Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Spectre

Vynikajúci Hitchcock so silnou atmosférou "film-noir". Je zbytočné sa rozpisovať o dokonalosti tohoto filmu, pretože tá je pre Hitcha typická :) ()

ekomo

Trochu netradiční Hitchcock s prvky klasických Bondovek, ale přesto plný úžasné atmosféry napětí a jedinečného Gary Granta. ()

amokey

Mám ráda filmy, které začnou, já napjatě čekám, co bude a najednou je konec a mě to mrzí. A přesně takovéhle jsou všechny filmy A. Hitchcock. I tenhle (i když to v podstatě není o ničem zásadním, ani napínavém, tak je to prostě téměř geniální). ()

sona123

Já mám u Hitchcocka raději ty hororovější kousky. Přesto jsou samozřejmě všechny jeho filmy sázka na jistotu a je s podivem, jak některé věci nestárnou, naopak, s přibývajícími roky získávají sexy patinu a neskutečný šarm a kouzlo. Bezchybná kamera, úžasný smysl pro detail, hrozně se mi líbily záběry na interiéry a exteriéry budov, neskutečný vkus a nadčasovost. Pak tu jsou samozřejmě kultovní scény, které prostě filmový fanoušek musí znát. A co bych vyzvedla nejvíc, to byly dialogy. Bravo! ()

gocatgo

Dialogový orgasmus, režijní zázrak a atmosféra co by se dala krájet. Jeden z vrcholů mého dosavadního filmového fanouškovství... ()

Ollie235

Film, kterému se nedá nic vytknout. První polovině dominuje skvostná mysteriózní atmosféra a postupné objasňování zápletky. Druhá půlka pak přidává na tempu a značně připomíná starší bondovky (stylová špionáž, akce, Eva Marie Saint jako pomyslná bondgirl). Ve spojení s promyšlenými dialogy a množstvím zapamatovatelných scén působí tato kombinace prostě dokonale. ()

Matt Raider

"Ale jedno víme jistě: vy nejste falešný. Jste ryzí idiot." aneb ráda bych se s těmi vrahy seznámila. Takže za mě díky, díky, že jste nás seznámili. (-85%) ()

Marius_ss

Môj prvý film od AH ktorý je aj dobrodružný (čo mi len a len vyhovuje). Možno jediné, čo mi tam nesadlo, bola hlavná protagonistka, ale aj tu som si nakoniec obľúbil, hoci Kim Novak a Grace Kelly sú predsa len inde (a nemyslím len kvôli zovňajšku :)). Potešil ma Martin Landau, ktorý mi prišiel miestami až démonický a vážnejší záporák ako Vandamm. ()

Renfield

Jak se z agenta reklamního zprvu nedobrovolně stal ten opravdový tajný. Roger Thornhill dospívá s dějem filmu, který také postupem času vážní, aby ale odlehčení a vtip nikdy úplně neztratil. Scény jako jízda v opilosti nebo projití místa zmizení baru za doprovodu matky naštěstí brzy vyklidí pole a Alfred Hitchcock začíná budovat napětí, což se mu daří na výbornou. Cary Grant se už ve vlaku pomalu stává Bondem, k čemuž mu dopomáhá i jeho girl, tedy femme fatale Eva Marie Saint. Mount Rushmore je bezesporu velmi solidním finále, přesto však není tou nejlepší scénou, vrcholem je ta nejslavnější, práškovací letadlo. Hned po Rogerově vystoupení z autobusu začne atmosféra houstnout, horko a napětí z toho, co se bude dít a kdo případně přijede, je opravdu cítit. Po čemž přijde fantasticky natočená (ta kamera, nakonec nejen zde) naháněčka s letadlem s fajn závěrem. I po něčem takovém však dokáže Hitchcock odlehčit, ale už tak téměř po bondovsku, to když se Roger nechá bezpečně eskortovat z aukce. Režie, scénář, kamera, hudba, ale i chemie mezi Cary Grantem a Eva Marie Saint na výbornou. 85% ()

bobstock

Krásný, mystifikační nádech navíc s velmi vtipným a sympatickým Grantem, který byl nevědomě vhozen do cyklonu kontrašpionáže. ´´Já o ty vaše akce nemám zájem, podívejte mám ženu, mámu, pár exmanželek a držím nad vodou několik slušných barmanů.´´ :D  80% ()

