Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiálny text distribútora)

hroubek

Velká ryba je ten typ filmu, který s odstupem času a s přibývajícím věkem vnímáte jinak. Když, jsem viděl tento film poprvé, tak jsem ho bral jako oddechovou podívanou s fantasy prvky. Teď už na něj nahlížím jinak. Pořád je to oddechová podívaná s fantasy prvky, ale vidím taky něco více. Vidím tam spoustu životních mouder, krásný příběh o lásce a vytrvalosti, a taky o tom, že některé příběhy je lepší vyprávět srdcem a ne hlavou. Totéž musí pochopit i jedna postava z filmu, aby nám mohl být ukázán, jeden z nejkrásnější pohřbů, jaký jsem zatím viděl ve filmech. Tim Burton natočil krásný film a s úplnou lehkosti nám dávkuje vypjaté momenty s těmi komediálními. Velkou zásluhu na tom mají oba hlavní vypravěči v podání Ewan McGregora a Alberta Finneyho, kterým budete věřit všechno co řeknou. Pozadu nezůstávají ani Jessica Lange, Marion Cotillard či Alison Lohman. Přesto největší síla se skrývá ve vedlejších postavách, který dodávají snímku tu správnou atmosféru. Helena Bonham Carter je perfektně obsazena, Danny DeVito potěší a Steve Buscemi je výborný. Film obsahuje spoustu nádherný a nezapomenutelných scén, jako je scéna v cirkuse, kde se zastaví čas, vyznávání lásky, Přízrak nebo již zmíněný pohřeb, který je krásně dojemný. Velká ryba je krásný snímek. ()

Sany33

Edward Bloom je človek s neobyčajným talentom, má talent na neuveriteľné strhujúce rozprávanie svojich životných príbehov. Rozpráva ich s takou fantáziou a gráciou, že film natočený na základe ich skutočnosti nemôže byť menej fenomenálny. Príbeh zomierajúceho Edwarda na smrteľnej posteli, ktorý sa snaží podať svojmu synovi príbeh svojho života je v mnohých ohľadoch smutný, romantický, vtipný ale predovšetkým čarovný a to je parketa pre režiséra na slovo vzatého, ktorým je Tim Burton. On sa tiež musí, podobne ako Edward cítiť v našom svete. Ako, veľká ryba v malom rybníku, lebo každý jeho počin je nad hranicou ľudského chápania okolitej fantasmagórie jeho myšlienok. Príbeh veľkej ryby ma dojal, čo sa podarilo filmu po veľmi dlhej dobe asi aj pre to, že som sa celý čas stotožňoval s hlavným hrdinom, až na to že môj život doteraz ešte nebol taký fantastický ako jeho. Ale na druhej strane čo nebolo môže ešte byť. Možno aj ja stretnem obra, čarodejnicu alebo zostrojím mechanickú ruku na teraz ale iba hodnotenie. 94% ()

Skeksis

Mám rada Tima Burtona, Ewana McGregora, ale takto dojebať Veľkú rybu od Daniela Wallaceho som od nich nečakala. Ehmmmmm... No nie! Možno by som mala iný názor, keby som film videla skôr ako čítala knihu. Iba zopár krát sa mi stalo, že film bol na úrovni knihy. Stalo sa mi to napríklad pri Fight Club, Mechanický pomaranč, Parfum: príbeh vraha, alebo Osvietenie. Veľké posolstvá bývajú v hranej forme väčšinou fádne, ale aj tak si myslím, že sa to dalo zrežírovať lepšie. Obraznosť je na mňa tiež trochu gýčová. To si radšej pozriem rozprávky na starej socialistickej premietačke. ()

VanTom

Morbidně-infantilní Tim Burton dospěl a svou bohatou imaginaci symbioticky zakomponoval do dojemného, inspirativního vyprávění (o vyprávění) o sblížení praktického syna a otce světoběžníka, jehož přikrášlené (lživé?) životní historky se báječně poslouchají, o to hůře se jim ale věří. Skvělí herci, přesná režie a okouzlující výprava dělají z Velké ryby emotivní orkán, zážitek, při němž v závěru opakovaně bulím jako želva. ()

