Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

liquido26

První Hitchcockův film, který mě doopravdy bavil - skvělý příběh, skvělé vtipné dialogy ... Ale přeci jenom, abych mohl dát pět hvězdiček, potřebovalo by to větší spád, trochu větší napětí a tak o dvacet minut míň. ()

Cubinho

Výborné, leč přece jen tomu cosi schází. Určitě to nebude herecký projev Caryho Granta. Jeho komika mi je tak blízká, že není nadarmo snad mou nejoblíbenější mužskou hvězdou Zlaté éry Holywoodu (teda, zapomněl jsem na J. Stewarta). A když teď čtu, že jeho velkým obdivovatelem je John Cleese, tak už vím, kde se nechal Cleese inspirovat pro svůj živelný styl herectví. Nechme teď už Granta stranou...ještě bych zmínil nezapomenutelnou aukci a 13$. Grantovi výborně sekunduje vskutku pohledná E. M. Saint a samozřejmě působivá Hitchcockova režie. Co víc dodat? Že scény podobné těm z Mt. Rushmoru mě vždycky rozesmějou:-) 9/10 ()

corpsy

Tvorcovia sa snažia príbeh dopovať všemožnými zvratmi, ktoré však v konečnom dôsledku pôsobia viac ako oslie mostíky, než vypointované závery. Hitchcock v tomto prípade otáča svoje pôsobenie skôr na úkor technickej veľkoleposti snímku, ako na machrovanie s atmosférou. Túto kombináciu si necháva až na spektakulárny klimax. Čo je pre moje potreby akosi málo. Aj napriek všetkým negatívam sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu, vďaka starej dobrej old schoolovej špionážnej zábavy, ktorej sa v 20. storočí nesmierne darilo. Aj vďaka Alfredovi. ()

F.man

Thrillerový Hitchcock ve své vrcholné formě. Na sever severozápadní linkou je (opět) parádní atmosférický snímek, který diváka nepochybně strhne do víru děje. Ten lehce pálí do řad tajných služeb a víceméně odstartoval paranoidní snímky, jež poté následovaly. Pokud si chcete užít napínavou jízdu a vychutnat si spoustu klasických scén (kypřící letadlo, Mt. Rushmore) je tenhle snímek s povedeným civilním hrdinou Caryho Granta správnou volbou. You gentlemen aren't REALLY trying to kill my son, are you? ()

PauloZ

Škoda, že nám Alfred odhalil několik zvratů už během první poloviny filmu, které mohly při odhalení až v závěru působit jako velkolepé a šokující finále. Jenže ono to vlastně ke konci šlo všechno jinou cestou, než jsem čekal a z velmi slibně nastartované, záhadné mystery kriminálky se v poslední hodince stala předlouze natahlá klasika o záchranu osudové dívky. V 60. letech to rozhodně muselo být velkolepé a ono to zajímavé a napínavé rozhodně je. Jenom bych to nekompromisně o 20 minut prostřihal a zůstal u nastolené nejasnosti, která se dala brilantně stupňovat, ale místo toho se postupně vypařila a přiznám se, že takhle protahovaný konec jsem dlouho neviděl. Přesto to cením na 4*, protože to má kvalitní základ, parádního Granta v hlavní roli a je to náležitě promyšlené a baví to. I když pořádně neobjasní, proč si Thornhilla zapletli s imaginárním Kaplanem. ()

