Roundhay Garden Scene

Tento krátkometrážny počin je v podstate začiatok kinematografie. A tak 14. Októbra 1888 vzniká prvý hraný film v trvaní 2 sekúnd, natočení v záhrade u rodiny Whitleyových v meste Yorkshire vo Veľkej Británii. (T2)

PEZ

Prvy film v historii vobec! Ma to sice len 2 sekundy, ale je to skutocna revolucia (prve pohyblive obrazky, ktore kedy spatrili svet). Bohuzial prave v case, kedy si chcel vynalezca Le Prince zaistit slavu verejnym premietanim, za zahadnych okolnosti zmizol (jeho telo a batozinu nikdy nenasli) a tak slavu zozali Lumierovci a Edison. Rezpect a vdaka Le Princovi. ()

igi B.

Ú ž a s n é ! ! ! :-o . . . Z Á Z R A K ! . . . Fotografie se přece nemůžou pohybovat! O tom nelze pochybovat!!! - - - P.S. A pozor! Prohlížení pohyblivých obrázků trvale poškozuje zrak! Nervy nevyjímaje... ;o) . . . O tom jsme nakonec už před válkou hovořili s panem okresním hejtmanem! :-D - - - - - (Poprvé viděno 14.10.1888, komentář zde jako užaslý - stodvacet let a jeden měsíc a jeden den k dobru poté... ;o) ()

DeLaMorte

TAk jsem teď přemýšlel na kolik mám ohodnotit historicky první film na světě...vzhledem k tomu že jsem přemýšlel asi 15sekund a film tvrá sekundy 2 jsem přišel na zcela jasné ohodnocení a tím nemůže být nic jiného než plný počet,protože jsou to právě tyhle 2sekundy díky kterým máme filmy jako takové...co dotat byla to filmová revoluce :-) ()

Trainspotter

Lze se vůbec dohledat prvního filmu? Jeden tvrdí, že toto byl první film, druhý zase považuje za první film jiný půvteřinový snímek a nikdo přesně neví, jestli třeba před jeho "prvním" snímkem si na jiném místě někdo jiný nepohrával s citlivou emulzí a oklamaním lidského oka. A co lze vůbec považovat za film? Film je přece médium, tvořená tenkým průhledným celuloidem s nanesenou světlocitlivou vrstvou atd. a od toho se to tak jako odvozuje... To je jedno, první film možná existuje, možná taky existuje nejlepší film a stejně tak nejhorší atd. ()

MarekT

Pro svůj jubilejní stý komentář jsem si vybral právě historicky první známý film. Vybral jsem si to také proto, že dnes máme Silvestra a končí nám další rok končící na osm - magickou to číslovku. Tento dvouvteřinový záznam obrazu vznikl v r.1888, tudíž další "osudová osmička". Tady lze hodnotit pouze historickou důležitost, a ta je za jednoznačných pět hvězd. ()

• Režisér Le Prince vynalezl v souvislosti s natáčením kameru s 16 čočkami, díky níž mohl být každý frame filmunafilmován jednou čočkou. Kameru pak upravil na jednočočkovou, s kterou byl poté pořízen záznam. (mr.filo)
  • Z filmu se zachovala jen fotografická kopie části 2 1/8 palce širokého filmového pásu. (mr.filo)
  • Ve filmu se objevila režisérova tchýně, která zemřela právě v roce 1888. (Kulmon)