Klajnik

Zase mi stalo, že král napětí ho ve mně vůbec vzbudit nedokázal. Nefungovalo to pro mě ani jako thriller ani jako mysteriózní film. Napínavé to nebylo snad proto, že mě ani nezačala zajímat ona záhada: Proč Thornhilla považují za Kaplana a proč ho chtějí zabít? - Ona je divákovi vlastně vysvětlena už ve 40 minutě (viz. první dva řádky popisku v profilu filmu) a zbytek by měla táhnout vyumělkovaná romance mezi ženou, která protagonistu nejdříve oklamala a poslala na smrt. Tou má být slavná scéna s náletem letadla, která má sice krásný záběr utíkajícího Granta před přibližujícím se dvouplošňákem, ale vlastně mě vůbec nestrhla, protože jsem se po celou dobu snažil rozšifrovat, proč se vlastně děje to, co se děje: Proč tvůrci nesynchronizovali přelet letadla s odpalem rozbušek, aby střelba po protagonistovi vypadala uvěřitelně? Ve filmu letadlo proletí a až pak se spustí rozbušky kolem postavy, které mají simulovat dopad střel. Z nějakého důvodu jsem si myslel, že letadlo má přidělaný kulomet a letec z něj střílí jako stíhací pilot. Ono se však jedná o práškovací letadlo a po Grantovi tak asi střílí z nějaké ruční zbraně někdo, kdo sedí za pilotem. To by pak dávalo smysl, ale přijde mi to jako stupidní způsob, jak někoho zabít. Hitchcock tvrdil, že diváci mu tu nelogičnost odpustí díky spektáklu. Nevím no... Já si spektákl neužil, páč jsem furt přemýšlel nad nedostatky. Jak už jsem předznamenal, tak jsem se dále ptal, proč ho chtějí zabít takhle komplikovaně? Proč letadlo - kord když je poblíž kukuřičné pole? Z toho ho sice vyženou díky prášku, který na něj spustí z letadla, ale pak stejně naletí do cisterny a protagonista tak vyvázne. Přitom by stačilo skrýt pár atentátníků do toho pole a v momentě, co se objeví, ho zastřelit. Protagonista je sice neprávem obviněný muž, ale to je mi málo k důvodu, proč jinak charakterově nezajímavému protagonistovi fandit. Mnozí možná kouzlu Caryho Granta propadli, ale já ne a postava sama nevzbuzuje příliš zájmu ani pobavení. Během těch 136 minut se jen zřídka zachová nějak jinak, než hloupě (proč šahal na tu kudlu, kterou byl zabit ministr?) nebo klasicky gentlemansky. Hraje totiž víceméně normálního slušného chlápka, který (na rozdíl třeba od McQueena v Útěku) zachová fasádu a nezfackuje ženskou, jež ho poslala na smrt - takové nezábavné a nezajímavé postavy mi nejsou dostatečnými tahouny. To jest dalším důvodem, proč jsem jeho počínáním nebyl zaujat a film mě jednoduše nestrhl. Uznávám však atraktivitu některých záběru a dokonce se mi líbily domalované kulisy architektury a města, které občas vizuálně ozvláštňovaly prostředí, v němž se film odehrává. ___Závěrem: Ač jich není mnoho, tak jsem viděl i starší filmy, které však zkouškou časem obstály (Velká země, Zpívání v dešti, Svědek obžaloby, Dvanáct rozhněvaných mužů...). Tahle klasika však neobstála. ()

jilda

Musím říct, že Cary Grant zahrál svého agenta- neagenta naprosto geniálně. Velice vtipný a povedený film s eroticky elektrizující Evou Marie Saint. Znovu klobouk dolů před Hitchcockem. ()

rcorp

Nakonec to nebylo takove dobrodruzo, jak jsem cekal. Dialogy ale byly tradicne vynikajici. Nejvetsim problemem byla nakonec technicka stranka. Evidentne nejsem modelovy divak, protoze ty zadni projekce s herci na slapacich pasech me dost rozpylovaly. O uvodni automobilove honicce a neslavnem konci letadelka Kanete nemluve. :) ()

kujon

Tento film na mě působí veskrze naivním dojmem. Dialogy nepřesvědčivé, prkenné a Cary Grant je, vzhledem k tomu že ho honí parta zabijáků, po celou dobu víceméně v klidu :) Každopádně ale notno vyzdvihnout gradující napětí, to Hitch umí více než dobře ;) Takže za 3* EDIT: Viděno opět v roce 2022 a nutno přidat ještě jednu hvězdičku. Asi stárnu :) ()

wampire23

Po Psychu najlepší a najčistejší Hitchcock (možno je na rovnakej úrovni ešte Okno do dvora). Hitchcock bol génius, o tom zrejme nikto nepochybuje, ale aby jeho thriller dokázal posadiť na zadok väčšinu thrillerov, ktoré vznikli o polstoročie neskôr, to je naozaj veľké umenie. Cary Grant a Eva Marie Saint excelujú, sú vtipnejší než väčšina buddy movies dneška, réžia bezchybná, napätie by sa dalo krájať. Skvost kinematografie- 95%. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)