La Lune à un mètre

• Francúzsko Le Rêve d'un astronome (viac)
Komédia / Sci-Fi / Krátkometrážny
Francúzsko, 1898, 3 min

Réžia:

Georges Méliès

Krátkometrážny film o tom, ako bádajúci astrológ zaspí a do sna sa mu vblúdi sudička, prinášajúca mu to, po čom najviac túži. Do sna sa mu teda dostáva vytúžený mesiac, ktorý má konečne na dosah a tak ho môže bližšie spoznať. V bláznivom sne o mesiaci mu ale začne robiť šarapatu čert... (T2)

PetrPan

Sakra, co ten Měsíc Mélièsovi udělal ? Není to poprvé, co jej představuje jako netvora napadajícího nebohé lidské oběti, tentokrát mu málem podlehne nebezpečně zvídavý středověký astronom, který je pohlcen, rozčtvrcen a zbytky jeho těla ten strašlivý lunární potvor vyvrhne jako právě nakrmený výr. Nebýt soucitné sudičky, zůstal by hvězdář v Pánu. Tohle je bez jakýchkoliv pochybností první brutální horor s gore tematikou. ()

T2

Príbeh o bádajúcom astrológovi a o tom ako mesiac sa s nim pohráva v zasnenom príbehu, je na dobu vzniku vo svojom spracovaní a prevedení dekorácii, niečím úžasným, čo sa len tak nevidí, k tomu to výborne slúži ako vtipná groteska plná kikskov. /95%/ __Krátkometrážny film si pozri na: http://www.youtube.com/watch?v=0IE6GFvuoQ0&NR=1 ()

Jara.Cimrman.jr

Mélièsův snový mix má schopnost uvádět v úžas nad autorovou fantazií, ale stejně tak se do mysli vkrádá myšlenka, že nadšeně filmující kouzelník to chvílemi s palbou triků na diváka trošku přehání. Nicméně pro filmové odborníky mého typu, kteří jsou schopni týdny bádat nad způsobem vložení filmu do kamery, považuji tento snímek za vynikající studijní materiál. ()

Hellboy

Jeden z raných Mélièsových snímků, délka cca 3 minuty, obsahem je katastrofická zápletka, ve které na Zem přilétne Měsíc a pěkně potrápí hvězdáře v Mélièsově podání. Nakonec se ukáže, že se to astronomovi jen zdálo... Zajímavý doklad neexistující práce se střihem z počátků kinematografie. ()

Radko

Zvláštna logika snu spracovaná výstižnejšie a humornejšie ako v síce skvelom, no zbytočne útrpne sladkobôľne dekadentnom ( a tým aj mierne v druhej polovici nadbytočne dlhom) Andalúzskom psovi. Meliés pracoval s komikou, hrôzou (rozštvrtené telo), absurdnou komikou, satanskými motívmi a prekvapením. A to všetko vyše dvadsať rokov pred Dalím a Buňuelom! A stačili mu na to tri minúty! Koncentrovanejšie a vtipnejšie než preslávený "snový film". ()

D.Moore

Tedy už se mi zdálo leccos, ale Měsíc mě ve snu ještě nikdy sežrat nechtěl. Naštěstí. Za to, jak ošklivě se tady k hvězdáři choval, si trefu raketou do oka v Cestě na Měsíc vysloveně zasloužil. ()

honajz

Vynikající spojení jevištních gagů a triků jak divadelních, tak filmových, kde vše dohromady skvěle funguje a film pobaví a rozesměje i po všech těch letech. ()

anais

Předchůdce slavné Cesty na měsíc, skoro by se chtělo říci prequel. Vědec (podobný jako vidíme přednášet v úvodním tableau Cesty na Měsíc) se tak moc zabývá Měsícem, až se mu začne zdát bláznivý sen, ve kterém velká Měsíční koule požírá vše, co jí přijde do blízkosti. Jsou tu dokonce podobné výtvarné motivy jako v Cestě na Měsíc - design satelitu s očima a ústy, ale i ústřední malovaný prospekt s teleskopem je v podstatě první verzí úvodního prospektu z Cesty na Měsíc. ()

Iggy

Připomnělo mi to text Ducháčkovy Garage: "Bedna už je ve sklepě a dědek víko votvírá,/ v ní je měsíc svázanej a von se blbě usmívá,/ nazývá to perigeum, jaký vůbec možný je,/ vodváže ho, vylezeme, měsíc k nebi vypluje." ()

Marek1991

Predchodca známeho filmu Cesta na Mesiac v podaní prvého filmového pána trikov Mélièsa. Nuž veľmi veľa heftov, veľa srandy, ale myslím, že to bolo trošku aj prehnané. Za približne 3 minúty tam asi chceli stihnúť, čo najviac a potom s tým koncom to bolo, tradičné prebudenie zo sna. Akože bolo to veľmi dobré, ale zrovna uchvátený som nebol. ()

corpsy

Na ploche krátkej ešte aj pre hudobný videoklip, Méliès dokázal pripraviť spŕšku gagov a trikových scén, ktoré vlastne nepotrebujú ani vysvetľovanie. ()

Trevor

Sporadická nostalgická sonda do praveku kinematografie, ktorá ma občas pochytí, najmä po požití ohnivej vody...čo by fanúšik filmi dal aby sa dokázal vcítiť do ľudí vtedajšieho obdobia a pozerak by sa na toto? Satanské obrázky? Obrovský progres? A čo by títo ľudia robili v dnešnom svete? Dokázali by prežiť jeden jediný deň? ()

LeoH

Předchůdce Cesty na Měsíc (a v tom kontextu hezká ukázka, jak opravdu nesmrtelná „novátorská“ díla nepřicházejí z ničeho nic, ale jako logické vyvrcholení pokusů, hledačství, skládání a zabrušování fungujících kousků), už se sympatickou porcí fantazie, antropomorfními nebeskými tělesy, víc než jen náznakem příběhu a přehršlí triků, to celé pouhých deset let po Roundhayské zahradě. ()

gjjm

Do řady Meliesových zakladatelských děl žánru filmové scifi (vedle Cesty na měsíc a dalších) by správně měla patřit i tahle krátká groteska. Astrologové mají ve zvyku chápat planety jako symboly lidí a vlastností, a toto symbolické chápání astrologie se Melies pokusil s vtipem sobě vlastním prolnout s tím skutečným... Jedna z nejnápaditějších a nejujetějších meliesovek; kde jinde uvidíte, jak bizarně rozšklebená Luna sežere astrologovi dalekohled? S asi nepůvodní, ale výbornou hudbou: http://www.youtube.com/watch?v=0IE6GFvuoQ0 ()

pytlik...

První scéna s dalekohledem, hvězdářem a Měsícem obklopeným mraky, který se coby namalovaný na tabuli spojí se Zemí v panáčka, je z výtvarného hlediska naprosto špičková, záhadná, člověk čeká, co tajemného se stane dál. Bohužel, tím, co skutečně přišlo, jsem byl poněkud zklamán. Na druhou stranu Meliese chápu, nemohl s tím nic dělat, protože sny se ovlivnit moc nedají. A já sám je mám daleko nudnější. ()

matolas

Byť astronómom, to nie je len vysedávať pri obrovskom ďalekohľade, ale musíte čeliť aj všakovakým snom o krvilačných mesiacoch a ako to už u Meliésa býva - o ženách. ()