Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Sdoom

No jak se tak pomalu prodírám Hitchcockem, tak už pomalu přestávám doufat, že mě nějaký jeho film svou zápletkou nadchne. Vždycky je to příliš naivní a tak trochu mi to přijde nedopečené. To platí i o tomto filmu, i když samozřejmě svou nepopiratelnou filmařskou kvalitu má. Zatím stále v mém osobním Hitchcockově žebříku vede Okno do dvora, a to především díky výborně napsaným dialogům a krásné Grace Kelly, což také Na sever severozápadní linkou postrádá. ()

Šakalík

Možná nejvýpravnější Hitchcock vůbec s parádně gradujícím příběhem a přímo famózním Cary Grantem v hlavním roli. Tohle je přesně Grantova parketa – role sebejistého frajírka, který se z čista jasna ocitne uprostřed špionážní řežby tajných služeb. Grant to ale bere s nadhledem, hláškuje ostošest, rozdává spiklenecké pohledy a vůbec hýří vtipem. Některé dialogy jsou skutečně bravurní, především uštěpačné poznámky Thornhillovy matky vůči jejímu synovi a jeho pohotové odpovědi stojí za několik opakování. Ve filmu najdeme několik velkolepých scén (nálet letadla, aukční síň, Mt. Rushmore), které prostě nemají chybu a ve kterých divák naplno ocení výbornou práci kamery, která ostatně zdobí celý film. Tohle je na svou dobu vpravdě geniální dílo, které dokáže pobavit i po padesáti letech, a další z filmů, ve kterých Alfred Hitchcock dokázal, že ON byl prostě jedinečný. ()

vitekpe

Nepochopitelne je pro mne uz to, ze v uvodni scene, kdy jede Grant se svou sekretarkou taxikem, tak je celou dobu "pronasleduje" v zadni projekci nase ceskoslovenska Skoda Spartak... :-) Film nadhernej, to je bez diskuze. ()

Forsberg11

Keby som tento film videl niekedy okolo roku 1960, rozhodne by ma posadil na zadok a prikoval k obrazovke. Teraz v postmodernej multi-filmovej dobe, je to však už len také príjemné spestrenie nudného dňa. Teda podobne ako u väčšiny "stariniek" za veľavrané 3*. Hitchocockova réžia je každopádne nadčasová, len samotný dej mi prišiel až príliš rozťahaný a miestami monotónny. P.S.: Skvelý Cary Grant a podmanivá hudba. 65 %!! ()

srbak

Hitchcockove filmy sú už dnes považované za klasiky a prakticky definujú rôznorodé žánre, či už hovoríme o hororoch alebo thrilleroch. A aj napriek faktu, že sú to klasiky, cítiť z nich oproti ostatným filmom a konkurentom inakosť. Sú iné, ale v pozitívnom zmysle slova, a to tak, že sú svojim spôsobom nenapodobiteľné, aj keď sa o to pokúšalo a bude pokúšať ešte veľká kopa režisérov a tvorcov. Rovnako tak tomu je aj pri North by Northwest, kde človek cíti, že už niečo podobné videl, a kdesi v pamäti sa snaží dopátrať potom, kde to bolo, avšak odpoveď je taká, že nič také ešte vidieť nemohol. A v tom je ten celý paradox. North by Northwest by sa svojím spôsobom dal prirovnať k pomerne veľkej skupine filmov, ale zároveň sa nehodí ani k jednému. Sympaťák, ktorý je neprávom obvinený z činu, ktorý nespáchal len preto, že bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste - To je ono? To je tá neopísateľná originalita, z ktorej máme padnúť na zadok? - pomyslíte si, avšak tento film vás presvedčí o tom, že to vôbec nie je o námete, ale o spracovaní a podaní, v ktorom prichádza. Filmová lahôdka s vynikajúcim Cary Grantom v hlavnej úlohe. ()

