matrixu chybí, jede si svou komorní cestou, která možná funguje samostatně (podle hodnocení ale příliš ne), ovšem rozhodně ne v rámci tetralogie. Pořád jsem čekal, kdy se rozezní pověstné skřípavé burácení za dynamické techno hudby nebo řežby alá AC/DC, ale to vše zůstalo tatam, resp. jen pomrklo na fanouška při závěrečné scéně. A to je setsakra málo. Ovšem ruku na srdce, kdybych to měl brát z obou stran - ze strany diváka romantika i ze strany milovníka kvalitní epické scifi, Matrix vždy měl zůstat u prvního dílu. Každý další byl z mého pohledu zbytečný. Takže kvituji na Laninu snahu dát Trinity a Neovi po těch všech dějově i myšlenkově překombinovaných (a pro mě zbytečně nadhodnocených) sequelech jeden, který skončil tak, jak jsme to měli rádi na konci toho jediného originálního Matrixu z riku 1999. Objektivě je toto tak na 3 hvězdy, ale protože srdce zaplesalo pro malou satisfakci po letech, jednu z radosti přihazuji. Další pokračování je ale vskutku zbytečné. ()

liborson odpad!

Konec, ztráta, zmar, zoufalství. Co k tomu říct na závěr? Jedno z nejzbytečnějších pokračování. S přehledem se to řadí mezi nejhorší filmy ever. Nechte Matrix Matrixem a vymyslete něco jiného. Hrozný casting, obraz jak z TV produkce, choreografie nula a celkové charisma filmu v záporných číslech. ()

Felix22

Tohle se hodnotí opravdu těžko a musel bych to vidět ještě několikrát, abych si na to udělal ucelenější názor. Čtvrtý Matrix je zajímavý, ale dobrý bych používal v kontextu tohohle snímku opatrně a je tak nějak na půl. Jedna část je fakt bída, zatímco ta druhá ukazuje zajímavé nápady a témata, která jsou ale často zrealizována ne tak úplně dobře, což je škoda. Původní trilogie je zkrátka jinde a celkově to bylo bez atmosféry a pořádně natočené akce. Nové postavy byly nevýrazné a nová verze "Morfea" mě neuvěřitelně s*a. Zatím 70% ()

Dexter666

Zhrnul by som to asi takto: Dobré pokračovania nemusia parodovať látku z ktorej vychádzajú. Tam kde je M4 silný, je originalita, ale čo na to, keď jej je tak málo a zvyšok je len vývar ochutený sebairóniou? Tá pachuť po záverečnej scéne, ktorá sa dostaví s tou trápnou cover verziou Wake up sa nedá ignorovať. Potitulková scéna je už z Marvel univerza, to je fakt hnus velebnosti. Žiadne peniaze sveta nestoja za to, aby sa niekto vysral na vlastné dedičstvo. Meta my ass! ()

rigby

Na nový Matrix jsem neměl žádná očekávání, a dobře jsem udělal. Z mého pohledu se jednalo o prostý vzpomínkový film zaplněný přímočarými odkazy a citáty nejen slovními, ale i obrazovými. Scénář byl dobrý, děj také dával smysl, ale kultovního prvního Matrixu se nedotkl ani konečky prstů. Použity byly snad všechny oblíbené viděné scény. Bullet time byl tentokrát vyčerpán až na hranici, více už z tohoto zastaveného momentu asi ani nelze vytěžit. Koukalo se na to hezky, ale bylo to jen takové vzpomínání, po kterém toho moc nezůstane. Pokud si budu chtít připomenout Matrix, vrátím se zpět ke kultovnímu prvnímu dílu, ten má své silné kouzlo dodnes. ()

Heywood

Matrix 4 udržel vysokou kvalitu řemesla, zestárlí herci nepůsobili trapně byť ohnivá láska u věku 57 ap. už moc uvěřitelně nezní. Doplněno mladou generací kompilace vypadala slušně, ale pak se začnou projevovat ty fráze a politické hovadiny. Než se objevil generál, jeden z nás sledující film s nádechem ironie tipoval, že to bude nějaká černošská herečka a bum! bylo to tak. V tu chvíli šel film o 40% dolů. Tohle bylo směšné a herečka, paní Smithová nestála za nic ani v těch ušmudlaných džínách. Navíc: 60 let po “smrti” Nea je systém postaven na diktatuře jedné blbky, která sice asi rozezná užitečné a výhodné, ale neví, co je správné d důležité? Hodně špatné poselství filmu. A závěr: teď to tady budeme bačovat my… Už vidím : Všichni dobří rodáci, tam taky přišli bačovat.. Kritika globalismu, že lidem vyhovuje jejich pohodlíčko je sice hezká, ale neslyšel jsem ani slovo o tom, že by Wachovská proti tomu něco dělala a údajný výsměch Hollywoodu jsem ve filmu nenašel. Ani ten “Catrix” mi nepřipadl vtipný. Jako by někdo chtěl shodit Matrix1, který jsme ale dobře pochopili. U 4 dílu je konec postaven na přípravu 5, takže Wachovská se posmívá, ale peníze ji nesmrdí. Jsem z filmu nenadšený a spíše rozpačitý. 50% ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách