Stranger Things

Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Recenzie používateľa HellFire k tomuto seriálu (29)

Season 1 (2016) (S01)

Když jsem zjistil, že už je venku čtvrtá série tohohle kdysi tak zbožňovaného seriálu (a protože jsem nehodnotil jednotlivé epizody), jsem se rozhodl zhlédnout ho od začátku do konce. A na druhé zhlédnutí musím přiznat, že úvodní série jistě dostála hype, který ji obklopoval už od začátku. A vůbec se nedivím, že si Stranger Things tolik lidí zamilovalo. Ono totiž jde opravdu o skvělý počin, který ženou ke hvězdám zejména postavy, hudba a celkové kvalitní dramaturgické zpracování. O to smutnější je, kam až dokázala sklouznout třetí řada, která není ani slabým odvarem té první. Z takové první série si pamatuji hodně, i když jsem ji viděl poprvé hned po uvedení seriálu, zatímco ze druhé nevím skoro nic a třetí mi utkvěla v paměti jenom proto, že byla nesmírně špatná. Jako kdyby se tvůrci vyprdli na jakoukoliv snahu o unikátnost a vezli se na vlně oblíbenosti. Možná při druhém zhlédnutí změním názor, ale možná taky jednou vyhraju miliony v Sazce... ()

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

Takhle to celé začalo. První epizoda mě rozhodně zaháčkovala. Má napětí, pocit neznáma, skvělé a okamžitě sympatické postavy a celkově kvalitní produkci. ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

Při prvním zhlédnutí jsem byl napjatý jako kšandy. Napodruhé to sice už taková bomba není, protože tajemství je dávno vyzrazeno, ale i tak další skvělá epizoda. Tvůrci se bohužel zbavili další velmi sympatické postavy. V prvním díle to byl majitel jídelny, teď zase kamarádka Nancy. ()

Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (S01E03)

Třetí díl nám dává konečně nahlédnout do Upside Down, i když jen na kratičkou chvíli, zároveň se v něm mihne „Demigorgon“, který je příčinou veškerých potíží. Zároveň začínáme sledovat pomalý propad Willovi matky do stavu šílenství. ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

Rozhodně nejméně povedenou stránkou seriálu jsou prozatím ti dva malí usmrkánci-šikanisté, kteří jsou ztvárněni až moc nadnešeně. Rozhodně jsem taky postavám nevěřil, že truchlí za Willa, i když divák velmi pravděpodobně tuší, že je jeho smrt fraška. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

Na druhé zhlédnutí se poněkud vytrácí onen pocit neznáma, o to víc si ale můžu vychutnat jiné aspekty seriálu. Co ale pořád považuji za nezvládnuté, tak je to smutnění nad smrtí Willa. Jasně, hodně postav ví nebo tuší, že není mrtvý, ale ostatním jejich smutek nejde věřit. Mimochodem, ta scéna ke konci, kdy Nancy vleze do stromu, se mi pořádně vypálila do paměti. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

Tutově nejlepší díl, kdy konečně všichni spojí své síly a jde do tuhého. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

Kdybych měl finále první série něco vyčíst, pak je to opravdu příšerné CG příšery, které kazí celkový dojem. Připadalo mi, že sleduju Rocka jako krále Škorpiona. Cringe. ()

Season 2 (2017) (S02)

Po skvělé první sezóně tvůrci nepolevili a naservírovali nám úžasné pokračování. Tentokrát se hlavní boss z upside Down pokouší dostat ze své říše do té naší a za tímhle účelem unese tělo Willa. Noah Schnapp konečně dostává víc prostoru a ukazuje, že má co hrát. Postavy celkově jsou to hlavní, co drží celý seriál nad vodou. ()

Kapitola první: Šílená Max (2017) (S02E01)

Slušný rozjezd druhé série, který nám představí další postavy a především si nechá ten největší cliffhanger na konec, který ale asi nikoho po konci první série nepřekvapí. Eleven je naživu. ()

Kapitola druhá: Koledu, ty exote (2017) (S02E02)

Skvělá epizoda, ve které začíná svět Vzhůru nohama pronikat do reálného světa. Tahle dějová linie mě prostě baví. Po filmařské stránce je to taky pořád echt, viz nepřerušovaný záběr z párty. Třešničkou na dortu je Sean Astin. ()

Kapitola pátá: Dig Dug (2017) (S02E05)

Na druhé zhlédnutí mi až tolik nevadí, že si Dustin přinese domů potvůrku z Upside Down, ale pořád to považuji za stupidní nápad, malinko odůvodnitelný tím, že je to přece jen dítě. V tomhle díle se objeví první otravná postava v podání Lucasovi sestry. ()

Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (S02E07)

„Show stopper“ v pravém slova smyslu. Dodnes si pamatuju, jak jsem tenhle díl nesnášel a že vůbec nezapadal do aktuálního děje. Už v pátém díle se začaly osudy hlavních postav tříštit a El dostala si vytáhla tu nejslabší dějovou linku. Puncrocková parta její sestry je totálně nesympatická. El se s nimi vydá na lov padouchů a tvůrci se tváří, že je to velká sranda. Totálně mimo. ()

