Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

3497299

I když se jedná "jenom" o exploataci exploatace (jak jsem si kdysi někde v Cinepuru, nebo kde, přečetl) - protože Hitchcock v Psychu exploatuje pokleslé žánry, které jsou samy o sobě "jen" exploatací násilí - jedná se samozřejmě o moc hezký film. ()

Kass

"Let them see what kind of a person I am. I'm not even going to swat that fly." Už úvodní titulky, jež jsou prací grafika Saula Basse, svou dravou strohostí dávají tušit, že v tomhle případě rozhodně nepůjde o film, jenž by svou pozornost zaměřoval na nějaké romantizující emocionální výlevy hl. postav, ale naopak se bude soustředit na přesnou, ničím nepřikrášlovanou, výrazně stylizovanou prezentaci podob násilí a jeho odnoží. Provází je impozantní hudba virtuózního génia B. Herrmanna, který za pomoci nervních smyčců postupem času připraví (Alfrédovou režií už bez tak dostatečně vyděšeným) divákům nejednu infarktovou chvilku, v níž bude krev zamrzat v žilách a srdce, pod zářezy drásajících tónů, vypovídat poslušnost. Opravdu nevím, zda-li důvod, že se "Psycho" natáčelo "jen" na černobílý materiál, zapříčinil pouze fakt, že ho Hitchcock točil s minimálními prostředky ve spolupráci s televizním štábem, ale chci věřit, že za tím vším stála mistrova obdivuhodná genialita. Nedovedu si totiž vůbec představit, jakým způsobem by se dalo s tak hrozivě bezprostředním dopadem na diváka docílit natolik tíživé atmosféry plné napětí a úzkosti, jež se prolíná celým filmem, než za využití šerosvitu, kontrastu černé a bílé, hrou strašidelných stínů na zdech... zbožňuju černobílé filmy! Zajímavá je na svou dobu nebývalá míra erotického napětí jež filmem místy probleskuje. Mám na mysli jak úvodní překvapivě uvolněnou mileneckou scénu mezi Marion a jejím přítelem Samem, tak i vzájemný rozhovor mezi Marion a Normanem, který rovněž nepostrádá jistý skrytý erotický náboj. Nehledě pochopitelně na následný Normanův rošťácký kousek, za který by se docela určitě nemusel stydět ani protřelý šmírák J. Stewart :-). A poté již následuje legendární scéna ve sprše, jež celý psychothriller dělí ostřím nože na dvě dějově v podstatě naprosto odlišné části. Zatímco v té první jsme svědky Marioniny krádeže 40 tis. dolarů a jejího následného útěku, u něhož se o veškeré napětí stará prostý pocit viny a hlavně strachu z případného dopadení, v té druhé už nám všem nezbývá nic jiného, než upřeně zírat a ani nedýchat (nechci zde radši nic naznačovat, jelikož pokud je vůbec ještě někdo kdo "Psycho" zatím neviděl, čeká ho nezapomenutelný filmový zážitek s jedním z nejvíc šokujících rozuzlení v historii kinematografie - kéž bych si ho mohl vychutnat jako napoprve :-(. "Psycho" je přelomový film. Zásadní mezník v dějinách filmového umění. Jeho revoluční střih, kamera a Hitchcockova famózní režie, která si vystačí jen s náznaky a hrůzu nemodeluje na plátně, ale nechává ji formovat se v hlavách diváků, oslňuje a inspiruje filmaře dodnes. Mám rád staré filmy především proto, že jsou krásné v tom jak jsou "jiné", u "Psycha" se ale o tenhle případ jedná pouze z části, poněvadž jde o dokonale nadčasové dílo, které vlastně ani nikdy stárnout pořádně nezačalo. Možná to bude znít trochu jako rouhání, ale asi nejčitelnějším důkazem o jeho nehynoucí slávě a popularitě je postava N. Batese, jenž se stal popkulturní ikonou, uctívanou náctiletými stejně vehementně jako módními trendy současnosti určené idoly. Ostatně, teď nedávno jsem viděl v nákupním středisku jeho plastovou postavičku vystavenou mezi Spider-Manem a H.Potterem. Potřebuje to komentář? :-) () (menej) (viac)

Fiftis

Musím priznať, že bolo v skutku príjemné sledovať tento film prvý krát v živote, len pár minút po zhliadnutí seriálu Bates Motel. Ale vyše 60 ročný rozdiel nesie svoju daň. Tento film bol veľmi pomalý, deravý a čakal som od toho viac. Pozeráme sa na 30 minútové upratovanie tela a na 30 minútové - neskutočne nudné "právnické kecy". Má svoju nezabudnuteľnú hudbu, ktorú už dávno poznáme z mnohých paródií a má svoje čaro, ale to je všetko. Je omnoho viac lepších filmov z tejto doby a aj z tej ešte staršej. Ale pozrieme sa na pozitíva, ktoré plynú po zhliadnutí seriálu Bates Motel. Neskutočná nádhera sledovať rovnaké prostredie hotelu a vedľajšieho "strašidelného" domu. Je skvelé vidieť dospelého Normana (čo však nedáva zmysel po zhliadnutí seriálu) a sranda je, že Norman sa skôr podobá na syna Alexa Romera než na svoje mladšie ja. Ale to je len drobnosť. I po miernom sklamaní som v celku natešený na druhý a tretí diel. ()

DJ_bart

Nejnudnější filmový večer co jsem kdy při stanování zažil.... a za mě zároveň exemplární příklad toho, že naivně vysoký hodnocení stejně naivního filmu neudává jeho samotná kvalita, ale pouze jméno overrated režiséra. Jo, usnul jsem u toho. ()

ajuska

Mistrovský kus. Možná, že dnes již některé věci můžou na někoho působit směšně, nevyděsí ho a ani ta pointa pro leckoho nebude tak nečekaná a šokující. Já jsem přesto sledovala film úplně napružená a zároveň si užívala tu atmosféru, v níž znepokojuje pouhý záběr na dům, skvělou hudbu a pěkně zneklidňujícího Normana i jeho maminku.. ()

lamps

Hitchcock byl zvláštní a jedinečná osobnost, jaká se již zřejmě nikdy nenarodí. Jeho PSYCHO je úkazem dokonalé symbiózy mezi režií, kamerou a hudbou, která ve výsledku zanechá tak silný a hluboký dojem, že ještě dlouho po skončení je divák nucen si celý příběh znovu a znovu přehrávat. A co se mu vybaví, není snad ani třeba opakovat-za prvé mrazivá a znepokojivá atmosféra, která se táhne snímkem jako ranní mlha nad poklidným rybníkem. Za druhé legendární hudba od Bernarda Herrmanna, která snad ani nemohla být lepší a především díky ní se slavná koupelnová scéna stále předkládá jako symbol bezchybné hororové práce. No a nakonec skutečně šílený Anthony Perkins a zmíněná kamera, jejíž zásluhou způsobuje i pohled na osamělý temný dům nepříjemné mrazení v zádech. Přesto si ale neodvažuji dát plné hodnocení. Zub času už se totiž přeci jen trochu podepsal a hlavně onen Hitchcockův rukopis, jakkoli obdivuhodný a vytříbený, nikdy nebude představovat můj ne jen filmový, ale vlastně i hororový, ideál.. ()