SlecnaSmilly

Bacha na to, pánové, s tajným agentem si vás mohou splést dřív než řeknete borůvkovej koláč. Jdete si v klídku z práce domů a rozhodnote se ještě před večeří zastavit v Klubu gentlemanů, tedy hospodě, na doutníček a partičku bridže. Dáte si nějaký to liguére a chcete se odebrati do svého budoáru ke své lepší polovičce, haha, při odchodu se k vám ale připojí dva chlápci jako hora, prostě vazbiči či svalovci, těžko jim vzdorovat. Oslovují vás Mr. Bond, ech, je pravda, že dneska jste docela za elegána – montérky maj nažehlený puky a patka je správně ulíznutá gelem, ale přeci jen jako Sean Connery nevypadáte, leda by to v nejvyšší rychlosti napálil na lyžích do stromu a spadla na něj veverka. Ani nemrknete a sedíte v nejnovějším BMW, který vás vysadí u honosné vily lorda Ipswitche. Ten do vás leje Martini protřepat nemíchat ve snaze vás opít a vyhodit z role. Snažíte se všem okolo vysvětlit, že prostě nejste od tajnejch, ale ti jen tleskají vaší herecké schopnosti a z legrace vás nominují na Oscara. Je to vážné, máte překonat Atlantický oceán na rogalu, infiltrovat ilegální výrobnu gumovejch medvídvídků a všechny ty pekelný parchanty pochytat. Co naděláte, houpnete do sebe poslední sklenku toho super drinku a jdete položit život za lepší žvejkací bonbony, když jde totiž o dobrou věc, tak má každej z nás v srdci odvahy až za několik tajnejch agentů. ()

Astaroth12

Ako jedna náhoda alebo zhoda okolností vie ovplyvniť náš ďalší priebeh v živote a tá náhoda zmenila život aj nášmu hrdinovi. Presne toto je ten správny Hitchcock. Je tu naháňačka aut, dobrodružná akcia, mysteriózne tajomno, vynikajúco prepracovaný príbeh, parádne mienené dialógy a ako vždy parádna kamera. Konečne sa v tomto filme ukázalo aj napätie a bolo tu dosť často. Len ani tu sa film neubránil naivite ako, keď hlavný hrdina vytiahol nôž z obete, totálne nepochopiteľné, neviem prečo by to mal robiť, jej už nepomôže a sebe zas len priťažil, no ale bolo to asi v príbehu veľmi dôležité, tak to prehliadnem. Ale ináč film nenudil, stále sa tu niečo deje. Tento film mi veľmi pripomínal Jamesa Bonda, ale tento ma bavil viac. Jedna scéna v aukčnej sieni bola parádne zábavná. Film plný zvratov, konšpirácii, dobrej hudby a slušnej výpravy. Tu som nadmieru spokojný.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

bloom

Jakkoli je Mistrův thriller dokonalý, Šaráda Stanleyho Donena na mě zapůsobila mnohem víc. Tím ale nechci (a ani nemůžu) snižovat kvality filmu, který víc než který jiný na dlouhou dobu ovlivnil svůj žánr. ()

Cimr

Občas mám pocit, že jen Alfred Hitchcock dokázal film narvat překvapivými zvraty, aniž by to působilo překombinovaně či trapně komicky. Je vyloženě radostí sledovat ty perfektně zinscenované obrazy plné překvapení a napětí. Dal bych čtyři hvězdy, protože moc nemusím akční filmy (ty neustálé honičky a visení z útesů se brzy okoukají), ale jeden z nejlepších střihů v dějinách kinematografie na úplném konci mě přinutil dát i tu pátou. Kdybyste mi dali pistoli k hlavě, stejně bych vám neřekl, který film mistra Alfreda je nejlepší. ()

Pan Filuta

9/10 Nemůžu si pomoci, ale filmy tohoto ražení mám moc rád. To, že se jedná o vynikající thriller, nemá cenu vůbec podotýkat. A to, že je filmu více než 40 let vůbec nevadí. ()

pan.Kaplan

Chvílema jsem se musel ujišťovat, že jsem si do přehrávače omylem nehodil bondovku. Zdálo se mi, že Cary Grant by byl ideálním představitelem Jamese "killme" Bonda. Na tomhle filmu se dá názorně demonstrovat to, co mi na bondovkách nesedí, nebo dokonce vadí: K napínavosti a k strhující atmosféře nepotřebuje přehnanou a okázalou akci a technologické vychytávky. Postupně zvyšovaná dávka napětí a charisma hlavního hrdiny, záporáků i dalších postav je přesně to, co tenhle film dělají nesmrtelným. Hitchcock nepotřeboval okázalé výbuchy (ačkoliv v jedné scéně si ho neodpustil), aby diváka ohromil. Když si člověk navíc uvědomí, že tohle je film přesně starý padesát let - a co se v té době točilo u nás, ten úžas se násobí. ()

