Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Tominni

Krásný film, krásný příběh o Homerovi, kterého doktor Larch v sirotčinci vychovává jako svého zástupce, Homer se však rozhodne, že stojí za to poznat svět i mimo sirotčinec a tak skončí na jablečné farmě, kde poznává nejen pravidla moštárny, ale hlavně velkou lásku. Film, který bezesporu patří k tomu úplně TOP, film, který plynne svým pomalým tempem, přesto uběhne jako voda, film, který chvilku pohladí, chvilku zabolí a stoprocentně dojme. Tak dobrou noc princové Walesu, dobrou noc králové Nové Anglie! ()

kubilov

Pravidla moštárny se mi celý roky nějak vyhýbala. Kolikrát jsem to minul o pár minut v televizi anebo jsem na to neměl náladu, a tak mi to v hlavě hnilo, až jsem si konečně řekl, že je čas. Moc mě taky nenalákalo doporučení jedné starší příbuzné, které se 'Pravidla moštárny' líbila, protože je to "milý a dojemný film o strastech života", přičemž když jsem se navíc dozvěděl, že se odehrává v sirotčinci, úplně mě to dopředu otrávilo. Nakonec se teda docela divím, že jsem se do toho vůbec pustil, i když jsem tedy nakonec rozhodně nelitoval. Lasse Hallströma mám rád a John Irving to je záruka kvalitní literatury, a tak je film, i když je v pro mě nepříliš atraktivním žánru romantického drama, docela milým strávením času. Z Tobeyho Maguirea vyloženě ten klid vyzařuje, Charlize je šarmantní za každé příležitosti a cenim jí za svlíkačku a Michael Caine? Oscar naprosto po právu. A i když ten sentimental z toho sice dost smrdí, nejde o nic zas až tak strašného. ()

mar11

Mojí chybou bylo, že jsem si film pustil jen den po dočtení knihy, která mě naprosto okouzlila, můj zážitek z filmu tedy asi nebyl takový, každopádně všem doporučuji si knihu prěčíst. Film je však také velmi dobrý. Michael Caine celkem mé předstay o Dr. Larchovi naplnil a krásná Charlize Theron je ozdobou filmu. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 71%, Audience Score - 77% | FDb.cz - 85,1% | Naprosto úžasné Drama od Lasseho Hallströma s úžasným scénářem Johna Irvinga, autorem knihy díky němuž se jedná o krásný romantický snímek plný tajené a nenaplněné lásky, která ale skončí, tak jak má, a každý si zvolí svou cestu, jak to v životě chodí. Film nám učaroval už první minutou svého trvání, ale na konci jsme byli v transu! Krásná hudba od Rachel Portman nám totiž zněla v uších i dlouho po skončení filmu. Také samozřejmě skvělé herecké obsazení, kterému vévodí tehdy velmi mladý a ve své roli výborný Tobey Maguire, přirozeně krásná Charlize Theron a oscarový Michael Caine, který tu ovšem herecky vládne. Zkrátka úchvatné Drama, které nesedne jenom sucharům a lidem bez jakéhokoliv cítění. "Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie." 100% ()

Snagleo

Tenhle film je jedním slovem nádherný! Celý příběh byl pečlivě a do detailů promyšlený, herci předvedli neskutečný výkon (hlavně Tobey Maguire, který v roli Homera byl opravdu dobrý), chytlavá a dojemná hudba. Tento film je i velice dojemný a smutný, vsadím se, že každému unikne nějaká ta slza. Celý film je opravdu skvost mezi drama filmy. 100% si tento snímek rozhodně zaslouží. ()

