Koruna - Série 5

(séria)
Veľká Británia, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison, Andrew Havill (viac)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

bonovox

Kvalitatívne jednoznačne najhoršia séria, trochu mi nesadla výmena hercov (okrem skvostnej E.Debicky v úlohe Lady D) a taktiež celkové príbehy v jednotlivých častiach neboli až tak pútavé ako v minulosti. Ale stále sa jedná o top TV quality, ktorú vrele všetkým odporúčam. Sám verím, že tvorcovia sa v 6 sérii vrátia opäť na vrchol. 80% ()

Tomas_PO

Nuž, asi najslabšia séria zo všetkých, a to pocitovo kvôli prílišnému fokusu na Dianu. A v princípe celá séria je o nej. Áno, určite zohrala dôležitú rolu v živote kráľovskej rodiny a širokej verejnosti, no mierne to zaváňa bulvárom. Samozrejme opäť je potrebné zvyknúť si na nové tváre. Imelda Staunton nahradila Oliviu Colman, ktorá nahradila Claire Foy a subjektívne tu charizma mierne upadla. U Jonathana Prycea našťastie nie, rovnako žiari Elizabeth Debicki v podobe Lady Di. Špecifikom tejto série je nepochybne smrť 70 rokov vládnucej kráľovnej, na čo ale séria nereflektuje a ani nemôže. No "annus horribilis" jej vládnutia, škandály a rozvod je v priamom kontraste s emóciu, ktorú ľudia v reále roku 2022 pri jej úmrtí prežívali. Silnejšie epizódy Gunpowder (S05E08) striedajú slabšie Ipatiev House (S05E06), čo vo výsledku spôsobilo prvýkrát jednu hviezdu dole. No stále je to majstrovsky natočený seriál, s netrpezlivým čakaním na ďalšiu sériu. ()

Sopholojong

And the Emmy goes to... Elizabeth Debicki. Ona "Lady Di" nehra, ona sa nou neoddiskutovatelne stala (ten make-up, tie pohyby, tie maniere). Na zaciatku "sestky" je paradoxne najvacsim highlightom piatej serie "vyvrazdenie Romanovcov" (fotenie a nasledne strely v mixe s bodakmi na bajonetoch). Imelda je roky rokuce seniorsky "herecky drzak" a do svojej role "vhupsla" s plnym "royal nasadenim". Tato seria vsak nie je kapitalne o nej a nedrzi hlavny podiel divackej "poptavky". Tazisko je sustredene na "hratky" Charles vs. Diana s tak skvelymi emocionalnymi scenami (Dianin uprimny plac po odchode Charlesa z Kensingtonu v "devine") podfarbenymi tak premakanou hudbou, ze zase raz nejeden zakrici "hollywoodska najvacsia kvalita" ovladla televizne obrazovky. Netflix rocne "nadrbe" do obsahu miliony hodin "totalneho Lidlu", ale ak pridu zjavenia typu Dahmer, Stranger Things alebo prave "Koruna" tak sa vsetci naokolo klanaju ako "kralovnej". ()

quokam

No. O televizni udalost roku opravdu neslo, serie pusobila jako prerequel k filmu Kralovna. Serial zachranival a to doslova charismaticky Dominic West. Dily, ve kterych byl Charles hlavni postavou, mely vynikajici uroven. Dominic dokazal sve postave vetknout punc egoismu muze sebe sama pokladajiciho se za moderniho rozumejici soucasne dobe, ale jenz v podstate rozumel jen sam sobe. Jiste, nehral uslapnuteho chlapa, ake kdo u vsech tamponu tvrdi, ze byl tehdy princ Ch uslapnutej? Sekundovali mu Jonatha P jako princ Philip, ten zvlast v epizode o Hroznem roku a herec hrajici Johna Majora. Ano, dalo by se rict, ze herci zde herecky prevalcovali herecky.Imelda v podstate benela co hrat a zvladla to s jednim vyrazem ve tvari, jeji postava v podstate degradovala z hybatele deje na bezmocneho pozorovatele. Chybou v castingu se vsak stala Elizabeth D., jeji vysoka postava docela rusila a ona sama nedikazala sve postave zajistit pocity sympatie. Tvurcu Dianu docela orezali, zcela ignorovali empatickou stranku jeji osobnosti. A kdyz ji snad chteli nechat ukazat jakozto osobu bez novinarske publicity navstevujici nemocne, degradovali to na pouhou strategii, jak svest fesneho doktora. Celkovy dojem 5. serie cca 60 proc. ()

dauby

Kvalita seriálu jde, jako obvykle, dolů. Bohužel, rozpliznout příběh Diany nejen do mnoha dílů, ale i několika sérií, mi přijde úplně zcestné. Řemeslně je to sice pořád uděláno dobře, ale děj se táhne jako smrad. ()

monika.lavri

Všude čtu, jak čelí seriál Koruna kritice, že se nezakládá na pravdě. Nikdo tam s nimi z tvůrců samozřejmě nebyl, ale domnívám se, že celou dobu nejsou daleko od pravdy, vzhledem ke zdrojům, jaké mají a co je známo. Přijde mi to jako na objednávku. Pátá řada se opět povedla, ač se nějak nemohu srovnat s výběrem některých herců, například právě s herečkou, která hraje královnu a Charlesem. Diana je přesná. Dodi a jeho otec také. Pátá série mi přijde o dost kritičtější právě vůči královně, ukazuje jí v tzv. chladném světle, tak, jak se o jejich rodině mluví. Přesto to byla výjimečná žena a nesla toho na bedrech hodně a na 1000% to zvládla. Jsem za tento seriál moc ráda, za vhled do soukromí monarchie a pro mě navždy zůstane jedním z nejoblíbenějších. Doufám, že další série budou následovat. ()

HeRoS.Au

Popravde jsem to ani ne v polovine prvniho dilu vypnul a duvodem byla prave Imelda v roli Alzbety. Stejne jako jini jsem stale videl Dolores z Bradavic. Dal jsem tomu ale sanci a pokracoval. Celkove mi na tom prislo neco zvlastniho, ale nevedel jsem co. Mozna to, ze prvni 4 serie pro me byla historie, zatimco patou uz znam v realu. Mohl jsem porovnavat co si opravdu pamatuju a jak to serial ukazal. A zklaman jsem nakonec nebyl. Verim, ze se podarilo poskladat pomerne dost autenticky obrazek tehdejsich udalosti a jejich pozadi. Zdroju, svedku a primych ucastniku te doby je k dispozici mnohem vice nez bylo v predeslych sezonach. Ano, Diana byla mimo jine taky zenska a umela byt pekna mrcha a je blazen, kdo by myslel, ze ne. A Charles to fakt lehky nemel. Celkove spokojenost. I Imelda nakonec obstojne vystoupila ze stinu Dolores, Diana vyborna, stejne tak Camilla, velmi povedeny John Major. Nakonec nejvetsi problem jsem mel s obsazenim Charlese. Tam se od te podoby upustilo hodne. Charles je proste usatej a nosatej. Ale i projevem mi to prislo ne moc Charlesovsky. ()

Richie17

Tak na tohle jsme takovou dobu čekali? Zaměřeno pouze na Dianu a Charlese (jehož obsazení je hodně mimo)...veliká škoda. Nevěřím, že se v té době nic zajímavějšího neodehrálo. ()

Vesprem

Pro mě veliké zklamání. Poprvé mi herci série ničím nepřipomínali své vzory. U Charlese šlo o úplně odlišný typ. Diana byla asi předloze nejblíž, ale ta mi zase vadila. Asi mimo dvou scén jen koupila hlavu a kňourala. Žádnou zajímavější polohu neměla. S takovouhle ženskou by nechtěl být nikdo. Na potkání si známým i neznámým jen stěžovala. A všechen politický obraz doby, který byl úžasně zpracován v předchozích řadách tady úplně zanikl. Škoda. ()

Erik.Nomilne

I když pořád skvostně natočené, tato serie je v porovnání s předchozími upatlaná od nevýrazné omáčky jednoho jediného vnitřního vztahu, který se nakonec ani nedočká toho nechvalně známého smutného finále. Debicki ukazuje, že je víc Diana než byla Diana, West vypadá spíš jako James Bond, než jako aristokratický (a ne úplně hezký) Charles a Imelda Staunton se snaží, bohužel scénář jí moc prostoru nedá. Jonathan Pryce si ani pořádně neštěkl. ()

ladyViolet

Na tohle obsazení (Imelda Staunton, Dominic West, Jonathan Pryce, Elizabeth Debicki, Marcia Warren) si budu dlouho zvykat - jak už tady někdo psal, někteří se skutečným postavám podobají dost málo, jiné mám spojené se zcela odlišnými rolemi. Píšu po zhlédnutí první epizody, uvidím, co bude dál... ()

Geon

Decentní portrét nejznámější rodiny na světě už po páté. Koruna si zachovává vypravěčský nadhled a úsudek přenechává divákovi. Casting pokračuje v nastaveném duchu a vše je opět podbarveno typickým soundtrackem. ()