kareen

Neodolatelná kombinace dobrého thrileru, komedie a také romantiky v luxusní režii Alfreda Hitchcoka. K čemu film potřebuje dnešní špičkové triky, když pomocí dokonale fungující atmosféry dokáže vystupňovat napětí do vysokých obrátek a navíc má v zásobě šarmantního Cary Granta a tajemnou femme fatale Evu Marii Saint? K tomu nezapomenutelné scény jako jízda vlakem, napadení práškovacím letadlem, humorný výstup v aukční síni, velký závěr ve skalách Mount Rushmore, plno vtipných hlášek a taxikáři, kteří na klasickou větu " někdo mě sleduje, zbavte se jich " odpoví pouze lakonickým " jistě pane ". ()

mysiak

U mňa 2. najlepší Hitchcock (Rear Window vedie suverénne)...parádny thriller, so skvelou atmosférou a proste geniálna vec...ako väčšina Hitchcockových filmov, skvelé...len ten koniec ma zaujíma...bol dosť zvláštny... ()

kobejn

Tak sem se zas jednou kouknul na todle údajně vrcholné superdílko Mistra blamáží a režie no a jakej je muj dojem z týdle klasiky? Stejnej jako prakticky ze všeho co Hič natočil, je to celé naprosto nelogické, nepravděpodobné, občas vyloženě pitomé a nechtěně komické, ale je to po filmařské stránce originálně natočeno. Myšlenková úroveň jeho filmů je pro malý děti, filmařská pro velké děti. Člověk prostě musí u jeho filmů hodit za hlavu mozek a nechat pracovat jenom oči a uši a koukat na to jako na pastvu pro tydle dva smysly, a hmouřit je zároveň nad těmi nesmysly, které vidí. Pokud mu to ale člověk nekriticky baští, pak si může spokojeně pochrochtávat nad všemi těmi atrakcemi, kterými nás starej rafinovanej tlouštík Hič krmí, takže záleží čistě na nás, nakolik se necháme krmit nebo se cukáme dostat takovou baštu. Celkem mi tadle krmě chutí, ale s těmi výhradami, co tahaj za uši. A Cary Grant je vcelku úděsnej herec, spíš je to takovej ten klasickej americkej opálenej hezoun než nějakej herec a to jak "hrál" opilého to bylo vážně k smíchu. Ale jo, vcelku mám jeho filmy rád. ()

Sandiego

Film, který má drive od začátku do konce a i přes některé dnes trochu divoce působící triky plynoucí z preferovaného natáčení v ateliéru působí film až neuvěřitelně současně. Ze scény s letadlem po padesáti letech opravdu mrazí. ()

UncleG

Nebudu tady u notoricky známého filmu zbytečně mlít pantem – ostatní komentující už toho nakřápali až dost. Pro mě je důležité, že jde o nestárnoucí titul, který je kupodivu koukatelný i padesát let po svém vzniku – tedy solidně obstojí i v době, kdy jsme zmlsáni Bournem nebo Casinem Royale. Tomu se říká Nehynoucí klasika. Ještě dodám, že mi v žánrovém zařazení chybí komedie. Takové "suchoně“, co pouští pan Thornhill během celého filmu, se opravdu jen tak neslyší. ()

Tommass95

Největší dobrodružná klasika ze všech. Podle mě nejlepší Hitchcock a jedna z životních rolí Granta. Na tenhle film se můžu dívat několikrát za sebou a nepřestane mě dál bavit. ()

Laxik

Film, který mi dal připomenout slavné Tři dny Kondora. Obojí je považováno za klasiku, v obojím se hloupý a neschopný hrdina s kupou štěstí snaží utéct hloupé a neschopné špionážní organizaci. Obojí je pekelná nuda. Předvídatelný a Grantem opravdu špatně odehraný důkaz toho, že i mistr Hitchcock si může neohrabaným sekem utnout celou paži. Bez přehánění a bez přetvářky nechápu, co na tomhle fiilmu lidi vidí. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)