Koruna - Série 5

(séria)
Veľká Británia, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison, Andrew Havill (viac)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

Malarkey

Ne vždy se povede casting na role, když vyprávíte děj v časově velkém rozpětí. Nedávno se o tom přesvědčilo HBO s Rodem draka a teď to postihlo bohužel i Netflix s všeobecně kladně přijímanou Korunou. Jenže zatímco v předchozích sériích jste se setkali s celou řadou geniálně natočených a zahraných dílů, tady je to spíš průměr. Nejsilnější díl je podle mě Ipaťjevův dům. Boris Yelcin se projevil nejen jako schopný straník, ale také jako srandista. Obecně je ale tato série o Dianě. Někdy přímo o ní, někdy o ní, ale bez ní, ale vesměs pořád o ní. Herecká volba padla na Elizabeth Debicki a s ní to jsou nejzajímavější záběry. Královna Alžběta a princ Filip tu tentokrát hrají spíš druhé housle. ()

somnar

Je na tom hrozně vidět, jak ty scenáristické konstrukty s vložkami z ruské historie či britské rozvodovosti zněly skvěle na papíře, ve výsledku ale prostě vůbec nefungují, protože jsou moc ploché a očividné. Asi tomu vážně chybí disciplína urputné baronky Thatcherové, když to najednou musí většinu svých postav ztrapňovat a nechávat třeba Dianu dětinsky hlasovat pro konec monarchie v televizní show. Škoda. ()

TeeAge

Pozoruhodná práca s postavami, elegantná kamera a výprava, precízne herecké výkony aj naďalej. V čom je ale 5. séria The Crown slabšia, je hutnosť scenára, ktorá plače rozťahanosťou za účelom nasmerovať všetky dejové nite rovno do ďalšej série. Mierne skamanie z absencie akéhokoľvek dramaturgického vyvrcholenia. ()

Kaka

Dosud nejslabší série to zřejmě je, ale určitě nijak extra nezaostává za těmi předešlými. Technicky je to pořád ta vymazlená, vypiplaná jízda na kterou jsme zvyklí. Rovněž castingově mi přerod nepřišel tak dramatický, jako z dvojky na trojku. Největší slabinou pak zřejmě budou témata, která se v devadesátkách řešila a která Koruna opět velmi precizně rekonstruuje. A bohužel to jsou témata kolem vztahů královské rodiny, milostných aférek a podobných dalších skandálů, která po čase působí repetitivně a dost únavně. Na to jak variabilně se to ovšem dalo uchopit a jaká soap opera z toho mohla být pod jakkoliv méně pevnou režijní taktovkou myslím, že tvůrci pětky z toho vyšli s čistým štítem a docela classy. ()

Spiker01

Trošku jsem u páté řady nechápal ten hejt na údajnou bulvarizaci daných okolností, dle mého si Peter Morgan z pochopitelných důvodů musel vždycky vymýšlet a média se dle mého bouřila jen proto, že jsme se už posunuli do doby, která je nám přece jen bližší a lépe si ji pamatujeme. Jinak ale neztratila Koruna nic ze svého kouzla, nové obsazení mě opět po pár dílech pohltilo a já se nemohl dočkat závěrečné 6. série.. ()

HAL

Nepřekvapivě se tato série točí hlavně kolem tehdejších rozvodů v Královské rodině - což je zároveň její síla, zároveň i její prokletí. Téma nepochybně zajímavé, v ultrakonzervativním prostředí takovéto bezprecedentní novinky dobře ilustrují jeho rigidnost a rozchod privilegované vrstvy s realitou, ale i tak je to dost monotematické na deset hodin seriálu. Ne nudné, kvalitní scénáře a vynikající herectví všech zúčastněných to bez problémů zachraňují, ale ne tak dynamické jako předchozí série. Nejvíc tak mezi všem díly vyniká ten který se odehrává úplně mimo dosavadní hlavní postavy - díl který se výhradně soustředí na perfektně zpracovaný "rags to riches" příběh rodiny Al Fayedů. Bohužel ale za celý zbytek série se pak posune už jen minimálně a jeho vyvrcholení, vztah Dodiho s Dianou a jejich smrt, si nechávají až na příští sérii, což zanechá trochu pachuť zbytečně natahované kaše. ()

