Sherlock: Ohavná nevesta

(TV film)
  • Česko Sherlock: Přízračná nevěsta (viac)

Čo ak by sa Doktor John Watson a Sherlock Holmes tentokrát nestretli v modernom Londýne? Čo ak by to bolo vo viktoriánskej ére a po Baker street by sa premávali parné vlaky, tradičné taxíky a ľudia v cylindroch a frakoch? Vitajte v Sherlockovi v roku 1895! Niektoré veci však ostávajú s istotou rovnaké a to priateľstvo, dobrodružstvo a najmä zo všetkého ... vražda. Thomas Ricoletti bude veľmi prekvapený, keď svoju ženu uvidí v starých svadobných šatách, pretože len pár hodín pred tým, si zobrala vlastný život. Duch pani Ricolettiovej sa túla po londýnskych uliciach s nenásytnou túžbou po pomste. Preto nastupujú Sherlock a Watson a musia využiť všetok svoj um, aby konfrontovali nepriateľa zo záhrobia. Podarí sa im odhaliť pravdu o Ohavnej neveste? (RTVS)

Gig

Mark Gatiss se Stevenem Moffatem jsou geniální hajzlíci. Krásně se jim podařilo spojit starý svět Sharlocka Holmse s tím novým a nejen to. Nenápadně dotáhli odkazy nenejen na všechny předchozí epizody, ale naznačily docela plno nezdpovězených otázek. Zodpověěli? Krásně znázornily díky Přízračné nevěsty, zda profesor Moriatory přežije nebo ne... Přee si vystřelil mozek, ne? Jak říká Sherlock. Krásně propojily a fanoušci jistě vyčetli z příběhu novodobé osudy vs staré osudy - tj. příchod dr Watsona, smrt Moriartyho, smrt Sharlocka a jeho pád vs pád ala sir Arthur Doyole. Krásně propijili Sherloka s ženami, které ho ovlivnili nebo zasáhly do jeho života. Scenáristé dali nenápadně najevo, co hodlají udělat v nových epizodách. Co Rudovous? No uvidíme. Celá epizoda nebo spíš meziepizoda je něco jako dlouhá předehra nebo spíš teaser na nové díly. Bude zase rok trvat než se jich dočkáme. Nicméně Gatissovi s Moffatem pěkně navnadili fanoušky. A já mám hlad po nových epizodách, jako tlustý bratříček Sherlocka, který byl pěně vypasený. Ten chytřejší bratříček :) Ještě dodám, že i český dabing s Vojtou Dykem a Švehlíkem se opět povedl. Překlad i dabing byl udělán s vkusem, citem a elegancí. ()

swinevenca

I had a dream....ve kterém jsem vůbec nepochopil, co tím chtěl kdo říct. U svižných konverzaček jsem se pobavil, ale jinak se musím co nejrychleji štípnout, abych z toho nespad do pustiny. ()

Spielbergo

Kdo nezná předchozí díly, může tento film klidně minout, protože se absolutně nebude chytat. Pro ostatní celkem chytrý předěl mezi předchozími sériemi a očekávanou novou řadou. ()

TomasB

Nepamatuji se na poslední díly, navíc ta práce s časem. Vše mi přišlo zoufale zmatené. Každopádně to nebylo úplně špatné. ()

ESNYR

Tak já nevím. Ono by to nebylo špatné, kdyby šlo jen o samostatný film, který by se šoupnul do jiné doby. Takhle to ale navazuje tam kde se zkončilo a to neumím nějak vstřebat. Na stránce kde jsem to viděl je to prezentované jako 04 x 01 takže se jedná buďto o první díl nové série, nebo v tom je bordel. Každopádně jsem si říkal že se z dobrého seriálu (či minisérie, chcete li) stala nějaká divná mazanina. Tentokráte už Sherlock trochu nevydařeně řeší případ ve své hlavě v podstatě během pár minut a divák tak musí přemýšlet o tom co se sakra děje protože tohle už tady bylo v POČÁTKU jen trochu jinak podané. Sen ve snu podpořený koksem. To ne. Tohle ze Sherlocka dělat neměly. Zmatený děj se dá vysvětlit jen tím že ty halucinogeny používaly všichni co se na tom podílely. Jedno ale musím vypíchnout a to je čím dál lepší Watson (i když jen ten vyhoubičkovanej) který už nebyl jen za "pomocníka" ale za rovnocenou postavu která byla místy lepší jak samotný Sherlock. Kéž by Watson zůstal takový neustále. I přesto že to trochu shazuju, dávám 3 slušné, protože historická část byla hodně dobrá. ()

Leechmyi

Herdek, jo! Kulisy, kostými, scény, atmosféra všechno tam bylo do posledního detailu. Snad jen krom obtížněji vstřebatelného děje, který vlivem prolínání sfér místy trochu zhoršoval orientaci, není co vytknout! Přízračná nevěsta potěšila nadmíru - odkazy, vtip, sarkasmus... Až mě mrzí, že hned nemůžu najet na další díl (byť 90minutová stopáž je i tak řádné sousto). Sherlock v moderním hávu je supermoderní a superoriginální, nostalgií prosycený viktoriánský díl je ale něco, co je pro fanouška Sira A. C. Doyla pohlazením po duši a po nabubřelém čtenářském egu, které zajása kdykoliv se objeví nějaký odkaz na 100 let staré historky. Za mě jo. ()

x_ander

Sherlock je konečně zpátky. Byť Přízračná nevěsta nedosahuje natřískanosti prvních dvou řad, bylo shledání s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem v novém prostředí příjemné a originální. ()

Stanmi

V tomto speciálním díle slavného seriálu televize BBC Sherlock se z 21. století přeneseme do 19. století, kde geniální detektiv Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) a jeho společník doktor John Watson (Martin Freeman) vyšetřují záhadný případ tzv. přízračné nevěsty Emilie Ricoletti, která ač spáchala sebevraždu, tak o několik hodin později zavraždila svého manžela... Jakožto fanoušek tohoto seriálu jsem byl na tento dlouho očekáváný speciál pochopitelně patřičně natěšený a díky České televizi jsem navíc měl možnost jej zhlédnout jen pár desítek hodin po premíéře. Naskýtá se tak otázka jestli to čekání stálo za to. A můj názor je, že určitě stálo. Pánové Gatiss a Moffat nám předkládájí alternativní verzi viktoriánského Sherlocka, ve kterém však prakticky vše, co důvěrně známe z jeho moderní verze. Zajímavý a tajemný příběh, propracovaný vizuál, kvalitní herecké výkony, úderné hlášky, odkazy na seriál i na původní tvorbu A. C. Doyla a samozřejmě nám dobře známé postavy. Tyto igredience spolu s místy až hororovou atmosférou tak mohly vytvořit další geniální epizodu tohoto skvělého seriálu. To by si ovšem tvůrči duo Gatiss - Moffat muselo odpustit svou zálibu v překvapivých zvratech, kterým se nevyhnula ani Přízračná nevěsta. Pánové se totiž rozhodli, že i když se tento díl odehrává v minulosti, tak přesto bude součástí a zároveń předělem mezi třetí a čtvrtou sérií Sherlocka. Díký tomu tak především druhá polovina této epizody příchází o značnou část svého kouzla a celý děj pak působí poněkud zmateně a i celkové napětí spolu s dívákou pozorností poněkud klesá, což je vzhledem vzhledem k skvělé první části celkem škoda. Osobně si tak myslím, že lepší nápad by byl nechat tento díl jen jako samostatnou, jednorázovou poctu originální předloze, ale zároveň chápu snahu tvůrců, aby byl i tento díl plnoprávným členem sherlockovského univerza. Nový Sherlock tak nejspíš mohl dopadnout o něco lépe, ale i tak tento výlet do viktoriánského Londýna stojí za zhlédnutí, už jenom proto, že Benedict a Martin jsou i v klobouku a buřince pořád ti stejní frajeři. ()

lobo87

Moje prvé stretnutie s televíznym Sherlockom, ale myslím si, že som si nevybral dobre. Na toto som nebol pripravený. Film je to zaujímavý, výborne natočený, ale táto časť je mierne halucinogénna. Sherlock na drogovom tripe, prelínanie minulosti a budúcnosti, reality a fikcie. Možno, keby som už bol zvyknutý na postavy, dokázal by som to ľahšie stráviť. Veľkým plusom je obsadenie. Som veľkým fanúšikom Downeyho Sherlocka, ale Cumberbatch je rovnako skvelý a s Freemanom tvoria skvelé duo. Skutočne sa teším na ďalšie časti, ktoré si už radšej pozriem v chronologickom poradí... 65% ()

Amarus

*** a nic! ------ Výkon Andrewa Scotta vynikající. Zážitek jednou zopakován, hodnocení po odstranění sentimentalních pocitů o hvězdu sníženo, leč dvakrát více oceněn humor a hudba. Strašidelné scény jsou fakticky strašidelné, nekecám. ------ Dodatek: To nechápu. Režisérem je Douglas Mackinnon, chlápek od Doctor Who: The Husbands of River Song? Kruci. Husbandi patří mezi nejzábavnější epizody, na jaké jsem v DW kdy narazila, nejsou-li přímo nej! Škoda že mišmašová verze Sherlocka mne tak nepoznamenala. ()

AndrewNewman

Chaotická a spletitá alternatívna verzia Sherlocka tentokrát verná predlohe. Každopádne radšej by som si prial, aby to nebolo prepájané s modernou verziou, aby to nebolo len súčasťou celkového seriálu, ale aby to bolo plnohodnotné televízne spracovanie, so súčasnými predstaviteľmi Sherlocka a Dr. Watsona. Stále to ale má grády, skvelé dialógy a občasne aj výbornú hororovú atmosféru. ()

Chaloupek

Asi by to bylo lepší jako opravdu speciální díl z 19. století. Ale co naplat. Možná příliš mnoho kokainu. Každopádně na další řadu to člověka naladí víc než skvěle. Výtečný humor! ()

MorraEddie

Mno nevím, moje první setkání se Sherlockem nedopadlo zrovna podle mých představ. Nějak to šlo všechno kolem mě. Přišlo mi to zmatené,předvídatelné a nudné. Bylo tam pár dobře zpracovaných míst,třeba jako přenesení obýváku na ulici při vysvětlování,nebo poletování papírku a i pár opravdu napínavých míst. Šulnul je to pro mě čistý průměr,který mě nějak nenamlsal na sledování dalších dílů. ()

shi_sha

Napínavé, velice napínavé, první polovina filmu s až hororovou atmosférou, ale posléze to napětí rychle odezní, a konec filmu a celková pointa úplně vyšumí. I tak to byla dobrá podívaná. ()