Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Fido

Krásný a silný příběh o přijetí odpovědnosti za svůj život i život druhých. I když dostal Oscara za scénář, našlo by se pár míst, které by bylo možná dobré trochu více "rozvinout" k dalšímu prohloubení psychiky postav, ale zřejmě by větší délka byla na úkor celkového dojmu. Za povšimnutí stojí jak Michael Caine tak Tobey Maguire, zajímavá kamera a výborná hudba Rachel Portmanové. ()

loveless

Kniha The Cider House Rules od Johna Irvinga je jednou z mých nejoblíbenějších. Scénář k filmu si pan Irving napsal sám a dostal za něj Oscara. A film se mi velmi líbí. Jsou tu skvělé herecké výkony, naprosto úžasná hudba a spousta dalších výtečných věcí... Ale kniha se mi líbila o moc víc, a možná je to i absencí některých vedlejších zápletek, které byly z filmu vynechány (a je dobře, protože by byl rozvleklý) a postavy, které se v něm neobjevily. Ale znovu musím říct, že pokud bych nemyslela na knihu, tak je to skvělý film. ()

haWranka

N tomhle filmu mě kromě hudby (hm, jak já miluju filmovou hudbu) dojme hlavně postava starýho pana doktora. Ta jeho láska ke všem dětem, o který se stará. Jestli hledáte citlivej film plnej klidu a lidskosti, pak tohle stojí za to. "Dobrou noc, princové z Maine, králové nové Anglie." ()

Tyna31

Knižní předloha je má oblíbená kniha. Ovšem jestli se tomu dá říkat předloha. Film byl prostě useknut a nazdar...Nejdřív jsem viděla film, potom četla knihu. Z filmu jsem byla poprvé unešena. Bohužel po přečtení knihy jsem si řikala, co to jako mělo bejt za film?! Mě tam toho prostě hodně chybělo. Na druhou stranu - když to vezmu čistě ohledně filmu, tak velmi dobré. Ale za to useknutí celého děje nemůžu dát vyšší hodnocení. ()

marusaj

Výborný přepis famózní knihy. Herecké duo Caine - Maguire dělá z této Irwingovy perly filmový zážitek, na který se nezapomíná. ()

Acrobat

nerozumiem nadseniu tunajsieho osadenstva, ale v zmysle demokratickych pravidiel slusnej vychovy, nadanej skromnosti, surrelanej predstavivosti, respektu osoby ako suhrnu osobnych vonkajsich a vnutornych pravidiel a pohnutok nechcem vyjadrovat svoje slova expresivne. Nuda, tlaciaca na citovu pilu neskutocne tvrdo, nezapametatelny usudok, forma ziadna. slz mnoho. Nie, nie som romanitk. uslzeny , divne tvariaci sa, prilis realny. nezaujem o tento film. ()

Candid

Kdybych nevěděla, že scénář psal sám Irving, hodnotila bych film daleko kritičtěji. Oproti knize doznává značných změn a dle mého názoru ho tyto změny... jak to jen říct... zplošťují. Samozřejmě knihy se těžko bez okleštění dostanou na plátno, ale až tak výrazné smrštění pro mne bylo docela velkým překvapením. Mám na mysli časovou linii děje, díky čemuž i další změny v příběhu byly nevyhnutelné. Tobey Maguire, Charlize Theron, Kathy Baker a především Michael Caine jsou všichni ve svých rolích výborní, nic to ale nemění na tom, že vedle knihy mi film připadá pouze lehce (a to lehce podtrhuji) nadprůměrný. ()

Martin9

Skvělý, bezchybný a dojemný příběh o lásce, pravidlech a jejich porušování. Skvěle citlivě zrežírované se skvělým scénářem Johna Irvinga. Všechno pěkně zpracované a i slušné herecké výkony. Oscary si to určitě zasloužilo, celkově velmi dobrý film. 90% ()

Melvej

Výborný dojemný příběh se skutečně vydařeným soundtrackem od Rachel Portmanové, který nejen že pochází z pera jedné z mála skladatelek filmové hudby, ale především skutečně dopomáhá navodit tu pravou atmosféru filmu, čímž se kolikrát nemohou pochlubit ani ty největší filmové trháky. Ode mne krásných zasloužených 5 *. ()

Monroe1991

I když se film v mnohém od knihy liší, stejně si myslím, že John Irving nemohl napsat lepší scénář (oscar je zasloužený). Příběh je tak krásný a dojemný, že mě doháněl k slzám. A herecké výkony? Starého dr. Larche ztvárnil Michael Caine bravůrně (oscar je opět opravdu zasloužený). Tobey Maguire mě také příjemně překvapil (a to ani nemusel lézt po zdech a bojovat proti zločinu). Pro mě 95%. Toť vše, DOBROU NOC PRINCOVÉ Z MAINE, KRÁLOVÉ NOVÉ ANGLIE!! ()

josieaddms

Lasse Hallström je skvělý režisér a to mu nikdo nevezme. Ale v Pravidlech Moštárny už není dobrý základ ta kniha, neříkám že Irving je špatný spisovatel, ale Pravidla moštárny podle mě dobrá kniha není. Tudíž nemůže být ani film, který má mimo příběh všechno dost dobré, hudba, výprava, kamera, herci (až na Charlize na kterou si vážně nepotrpím) pěkné dialogy, Lasseho krásnou atmosféru, všechno. škoda jen že příběh je nelogický výmysl. ()

Jaxx84

Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie! Krásný, jemný příběh o lásce, povinnostech, dobrém srdci a výčitkách svědomí, před kterými neutečete ani na konec světa. Dojemný. 10/10 ()

danny_21

Je to dojemné, smutné, kruté s překvapivě dobrým Tobeyem a spolehlivým Cainem, ale dohromady to na mě úplně nezafungovalo, zřejmě proto, že knižní předloha byla daleko obsáhlejší a dávála větší smysl. Je mi líto 75% ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)