LdaVinci

Neskutečně příjemný a dojemný film. Skvělý příběh s mnoha myšlenkami a poselstvím, herci na absolutní špičce a na vrchol ještě úžasný soundtrack, který to celé podtrhuje. ()

ostravak30

Pravidla moštárny přesně zapadají do konceptu Irvingových děl a stejně tak i filmů Lasse Hallströma. Pohybujeme se ve válečném roce 1943. Kdyby tak tenkrát Wilbur Larch věděl, že i ve 21. století budou potraty zakázány. Možná by to tak ještě nepřekvapilo v katolickém Polsku, ale v USA? Jenže je to tak. A každý má právo si rozhodnout o svém těle a svém životě. Nevidí to tak ale všichni a tak Homer Wells nesouhlasí s přerušením těhotenství dokud sám nepřijde na to, že v životě mohou nastat situace, kdy je to potřeba. Pravidla moštárny jsou opět dost jemný film, který nám předhazuje skladbu zajímavých a různorodých postaviček, jejich složitých osudů v zajímavém a malebném prostředí a utváří tak dojem výjimečné podívané. A zaslouženě. Michael Caine byl skvělý. Tobey Maguire úžasný. ()

seba

Nedojmulo mě to a k slzám bylo daleko jak z Maine na Floridu. A Michael Caine a Oscar - nerozumím. A kdo si chce užít herectví Tobey Maguire, ať se podívá ne na Pravidla a Spidermana, ale na Správné chlapy a Jízdu s ďáblem. ()

MiD

No, popravdě - čekal jsem víc. Jako takový nedělní odpočinkový film to celkem bodlo, herci výborní, kamera a zvuk též, ale mohlo to být ještě mnohem lepší. Možná, že po příštím shlédnutí změním názor. ()

sinom

tomu, komu sa pacil film, mozem iba vrelo odporucit precitat si Irvingov roman,nebudete lutovat tych nejakych 400 stran. ostatne ako vacsinu jeho kniziek,ktore su tak trochu moje srdcovky. komerc,ale krasny:) ()

Lalu

Jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem měla za svůj zatím krátký život možnost vidět. Mám ráda originální příběhy a tento takový jednoznačně je. Opravdu velice krásný film, na jehož konci se pokaždé rozbrečím. Někdy bych už konečně měla sáhnout po knížce, která se na mě usmívá asi čtyři roky z vitríny ve školní knihovně. Pokud jste ho ještě neviděli, učiňte tak. "..Dobrou noc, princové z Maine..." ()

SB

Možná příběh funguje dobře jako knižní předloha (nečetl sem), jako film (mně) nemá co říct: Kolík žije v sirotčinci, vyrazí do světa na zkušenou, všechny zkušenosti získá v moštárně, kde nějakej černoch píchá svoju dceru, vrátí se zpět jako světem protřelý pard, který má ve všem jasno a přebírá místo doktora... To vše ve sladkém podání. Na film o něčem dost málo, hlubší myšlenku sem nezachytil. Z hereckého projevu hlavní postavy kýčovitost jen stříká - jednoznačně špatná volba ještě zvýrazňující prázdnotu příběhu. Hvězdou tohoto filmu je Michael Caine - za něj hvězda. ()

Via

Jak to říct či napsat... Film, který jsem viděla jako dítě a už tehdá mě oslovil, aniž bych věděla, o čem je... "Dobrou noc, princové Mainu, králové nové Anglie..." Život Homera, chlapce, který se stal lékařem bez diplomu (resp. porodníkem či pomocníkem na cestě těhotným); mladíka, jenž se rozhodl poznat svět, ačkoliv o něm téměř nic nevěděl; muže, jenž opustil vše a všechny co znal (doktora Larche, sestry, Fuzzyho a další děti ze sirotčince), aby zjistil, že život není nikde jednoduchý a aby se rozhodl, čemu se skutečně chce sám věnovat... o cestě, hledání, poznávání, prožívání... ()

prasátko

Nechápu, co na tom vidíte, já si tak 20 minut před koncem přála ať ta hrůza skončí. Podle mě to nebylo ani romantické ani nijak výjimečné. Tobey byl maximálně trapný, zato Michael Caine, jako obvykle, vynikající, právě proto jsem tomu dalo 2 hvězdičky, ale vidět to už víckrát nepotřebuju. ()

quasar

V kině určitě nebyl nikdo, kdo by při závěrečné replice, kdy dává Homer dobrou noc dětem ze sirotčince po vzoru doktora Larche, alespoň nepopotáhl. Dobrý film. Na scénu, kde se vrací postižený manžel z války domů, jsem si vzpomněl u Svěrákova Tmavomodrého světa, kdy režisér použil to samé vyústění milenecké zápletky: naše láska bohužel končí, protože ten, kterého jsem už nečekala, se nečekaně vrátil... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)