Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Rocky62

Další Hitchcockův klenot, u kterého jsem očekával, že se stane mou srdeční záležitostí, leč marně. Cary Grant je nepochybně vynikající a dialogy jsou také perfektní, ovšem jako celek to na mě zapůsobilo spíše nudným než dechberoucím dojmem. Zpočátku jsem se slušně bavil, ale čím blíže byl film konci, tím více jsem zíval, ale jelikož je Alfred genius, zařazuji tento film do kategorie děl, kterým dám ještě jednu šanci. 70% ()

Happens

Klasika a to těžká, opravdu těžký kalibr z hlubin poloviny 20. století. Jen v kontextu dnešní doby budu v hodnocení o dost přísnější a s pojmem klasika se prostě nedá všechno vyhrát. Pro mě slabší Hitchcock, upalte mě. ()

Bachy

Obávám se, že mi od Alfréda sedí opravdu jen ty vnitřní nebo spíše komornější věci. Není lepších filmů než Psycho a Okno do dvora, ale jinak se zatím topím. Jak u zdejšího Granta na poli, tak u Vertiga. Zkusím to znovu a jinde. Provaz na mě. ()

eLeR

Skvelá špionážna zábava, kde nájdete všetko : napätie, výborné dialógy, romantiku a aj pár vrážd. Neskutočný sympaťák Gary a elegantná Eva Maria (na ktorú sa mi strašne podobá Jessica Chastain) boli vo svojich rolách výborní, samozrejme aj Hitchcock tú svoju zvládol perfektne ... no a záber kamery zhora, keď Thornhill beží z budovy OSN, tak to je čisté umenie. Bavila som sa ohromne. ()

Chrustyn

Perfektní thriller se skvělým Cary Grantem. Perfektní hudba, skvěle se stupňující napětí, nezapomenutelné scény (hlavně ty s práškovacím letadlem) a skvělé hlášky hl. hrdiny dělají z tohoto snímku nezapomenutelné dílo, které by si neměl nechat ujít žádný fanda napětí. I když je to jeden z mála filmů, které jsem od Hitchcocka viděl troufám si tvrdit, že to bude jeden z jeho nejlepších. ()

iamek

Hitchcock opět nezklamal a natočil romantický thriller u kterého napětím nebudete ani dýchat. Je neuvěřitelné jak Hichcock uměl udržet napětí od začátku do konce. Tady se současní režiséři můžou jen učit. ()

klerik

No tak ja neviem... Natočené je to samozrejme pekne... Lenže serióznosť úplne zabíja napätie (aj keď hudba duní o dušu), čo je v špionážnom trileri trochu divné. North by Northwest sa podobá starým bondovkám - je to štýlove, občas vtipné, málo napínavé a pridlhé... Keď si predstavím, o koľko silnejšie na mňa pôsobili VTÁCI... Pri PSYCHU som aspoň chápal historický kontext (jéj, vražda v sprche), tu som len nezaujato čumel... VERTIGO je tiež dosť pozvolné, ale dokázalo ma oveľa viac vtiahnuť do príbehu. Vravte si čo chcete, ja šupnem tri. Veď ide len o niečo lepšie napísanú verziu na NESPRÁVNEHO MUŽA... ()

classic

„Sever na severozápad,” to jest od Chicaga až po Rapid City v Južnej Dakote, kde sa tiež neďaleko v Čiernych horách nachádza i slávny pamätník štyroch, bývalých, amerických prezidentov (Washington, Jefferson, Lincoln a Roosevelt), pričom Roger Thornhill sem nakoniec nedorazí iba kvôli tomu, aby sa kochal týmto monumentálnym-monumentom, vysokým až 18 metrov ! V podstate tomuto úplne bezstarostnému vedúcemu pracovníkovi reklamnej agentúry na Manhattane, až práve teraz dorazia samé starosti, ktoré sa naň zosypú, ako colorádska lavína. Totižto, ani sám ešte o tom nevie, ale čochvíľa sa z neho stáva naprosto »štvaná zver« , s novou identitou Georgea Kaplana, nastrčenou figúrkou USIA ("United States Intelligence Agency"), volavka, ktorá sa má skrátka votrieť do priazne Phillipa Vandamma, ktorý by mohol byť kľudne ďalším agentom, pracujúcim pre iné ciele. Ten sa momentálne nasáčkoval do rezidencie diplomata Lestera Townsenda, ktorý sa zatiaľ zdržiava kúsok od budovy OSN. A na valnom zhromaždení dôjde k istému incidentu, pri ktorom bude práve pristihnutý už « George Kaplan » , ktorý vlastne nemá ani inú možnosť, než sa vydať na útek... Prvý spoj odchádza presne o 18:00, smer Chicago, a odtiaľ potom busom do Indianapolis, Prairie Stop, diaľnica 41. No, zrovna tieto konkrétne informácie mu poskytla šarmantná cestujúca, atraktívna blondínka Eve Kendall, s ktorou sa zoznámil vo vlaku č. 25, typu 20th Century Limited. Jednoducho ho najprv vysekala zo šlamastiky a takmer hneď na to sa taktiež pomilovali v spoločnom kupé, čiže povedzme, že táto trasa bola viac, než príjemná. Skutočné nepríjemnosti ho ale čakajú až s práškovacím lietadlom, že po tomto dobrodružstve sa vracia celý zaprášený do hotelu Ambassador v Chicagu, kedy má všetkého už plné zuby ! Nasledujúca aukcia to len potvrdí, no až na letisku, ďah Rapid City, kde mu konečne profesor ozrejmí všetky súvislosti s tým spojené... Bude chcieť potom, i napriek tomu, ďalej spolupracovať ? Aspoň by si pozrel minimálne tento skvostný pamätník, ak ešte nie niečo viac. V tejto sekcii je to zrejme najzaujímavejšie, keďže tu neustále dochádza ku samým konfrontáciám, ktoré na seba (ne)nechali dlho čakať. A na samotný záver si asi vychutnám jeden z najobľúbenejších match-cutov v dejinách filmu, do top 10 by mal patriť. / Roky: 1958, 1959 a 1960, to jest snímky: Vertigo, North by Northwest a Psycho, to sú mimochodom obzvlášť unikátne filmové diela Alfreda Hitchocka, keď jeden je lepší, ako druhý, pričom recenzovaný je presne v ich strede ! Považuje sa za prvý (pred)bondovský počin bez Jamesa Bonda, za to s rysmi budúcich bondoviek. Cary Grant i Jimmy Stewart, spolupracovali s veľhlasným režisérom po štyri razy, a asi až posledná, bola pre oboch najlepšia ? Krásavicu Evu Máriu Saintovú, veľmi dobre poznám z môjho extra obľúbeného počinu - V prístave, pričom tu je dokonca oveľa odvážnejšia, než bolo tomu predtým. Jim Mason onedlho zažiari i v Kubrickovej, kontroverznej Lolite, čo taktiež nie je nezanedbateľný poznatok. O tomto legendárnom, špionážnom a filmovom veľdiele, bolo už napísané asi všetko, a tak sa zbytočne ďalej rozpisovať, sa už asi akosi neoplatí !? () (menej) (viac)

HenryS.

...mám trochu starost o kolik bodů od přátel přijdu, když napíšu, že tohle byl poslední kvalitní film co v Hollywoodu vznikl. I když - Ne, vlastně nemám. :-) ()

MontyBrogan

Mňa len fakt mrzí, že vidím tieto Hitchcockovky neskôr ako desiatky, možno stovky filmov ktoré z nich čerpajú. A možno aj preto ma tu neprekvapia dejové zvraty, dokonca ich odhalím vopred. Ale ináč sú dokonalé, možno až na pár detailov. Ale na tú dobu, by som povedal, že povýšili filmovú dokonalosť na ďalší level. Úžasná nápaditosť, scenár, vtipy, krásne ženy, ktoré sa neobjavia hneď a my len čakáme ako budú zakomponované do deja...Všetko vrátane Hitchcockovho camea hltám s úsmevom v jeho skvelých dielach. Ale mám pocit, že sa opakujem, veľmi podobné veci som už písal v komentári na To Catch a Thief. To bude asi tým, že nič iné ako superlatívy si to ani nezaslúži. ()

BMW12

Musím souhlasit se zdejším hodnocením, jedná se o velmi kvalitní snímek z dílny Alfreda Hitchcocka. Film má velmi kvalitní scénář i režii, celý film pak táhne skvělý Cary Grant. ()

honajz

Neuvěřitelné, jak dokázal Hitchcock vzít špionážní klišé a chytře je zcela postavit na hlavu! Napínavé od začátku do konce, s nečekanými zvraty i legendárním zakončením. ()

Ilicka

Žánrová formička z níž se už 50 let vykrajuje komediálně thrillerové cukroví. Vypointované dialogy, šarmantní so-called spy Cary Grant, femme fatale Eva Marie Saint, čtyři prezidenti a práškovací letadlo. A vlaky jsou samozřejmě lepší než letadla... pokud máte soukromé kupé, samozřejmě. ()

Ištván87

Tady se mistr Hitchcock opravdu překonal a natočil svůj nejzábavnější film. Scéna v níž na mol zpitý Grant ujíždí padouchům je naprosto dokonalá ( Cary Grant prostě věděl jak na to ) a bleskurychle se zařadila mezi mé oblíbené scény. Herecké obsazení je bezchybné, atmosféru podtrhuje výborná hudba a celkový styl a švih filmu pomáhá vytvořit jeden z vrcholů špionážního žánru. ()

Necrotongue

Abych mohl k filmu napsat komentář, musel jsem se na něj podívat znovu a ukázalo se, že nebudu muset měnit původní hodnocení. Je pravdou, že jsem si rychle vybavil, proč jsem před lety neudělil i pátou hvězdičku, z některých scén totiž naivita přímo čišela, scénář několikrát surově přepral logiku a určité záběry musí svým technickým zpracováním působit na současného diváka až směšně. Na druhou stranu je film i dnes zábavný a vtipný, Cary Grant zahrál okolnostmi stíhaného Rogera Tornhilla skvěle a celkově se mi na celou záležitost moc dobře dívalo. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)