Koruna - Série 5

(séria)
Veľká Británia, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison, Andrew Havill (viac)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

Eleanor05

Jednoznačně nejslabší ze všech sérií The Crown. Sezóna, kde je pár heců vybráno opravdu nevhodně -  Jonathan Pryce (působí příliš staře), Elizabeth Debicki (je až moc vysoká), Bertie Carvel (nevypadá v ničem jako Tony Blair) a téměř nic se v ní neděje. Peter Morgan už rezignoval i na líčení dobové politiky, s premiérem Johnem Majorem se zde prakticky nesetkáme, netušíme, co se v době raných devadesátek v Británii dělo. Jediné téma, které se v páté sérii The Crown neustále opakuje, jsou novináři a zveřejněné telefonáty, nebo novináři a rozhovory s Dianou. A taky nespokojenost s monarchií. Vše je podáno mimořádně fádně, ty tam jsou strhující dialogové přestřelky, velkolepé, vypointované scény a výborná hudba, na něž jsme si v uplynulých sezónách zvykli. Zbyl jen nudný hraný dokument o vztazích mezi členy královské rodiny, který již téměř vůbec nepojednává o královně Alžbětě. Slabé 2*. ()

VanTom

V 90. letech neřešila královská rodina zřejmě (podle tvůrců) nic jiného důležitého, než Dianu a skandály v jejím manželství (dobře, ještě vyřazení královské jachty si zasloužilo pozornost daleko mimo moderní realitu usazené panovnice). Možná škoda této monotematičnosti, ovšem stejně dokáže 5. sezóna strhnout – jak standardně nejvyšší řemeslnou jakostí, tak opět dokonalým novým obsazením. Zejména Elizabeth Debicki je neskutečně přesná, její pohled zranitelné laně se mi už nicméně začínal zajídat – což ponejvíce souviselo s úhlem oběti, jakým ublíženou princeznu scénář vykresloval. Navzdory tomu nakonec lépe ze vztahového marasmu vyšel Charles, rozhodný, s vizí a potřebou korunu posunout do nové doby. ()

Martinius

ani piata seria nesklamala. prvy diel mi dal zabrat zvyknut si na nove tvare - napokon to slo velmi rychlo a na "starych" hercov z predoslych serii som (v dobrom) zabudol. serial nadalej exceluje v brilantom scenari, dialogoch a rezii a tu zo sucasnych podla mna ako jediny vazne konkuruje famoznemu better call saul. potesil aj vynikajuci vyber hercov. od imeldy staunton, cez jonathana prycea az po natashu mcelhone, ci timothyho daltona. obzvlast sceny pryce + mcelhone vo mne vyvolali lavinu nostalgie, kedze obe tieto zijuce legendy excelovali uz ako duo pred takmer stvrtstorocim v tomto majstrovskom pocine. lesley manville o milu prekonala helenu bonham carter a dala margaret o dimenziu sarmu a ludskosti navyse. rozcelenie epizod rovnako silne intonovalo jednotlive temy i udalosti a nenechavalo priestor pre vatu. ocenujem mimoriadne sarmantne vykreslenie rodiny al fayedovcov ci stretnutia s borisom jelcinom. k poslednemu dielu dodam mensi for, ktory svojho casu koloval v nemecky hovoriacich chotaroch. "wer war der letzte indianer? dodi al fayed." :) ()

theSaint

Poslední série hrozivý sešup dolů. Velmi špatně zvolený casting (až na Camillu, Andrewa a starýho Fayeda). Obzvlášť princ Filip se nepovedl- mimo ve všem. Královna také žádná výhra, ale člověk si na ní přece jen zvykne. West se sice v roli Charlese snaží a po herecké stránce je nejvýš mezi všemi- jeho mimika, reč těla, chůze.. nastudoval si to poctivě, ale prostě to není typ ušlápnutých mužů a fyzicky je od Charlese tak daleko jak jen může. Debicki se pro změnu Dianě podobá, ale přehrává a vystačí si s pouhým jedním výrazem ala Diana. Neskutečně nezáživné. Jakoby se 5. série stala spíše bulvární senzací. A tak se nejlepším dílem celé série stává, ironicky, díl o Dodiho otci, kompletně bez královské rodiny. ()

Lukin413

Není to ono. Chybí velké události, na jejichž pozadí se osobní příběhy odehrávaly v minulých sezónách, čímž zbývá jen v podstatě červená knihovna rozpadu jednoho manželství s občasnými exotickými odbočkami do Egypta. Jediná zajímavá zápletka o střetu nové a staré monarchie ve zosobnění Alžběty II. a Charlese je trestuhodně nevyužitá a nedostává náležitý prostor. Obsazení také drhne, nesedí mi Jonathan Pryce, ani Dominic West. Naopak Elizabeth Debicki jako Diana je vynikající. ()

lemonova

Trochu sklamanie z obsadenia.. až na krásnu Elizabeth Debicki, ktorá vyžaruje Dianinu očarujúcu plachosť. Imelda Staunton je vynikajúca herečka, ale pre mňa skrátka nestelesňuje kráľovnú. Podobne Dominic West pre mňa asi nikdy nebude Charlesom, čo mu neuberá na hereckej kvalite. Stále je to poctivo natočené, ale nejak to u mňa stojí a padá práve na castingu. ()

Daiker

Asi nejnudnější série.... Nic moc jsme se nedozvěděli, jen se řeší rozvod, Camila, vyřazení jachty a další nezajímavé věci. Nevím proč tam byl celý díl o otci Dodiho a jeho snaze se vetřít do královské rodiny. Pak ale vidíme díl s masakrem Romanovců, sprostým Jelcinem a hned je to ta stará koruna. Opět jsme se dočkali výměny herců a Diana s královnou byly skvělé obsazeny. Teď už nás čeká poslední série, která asi začne úmrtím Diany a má končit seznámením Williama s Kate. Takže toho bude hodně a nebude to taková nuda jako 5. série... ()

bearmeedek

Předchozí série byly lepší. Určitě mělo vliv to, že čím hlouběji do historie, tím to bylo zajímavější. Ale pátá série působí povinností naplnit 10 dílů a přitom nepostoupit k dalším, pozdějším událostem. Dost natahované a vycpávané zbytečnými, až nepříslušnými blbinkami. ()

Stillborn83

Po azda úplne najlepšej 4. sérii The Crown som očakával pokračovanie v nastolenom trende, aj keď bolo jasné, že zmena hercov môže byť ťažšie stráviteľná (čo sa aj potvrdilo), plusom však malo byť, že v 5. sérii sa už rozoberajú udalosti, ktoré som si celkom živo pamätal a jednoducho, nastalo mierne sklamanie. Nechápte ma zle, stále je to nadpriemerný seriál, no pri 3 častiach som sa vyslovene nudil, chýbal tomu väčší spád (epizóda s princeznou Margaret a jej láskou bola silná, ale bola postavená najmä na flashbackoch z minulosti, čo mi nesedelo). A aj keď sa v seriáli pomerne často objavoval aj premiér John Major, politika sa tentokrát neriešila vôbec - osobne to poavžujem za škodu. Čo seriálu však nechýba je úžasná výprava a kostýmy a samozrejme aj herecké výkony. Aj keď Dominic West ako Charles je ozaj omyl a tiež aj herec, ktorý mal byť akože Tony Blair. Zato Diana v podaní Elizabeth Debicki (podobne ako v 4. sérii v podaní Emmy Corrin) je famózna, taktiež hrečka, ktorá stvárňuje Camillu a herec, čo hral premiéra Majora, výborný je aj Jonathan Pryce ako Phillip, aj keď pôsobí až príliš staro. Čo sa týka Imeldy Staunton ako kráľovnej Alžbety, som na vážkach. Podobne aj u Lesley Manville ako Margaret. Zvedavý som na finálne vyvrcholenie a ako tento seriál ukončia, keďže námetov zo skutočného života je naozaj mnoho. ()

Arkagas1989

5.série Koruny, na kterou jsme se těšili jak na smilování. Spoustu lidí kolem mě bylo zklamaných, protože dle jejich slov byla Diana vykreslena jako "psychicky nemocná chudinka", kterou ve skutečnosti nebyla.  Já jsem se sérií spokojená. Dianu jsem nikdy moc neprožívala, takže její vykreslení mi ani nevadilo, ani nelichotilo, brala jsem to prostě tak, jak to je. Ostatně stěžejní otázkou téhle série není jen ona, ale především fungování Monarchie jako takové a rozvody v ní. Princ Filip s Kamilou tady sice hrají spíš druhé housle, ale i tak to v celkovém kontextu dává smysl.  Imelda Staunton je tu skvělá a i když už jí nikdy nikdo neodpáře HP, sedla na roli královny dokonale.  Opět tahle série dokazuje, že monarchie je vždy na prvním místě před životy lidí v ní a je dobře, že tohle se s časem postupně mění.  Nemám co vytknout. Dívat se na Korunu po smrti Alžběty je jiné, než když ještě žila, ale i přesto má člověk pocit, že tu s námi pořád je.  Moje hodnocení: 9/10 ()

TheDavid

Po zdařilé a kompetentně napsané čtvrté sérii trpí ta pátá překvapivě scenáristickou bezradností. Sice se na to stále hezky kouká, hezky se to poslouchá, ale nuance jsou ta tam, centrální figurka minulých sérií stojí upozaděna a prostor dostávají postavy, jejichž charakterizace je podobně zajímavá jako výtažek z wikipedie jejich historických předloh. ()

Habanera

Velké zklamání! Ne, že bych se nudila nad hereckými výkony, ale celkově scénáři jednotlivých dílů. Za mě pozoruhodní epizoda o Fayedovi. Nevím jak vybírali herce, ale téměř nikdo se na nikoho z reálných postav nepodobal, jedině Diana, Major a Jelcin. Tato série rozhodně patřila Diane. Debicki ji ztvárnila víc než výborně, ale celkové vše působilo utahaně, bezvztahově, chladně. Možná to tak tvůrci chtěli. ()

Skrivan

Pátá série má poněkud těžké postavení v tom, že si jí představované události už pamatuje širší publikum. Dalo se asi čekat, že jejím středobodem budou zejména osudy Diany a Charlese, přesto mě mrzí, že je tu královna často odsunuta na druhou kolej (přestože dosud se seriál točil především kolem ní). Líbí se mi ale, že zobrazované události tu nejsou podávány jednostranně. Ocenění rozhodně zaslouží představitelky hlavních ženských rolí (královna, Diana, Camilla) a představitel premiéra Majora, kteří všichni podali naprosto přesvědčivé výkony a i masky byly dokonalé, na druhou stranu třeba na Charlese v podání Dominica Westa se mi za celou dobu nepodařilo zvyknout a oproti předchozím sériím tady bylo podle mě víc postav, které byly obsazeny typově úplně mimo. ()

muti

Päťke by som vytkol nasledovné: absencia Anny, Andrewa, Harryho, zlý casting Charlesa, absencia silnej vedľajšej postavy ako Churchill, Thatcher, čo aspoň trošku vynahradí Mou Mou a jeho vzostup z geta na jachtu. Diana a Kamila fajn, Alžbeta tradične zaostáva za Claire Foy. Ku koncu trošku natiahnuté na šestku kde budeme sledovať pád Diany a jej Dodiho. Päťke takisto chýbalo finále. ()

kokofek

Přes kriticky znějící recenze hodnotím kladně. Fikce v příbězích mi nevadí. Ani dokument často nemusí odrážet pravdu. Manželství je vždy jedno velké dobrodružství a většina do něj vstupuje s očekáváním co dostane. A když to očekávají oba, tak zcela jasně nemůže dojít ke shodě. Navíc sejdou -li se dva jedinci,kteří v dětství neobdrželi dostatek lásky zákonitě nemají co dávat. ()

BarVo

Tu to nejak upadá. Už v 4. sérii ma nudila linka Diana-Charles, ale bola aspoň vyvážená pohľadom na dobové reálie a udalosti 80. rokov. Piata séria má až 10 dielov, no len dva sú ako tak zaujímavé /Egypt a ruská stopa/, zvyšok je pomalé utrpenie. Od prepieraného manželského trojuholníka sa to nikam neposúva. K tomu nesympatické predstaviteľky Alžbety a Diany, tá uviazla v jednej otravnej hereckej polohe. Ušiel Dominic West ako Charles, typovo sa síce nehodiaci, ale charizma spraví veľa. Johnny Lee Miller ako John Major veľmi príjemne prekvapil, dostal ale trestuhodne málo priestoru, naopak Tony Blair bola rana vedľa. Neviem, či som zvedavá na šiestu sériu. ()