Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

PanPes

Opravdová klasika, opravdového a jediného klasického režiséra s opravdovou a jedinečně unikátní zápletkou... Ehm to ne - dnes už jen příjemně nudná filmová perla z časů dávno minulých. Čas posunout se dál a nesedět 2.5 hodiny u nic neříkajících filmů jen proto, že nám někdo do hlavy vtlouká jaká je to vlastně klasika. V zásadě nemám nic proti, ale to nadpozemské nadšení a hodnocení prostě nehodlám sdílet. Neobyčejný film z obyčejné doby - ale to už je dávno pryč... ()

El-Barto

Během krátké doby mě dva filmy přesvědčily, že Herrmannova hudba je prostě geniální (tím druhým je Mys hrůzy). To je to, co mě nejvíc zaujalo a bavilo na tomhle skvělém krimi dobrodružství, kde si divák nemůže být do samého konce jistý tím, jak to vlastně je nebo kdo je ten Kaplan? Grantův Thornhill je sympaťák, jedná správně, neni naivní, ale jediné co mi na něm vadí, je ta jeho pitomá matka, tu bych z fleku vyškrtnul. Abych dal pět*, tak by film musel být ještě trochu dynamičtější, ale jinak je to super dílo, jehož některé scény (Mount Rushmore, nahánění letadlem) si budu pamatovat snad napořád. ()

MovieFive

Patrně nejvíc odpočinkový film Hitchcocka. Nezapře se tu mistrovská práce s kamerou a střihem, ale Hitchcock ubral na vážnosti a už tak nadnesený děj podává především vtipnou a radostnou formou. A ke Carymu Grantovi zkrátka nemám slov. ()

Chundys odpad!

Filmy od Hitchcocka jsou hezké, ale tenhle u mě ani za mák nevyhrál. Pro mě to byla nuda, nuda a ještě jednou nuda. Nevim jak bych reagoval na film v létech, kdy to byl hit, ale myslím si že bych ho bral stejně. Všechno umělé a trapné, pardon pane Hitchcocku u mě jste s tímhle filmem pohořel na plné čáře! A proboha co tohle bylo za závěr ? Smál jsem se ještě dlouho po filmu :D ()

Jenni

Motto: "Já blázním pouze při větru severo-severo-západním; když fouká od jihu, rozeznám jestřába od ruční pily" (Shakespeare - Hamlet). Na Na sever Severozápadní linkou jsem se těšil, aniž bych tušil, o čem vlastně je. Vědět tak, že jde o duchaplného pradědu všech bondovek, jsem v hodnocení střízlivější. Druhé Vertigo, které jsem ke své smůle (a nevzdělanosti) očekával, to opravdu není, ale spíš zabloudění do Hitchovy špionážní přehrádky, kde se nacházejí filmy jako je Zmizení staré dámy a Sabotér (vážně jsem si měl přečíst Truffauta, který uvádí, že jde nejvíce o "remake" Sabotéra; srov. zejm ikonickou scénu na Mount Rushmore s bojem na Soše svobody). Napovědět mi mohlo rovněž obsazení Caryho Granta, který je oproti svému dvojníkovi Jamesi Stewartovi "pro každou špatnost" (ke scéně s práškovacím letadlem se zajímavě vrací bosenský Kusturica ve filmu Arizona Dream). Vzhledem k tomu, že se jedná o vysokorozpočtový film pro masy, existuje touha vidět umění v detailu. Ve filmu o filmu tak nějací staří dědkové slintali blahem nad vjezdem do tunelu jako alegorií soulože. Divím se velice, že takový výklad někdo Hitchcockovi zbaští. Navíc, když je to dneska film hlavně pro děti. --- Film se zatím vždy vešel mezi pětku nejlepších Hitchcockových filmů. Na mezinárodním filmovém festivalu ve šp. San Sebastiánu (1959) získal (jako Vertigo o rok dříve) Stříbrnou mušli. Na Oscarech, které tehdy opanoval antický spektákl Ben Hur, tradičně neuspěl. V roce 1995 byl začleněn do Národního filmového registru (po Vertigu, Psychu a Ani stín podezření), kam patří "kulturně, historicky či esteticky významné filmy" kinematografie USA. V roce 1998 jej Americký filmový institut zařadil mezi "100 největších amerických filmů" (v pořadí 40.). ()

ASSBURGER

Proste genialita väčšia než je samotné psycho. Niečo také by dokázal stvoriť len Alfred Hitchcock. Proste genialita sama o sebe 5/5. ()

kamigava

Po celou dobu elegantní, napínavý a mysteriózní thriller, který ani za 60 let své existence neztratil půvab. Po delší době jsem zase narazil na další film od Hitchcocka a mistr mě nezklamal. Takto se tvoří nestárnoucí filmy. Severozápadní linka je důkazem toho, že kvalitní film nepotřebuje tunu CGI, akčních sekvencí, krve, nahoty, obrovský marketing a vše ostatní, co má dnes většina moderních filmů. Bohatě stačí chytrý námět, scénář, sympatičtí herci, mezi kterými to chemicky funguje, pak přidejte ještě třešničku na dort ve formě důsledné režie a excelentní dílo je na světě. PS: Plný počet dávám jen opravdu těm nejoblíbenějším filmům, ale hodnocení je furt jen číslo a mě stačilo, že jsem film nespustil z očí a to jsem byl už trochu v náladě. Už se těším na další kousek od pana H. ()

tragos

Humor, dialogy, Cary Grant, Alfred Hitchcock. Čtyři trefy do černého. Cary Grant je pro mě James Bond Number One, co na tom, že si ho nikdy nezahrál :-) Škoda několika míst, která sice nejsou hluchá, ale je naprosto jasné, kam bude děj směřovat, a divák jen čeká, kdy už se to konečně posune dál. Jelikož se prakticky vůbec neorientuji v Hitchcockově tvorbě, překvapilo mě, kolik známých scén je právě z toho filmu. Hafo ;-) PS: hlavně v tom nehledejte thriller. ()

agassi68

Vyše polovice som bol napätý a netrpezlivo som čakal na rozuzlenie hodné majstra Hitchcocka. Bohužiaľ, príchodom šéfa CIA či USIA, ktorý za pár sekúnd všetko prezradil, stratil film náboj a začal sa veľmi podobať na bondovky šestdesiatych rokov. Grant silne pripomínajúci Clooneyho robil, čo mohol no výkonom sa mu nikto nepriblížil. Pre mňa vzhľadom na vysoké hodnotenie ostatných tak trochu sklamanie. ()

rekkky

A tak to začalo pro hlavní postavu nevinně. Místo kávy zažil dny na útěku a dokonce poznal další ze svých životních lásek. Scény hodné uznání: blesková duchaplnost při jízdě v opilosti, pobyt na policejní stanici, cesta vlakem, fingované postřelení a závěrečný útěk. Originální :) ()

Rokle

Mistrovské dílo v každé minutě a vteřině. Hitchcock zvládl nejen perfektně dobrodružný žánr, ale navíc ho obdařil tak úžasnými vtípky, až to bere dech. U scény s letadlem jsem nedýchal a obdivoval to neustále napětí, které tento nezapomenutelný okamžik nesl. ()

Wolvie

Hitch na samotném žánrovém vrcholu.Nezapomenutelný thriller,který dovádí k dokonalosti konspirační zápletku a téma "Nepravého muže" nebylo nikdy před tím ani potom zpracováno s takovou noblesou.Cary Grant je boží! ()

Lyžař

Podle mého názoru prozatím nejslabší film od Hitchcocka. Cary Grant sice hraje skvěle, zbytek by ale podle mě mohl být trochu lepší. Jediná scéna, která opravdu stojí za to, je mezi poli. Jinak se mi ale zdá 131 minut být zbytečně moc. No a že se v úvodní scéně mihne i sám "rejža", který má evidentně pech??? Kdo by si nevšiml:-) ()

lada-k

Luxusní zážitek, před 50 rokama z toho lidi museli být pěkně vycvakaní, napětí časem trochu ztratilo na údernosti, ale vše ostatní funguje dokonale. A nenapadlo by mě že se takhle nachechtám u filmu mistra hororů.... ()

hazaba

Neat, to je přesně to slovo, které North by Northwest charakterizuje. A taky klasika a určitá naivita. Na svou dobu rovněž docela odvážné dvojsmysly. Dobrá hudba. Ale v hlavě mi dlouho nezůstane. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)