Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

Evander

Hitchcock není obecně úplně mým šálkem kávy, a i zde je to znát. Kdybych hodnotil samostatně pouze druhou polovinu filmu, která je opravdu výborná, byl bych blízko plnému počtu a možná bych ho i dal. Nicméně film hodnotím jako celek, a tak musím vzít v potaz i nudnou a místy vyloženě otřesnou první polovinu. Ve výsledku se pak dostáváme přibližně na průměr a nevidím důvod, pustit si tento film znovu. ()

Dimo

Jeden z nejlepších "old-school" filmových zážitků z kina. Skvělé dialogy, scény a vůbec celý film má takový šmrnc, že by spousta moderních dobrodružňáků zbledla závistí. ()

Torgal

Aj polstoročie od svojho vzniku si tento film uchoval nespochybniteľné kvality - precíznu réžiu, pútavý príbeh a hlavne vynikajúco napísané dialógy (najlepšie čo som počul za dlhú dobu). Cary Grant má úžasnú charizmu s Evou Marie Saint tvoria výborný pár. Prečo teda len 4*? Som jednoducho zvyknutý na filmy točené odlišným spôsobom a hoci tomuto filmu nemôžem uprieť výbornú dobovú atmosféru, je vidieť že v 50-tych rokoch filmári nemali súčasné technické možnosti a v akčných scénach je to vidieť (obzvlášť nočná automobilová naháňačka je to jasným dôkazom). 8+/10 ()

lxbch

Charizmatický Cary Grant, jež mi typově připomínal Clooneyho (spíš by se asi slušelo napsat, že Clooney mi připomíná Granta, páč Grant tu byl dřív), celý film vtipně glosuje svojí anabázi započatou klasickou mýlkou, a sice, že on je tajný agent, a končící ve spektakulárním finále na Mt. Rushmore. ()

..Anya

Scénka s letadlem? výbuch? Šplhání po Mt.Rushmore? Vynikající nápady přímo od mistra. Jak utéct z aukce aniž být zastřelen? Nechat se potupně vyvést a pak se ještě sám udat policistům. Kromě milostné zápletky, která chvílema nutila k zívání a konfrontace děje filmu s tím, co nového je na facebooku, jsem okouzlena super dílkem. ()

Jeand´Boa

Alfred Hitchcock dokazuje, že není pouze králem hororu...napětí umí výtečně vybudovat i v rámci špionážního dobrodružství...a samozřejmě nesmíme zapomenout na jeho trikové umění, které si vychutnáme i v rámci tohoto velkolepého filmového dobrodružství... ()

Stíba

Důmyslný příběh, pozvolna se rozjíždějící ale v závěru až do nejvyšších otáček se dostávající napětí, sympaťák Grant a okouzlující Eva Maria Saint v jednom z nejklasičtějších dobrodružných filmů všech dob. Úsek ve vlaku nebo čekání na prašné cestě jsou scénami, na které se nezapomíná. ()

mi-ib

Schéma tohohle snímku mi přišlo jakési nešťastné. V první třetině se celý příběh nádherně zamotá, jenže vzápětí je divákovi vše vysvětleno a ten už nemá nad čím dumat. Už jen čeká co se z toho vyvine. Zbytek příběhu stojí víceméně jen na jakési romantické zápletce a jeho tempo taky není nijak závratné. Bylo by snad na škodu, kdyby se po třetině filmu vynechala ta pasáž na Investigate Agency? Divák by měl aspoň trochu zamotanou hlavu. A té romantiky tam bylo na můj vkus taky až moc. Tohle se Hitchcockovi podle mě nepovedlo, ale dávám to spíš za vinu scénáristům než jemu. ()

Don Carlos

Jsem moc rád, že jsem mě tu čest, vidět tohle mistrovské zábavné dobrodružství na velkém plátně. I LOVE YOU PROJEKT 100. Mimochodem kalhoty Cary Granta alias Thornhilla bych velmi rád vlastnil - tahá totiž z jejich kapes jednu desetidolarovku za druhou. ()

truby

Hitchcockovu režii uznávám, nicméně nevyhledávám. Musím však uznat, že Hitchcock je mistrem fimlového napětí a v kombinaci s neodolatelným Gary Grantem a jeho kšticí sem tam protkanou stříbrem a s neméně půvabným ženským protějškem vytvořili snímek hodný zapamatování. Akorát konec a šplhání po tvářích amerických prezidentů v Black Hills už bylo trochu přestřelené. ()