cross

Viděl jsem mnoho krásných filmů. A spousta z nich mě svým způsobem nějak zasáhla, dojala. Jen několikrát jsem při sledování měl, jak se říká, na krajíčku a párkrát jsem utrousil v nejsilnějších momentech příběhu i nějakou tu slzičku. Ale jen jednou, pokud si dobře pamatuji, jen jednou jsem se opravdu a nefalšovaně rozplakal... A kdo v tom měl prsty? Tim Burton - člověk, od kterého bych čekal úžasně snové a vizuálně zcela úchvatné obrazy, skvělý styl vyprávění a kvalitní zpracování spojené s lehkou osobní výstředností a v rámci možností vždy kvalitní hudbou Dannyho Elfmana... Velká ryba mi ale krom zmíněného nabídla neuvěřitelnou dávku niterních emocí, inteligentní a překrásný příběh a opravdu nepřeslazeně dojemnou hudbu prolnutou s obrazem jak nejvíc to jde... Ok, nikomu nehodlám vnucovat svůj názor, ale Velká ryba pro mě zůstane filmem, které se dají spočítat na prstech jedné ruky a přesto je mohu označit za vyjímečně krásné... ()

davidek

Moc jsem se na tenhle film těšil a můžu říct, že jsem byl z něj totálně hotovej. Je mi líto Matthew McGroryho, který letos umřel. ()

FrajerTom

Tim Burton konečně pustil do své fantazie slunce a barvy a natočil krásný příběh otce a syna, který je plný životních pravd a té pravé "Burtonovské" poezie. -TOP- ()

liuk

Proč já tohle super dílo tak dlouho odkládal? Kdybych si to pustil hned, tak jsem to teď už mohl mít zkouknuto po několikáté. No což, tenhle příběh "Forresta Gumpa z vyššim IQ" mě fakt dojal, a to na víc místech než klasicky na konci. Mám rád filmy s hromadami vedlejších postaviček a absolutně rozdílných filmových epizodek, kterých se zde díky vyprávějícímu vzpomínkovému stylu dočkáme vrchovatě. Jediné co mi chybělo, přestože mě to u většiny filmů dost dere, bylo "based on true story" ;) PS: RIP Matthew McGrory, byls super. ()

Kali4

Takový absurdní pohádkový příběh, něco mezi realitou a fantazií, možná zcela realita, možná zcela fantazie. Takové "burtonovsky" zvláštní, ostatně jako všechna režisérova díla. Klíčové situace jsou řešeny přímo a nekomplikovaně, postavy hýří charismatem díky výborným hereckým výkonům a díky prvku determinace hlavní postavy, konfrontace otce a syna a několika spíše nepřirozeným než nadpřirozeným postavám film získává zvláštní kouzlo. Závěr je neobyčejně emocionálně silný. ()

huli601

Naprosto originálny a krásny film. V tomto obore asi na Tima Burtona nik nemá. Proste krásny príbeh, krásne dobrodružstvo, krásny záver. Nemám čo vytknúť, 5*. ()

Guzo

Vůbec teď (hned po shlédnutí) nevim, co si mam o Big Fish myslet, natož co napsat.. Z poslední doby pro mě asi nejzvláštnější, nejdivnější, a nevim co ještě, film, na kterém ani na první pohled není tolik poznat dílo Tima Burtona, ale který prostě a jednoduše zaujme. Chápu ty, kterým se nelíbí, ale pro mě je okouzlující, jenom nějak nevim, kam s nim :) ()

jitrnic

Vesele o umírání aneb jak si Tim Burton postavil jednoduchá zadní kolečka "někdy to nedává moc smysl a většina z toho se nikdy nestala" , nechal se volně unášet svojí fantazií a natočil poctu všem pábitelům, prášilům a lidovým vypravěčům. Nádherné. 100% ()

Kurikmoon

Do tohto filmu som sa ponáral s veľkými očakávaniami a obavou, že sa stanú skôr závažím sklamania... A ja sa nad hladinu nevynorím s tak optimistickou náladou. A miesto závažia ma pod vodou drapol jeden veľký sumec, povláčil ma po hlbinách i po hladine, až som nevedel či dýcham pod alebo nad vodou... ;) ---Prvých pár sekúnd som si myslel, že je to animák, ďalších pár minút som si prial, aby to bol animák. A potom som už so záujmom sledoval príbeh za príbehom. A bavil som sa. A rozmýšľal som v ktorom rybníku ryba žije a v ktorom sa o rybe len traduje. A kto je vlastne rybou? SKRÁTKA UMNE POSPÁJANÉ PRÍBEHY S PEKNÝM VYVRCHOLENÍM. A rozhodne mi pripadali vtipné i scény, nad ktorými by som skôr zdvihol obočie. Ale môžte niečo vytýkať rodenému rozprávačovi? Či rozprávačom?----A priatelia, nečakajte tentokrát žiadne temné vody ;) ()