Borec3

3,5 Chápu - všechny Hitchcockovy filmy jsou zářivé diamanty, ostatní je popelem. Vybroušené dialogy, zápletka spolu s kamerou, hudbou, režií atd atp... mohl bych pokračovat dlouho. Tenhle film má zdánlivě všechno, přesto jsem nebyl schopen se do něj ponořit a vychutnat to. Pořád mám pocit vyumělkovanosti. Jasně, Psycho i Vertigo jsou ve veeelmi podobném stylu. Podivné tedy je, že u nich mi to nevadí. Asi proto, že ona vyumělkovanost čpí daleko víc než jindy. Promiň Alfrede. ()

Seti

Abych řekl pravdu, tak jsem čekal určitě víc. Přišlo mi to chvílemi jako takový slabší odvar z bondovky. Sorry Alfe:-) ()

Pavlík

04. 09. 2009 (236.); od vzniku filmu již uplynulo 50 let a přitom režie Alfreda Hitchcocka je obdivuhodná, ale dvě a půl hodiny v kině by bylo nesnesitelné ()

iXtr3m3

Jedno z Hitchcockových najprelomovejších diel a zároveň jedno z najdokonalejších spracovaní knižného námetu v celej filmovej histórii... ()

bari68

Ďalší kus z poctivých Hitchcockoviek, ktorý má v sebe práve to, čo tento žáner potrebuje.Uvádzam ku príkladu akciu, napätie,romantiku a navyše aj ľahký humor, na ktorý nie sme od Hitchcocka až tak zvyklý.Inak sa, ale tento režisér nezapre svojím typickým obsahom:špionáž, zámena identity, muž / žena v tiesni....plus technická stránka filmu,ktorá znovu dostáva prívlastok-fantastická. ()

Mistickzz

Ďalší vynikajúci, strhujúci a napínavý film z dielne Alfreda Hitchcocka. Aj tu dokazuje svoje režisérske umenie, ktoré je podporené nie len kvalitným scenárom a príbehom, ale aj nadmieru vynikajúcimi hlavnými hrdinami, s ktorými sa vydáte na dobrodružnú kriminálnu jazdu plnú intríg, humorných scénok a romantiky. Proste Hitchcock. 83% ()

Chegi

Typický Hitchcock. Pamatuji si, když jsem se před pár lety snažil tento film sehnat - byl to úkol téměř nadlidský. Nakonec jsem ho stáhnul přes torrent za 24 hodin non-stop, notebook se maličko vařil :D. Vyplatilo se. Viděl jsem ho snad už desetkrát a rád se na něj podívám znovu. Jedna drobnost: koukat JEDINĚ v originále, nikoliv v dabingu! ()

charlie_ando

Je asi nemožné napsat něco nového o jednom z nejlepších děl mistra filmového napětí Alfreda Hitchcocka, jenž natočil podle scénáře Ernesta Lehmana. Tak se jen pokusím shrnout svoje dojmy po shlédnutí tohoto klasického díla světové kinematografie. Vše se točí kolem smyšleného tajného agenta Georga Kaplana, který je návnadou při štvanici na hlavního záporáka Phillipa Vandamma v podání charismatického Jamese Masona. Dramatický souboj tajných služeb tak může začít. Představitelem hlavního hrdiny experta na reklamu Rogera O. Thornhilla je skvělý Cary Grant, který používá sex jako plácačku na mouchy. Náhoda tomu chtěla, aby se jeho život převrátil naruby a tak se malý člověk dostane do dramatického víru událostí. Ztrácí svojí pravou identitu a musí si vybojovat právo na holý život a svojí nevinnost. Jeho female fetale se stane krásná agentka v utajení Eve Kendall, která hraje nebezpečnou hru a tvář jí propůjčila okouzlující Eva Marie Saint. Hluboko pod kůži se mi vryla legendární scéna s práškovacím letadle a samozřejmě i dramatické finále na vrcholku Mount Rushmore National Memorial. Film, který ani po letech neztrácí své kouzlo a hloubku. ()

Han22

Obyčejný reklamní pracovník (uhlazený Cary Grant) se dostává doprostřed nepřehledné špionážní hry. Američtí agenti si vymyslí neexistujícího špiona a nepřátelští agenti si ho spletou s ním. Hrdina má tak brzy o zábavu postaráno - pokusí se ho zabít, je obviněn z vraždy a na krk se mu pověsí krásná, leč nebezpečná žena. Hitchcock se tak obloukem vrátil ke svým špionážním thrilerům a i když zápletka je slušná, tempo je docela pomalé a chvílemi jsem se i nudil nebo ztrácel. Naštěstí má režisér v ruce pár slušných zvratů, není to zas tak černobílé ("hodní" agenti jsou pěkný svině) a především pár skvostných scén. Opilecká honička v autech, napínák v aukční síni, legendární scéna s dvouplošníkem na poli nebo výborné finále na Mt. Rushmore. Nejvíce mě to připomínalo stylem, měněním lokací i akčníma scénama takový první pokus o bondovku. Každopádně krimi/thriler roku 1959. ()

Zagros

Hitchcock mě tentokrát úplně nepřesvědčil, zápletka je sice zdařilá a děj poměrně napínavý, ale některé scény působí spíše úsměvně, což mě z napínavého děje vytrhávalo. Například jízda v opilosti. Gary Grant se mi navíc do podobné role nehodil, jeho přestárlému a namyšlenému hezounovi jsem nedokázal fandit a spíš jsem mu přál, ať dostane co proto. To je bohužel v podobných filmech zásadní chyba. Ale ať jen nenadávám, i přes poměrně dlouhou stopáž film uběhl jako voda a hlavní hrdinka je vcelku sympatická. Minimálně tři hvězdy si film po právu zaslouží. Navíc to ale prozatím není. ()

Hopper

Film, ku ktorému som pristupoval so zvedavosťou, či je to skutočne taká pecka ako o nej básnia. Odpoveď - áno, ale neviem či na 100%. Jasné, že zub času urobí svoje a na dnešné pomery by asi film nezabodoval, ale inak obsahuje všetky ingrediencie, ktoré by takýto žáner mal mať. Cary Grant a aj EM Saint majú charizmu aj po 50-ich rokoch, a snáď až na opileckú scénku so šoférovaním, ktorá vyzerá nechcene (?) smiešne, všetko funguje. Záverečný súboj na Mt. Rushmore síce pôsobí tak trochu odfláknute, kedy je vymaľované s minimálnym úsilím za niekoľko minút, čo by dnes bola nosná scéna takmer každého filmu a náležite vychutnaná, ale mám pocit, že závery všetkých svojich filmov Hitchcock tak nejak ušmudlal. Proste šmik-šmik a je koniec. Vcelku sa ale s vysokými hodnoteniami stotožňujem. ()

Revolver

Nadčasový špionážní thriller Na sever severozápadní linkou opět potvrzuje Hitchcockovi kvality. Ovšem k vidění je toho mnohem víc. Zejména elegantní Cary Grant podává vynikající výkon a záhadná Eva Marie Saint má rovněž něco do sebe, dále na Hitchcocka poměrně rozsáhlá výprava a jako u každého jeho filmu skvělá kamera. Celkově, i když Na sever severozápadní linkou není nejlepší Hitchcockův film, rozhodně stojí za pozornost. ()

Kovaja

Po dlouhé době shánění sem konečně shlédl tenhle skvost a musim rict ze je to opravdu titul do zlaté sbírky.Skvělé výkony at už Granta nebo E.M.Saint ()

Rssa

Kvalitní snímek, napínavý s lidským hrdinou, který se dostal do situace, kdy ho považují za někoho jiného než je. Snaží se celé věci přijít na kloub a činí to s grácií. Na svoji dobu to má vychytané hlášky, které jakoby vypadly z dnešního světa (skvěle ironický Grant). 85 % ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)