Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

lesumir

North by Northwest byl první film, na který jsem se od Hitche opravdu hodně těšil. Taky je to první film, který můžu opravdu pochválit. Pochválit ho za originální příběh, výborného a charismatického Caryho Granta, - který by určitě uspěl i jako James Bond díky svojí eleganci - a stylový scénář. Normálně přiznám, že je to hezkej chlap a vypadat jako on by mi vůbec nevadilo. Ale určitě nemůžu pochválit to, jak s tím Hitech zaráběl, protože efekty jsou otřesně, prvotní Caryho „opilá jízda“ působí opravdu lacině, některé scény jsou uměle a křečovitě vyvolané. Místy dochází k obrovské teatrálnosti. Charaktery vykresleny dobře, ale důležitá věc, vládní agentura mi připadala jako pionýrský tábor pro lidi staršího věku. Největším strašákem je ale předvídatelnost, které si většina z vás nejspíš nevšimla, jak jste do toho byli zažraní. Mít u toho společnost, vsázel bych se o pokračování další scény a pořádně si namastil kapsy! Ve filmu nenajdete žádný zvrat, který vás překvapí nebo dokonce zarazí, protože to všechno budete čekat. __ Po druhé projekci jsem byl uhranut a opět ti, Hitchi, přidávám další hvězdičku! ()

Gimp

Zdrcujici nastup, Grant perli, je ostry jako chilli, naprosto genialni dialogy. Bond HADR! Ve vlaku opet super nater, scena baleni - uzasna. Skutecne pekne prokreslene postavy. A co pak? Scena s letadlem, ouha, tenhle predchudce akcniho filmu je opravdu pouze jeho predchudce ale co, ten vybuch byl prece docela cool.. No a zaver? No comment. Profesor nedokaze nacpat do pistole jen dva slepe naboje, zavrenou branu nemuzeme projet, zaporaci nevlastni zadne strelne zbrane, jen lampicky a E.M. Saint (ktera je skutecne krasna, mozna i vic nez jeji jmenovkyne z Brna Silvia) nemuze utikat pred pronasledovateli protoze se ji zasekla vlecka v keri,,, + odporne komicka scena na skale.. To neslo!!! Presto budu verit Rob Royovi ze Hitchcock si ze me posledni ctvrthodinu delal prdelky a dam 4 a ne puvodne zamyslene 3 hvezdy... ()

kinej

Další Hitchcockova lahůdka. Vypadá no na jednoho z předchůdců bondovek. Film má od začátku až do konce švih, že by mu ho mohli závidět i leckteré dnešní filmy, které se nuda snaží maskovyt svižnými kamerami. Nechybí zajímavá zápletka, humor, skvělá hudba od Bernarda Hermanna a bomba akcička na sochách na závěr. ()

cheyene

Hitchcock byl opravdu tělem i duší romantik a potvrzuje to i v tomto thrilleru. Vedle hlavní špionážní zápletky totiž rozehrává i romantickou linii, v níž dominují Cary Grant a Eva Marie Saint. Plný počet tentokrát nemohu Hitchcockovi dát, protože pro mě tento snímek pokulhával v napětí, kterého jsem tak nějak dočkal až v samotné závěrečné scéně v sídle u Mount Rushmore. Přesto se však jedná o parádní podívanou. ()

Kass

"Handle with care, fellas. I'm valuable property." Svižně pojatá a velkolepě rozmáchlá špionážní jízda. Tyhle staré klasiky prostě nelze nemilovat! :-) ()

Fiftis

Hviezdou hereckého obsadenia je samozrejme Cary Grant, ktorý si ukradol celý film pre seba. Je to úplne logické, on je hlavnou postavou, na ktorú sa kamera sústredí väčšinu času, ale predovšetkým je tak skvelým hercom, že tú pozornosť, ktorá je mu venovaná, s radosťou prijíma a užíva si ju. Je skvelý v konverzačných sekvenciách, rovnako ako v sekvenciách akčných. Trochu starší, aspoň na prvý pohľad, ale výrazne charizmatický. Taký muž vás prinúti sa pozerať celú dobu a nebudete mať potrebu očami pretekať po miestnosti. Druhou výraznou postavou je Eve v podaní Evy Marie Saint. Táto kráska ukázala, že je skvelou herečkou a že je hodná byť Grantovou partnerkou. Je medzi nimi zaujímavá chémia a ich iskrenie vo vlaku je úplne dokonalé, možno najlepšie, aké kedy Alfred Hitchcock vo svojich filmoch predviedol. "Na sever severozápadnou linkou" je vrcholom Alfreda Hitchcocka ako Majstra napätia. ()

DJ_bart

Pejsek a Kočička hadr. Pokud by zde místo Hitchcocka byl nahrazen nějakej noname rejža, chtěl bych vidět to vaše papouškovský hodnocení 🤡💩🙈 ()

ajuska

Ačkoli už má tento film něco za sebou, stále oslovuje a má toho hodně co nabídnout. Podílí se na tom především skvělý promyšlený scénář, pečlivě budované napětí, jistý nadhled a v neposlední řadě také Cary Grant v hlavní roli. ()

Pepinec

Soudě z místního hodnocení, tak nejen podle mě dokonalé sladění různých žánrů v jeden celistvý poutavý příběh. Myslím, že není třeba znát celou tvorbu Alfreda Hitchcocka (k čemuž se dobrovolně přiznávám) k tomu, aby divák pochopil, že sleduje něco víc, než jen další Mistrův film. Pak tu mám ještě jednu poznámku, která s filmem samotným až tolik nesouvisí. V zajímavostech je patrné, že je velmi dbáno na jejich obsah. Najde se ještě někdo další, kdo se s námi podělí o zacpaných dětských uších? ()

JohnnyD

Skvelá napínavá kriminálka so výborným obsadením, humorom (posledný záber!!!) a výborne nadávkovaným napätím. Najlepšia Hitchcockova otvorená komédia (teda vynímajúc Psycho) a to najmä preto, lebo je to najmä dobrý thriller a humor je tu skôr korením. ()

Niles

Bolo to úplne iné ako všetky Hitchcockove filmy, ktoré som doteraz videl. A to nielen tým, že tu nehrá James Stewart, ale má aj viac akcie a mne pripadá ako jeho najprepracovanejší film. Najskôr mi nič nedávalo zmysel ale postupne odhaľujeme postavy a ich vzťahy. Niektoré scény sú geniálne (práškovacie lietadlo, aukcia). Avšak North by Northwest ma nedržal v napätí celý čas, ako napríklad Psycho alebo Okno do dvora a humor tiež nefungoval podľa očakávania. A už konečne viem, akým filmom sa pri niektorých scénach nechal inšpirovať Utopenec na úteku (lietadlo v poli, slepé náboje, hádzanie kamienkov do okna :)). ()

kyselina

K Hitchovým filmům si chodím spravit náladu, protože vím, že mě nabudí a nezklamou. Jak dalece to platí o North by Northwest je na míle jasné. Spousta scén není možné vymazat z mysli_Už jen pomyšlení na Caryho Granta, osamoceného kdesi v Indianě mezi dlouhatánskou cestou a ještě delšími lány (o letadle za zády ani nemluvě), mě zvedá ze židle!! ()

Madsbender

Majster napätia Alfred Hitchcock a Cary Grant vytvorili na konci 50.-tych rokov mix skvelého humoru, komplexnej špionážnej záhady postavenej na vynikajúcom scenári, šialenej akcie (a dôjde aj na parádnu explóziu) a neustávajúceho napätia - veľkolepého duchovného predchodcu filmového Bonda. Ako tradične je treba pochváliť aj Herrmannovu dychberúcu hudbu. 100% ()

HAL

Velmi kvalitní špionážní thriller se spoustou napínavých, akčních a také vtipných pasáží, protože občas je z filmu jasně patrná nadsázka. ()

misterz

Dobrodružstvo, thriller, napätie, záhada, romantika.... To všetko sa spája do úžasne podmanivej atmosféry špionážneho snímku znásobenej charizmou Caryho Granta. Kam sa hrabe James Bond, v porovnaní s týmto ide iba o nepodstatnú figúrku. Žasnem nad tým, ako Hitchcock dokázal všetky vymenované atribúty z úvodu udržať a príhodne kombinovať po celý film, pričom snímok disponuje aj veľkou dávkou humoru (hlavne vo forme vtipne ladených dialógov medzi Rogerom a Evou). Dejová linka ma skrátka vcucla so svojou prvou minútou a vypľula až s poslednou sekundou niekde na ďalekom severozápade. Videné v rámci Season Challenge Tour ()

Vančura

Truffaut ve své slavné knize rozhovorů s Hitchcockem píše, že Vertigo, Psycho a Na sever severozápadní linkou byly ve své době neustále napodobovány, a kupříkladu celá bondovská série - kterou jsem nikdy moc nemusel - podle něj jasně představuje hrubou a neobratnou karikaturu celé hitchcockovské tvorby a jmenovitě filmu Na sever severozápadní linkou. To je dobré mít na paměti, pokud by měl člověk náhodou tendenci dívat se na tento film dnešníma očima nebo ho považovat za "plný klišé", ačkoli je naopak nesmírně novátorský a filmařsky invenční (slavná 7 minutová scéna s letadlem budiž jeden příklad za všechny). Na nové zhlédnutí po letech jsem si ten film opět užil od začátku do konce a žasnul nad tím, jak mistrně buduje napětí a vypráví v obrazech - ale vrcholně dokonalé jsou také dialogy, viz např. tento můj oblíbený: - Aha, vy jste tenhle druh. - Jaký druh? - Upřímná. - Ne tak docela. - To je dobře, protože upřímné ženy mě děsí. - Proč? - Myslím, že jsem proti nim v nevýhodě. - Protože vy k nim upřímný nejste? - Přesně. - Jako těch sedm pokut? - Myslím tím, že když potkám atraktivní ženu, musím předstírat, že se s ní nechci milovat. - Proč myslíte, že to musíte skrývat? - Mohla by být proti. - Možná, že by nebyla. - To mám štěstí, že mě posadili právě sem. - Štěstí s tím nemá co dělat. - Osud? - Dala jsem číšníkovi pět dolarů, aby vás sem posadil. - To má být návrh? - O lásce nikdy nemluvím nalačno. - Už jste večeřela. - Ale vy ne.. Stejně tak obsazení nemá chybu - Cary Grant je prostě výborný, a Eva Marie Saint rovněž (btw. přijde mi zde strašně podobná Kristin Scott Thomas a také mi přijde neuvěřitelné, že stále žije a je jí už 95 let!), byť jiné hitchcockovské blondýny jako Grace Kelly či Kim Novak se mi přece jenom líbily víc. Celkově je tento film nejen naprostá klasika, ale též velký divácký zážitek, který s lety zraje jako víno a jeví se mi snad stále lepší a lepší. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)