Season 3 (2019) (S03)

Stranger Things jsou jko Star Wars. Pořád se točí okolo jedné a té samé věci. Star Wars mají konflikt dobré a špatné strany, Stranger Things zase Upside Down. Ve třetí sérii už potřetí sledujeme jeden a ten samý děj – zlé věci ze zlé dimenze se pokoušejí proniknout do té naší, aby ji ovládli. A je na pár dětech, aby To zastavili. Zatímco ale první série měla eso v rukávu v podobě tajemna a dvojka přišla s nečekaným zvratem, trojka jen opakuje to, co dosud fungovalo. Nebýt skvělých postav, tak seriál už dávno pošel nudou. Zápletka v obchodním centru je místy patetická a občas mi přišlo podivné chování některých postav a řešení událostí. Proč třeba před tajnými dveřmi, kde se děje něco nekalého, stojí za bílého dne ozbrojená stráž a není uvnitř? Pokud teda na sebe nechce poutat pozornost. Nebo proč Max nepozná, že se její bratr chová divně? A proč si tvůrci netroufli jít víc do hloubky? Will mohl mít třeba trauma z toho, že se stal obětním beránkem příšer, přišel o dětství a nemůže si najít holku, protože má problém s důvěrou. Třeba mohl pomýšlet i na sebevraždu. Bylo by to přirozeným vyústěním událostí předchozích sérií. ()

Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (S03E01)

Prvnímu dílu 3. série se dá ledacos odpustit, protože diváka připravuje na to, co se bude dít na ploše 8 epizod. Už teď je ale vidět, že se ZASE pojede to samé ve smyslu „otevřeme portál do jiného světa a El nás bude muset zachránit“. Navíc nám tvůrci představí Lusacovu nechutně otravnou sestru a taky totálně přehnané mužské obsazení v redakci, kde pracuje Nancy. Taky mě zajímá, jak tvůrci vysvětlí, že se odnikud zhmotní jakýsi podivný vír, který má připomínat chapadla hlavního bosáka z předchozí série. Jediná opravdu povedená dějová linka je zatím ta se zamilovaným párečkem a šerifem, který se je snaží trochu usměrnit. ()

Kapitola čtvrtá: Test saunou (2019) (S03E04)

Já tu malou holku tak nesnáším. Které dítě se v takovém věku chová jako naprostý zmetek? ()

Kapitola pátá: Armáda (2019) (S03E05)

Tajná ruská základna bez kamerového systému plná slepců a ruský Terminátor, který si vždy najde svou oběť bez ohledu na okolnosti? Ne, díky. K tomu přičtěme nehorázně otravnou malou holku, která se chová jako totální spratek a konspirační vyvrhel a velmi průměrná epizoda je na světě. ()

Kapitola šestá: E Pluribus Unum (2019) (S03E06)

Úpadek je v plném proudu. Harbour hraje šerifa v jedné jediné (nasrané) poloze, dějová linka v tajné ruské základně je stále nudná a napětí je nulové, protože Eleven vždy přijde na poslední chvíli, aby každého zachránila. Největším WTF tohohle dílu byla scéna, kdy Harbour hodí po zajatci klíčky, aby si odemknul pouta a odjel v autě. ()

Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (S03E08)

Co mělo sakra znamenat to hudební číslo? Celou dobu sledujeme dramatický děj a tahle hudební vsuvka to celé poslala do kytek. So much for tension. Nakonec nemohlo chybět nalákání na další sezónu. Už to tak vypadá, že ST bude jedním z těch seriálů, co nikdy neskončí. ()

Season 4 (2022) (S04)

4. sezóna posílá Eleven na lavičku a snaží se předat moc do rukou ostatním, což je pochopitelné, protože ve třech sériích byla El tou jedinou, kdo vůbec něco zmohl proti nepříteli. Za mě to už ale dávno není TO Stranger Things. Děti dospěly, děj se víceméně opakuje po čtvrté za sebou s malými obměnami a vzhledem k obrovskému množství postav se rozjíždí příliš dějových linek. Nemluvě o tom, že žádná z důležitých postav nikdy skutečně nezemře. Ve 4. sérii vstane z mrtvých Hopper a i když se nás tvůrci snaží přesvědčit, že některé postavy se nedočkají konce epizody, opak je vždy pravdou. Když se nad tím zamyslím, tak tahle série byla spíš jen oslím můstkem pro další sérii, protože děj byl mnohdy hrozně natahovaný a bylo jasné, že na konci zůstane mnoho nezodpovězených otázek. V jistém smyslu jsem si víc užíval předchozí sérii, kterou obecně nemám v oblibě. Co sem opravdu nesnášel, tak toho boyfrienda, co se za každou cenu snažil chytit všechny členy Hellfire klubu a toho věčně zhuleného borce s dlouhými vlasy. Což mi připomíná problémy s celkovým tónem... chvíli to byl horor, pak zase komedie. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry