Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Hanys_

Pár scén vymazat nejde (rozhodně práškovací letadlo a závěr na skalách), zbytek je ale pro mě jen fain podívanou - místy boužel lehce zdlouhavou a chtě nechtě i nudnou. Po nedávno zhlédnutém Psychu a Oknu do dvora je to prostě mírné zklamání..7/10 ()

Scevola

Keby som si mal vybrat jeden film, ktory najlepsie vystihuje Hitchovu tvorbu tak by to bol tento. Zaroven najlepsi vykon Caryho Granta. Po viacerych pozretiach si konecne zacinam uvedomovat jeho zanrovy a technicky prinos. 10/10 ()

F.W.Colqhoun

North By Northwest trčí z historie plodné spolupráce Alfreda Hitchcocka a Caryho Granta jako nos Abrahama Lincolna z Mt. Rushmore; jde o zenit všech Hitchcockových sklonů a talentů. Bruneti jsou nejtmavovlasejší, blondýny nejzářivější, Freud vykukuje spoza každé skalky (včetně té s vytesanými státnickými xichty) a lánu kukuřice. I ta pole byla s velké části zaseta v ateliéru a nic, vůbec nic se nepokazilo. Hitchcock je, slovy Waxe Waxmana, víc než jindy jako ta bílá čára uprostřed silnice, ale jeho cesta vede dál než všechny ostatní. V jistém smyslu se po ní jezdí dodnes. Snad proto působí film konejšivým dojmem i ve scénách, které v řadách publika zakládaly na smrtelnou hrůzu - všechno tehdy nové jsme už od té doby viděli tolikrát, že se North By Northwest jeví jako kompilát bijáků pozdějšího data. The best ofc předčasně završeného žánru. Víckrát už Hitchcock stárnoucího Granta, jediného herce, kterého miloval ke spolupráci nepřesvědčil, a i když to tak nevypadá, i proto se jeho vlastní filmová trajektorie tímto okamžikem začíná sklánět. Jen skutečnému velikánovi se na sestupné spirále tvůrčích sil podaří natočit filmy jako jsou Psycho či Ptáci. ()

Anderas

Hitchovo srdcové téma "útěk před zákonem i zločinem" ve své nejvznešenější podobě, s výbušnou bondovskou atmosférou, v dokonalém hávu preciznosti a s nezapomenutelným Cary Grantem. Další triumf velkého mistra. ()

boro123

Hitchcock ve své nejlepší formě stvořil tento geniální thriller s neskutečně charismatickým Cary Grantem. Genialita začíná už u nápaditých úvodních titulků, ve správných dávkách pak Hitch nabízí divákovi napětí, humor, romantiku a vše spojuje do naprosto kompaktního celku. Zároveň si ale neustále drží lehký nadhled a humor. Perfektní dialogy zejména mezi Grantem a Saintovou by se daly tesat do kamene. Hitchcock ovládal jako nikdo jiný hru s divákem, film v žádném místě nezpomalí ani nenudí, přestože se jedná o klasický hollywoodský námět, zápletka je podána originálně a vyvolává to správné napětí. Ke kvalitám snímku patří i skvělé herecké výkony, ať už zmiňovaného Granta nebo skvělého Masona. Na tento film se můžu dívat znovu a znovu, ale nikdy se neomrzí, má svoje kouzlo, které nejde slovy dost dobře zachytit. ()

Ještěřák

Velmi klasická a velmi zprofanovaná konspirační (rail)road movie, která, jak poznamenal majster flanker, vypadá o 10-15 let mladší, než je... a ne, není to poklona. Do štreky vlakem do Chicaga dobrý, a to tak, že velmi. Dále už jen málo překvapující a hodně úsměvné, nepoutavě překombinované a vůbec, třikrát jsem zývnul. Alespoň, že ty dialogy držel mistr Hitchcock permanentně prokladě vysoko. Ale jinak komorněji, prosím. ()

Lionheart

Skvělý, napínavý a velkolepý film, na který je každá bondovka krátká. V dnešní době jsou sice některé triky úsměvné, ale bez nich by to nebyl tak úžasný film. ()