filmfanouch

Dokonalý film prostě nestárne. A je potom jedno jestli je mu 20, 40 nebo rovnou 60 let jako v případě Psycha, hororové klasiky Alfreda Hitchocka, která dodnes patří mezi základní pilíře žánru hororu. Hitchock pro realizaci svého nejznámějšího filmu udělal vše a navzdory nářkům studia Paramount se mu adaptaci románu Roberta Blocha podařilo realizovat (o tomto velmi těžkém natáčení, které navíc komplikoval ještě Hitchockův komplikovaný vztah s jeho ženou Almou pojednává celkem slušný film Hitchock z roku 2012, kde Hitchocka ztvárnil Anthony Hopkins) a jednoduše realizoval dodnes naprosto parádní atmosférickou klasiku, která má naprosto parádní gradaci a především šlo o přelomový a zásadní snímek, který je dodnes počítán mezi největší klenoty stříbrného plátna. A to naprostým právem. Mně osobně trvalo pár zhlédnutí než jsem genialitu Psycha dokázal plně docenit, teprve po třetím vidění mi ale došlo, že je tohle skutečně vrcholný hororový milník, který neměl obdoby ve své době a dodneška zůstal víceméně unikátním snímkem, který nikdy neomrzí i přesto, že máte po prvním vidění všechny zvraty na stůl a jakoby tím pádem neměl čím překvapit. Pořád tím ale film neztratí naprosto jedinečnou audiovizuální schránku a především skvěle vygradovaný příběh. Už úvodní titulky za doprovodu naprosto parádní znělky Bernarda Herrmanna (dodnes jeden z klasiků filmové hudby) jsou naprosto bravurně atmosférické a i tentokrát se díky tomu dá čekat, že mistr Hitchcock dodá něco mrazivého a potencionálně i jedinečného. To jak bravurně je poté vystavěna hlavní zápletka, jak jsou naprosto bravurně ukázány pocity hlavní hrdinky z nastavené situace (herecký výkon Janet Leigh je naprosto výjimečný) a jak je vlastně jedno, že se do Batesové motelu, hlavního dění tohoto snímku dostaneme až někdy po 25 minutách. Psycho je tak už ve své první půlhodině skvělou ukázkou toho jak nastavit atmosféru, jak diváka seznámit s protagonistou a jak dokázat, že jde vizuálně ohromit i černobílým obrazem. I tak je ale první půlhodina jenom předehrou skutečně bravurního hororu, kde Hitchock v podstatě bourá pravidla a zbaví se hlavní protagonistky už v první polovině (ou, spoiler!), což je v podstatě jeden ze dvou hlavních spoilerů filmů, který se stal stejně profláknutým jako známé zvraty z Impéria vrací úder nebo Šestého smyslu. Jestli ale po první půlce čeká, že jsou všechny karty rozdané na stůl tak je to opravdu jenom mylná domněnka. Krom Janet Leigh je tu velmi dobrá Vera Miles v roli Lily Craneové, dobrý John Gavin v roli milence Marion Sama Loomise (hádejte kde se inspiroval Halloween Johna Carpentera), výrazný Martin Balsam jako detektiva Arbogasta, ale především je tu Anthony Perkins, jehož výkon v roli Normana Batese je nejenom naprosto fenomenální, ale jeho výkon je také jedním z těch pochopitelných důvodů proč se Psycho dočkalo dalších 3 pokračování i přes to, že kvalit svého původce jednoduše nedosáhli. Perkins a jeho Norman Bates dodnes patří mezi hororové ikony a to naprostým právem. Šlo o první film kde se splachovalo (zajímavostí je, že kvůli tomuto záběru MPAA dlouho nechtěli filmu povolit adekvátní divácký rating i přes to, že tenhle zásadní filmový moment je poté přebit naprosto ikonickou a bravurní scénou ve sprše) a celkově jde v několika odvětvích filmařských postupů o revoluční film, jehož největší kouzlo je skutečně to, že ani po více viděních neomrzí a naprostým právem se dodnes počítá mezi největší filmové klasiky. Dočkal se zmíněných 3 víceméně zbytečných pokračování, ještě zbytečnějšího remakeu v režii Guse Van Santa (jde v podstatě o do nejmenších detailů stejný film, akorát barevný, s jinými herci a natočený o téměř 40 let později) a nakonec konečně důstojného navázání v rámci víceméně prequelového seriálu Bates Motel. Psycho Alfreda Hitchocka je ale jenom jedno a tahle ukázka talentovaného filmařského rukopisu je dodnes naprosto bravurní atmosférickou peckou, která je vyloženým uměleckým dílem. Toho kdo film neviděl a nějakým zázrakem se mu nepodařilo zjistit nic o závěrečném zvratu (tomu prvnímu se snad jednoduše utéct nedá) dost možná čeká zážitek ještě silnější..... () (menej) (viac)