predators

Až na třetí epizodu se to více méně točí kolem Karla a Diany a jejich ne/vztahu. Docela nuda a o dost slabší, než předchozí série. A je fakt, že herci taktéž nebyli zvoleni správně. Jediný, kdo má nějaké charizma, je stařík Mou Mou. ()

marhoul

Kritiku chápu, já se ale dívala se zájmem. Přeobsazení postav jsem zvládla statečně, až na Dominica Westa, který prostě není představitelem zakřiknutých, umořených, nejistých chlapíků. Rozumím, že chtěli zdůraznit, že Charles konečně našel půdu pod nohami, ale tato volba se mi nezdá. Velmi mě potěšil  Johny Lee Miller v roli premiéra. Byl naprosto skvělý a mohlo ho být klidně víc. Jako nejzajímavější mi přišel díl ohledně Romanovců, zbytek byla utahaná procházka sračkami, do kterých britská monarchie vstoupila, když jim jako dobrý nápad přišlo oženit synka s Dianou. Debicki ji vystihla brilantně! Sebestředná, blbá, krátkozraká, hysterická, vychcaná princezna lidských srdcí alias matrace Pákistánců a dalších Arabů z kolébky civilizace, která se školácky přepočítala a nebýt smrtelné nehody, kdy upřímně rozesmutnila především lidi, kterým bylo líto synů, ti museli snášet brutální bulvární čočku už nějaký ten pátek, neboť matinka neměla potenciál brát ohled na nic, krom sebe samé, zkrátka tato labilní, ukřivděná madam, s hlavu plnou nápadů a zbytečně volným časem, kdy se kopala do zadku a hrabala se jen v sobě, by nemusela vyvést až tak mnoho dalších kravin, aby upadla v zapomnění a opovržení naprosté a já jsem názoru, že klukům jistě maminka chyběla, však z určitého úhlu pohledu se dalo očekávat, že by tato žena dobře nedopadla, ani kdyby se smrtelné autonehodě vyhnula. Je to smutné, je dobře, že je celá tragédie už dávno za nimi, říká se, že William si vybral v usměvavé manželce ženu podobnou mamince, nejsem si tím jistá. Já myslím, že ženu podobnou mamince si vybral Harry,  ta má asi zlatou a čas ukáže, kam všude se ještě zajdou vykecat a poplakat si, že se stoletá babka opovážila zeptat, jakou barvu kůže jejich dítě má. Mě to tehdy rozesmálo, protože pokud by nám syn dovlekl do předsíně se slovy Hádej, kdo přijde na večeři? některou kardašájn, taky nepatrně zvedneme obočí. Stejně jako každý v naší zeměpisné šířce. A být mi facku pod sto let, neobešlo by se to bez debilních keců, ve smyslu "..a nechceš si najít raději nějakou jinou princeznu?", tutově. A důvodů by se našlo, v ten moment, kdy se taková situace dotkne přímo nás, několik určitě.  Čili snadno se trefuje do archaické monarchie, rasismu, předsudků, do zaostalosti a nepokrokovosti, však každý ať si sáhne do svědomí, na co má a na co už asi ani moc ne, Karlovi fandím, snad se s Kamilem mají dobře. Peklo, kterým si oba prošli bylo děsné. Je fajn, že se tvůrci Koruny neostýchali ukázat i tu stranu, která čtenáře bulváru až tak nezajímala. ()

