Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

numi

Výborný Cary Grant a mistrovsky stupňovaná atmosféra. Učebnice pro všechny režiséry a scénaristy akčních thrillerů. Takhle nějak by se to mělo dělat. Plné hodnocení nedám jen kvůli "lacinému" závěru. [srpen 2005] ()

Freemind

Uhelný kámen amerických akčních filmů, Cary Grant jako prototyp Willisů a jiných Gibsonů, perlivý mix vtipu a akce. Ke konci sice už trochu zbytečně vyšperkované a natahované, ale což, rádi to Alfredovi odpustíme. Nezapomenutelné postavy (jízlivá maminka) i scény (policista Emil, nálet v kukuřičném poli). ()

Orlau32

V roce 1959 u nás tento film neběžel, a nyní po 50.letech už mě tak nebere. Ale musím uznat, že s ohlednutím doby, kdy byl HITCHCOCKEM natočen, to musela být pecka. Zvláště posledních 12 minut filmu je vynikajících ještě dnes. Více jsem si slibovala od JAMESE MASONA, který vždy hrával tajemné charismatické muže. V tomto filmu měl k tomu málo prostoru, aby ukázal, jak vynikající herec to vlastně je. GARY GRANT podle mě, byl pouze hezký chlap nebo i herec ? ()

SarumanKo

V súčasnosti je príbeh krivo obvineného muža na úteku, ktorý sa zaplietol do vysokej hry patriotov jedným z najotrepanejších motívov akčných filmov, no v podaní majstrovského režiséra Alfreda Hitchcocka a neskonale sympatického Caryho Granta sa stáva táto perla z konca päťdesiatych rokov jedným z najlepších krimi thrillerov (nielen) minulého storočia. Skvelé napätie, zápletka, hudba i herci (na mladého Landaua bol zvláštny pohľad) povyšujú tento starý snímok na vskutku fajnšmekerský filmový zážitok. (95%) ()

R.A.D.A.R.

Obrovská nestárnoucí klasika a jeden z nejlepších Hitchcocků. Film se skvěle vyprávěným příběhem, podpořený inovativní a dynamickou mistrovo režií. Luxusně vybraný hlavní pár mezi kterým létají jiskry jak o život. Každý dialog je radost poslouchat a člověk se potuleně usmívá vtípkům a sexuáiním narážkám, na svou dobu slušně odvážných. Film, který určil podobu jiného slavného agenta plného akce a hlášek. Praotec je ale jenom jeden. Poučení: Nejdecentnější erotická scéna ever při závěrečných titulcích :-) ()

Katzenklo

Bohužel se na tomto snímku z pohledu současného moderního adolescenta (rozumějte mě) výrazně podepsal čas. Ano, je to zajímavé, víceméně zábavné a chvílemi i napínavé, ale chování hrdinů mi někdy přišlo naivní a nelogické. Historický význam dílu ovšem neupírám. ()

Damiel

100 % - Tradičně výtečně fungující Hitchova atmosféra, k tomu skvělá dvojka Grant - Saint. Nemá to chybu, zvlášť finále na hlavách prezidentů :) ()

YURAyura

10/10 Do 3/4 uplne bozi - dialogy, akce, zapletka, herci, interiery, vyprava, strih. Posledni crvtrka to trochu srazila uz to prestalo byt takove prekvapive a dalo se pomerne snadno odhadnout, kam se bude cely pribeh ubirat a i ta akcni scena na pamatniku mi prisla takova podivna stejne jako atelierovy les. Kazdopadne i tak davam, a myslim ze po zasluze plny pocet. Kez by neco takoveho natocil nekdo v soucasnosti. Teda vykradaji, to ano ale poradny snimek na to tu nikdo nema. ()

swed

Klidně si troufnu film označit nálepkou kultovní. V jednom obleku neustále pobíhající a hláškující sympaťák Grant, ikonograficé záběry (útěk z budovy OSN) a scény (práškovací letadlo. Mont Rushmore), plus odzbrojující humor skloubený s akcí, mě v tomto označení plně podporují. Hitchcock točil filmy, které nestárnou, uměl to s diváky a jeho závěrečná scéna v tomhle filmu (vjezd do tunelu), je pro mě těžkým fuck off dobové cenzuře. Bravo mistře! 10/10 ()

FilmFan24

Hitchova srdcová záležitost - křivě obviněný muž na útěku - ve velkolepém filmovém zpracování, které si nelze než nezamilovat! ()

JohnMiller

Je to jeden z ďalších filmových skvostov Alfreda Hitchcocka, ktorému som neprišiel tak úplne na chuť. Rovnako ako pri The Man Who Knew Too Much (1956) či Birds (1962). Ako, ide o pekne rozohraný thriller s napätím, ktoré by sa dalo krájať, ale mne tam stále zavadzia taký ten Hitcockov remeselný faktor, ktorý ako keby sa snažil s celého snímku spraviť takú monumentálnu jednotu a pri tých monumentálnych častiach u mňa zlyháva na plnej čiare. Neviem ako by som to presnejšie vysvetlil. V tomto kúsku myslím napríklad ten čudesne skrátený záver: Celé 2 hodiny sa hádajú, prenasledujú a robia intrigy a keď má už nastať nejaké akčné napätie, tak sa to skončí rýchlosťou svetla. U jeho Psycha (1960) sa to nesmierne hodilo ale inde mu na to neviem prísť na chuť. Úplne by som si sem do hlavnej postavy vedel predstaviť miesto Caryho Granta, dvorného herca Hitcocka Jamesa Stewarta. Jedno sa však Hitcockovy musí nechať, jeho filmy sú až nemiestne, často vykrádané a parodované. Napríklad tuto je použitá scénka prenasledovania na Mt Rushmore (To sú tie sochy prezidentov USA vytesaných do skaly) parodované to bolo napríklad v komédií Ritchie Rich. Viete, tam keď lezú po ich tvárach. Vidím a cítim kvalitu ale nejako ma nezaujala. Bohužiaľ, všetko sa mi nemôže páčiť. ()

TominoLa

Napínavý thriller, kterému k dokonalosti přece jen něco málo chybí. Jinak jak už se tu píše, skvělý Cary Grant. Je k neuvěření, že mu tu bylo 55 let. ()

Vědma

Vynikající thriller s legendárními scénami souboje s letadlem a slézání památníku. Trochu mi vadilo, že matka Caryho Granta byla téměř stejně stará jako on a i tak vypadala. Jeho suchý humor však byl osvěžující: "Postrádáte city, kterých bych se mohl dotknout." ()

Aleee89

Od Hitchcocka jsem viděla spoustu filmů, a to z doby němé i zvukové, anglické i americké. Na sever severozápadní linkou se určitě zařadí mezi ty lepší, i když to je pro Hitchcocka skoro urážka, (skoro) všechny jeho filmy jsou vysoce nadprůměrné. Tenhle snímek je v mém soukromém žebříčku ještě trochu výše. Opět tu máme velice chytrou zápletku a vynikající atmosféru, spoustu vtipných i mrazivých a nápaditých scén (práškovací letadlo), je tu můj oblíbenec Cary Grant, co více si přát. Hitchcock natočil zajímavý film, z něhož mnoho následovníků zajisté čerpalo inspiraci. Do analýzy se pouštět nebudu. Nemělo by to cenu, bylo jich napsáno milion (možná to ani nebude hyperbolické tvrzení), navíc tu na to není prostor. Stačí říct, že filmu říkám jasné "ano"! ()

*Elfík*

Mohla bych filmu říkat ''tmavomodrý''. Či ještě ''šedý''. Všichni přítomní pánové byli totiž oblečeni ve slušivých oblecích, snad kromě průvodčích a komparsu kolem, který ovšem nebyl tak důležitý. Přiznávám, můj první film od Hitchocka, co nevidět to samozřejmě napravím, a na začátek mohu klidně říci, že jsem vcelku spokojena. Akurátní tempo si film drží celou dobu, zbytečné scény tu nejsou, Cary Grant je sympatický a do role se vyloženě hodí. Eve je rozkošná pistolnice, jen slzy by nemusely být tak falešné. Mistr se nám tu ukazuje hned v prvních minutách, podle mne si cameo užíval opravdu dokonale. Krásná práce s kamerou, tedy kromě roztřeseného záběru v restauraci. Poznala jsem jen jeden umělý strom v lese, možná mohli přijet autem znovu a lépe, chlapci zakrývající si uši (ano, také jsem si toho všimla!!) mohli trochu vynadat a natočit také ještě jednou. Samozřejmě, chyby se najdou v každém filmu, to jen šťouralové jich hledají víc a víc. Scéna s práškovacím letadlem je výtečná a ona sentimentalita, jež je Mistrovi tak vyčítána, je tu zcela v pořádku, bez té by to ani nešlo. Děkuji, pane Alfréde, těším se na Váš další film! ()

Dont

Lezení na skalách a po hlavách prezidentů už bylo moc přitažené za vlasy, ale spolu s úsměvně nevydařenou „opilou jízdou“ jsou to vlastně jediné objektivní výtky k tomuto napínavému thrilleru. Plus ještě bych si dovolil trochu zkritizovat stylisty a vizážisty, protože Eva Marie Saint byla hezčí, než vypadala ve filmu. Ale i přesto bych si tu její závěrečnou nabídku rozhodně nechal líbit… Alfred Hitchcock potvrdil svůj kalibr a opět mě přesvědčil o svých režisérských kvalitách. Na svou dobu a s tehdejšími možnostmi dokázal dělat divy. Poklonu bych vysekl taky Carymu Grantovi za bezchybné ztvárnění hlavní postavy. ()

L_O_U_S

Musím se přiznat, že mě Hitchcockovy filmy zatím nechávají chladným. Nedá se tomu upřít technická nápaditost, ale po obsahové stránce mě to nějak extra nebere. (1 021., 27. XI. 2014) ()

Fanucci

Dobrá "bondovka". Příjemně se na tento film kouká. Hitchcock mne nepřestává překvapovat - takový typ filmu jsem od něj nečekal. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)