DaliX

Psycho som mal možnosť dopozerať pred pár minútami a už mi je jasné, ćo pre mnohých filmových fajnšmekrov zosobňuje meno Alfred Hitchcock. Dnešnej generácií to tak pripadať možno aj nebude, je to zrejme aj preto lebo slová ako vraždiaci maniak a Norman Bates nie sú skoro nikomu neznáme ale aj keby tomu tak nebolo ide o film, ktorý je na svoju dobu vzniku neuveriteľne a precízne zrežírovaný. Hitchcock je jednoznačne majster vo svojom obore, čo sa týka kamery, strihu, osvetlenia jednotlivých scén, pretože niektoré zábery (napr. zahalená vila pod rúškom noci) pôsobia skľučujúcim dojmom. Nejde ani tak o film pri ktorom by sa divák nejako extra bál ale niektoré scény, viď. ospevovaná scéna v sprche, dokážu aj po toľkých rokoch vyraziť dych. Záverečná pointa celého filmu je potom už čerešničkou na torte, ktorá dáva filmu hlbší význam a celkovo je Psycho filmom, ktorý sa stal právoplatne a zaslúžene filmovým klenotom. ()

JohnnyD

Brilantné. Hitchcock sa pohráva s divákom, ako nikto v žiadnom filme predtým a potom. Psycho je skvelý film aj mimo kontext doby a stále dosť strašidelný (hlavne kvôli bombastickému soundtracku). Navyše je príbeh reálny a uveriteľný, oproti katastrofálnym pokračovaniam. ()

Niles

Po všetkých stránkach je to majstrovské dielo. Akokoľvek je to staré a niekomu sa môže zdať, že niektoré scény nezapôsobia tak, ako pred 50 rokmi, mne sa to páčilo. Príbeh ma držal v napätí až do konca a všetko od výborných hercov (hlavne Anthony Perkins), cez kameru až po to, že film je čiernobiely prispieva k vytvoreniu pochmúrnej atmosféry a prináša nám skutočné Psycho. ()

Madsbender

Majster napätia a kráľ hrôzy vo vrcholnej forme. Psycho je skvelým zážitkom od prvej minúty a hutným thrillerom ešte pred príchodom do Batesovho motelu. Perfektné obsadenie, ťažká atmosféra a skvelý záver. Kultový horor a vrchol žánru napätia. ()

petaspur

Navození tísnivého pocitu se Hitchcockovi (různými fígly) v klíčových scénách skutečně podařilo. O tom nehodlám polemizovat. Jenže to je asi veškerý klad filmu - samozřejmě kromě rozuzlení. Vadí mi hlavně nemotorné dialogy (v době vzniku to asi tak nevyznělo), při vraždách není vidět do čeho "maminka" vlastně tím nožem bodá (trochu parodie), ale vyloženě jsem se nudil při dvacetiminutovém uklízení pokoje po první vraždě. Věřím tomu, že to byl ve své době přelomový film, ale z dnešního hlediska už těch emocí nemůže moc vyvolat. ()

Pilda17

Nehodlám psát nějaký zbytečný komentář, abych někoho neurazil. Chtěl jsem to jen zkusit, ale nevyšlo to. Psycho 1960 je film, který jde se vším naprosto mimo mě. Když se člověk 109 minut nudí a nezaujme ho naprosto nic (hudba, kamera, příběh ani děj), nedá se vůbec nic dělat. Jednu hvězdu aspoň za kultovní scénu ve vaně.. 2/10 = 20% ()

Aky

Hitchcock byl génius a kdyby nenatočil nic než Psycho, tak by to k tomuto konstatování stačilo. Psycho není film, který bych se odvážil pitvat a hodnotit. On je měřítkem všemu ostatnímu, a to nejen ve svém žánru, ale ve filmařině vůbec. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)