Alementina

Za me nepovedeny casting. Kralovna, Charlrs a Filip a ani kralovna matka mi nesednou, hodne a vadi mi, jak je mam zaskatulkovane z jinych roli. Za to Diana a Camila jsou perfektni. Libily se mi ty i netradicni vhledy do minulosti, takze zas takove zklamani to u me nebylo. Neni to uz takove jako na zacatku, ale porad dobre. ()

italka63

Docela hodně jsem se na tuto sérii těšila, ale asi to bylo příliš troufalé. Herecké obsazení bylo jako z jiného světa, nesedělo mi. Philip, štramák až do smrti, a tohle? Charles, jako mladý vybrán skvěle, teď najednou úplně, ale úplně typově vybrán zcela mimo, což mne ukrutně rušilo. Jako perlička Diana. Debicki, to je chodící reklama na anorexii, až se mi udělalo špatně při pohledu na její trčící lopatky že zad. Diana sice občas koukala od spodu, ale tady se nikdy nikomu nepodívá do očí a nedokáže odehrát zpříma, děs. Replika Já chci být princezna lidských srdcí, ta mne odbourává, protože pokud je skutečně pravda to, co nám tvůrci předložili, byla to neuvěřitelně labilní, jen průměrně inteligentní osoba, kde se potom jedna nemůže divit, že Charles stále miloval tu dámu sice neatraktivního vzhledu, leč s mozkem v hlavě. Tudíž bych ocenila ztvárnění Majora, ten byl skvělý, no a Margaret. Scéna setkání po letech s celoživotní láskou, skvěle obsazená Daltonem, který i ve svém věku neztratil šarm, ta pohladila. Celkově kvůli castingu vidím tuto sérii jako nejslabší, ale i přesto bylo na co se dívat. ()

Luicy

Oproti předešlým sériím šla kvalita seriálu rapidně dolů. Nové obsazení se mi moc nezamlouvalo. Jedinou výjimkou je Elizabeth Debicki v roli Diany, avšak zbylé herecké výkony byly chabé. To samé platí o ději, který se především točil kolem vztahu Diany a Charlese. Čekala jsem, že to bude zajímavější, avšak řada scén mi přišla plochá, nezajímavá a místy až uboze dětinská. Škoda... ()

Streeper

Elizabeth Debicki naprosto dokonalá v roli Diany, rozhodně bych se nedivila, kdyby si odnesla veškeré ceny, protože místy jsem měla pocit, že se dívám na reálnou Dianu. Nicméně tahle série je u mě zatím nejhorší, kdybych mohla, tak hodnotím 3,5. Celkově se mi zdálo, že změnili styl vyprávění a to mi moc nesedlo. Epizody byly zdlouhavější a nudnější a takové o ničem. Chápu, že od Alžběty se to muselo trochu odklonit, protože v téhle sérii vede hlavně vztah mezi Dianou a Charlesem, ale nevím, nebylo to ono. ()

BarryLyndon

Bezprecedentní kvalita, která je až děsivá. Předkládá to tak kvalitně i banální témata viz. hned první díl. Tohle kdyby mi někdo řekl papírově, tak se poseru smíchy... Od tvůrců by mne takto bavilo asi všechno, viz. Al Fayedi s neznámými herci. Mimochodem pan Mohammed měl skvělé vystoupení u Aliho G před 20 lety   https://youtu.be/9bYjGHRX9dE Není to 10/10 protože mám drobné výhrady k některým hercům. Jen devítku dávám kvůli Charlesovi, Královně a bohužel i Dianě, na kterou jsem se velmi těšil. Čekal jsem od všech 3 víc, Charles se snažil, ale prostě to nebyl on, hlavně byla úplně jiná postava oproti předchozí, což nevím jestli je OK....Z Diany udělali husičku se zasněnými pohledy, mám pocit, že ji adaptovali podle slavných fotek a záběrů a u toho zůstalo. Na chvilku tam byla Natascha McElhone, která by v tom teda byla o dost lepší před lety a to mám Debicki rád. Trochu škoda, ale jenom malá.  Oproti tomu teda epicky vládnul Filip, to je herecky vděčná postava. ()