Jajar

Vrcholné dílo Alfreda Hitchcocka plné napětí, vtipu a romance s perfektně vybudovaným příběhem, v němž hrdinové několikrát převrátí svoje identity jak před divákem, tak před sebou samými. Ohromná inspirace pro celý thrillerový žánr (mimo jiné i Jamese Bonda). ()

Killingjoke

Život si umí s člověkem někdy pěkně zlomyslně pohrát. A tak se chlápek z reklamky Roger Thornhill souhrou několika nešťastných náhod ocitne na seznamu nejhledanějších vrahů v americe a navíc je nepřátelskými agenty považován za špičkového agenta CIA. Roger se tak ocitá na cestě za odhalením pravdy a očištěním vlastního jména... Alfred Hitchcock natočil další velmi zábavnou špionážní fresku, která je skvělá hlavně ve svých momentech překvapení. Když už si myslíte, že přesně víte jakou kartu kdo kdy drží, nastane zásadní zvrat a vše je naprosto jinak. To je na filmu opravdu skvělé. Do hlavní role byl obsazen Cary Grant, kterého rozhodně nepovažuji za svého oblíbence, nicméně musím přiznat, že svou roli zahrál výborně a byl velmi sympatický. Hlavní ženskou roli tajemné Evy dostala Eva Marie Saintová, která v té době zažívala zlatá léta své kariéry (o rok později natočila docela dobrý snímek Exodus s Paulem Newmanem). Musím se přiznat, že tvorba Alfreda Hitchcocka mne dlouhou dobu docela míjela a toto byl teprve druhý film (Roztržená opona byl první), který jsem od něj viděl celý. Díky němu však nastal ten správny čas, doplnit si filmové mezery, protože po tomto filmu mne Hitchcock začal opravdu zajímat... ()

Biopler

Najlepšia vzorka dobrodružného filmu, ktorý nie je prvoplánový a predvídateľný, efektný a naivný. Dokonalý štýl Hitchcocka, perfektný Grant, skrátka nestarnúca klasika. Povinné čítanie pre ozajstných filmových fajnšmekrov. ()

Schlierkamp

Americký thriller, v němž se reklamní odborník Roger Tornhill dostane do kolotoče nástrah, manipulativních rozhovorů a spiknutí tajných agentů. Hlavní postava, která je na začátku filmu unesena P. Vandammem (J. Mason), je záměrně oslovována svým únoscem cizím jménem George Kaplan. Tornhill začne po Kaplanovi pátrat a zjistí, že jde o fiktivní postavu, která se ubytovává v hotelech po celé zemi, avšak nikdo onu osobu dosud nespatřil. Důmyslně vymyšlený příběh nutí C. Granta v hlavní roli cestovat za klíčem k záhadě z New Yorku přes Chicago do Jižní Dakoty, odtud plyne zřejmě neobvyklý název snímku. Během cestování se potká s Eve Kendallovou (E. M. Saint), do níž se zamiluje, netuší však, že je to agentka sloužící Vandammovi. Navzdory poutavému příběhu a zajímavému scénám však nejsem při nejlepší vůli pochopit, z jakého důvodu si agenti ke svým pokusům vybrali zrovna pana Tornhilla, proč byla celá taškařice s fiktivním jménem vymyšlena a jaký z toho pro ně plynul užitek. Pro vnějšího pozorovatele byl C. Grant podezřelý z vraždy a unikal spravedlnosti, musel proto jednat tak, jak mu okolnosti dovolily a také aby získal důkazy k očištění svého jména. Bohužel se mi nepodařilo proniknout do hloubky filmu a to nejpodstatnější jsem zřejmě nepochopil. Každopádně závěr snímku se odehrává přímo na uměleckém sousoší zvaném Mount Rushmore, kde Roger s Eve, mezi nimiž už naplno propukly vzájemné sympatie, unikají svým pronásledovatelům vražedně těžkou trasou, a to přímo po obličejích amerických prezidentů. Režisérské umění A. Hitchcocka sice přinutilo diváka sledovat bez dechu jemu předložený dramatický příběh, avšak bez pochopení základních souvislostí vyplynulo vyznění snímku okamžitě po skončení do prázdna. Ať už jsou však souvislosti jakékoli, jisté je, že na Psycho to v žádném případě nemá. ()

Pafnuc

Sice oldskúl, ale je to dlouhý k nepřežití a řekl bych, že dneska už místy docela nudí. Holt v padesátejch letech si akci představovali jinak. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)