Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

-henry-

Popravdě mě PRAVIDLA MOŠTÁRNY dost nasrala. Přestože knihu jsem nečetl, silně na mě doléhalo, jak film nezvládá převod z psaného slova do audiovizuální podoby: nedostatečné dávkování informací/napětí/dramatu, celková vyměklost a absence syrovosti, která v předloze evidentně je a ve filmu velmi chybí. Pro mě vznikl další zaměnitelný "oscarově korektní" snímek. ()

dEstr0y3r

Film, který z vás vyždímá slzy, i když nechcete. Skvělý Tobey Maguire v hlavní roli, výborný scénář, skvělá režie. Bravo Lasse! ()

stiewe

Nikde není tolik lásky, utrpení a emocí jako v dětskym domově. Z počátku mi bylo dětí strašně líto jak je nikdo nechce a ony musí být zavření ve svém "domově" koncem filmu jsem snad i něco těm dětem záviděl. Tu lásku ošetřovatelů, bezpečí a lásku který se jim dostávalo v obří míře..Výborné herecké obsazení bylo velkým plus a vřele jsem přivítal obsazení Michaela Caina, který mi přijde prostě v každé ze svých rolí exelentní. ()

Franche

Dojemný ale nevydírá, romantický ale nepřesládlý, pomale plynoucí ale rozhodně ne nudný. Tobey Maguire a Michael Caine byli úžasní, hudba byla příjemná a o atmosféře nemluvě. ()

Rodin

Absolutní nirvána. Nevím věru, co filmu vytknout. Vzhledem k tomu, že knihu jsem tentokrát přečetl až po několikerém zhlédnutí tohoto klenotu, dokážu ocenit genialitu Johna Irvinga (mého možná nejoblíbenějšího autora anglicky psané literatury), s jakou dokázal připravit zcela bezchybný scénář. Klobouk dolů, rozloučit se důsledně s jednou pro knihu naprosto podstatnou dějovou linií (a nejen s ní, pochopitelně), to vyžaduje celého Člověka. Klobouk dolů. Vůbec nevadí, že film není tak brutální a syrový, jako předloha.Tady se totiž povedlo úplně všechno. ()

xenopus

Filmová poezie. (Zfilmovaná próza). Jenže prakticky bez příběhu - obsah by se dal shrnout do několika málo vět. Naštěstí o děj tady až tolik nejde - jde zde o charakter, výchovu, hledání místa ve společnosti, lásku, sex, přijmutí zodpovědnosti za své jednání - a to umožňuje Hallströmovi spolu s kamerou, hudbou, herci a perfektním výběrem lokací vykouzlit ten správný melancholický film o dobách již minulých. A přesně to také oceňují bezmezní obdivovatelé tohoto snímku. K ním se nepočítám, chybí mi tu drama a silnější příběh. Michael Cane zasloužený oscar a kvůli Monty Pythonům při každém vyslovení jména jeho postavy úsměv na tváři (This is the larch). ()

PavelH

Krásný, dojemný, poetický film, který působí velmi přirozeně. častá zápletka válečného milostného trojúhelníku nepůsobí tolik vynuceně jako například u Tmavomodrého světu. Scénář bezchybný, herci výborní, atmosféra krásná. ()

Sollozzo

Hodně silné čtyři hvězdy. Film je vyprávěn v takovém poklidném a pomalém tempu, s krásnou hudbou a perfektními herci. Snímku nemohu skoro nic vytknout. Jen dějová linka kolem Michaela Cainea mohla být delší. Musím ještě připomenout skvěle odvedenou práci Paula Rudda. V menší roli ze sebe konečně neudělal šaška. 80%. ()

kihsleek

Asi nejlepší film natočený podle knihy Johna Irvinga... která, jak si neodpustím podotknout, je samozřejmě lepší... ale hlavně: Kde je Melony? Já chci Melony! Nejhustší postava knihy se do filmu prostě nevešla. ()

karlee

Na mě je to moc melancholické, oproti jiných filmům podle Irvinga chybí trochu nadhledu a humoru, tady nechá pár lidí (včetně dětí) zemřít, přidá do toho incest a lidi, brečte. Taky některé dějové linie mi přišly trochu nedotažené, ale když se dělá film podle bichle, těžko se tomu vyhnout. ()

Astrebleue

Už z důvodu, že knihu mám docela ráda, nemůžu dát výrazně špatné hodnocení. Už dlouho jsem se chystala si to odškrtnout ze seznamu. Musím ale přiznat, že mě to pojetí filmu šokovalo. Bylo tam víc sentimentu a naivity než jsem mohla pobrat, občas to vypadalo, že film karikuje sám sebe. Ale jinak určitě skvělý výběr herců a režisér netlačí na pilu, což příběhu svědčí. Hudba bohužel taky trochu moc unylá a naivní. Škoda, že vyškrtli z filmu celou story o Melony, nějak příliš to změnilo směr, kam ten příběh vlastně míří. Celkově poměr kniha - film mi tady obzvláště nesedl, řekla bych dvoje rozdílná myšlenková pojetí. ()

TommyDiamond

Knižně je tento příběh velice silný a poutavý. Naopak když jsem po předčtení knížky měl možnost vidět film, tak mi bylo dosti nevolno. Vím, že co máte v knížce na 600 stranách prostě do dvou hodin filmu nenarvete. Film na mě působí hodně laciným dojmem. Čekal jsem mnohem víc. Navíc je příběh tak pozměněný, že jsem ho ani nechtěl dokoukat. Když zapomenu na knižní podobu a budu hodnotit s rozvahou anglických lordu pouze film, tak si tento snímek rozhodně nezaslouží 86 procent. Za co proboha? Někteří lidé při hodnocení asi moc nepřemýšlí a pak tu ze špatných filmu dělají dobré. Celkově 25% ()

coco.brice

já mám problem i s psanou předlohou a s filmem to asi nemohlo být jinak..je to takové..já prostě na tyhle hořko sladké filmy a příběhy moc nejsem...ale koho to baví a ví to o sobě..tak at se na tohle rozhodně podívá,užije si to maximálně.. ()

rottik-cb

Krásný film s úžasnou atmosférou a skvělými herci. Člověku je z něj hezky a smutno zároveň. Zásluhu na tom má především citlivá režie Lasseho Hallströma, hudba Rachel Portman a kamera, pečlivě vybírající každý záběr. Herecká skvadra je mimořádná- otcovský Michael Caine, nádherná Charlize Theron, znepokojivý Delroy Lindo a doslova nevinný Tobey Maguire. Člověk by mu dal korunu. Snímek je dojemný, dostává se na hranici vydírání diváka, ale naštěstí jí nepřekračuje. Zaujaly mě scény ze sirotčince, názorně ukazující gendrově nekorektní přístup k výchově děti- zatímco chlapcům se četly hrdinské příběhy, dívky tiše odříkávaly modlitby. No, nebyla to lehká doba. Ačkoli dějově se film od knížky v mnoha ohledech odchyluje, to, co zůstalo zachováno, jsem si při čtení románu představovalo úplně stejně, za což patří tvůrcům velký dík a obdiv. „Někdy musíš porušit pravidla, když chceš něco napravit.“ ()

Ashnobe

Možná jsem jenom nebyl v "té správné náladě", ale tenhle film mě prostě nenadchnul. Nemůžu si pomoct, prostě jsem to Tobeymu už od začátku nebaštil... navíc člověk tak nějak tuší, jak se to celé bude dál ubírat. Víc se mi líbí filmy, které tak okatě neútočí na divákovy city a nesnaží se o "doják" za každou cenu. Možná jindy a v originálním znění. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)