V.Silver

Pro mě nejkrásnější film Tima Burtona, viděl jsem ho nesčetněkrát a plánuju v tomto ďábelském brainwashingu pokračovat. Tady se snoubí lehkost vyprávění, snové podání obrazů a krása upřímné lidské duše. 100% Komentáře: Marigold, golfista ()

Koryntos

Je to určitě zajímavý filmek s originálním nápadem, jenže bohužel jsem na tom podobně jako syn hlavního hrdiny. I já vlastním tatíka, který hravě strčí do kapsy i barona Prášila- ten by chudák jen mlčky seděl a nevěřil, jak vlastním očiskám, tak i ušiskám. Náš tatík všude v Čechách byl, když už nebyl přímo tam, tak aspoň 5km od toho místa se vyskytoval na 100%, také byl skvělým vojákem u parašutistů a zná všechno a všechny úžasné lidi a byl úžasný na všech polích lidského bádání i na jiných polích. Ono, když ty samé historky posloucháte 23 let, (milosrdně si další pro mě mé první skoro 3 léta života nepamatuju), tak Vám to opravdu začne lézt na nervy. Zvláště, když nežijete v místě, odkud všechny historky pochází a nemůže to nikdo ani potvrdit, ani vyvrátit. Navíc si také myslím, že je to takový ochranný mechanizmus, kdy dalších 23 let bylo tak nudných, že ty léta předtím byla tak naplněna zážitky, že se o nich dá mluvit dalších minimálně 100 let v kuse. Co je nejhorší na mém vypravěči historek je, že bohužel nikoho jiného nepustí ke slovo a vede pokaždé sáhodlouhý monolog ve kterém už mi léty zkušení posluchači do rytmu kýveme hlavami, jako porcelánoví budhové, až se někdy bojím, že na konci nějakého dalšího vyprávění dostaneme vyplnit 100 stránkový testík a byli by jsme v loji, úplně všichni, protože ho vydržíme poslouchat jen pár minut. Horší je to pro naše nečekané návštěvy, neznalé našich poměrů, které se v tom případě u nás zaseknou na půl dne s tím, že ony nešťastníky slyším poslední 3 hodiny jejich utrpení, každých 20 minut říkat, ale já už opravdu musím jít, což na mého tatíka neplatí, nejen, že není schopný myšlenku udržet, ale také není schopný myšlenku opustit, ba dokonce zcela náhodně nahrazuje zákeřně libovolné myšlenky zbrusu novými. Pro nás ostatní nešťastníky jeho historky bohužel neobsahují obry, čarodějnice, ba dokonce ani dvojčata. Hodně dlouho mě mrzelo, že se tento náš vypravěč historek, nezajímá o naše životy a naše historky, pak jsme pochopila, že je to lepší řešení, občas se ke mně dostane nějaká historka o mě, kterou si tatík, čiště vycucal,až z palčáku u nohy a to se pak opravdu nestačím divit, jak zajímavý a divoký to vedu život, jen už to za ta léta umím brát s rezervou. Takže mě prosím chápejte a omluvte mě. Byl to krásný filmek, ale bohužel ho nemůžu , tak dobře docenit, protože mi to místy silně cuchalo nervy. ()

Dreadd

Nečekal jsem, že by mě mohl Tim Burton něčím natolik zaujmout, abych bez rozmyslu střelil pět hvězd. Burtona jsem vždycky považoval za nadprůměrného režiséra, ale jeho fantaskní prostředí a atmosféra, která většinou působí depresivně, mě nikdy úplně nenadchly (nějakou velkou pozitivitu jsem nenašel snad ani v Karlíkovi). A pak ke mě připlula Velká ryba - navenek stejně bizarní jako jiné Burtonovy filmy, uvnitř však nesmírně poutavá a pozitivní. S každou další historkou si mě Edward Bloom získával víc a víc, což byla z poloviny zásluha skvělých příběhů a z poloviny Ewana McGregora. Nepříliš zajímavá byla ze začátku realistická rovina příběhu, zabudování rodinného dramatu začalo fungovat někdy od poloviny, ale stejně nakonec představovalo pouze kypření půdy pro emocionálně nabitý závěr (který se však nesmírně vyvedl). Můžeme jen děkovat, že možnost natočit adaptaci dostal nakonec Burton a vybral si právě tuhle hereckou sestavu. ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

14.03.2015

V pražském Era ART klubu právě probíhá pravidelná úterní „jízda" Na ohnivé kometě! Od 3. března do 28. dubna zde můžete zhlédnout výjimečné sci-fi a fantasy snímky doprovázené následnou diskuzí se… (viac)

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů