Mladý a nezkušený

• Česko Mladý a nevinný (viac)

Filmovú herečku zavraždí jej manžel, žiarliaci na všetkých jej mladých milencov. Keď jeden z nich, spisovateľ Robert, objaví jej telo, stáva sa hlavným podozrivým a spolu s dcérou policajného poručíka sa dáva na útek. (POMO)

sportovec

Pro mnohé může být překvapením, že se Hitchcock prakticky již od svých prvních samostatných kroků na stříbrném plátně prezentuje jako tvůrce pozoruhodně zralý a řemeslně až nadčasově kvalitní. To, co se může jevit jako náběh ke kýči či jako žánrové nezvládnutí thrilleru, je z větší části důsledkem tehdy stále rychlého a ani zdaleka ne dokonalého a dovršeného vývoje zvukového filmu, jemuž v roce natočení chyběly ještě dva roky do desátých narozenin. Nejlépe tato skutečnost vynikne, srovnáme-li ji v dobových kontextech na jedné straně se špičkou našeho filmu (např. PŘED MATURITOU, CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, LIDÉ NA KŘE) a na straně druhé s elitou světové filmové tvorby té doby (namátkou ALEXANDER NĚVSKIJ, DIKTÁTOR, OBČAN KANE či VELKÁ ILUZE nebo i z našich zdrojů FILOSOFSKÁ HISTORIE). Zdá se, že mladý Hitchcock (v době natočení filmu mu nebylo ještě čtyřicet let) se umělecky i tematicky hledal a zcela vyloučit nelze ani předpoklad, že ve svém britském období - ještě nepoznamenán Hollywoodem - usiloval o vyniknutí mj. i v autorském hraném filmu. Buďjakbuď, příběh rodící se lásky, jehož východiskem se stává podezření z vraždy, působí věrohodným dojmem a upoutá i silnými humornými scénami v duchu proslulého černého humoru ostrovní země za lamanšským průlivem. V každém případě se jedná o dílo, jež i dnes stojí nejen za zhlédnutí, ale i za zamyšlení. ()

B!shop

Fakt nechapu, proc ma automaticky kazdej Hitchovo film vysoky hodnoceni, protoze i on ma par slabsich kousku a tohle je bohuzel jeden z tech pripadu. Kamen urazu je, ze se Hitch nemoh rozhodnout, co ze to vlastne toci. Nejvyraznejsi je romanticka linie, ok, proc ne, ale proc do toho proboha hazi jednou napinavy sceny, podruhy komedialni sceny, kdyz to ve vysledku neni ani moc vtipny, ani moc napinavy. Druhej problem jsou herci. S ohledem na dobu vzniku filmu muzu prehlidnout sem tam nejakou tu zurivou gestikulaci, ale proc je hlavni hrdina, kterymu de o kejhak, neustale strasne v pohode a veselej, to fakt nepochopim. Ale jinak ma film docela slusnej pribeh, kterej az na par hluchejch scen vcelku svizne odsejpa, ale na vic jak 3* to fakt neda. ()

EdaS

Jeden z mála čistě a nepodvratně romantických Hitchových filmů. Mezi hlavními hrdiny to moc pěkně jiskří a závěrečná scéna v klubu patří mezi nezapomenutelné. P.S. Jen by to chtělo ještě sehnat nějakou edici s lepším obrazem, k té z Levných knih pod dementním překladem Mladý a nezkušený se ani přibližovat nehodlám. ()

genetique

Prívlastok mladý a neskúsený by kľudne nalepil aj na režisérsku stoličku nášho majstra Hitcha počas režírovania jedného z posledných jeho filmov z britskej éry. Jediné, čím sa dá film zaradiť do thrillerového žánru je zápletka. Ale napínavý rozhodne nie je. Dokonca kde-tu zablúdi aj k romantickej vsuvke, ale nič z toho sa neprejaví naplno. Charaktery postáv zlyhávajú niekde na pol ceste k perfektnosti, takže aj dialógy a niektoré scény (záverečný bubeník a jeho opité sólo) vyznejú občas možno trošku nechcene smiešne a komicky. Ale tak krásne prostomyseľne a naivne natočený (pôvodne plánovaný napínavý) príbeh som dávno nevidel. Dier v scenári je toľko ako jamiek na golfovom ihrisku. Naopak sa nájdu aj mnohé originálne scény (prepadnutie pôdy v baníckej chodbe, či prechod auta cez železničné priecestie). Je to síce taký malý gýč, ale točený s profesionálnym nadhľadom a a preto sa naň nemôžem dívať až s tak prísnym okom, inak by som šiel ešte nižšie, to mi verte. 60%. ()

NinadeL

Dobový populární románek Skotky Josephine Tey A Shilling for Candles z roku 1936 posloužil jako výchozí námět pro další rutinované setkání Hitche a jeho oblíbeného scénáristy Bennetta. Tentokrát je na počátku vražda mladé herečky a mladík, který se (nečekaně!) omylem stává hlavním podezřelým této detektivní břečky. Skoro se mi více líbí americký distribuční titul The Girl Was Young, protože lépe vystihuje oč jde. Nejlepší na tom celém debaklu je ostatně hen závěrečná taneční hudba sympatického orcgestru. ()

pepo

Celkom fajn krimi romanca s prvkami komédie bohužiaľ zaujímavá hlavne menom v tiulkoch, Najslabší Hitchcock čo som videl a prvý úplne poplatný svojej dobe. A to že v 30. rokoch vznikali vo všetkých spriaznených žánroch budúce superklasiky filmu tiež nepomáha 7/10 ()

kinej

Většinu stopáže se jedná standartně, rutinně zvládnutou detektivku, kterou mohl natočit kdekdo. Avšak eskalace v závěru, již dělá čest jménu Alfreda Hitchococka. Posledních pár minut je napěchováno originálními nápady a odlehčeným napětím. Jinak js snímek Young and Innoncent bez problému odkoukatelý i po bez mála 80 letech od doby svého vzniku. ()

Vančura

Musím přiznat, že jsem se do toho musel dost nudit, abych to vůbec dokoukal. Moc mě to nebavilo, přišlo mi to strašně zaseklé v době svého vzniku, a kdybych nevěděl, že to natočil Hitchcock, asi bych měl problém to vůbec poznat. Nepřišlo mi to ani nějak napínavé - rozuzlení lze celkem bezpracně předem odtušit -  a nebavilo mě vlastně ani obsazení - Nova Pilbeam je vyloženě nehezká (byť připouštím, že jsem možná jen zmlsaný Hitchockovými pozdějšími blondýnami) a ani zbytek castu mě nějak nezaujal. Pro fandy Hitchcocka může být fajn to ze "studijních důvodů" vidět, ale jinak si už moc nedovedu představit, kdo jiný by takový film chtěl ještě dnes vidět. ()

Webb

Lepší než standart s náběhem k lepšímu hodnocení. Filmařina, dynamika, někdy pěkné exteriéry, místy statická kamera, chytlavý příběh, sympatické dialogy. Stále mi tu však chybí lepší prožitek. Celkově spíše silné tři hvězdy, 65% ()

Anderton

Jeden z prototypov akéhosi podžánru útekových filmov, kde hlavná postava popri úteku pred políciou zároveň hľadá aj skutočného vinníka. Keby kvôli ničomu inému, tak kvôli námetu nemôžem ísť pod 80%. Film je veľmi svižný, jeho dej je nepravdepodobný (čo je u Hitchcocka skôr výhodou) a má geniálne finále. Príjemná romantická línia vhodne doplňuje kriminálnu zápletku a naopak. ()

PetrPan

Další z mála Hitchcocků, kde jsem plesal nad romantikou. Velký podíl na tom nese Nova Pilbeam, jejíž přirozený herecký projev mě spolehlivě přikoval k obrazovce a já hltal každé její gesto, úsměv či zamračení. Mladý a nezkušený možná kapku zaostává, zejména za svými mladšími filmovými bratry, co do dokonale vykonstruované zápletky, ale o to víc okouzluje svou jednoduchou přímočarostí a nenuceností vyprávění, které rozhodně nepostrádá spád ani napětí. Mám rád tyhle neobyčejně obyčejné filmy. Za pět. Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

iamek

Skvělý snímek od Alfreda Hitchcocka o útěku a dokazování neviny. Snímek má napětí, romantickou zápletku ... Prostě klasický Hitchcock. ()

classic

Slávna britská herečka Christine Clay, ktorá sa preslávila v Hollywoode, kde strávila dlhých 8 rokov, sa vracia domov na Britské ostrovy, keď v úplne prvej sekvencii po úvodných, čiernobielych titulkoch, sledujem práve túto ženskú postavu, ako sa intenzívne háda so svojím manželom v mimoriadne ostrom kontraste, kedy si medzi sebou navzájom vymieňajú množstvo uštipačných poznámok, ktoré absolútne neveštia nič dobrého, lebo na druhý deň ju more „vypľuje” na pláž v uškrtenom stave, čiže už je tuhá, mŕtva, keď okoloidúci mladý muž Robert Tisdall ju z útesu znenazdajky zrazu uvidí, pribehne k nej rýchlo dolu, kde si ihneď uvedomí, že ju pozná, ako svoje topánky. Dve mladé slečny, ktoré sa taktiež pohybujú po pláži, zbystria pozornosť, ako Bob uteká smerom po pomoc, sa stáva hlavným podozrivým č. 1 ! Je vypočúvaný políciou, na chvíľu komunikuje so „slepým právnikom” , i o malú chvíľu je povolaný na súdne pojednávanie, odkiaľ sa mu ale podarí náhle ubziknúť, že počas úniku priamo narazí na pôvabnú, strašne sexy dcéru náčelníka polície, t. j. na kočku Ericu Burgoyne, ktorá zo začiatku nemá bohvieakú mienku o väzňovi na úteku, tak ten ju vehementne stále presviedča, že treba vypátrať jeho odcudzený “KABÁT” , ktorý bude môcť odpovedať na nezodpovedané otázky, očistí mu meno. Erica síce súhlasí, že mu vyjde v ústrety, ale situácia bude oveľa komplikovanejšia, ale najmä zamotanejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať ! Už neprezradím ani „mäkké f” , to skrátka treba vidieť na vlastné oči, čo bude nasledovať, a vskutku, je to extra interesantné, že Hitchcock zabodoval na plnej čiare. Trebárs preháňam, ale povedal by som, že Mladý a nevinný je jeho najlepším snímkom, ktorý nakrútil vo svojej domovine ? ()

Flego

Majstrovi Hitchovi sa určite téma nespravodlivo obvineného muža páčila a dokazom sú filmy z neskoršej tvorby. V tomto prípade ide o zmes thrilleru, romantiky a humoru a vcelku to funguje dobre. ()

MontyBrogan

Skôr romantická komédia pojednávajúca o úteku pred zákonom neprávom obvineného a mladej krásky, ktorá mu pomáha. Trochu jednoduchší dej na Hitchcockove pomery sa dá vysvetliť aj tak, že pre oboch hlavných hrdinov sa táto nezvyčajná situácia zomlela natoľko rýchlo, že mohli jednať len inštinktívne. Menej komplikovanú zápletku kompenzuje najmä atmosféra, vďaka ktorej je to fakt čarovný film. ()

Dale

Ďalší kúsok majstra Hitcha a aký je to tentoraz neobvyklý námet, čudujsasvete o nevinnom chlapíkovi, ktorého krivo obvinia... Keď už vidíte od tohto režiséra 40. film, ktorý je stále o tom istom, už to nie je len otravné, už to doslova ide na nervy. Tu navyše je ten dej ešte oveľa naivnejší, už len ten samotný útek a samozrejme polícia a Scotland Yard boli vtedy neschopní, takže po dôkaze plášti s opaskom musí pátrať obvinený (akoby to niečo dokazovalo, keby jemu opasok nechýbal :-)). Proste pri viacerých scénach, ktoré zrejme mali byť napínavé, sa len usmejete. A ten koniec... sorry, toto je sotva priemer a nebyť mena režiséra, tak by to ani omylom nebolo v červených číslach. 50% ()

Padme_Anakin

Mladinká Nova Pilbeamová je ve svém přirozeném půvabu a projevu mile okouzlující a Derrick De Marney se mi zamlouval od prvního momentu, hezké oči, příjemný hlas a celkově prostě sympaťák (mohl by hrát bratra Gilbertu Bécaudovi).. Příběh je to sice prostý, ale ti dva mi tak rychle proklouzli do srdíčka, že jsem jim držela palce ostošest.. ()

liquido26

3,5 První polovina filmu byla děsivě nudná a ukecaná. Druhá aspoň trochu zajímavá, ale celkově ten příběh nebyl vůbec nic moc - Hitchcockova klasika - pár na útěku, ale tentokrát v nezajímavém podání. Herci taky hodně nezajímaví. Zachránil to trochu až ten konec. Ale když se to srovná s jinými Hitchcockovými filmy ze 30. let, tak to bohužel neobstojí. ()

Rosana

Sice jednoduchý příběh, kde člověk nenajde moc hloubky, ale zato byl film napínavý, zábavný, dobrodružný a romantický, nemluvím o tom, jak profesionálně natočený, sestříhaný a tak dále. Jednu hvězdičku daruji za záběr v Hotelu Grand, končícím na bubeníkovy oči :) ()