vydumnica

Po najlepšej štvrtej sérii, ktorá bola pre mňa 5hviezdičková som sa 2 roky tešila na piatu a čakala som, že bude rovnako dobrá a vlastne už posledná. S miernym sklamaním musím skonštatovať, že práve táto piata séria je úplne najslabšia z celého seriálu a to ma dosť prekvapilo. Ešte som asi žiadnej sérii neudelila toľko 3hviezdičkových hodnotení, na druhej strane boli tam aj tri, ktoré sa mi veľmi páčili a dokonca dve z nich úplne špičkové a to Annus horribilis a Gunpowder. Nový casting ma až tak nepotešil, na niektorých som si musela dlhšie zvykať - Elizabeth Debicki a Imelda Staunton a vlastne aj Jonathan Pryce, na Charlesa v podaní Dominica Westa som si nezvykla vôbec a potešila ma Lesley Manville ako Margaret. Najlepšie herecké výkony tu podľa mňa podali Elizabeth Debicki a Lesley Manville. A aby som nebola len kritická, prejdem k plusovým bodom. Na The Crown oceňujem do detailov premyslenú a bohatú výpravu, kostýmy, vždy nádhernú sprievodnú hudbu, zaujímavú kameru, výstižné a skvelo napísané dialógy a v neposlednom rade excelentné herecké výkony. Myslela som si, že ďalšia séria už nebude a že túto ukončia Dianou v Paríži. Stále však veľmi dobré! ()

M.i.k.e

pořád velmi dobré, nicméně ze všech sérií zatím nejslabší. Důvodů je hned několik. Tím první je fakt, že seriál už se dostal do doby, která už je poměrně aktuální, dost z nás si jí pamatuje a chybí tak momenty překvapení. Druhým důvodem je to, že se pátá řada motá primárně kolem vztahu Diany a Charlese a i když se to mohlo zdát tvůrcům divácky vděčné, výsledek je ale spíš roztahaná deprese, která má ukázat jak vlastně díky tomu co se dělo byli všichni v pr*eli. Diváka to ale nakonec bude spíš jen nudit a poslední zhruba tři díly sem měl vůbec problém dokoukat. Sice můžu chápat co tím tvůrci zamýšleli, ovšem slabší scénář je tu dost znát a efekt by byl stejný kdyby se tomu věnovala polovina prostoru. Morgan má nicméně kliku, že i tentokrát se mu povedl recast a třeba Jonathan Pryce je vynikající. Snad jen Dominic West jako Charles je dost na hraně. Ne snad proto že by byl špatný herec a podával slabý výkon, ale spíš proto, že mám Westa nějak zaškatulkovaného a úplně se mi sem nehodil. Nebo to možná bude tím, že jsem Charlese nikdy nevnímal jako moderního a pokrokového, což je ovšem chyba na mojí straně. Tak jako tak, šestou - a doufejme poslední - sérii si dám rád...70% ()

alisa.upir

Tahle série je zatím asi nejslabší, vůbec se mi to zpracování a senzacechtivost nelíbí. Navíc způsob, jakým vykresluje postavu Diany oproti ostatním členům královské rodiny mi taky přijde dost jednostranný. ()

filmmovier

Od doby, kdy se Koruna začala vysílat, jsem o ní při každé přiležitosti prohlašoval, že jde o nejlepší seriál současnosti. To už letos neplatí, ale jenom proto, že přišel Rod draka – bez něj by bez problémů obhájila i letos. Sledovat (a poslouchat) ji je totiž pořád skutečně mimořádný zážitek a veliká radost. Ten feeling jedinečného dobového dramatu se sice díky přesunu do devadesátek dost vytratil, také epizodičnost, kterou se vyznačovaly minulé série je už pryč, příběh je až na výjimky kontinuálnější, jinak se ale nezměnilo vůbec nic. Hudba a výprava jsou skvostné, série pořád působí značně komorně (i přes svou velkolepost) a přestože casting některých postav je méně oslnivý než v minulých letech, není to nic zásadního. Nakonec je dobře, že dostaneme i tu šestou sérii. Díky tomu nemusí pátá nikam pospíchat a celek tak může dál plynout stejně poklidným tempem, jako doposud. Letos sice bez větších depresivních situací a silných emocionálních zásahů, kterých minulé díly přinášely víc než dost, ale o nic méně působivěji. Prostě výborná práce, ačkoliv ta devítka je tentokrát (maličko) slabší. Více zde. ()