Greny

Scénaristicky je film zvládnut bravůrně, stejně tak režijně a herecký výkon Cary Granta je více než slušný a velice mě překvapila kvalita barevného záznamu, ale o to víc sem byl zklamán někdy až přehnaně nepřirozeným nasvícením scény, protože to vytvářelo syté nehezké boční stíny na zdech. V ostatních filmech jsem to nějak přešel, ale tady mě to vyrušovalo, a proto hvězda dolů. ()

Disease

Napodruhé za plný počet. Pokud se smíříte s tím, že to není thriller, ale (hlavně první hodina) téměř čistokrevná komedie, je to fakt nejzábavnější Hitchcockův film. ()

Paldiny

Takže aj Utečenec s Harrisonom Fordom bol iba remake. Cary Grant, obyčajný reklamný kravaťák, sa v tomto rýchliku nedobrovoľne stane špiónom, zlodejom, vrahom, uprchlíkom a so svojím pohľadným kukučom aj zvodníkom skazených žien. Scenár je prekombinovaný až-až a síce som nepochopil ako do toho zapadal ten chlapík z OSN, dávalo to zmysel. Dobre boli sfilmované komorné scény i tie veľkotonážne, aké museli stáť mnoho úsilia, aby nevyzneli smiešne. Najmä, keď sa herci promenádujú po kamenných plešinkách kvarteta prezidentov, alebo v obleku uskakujú pred náletmi lietadla. Keby si ešte Hitchcock lepšie postrážil prehnanú dĺžku a vyvaroval sa nechcene komických scén tipu, vedľa Vás stojí muž s nožom v chrbte a prvé čo spravíte, nôž vytiahnete a začnete ním mávať, že ste v tom nevinne, mohlo to byť ešte lepšie. V každom prípade, film aký musíte vidieť, možno aj preto, že je to taká prvá nepísaná Bondovka. ()

Blondsky

Jsem odpálen. Na pět hvězd, Hitchcockovou linkou. Hitchcock možná nestihl bus, ale natočit s Grantem 130minutový thriller, co si hraje s divákem a je ukázkou napětí, to už jo. S Vertigem strop. ()

Rozjimatel

Zrejme jeden z najlepších filmov od Hitchcocka. Veľmi klasicky nakrútený špionážny thriller, ktorý podstatne ovplyvnil nasledujúce filmy tohto subžánru. Priznám sa, bola to pre mňa veľká úľava sledovať takýto film. Žiadna roztrasená kamera, blikajúci obraz, rýchle strihy ako v pokračovaniach Bourna. Naopak, kameraman to mal "pevne v rukách". A môžem povedať, že to je hotová obrazová pastva pre oči, kamera je jednoducho skvelá. Výborní sú Cary Grant ako nedobrovoľný James Bond, Eva Marie Saint ako femme fatale a Martin Landau ako záporák s hrozivým pohľadom. Naopak, otravná bola postava matky, čo mala byť akože zábavná figúrka. Lenže jednak tá herečka za veľa nestála a po druhé to s jej vekom akože tvorcovia nemohli myslieť vážne. To mala svojho syna v siedmich rokoch? Vyzdvihnem ešte skvelý soundtrack (Hitchcockov dvorný skladateľ Bernard Hermann), ktorý do atmosféry filmu perfektne zapadá. Mám ešte jednu malú výtku k trochu prehnanej dĺžke filmu, aj vzhľadom k tomu, že film má zopár slabších pasáží. ()

jasiska

Veľmi pekne natočené a na svoju dobu rozhodne originálne. Z dnešného hľadiska však bol dej pomerne predvídateľný. Na akčných scénach je zaujímavé to, že hoci sú o dosť pomalšie a menej extrémne ako tie moderné, tak vzbudzovali obrovské napätie. ()

efko

Náhoda spôsobuje, že si gangstri pomýlia vyťaženého reklamného pracovníka s tajným vládnym agentom. Po tom, čo unikne istej smrti, hľadajú ho nielen zločinci, ale aj polícia. Na úteku sa (okrem balenia krásnej blondíny) snaží zistiť pravdu... Strhujúci príbeh, zaujímavá zápletka, výborná práca s kamerou (scéna s lietadlom uprostred polí), herecké obsadenie i hudba, ktorá ešte viac stupňuje napätie - všetko toto dokopy tvorí jeden z najlepších Hitchových filmov. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)