Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Blaogranas

Hodně emocionální film s výborným a pohodovým Tobeym, kterému role opravdu sedla. Spousta malých roztomilých dětí a realita jejich života v sirotčinci. Nevím, o čem se zde rozepisovat, je to moc hezký romantický drama; určitě doporučuju. ()

maaan

"Good night, princes of Maine, kings of New England." Irvingovu knihu jsem nečetl, a tak nemůžu posoudit, do jaké míry bylo zpracování trefné a úplné...ale když tady čtu, že to byl jeden z Oskarů :-) Já jsem byl naprosto spokojen. 90%_&_5*****. ()

Shona

V žádném případě se nenechte odradit tímto, když to řeknu slušně nepovedeným názvem. Skrývá se pod ním totiž výborný film. Lasse Hallström natočil velmi krásný, citlivý, pomalu plynoucí snímek s nádhernou hudbou. Navíc ještě povýšený úsporným herectvím Tobeyho Maguireho, krásnou Charlize Theron a taky Michaelem Cainem ( na oscara to nebylo). Po skončení opravdu lze lechce nabýt dojmu, že to bylo v podstatě oničem. Po prvním shlédnutí prozatím lepší 4*. ()

Liduskaa

Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie!....Osudy, které do sebe zapadly tak jako by je napsal sám život. Okouzlující představení Johna Irvinga ve filmovém podání za které právem získal Oscara! ()

JimiH

Jistě, do dokonalosti má filmová podoba daleko, ale síla příběhu, hereckých výkonů a hudby Rachel Portman je prostě uchvacující. ()

Kaučuk03

Zdálo by se příběh jakých je už spousta zfilmovaných. Tento však vyniká snad ve všem. Více než výborné herecké výkony z tohoto filmu dělají takový emocionální dojáček- myšleno v dobrém slova smyslu. Aneb, pokud nechcete mít k slzám daleko, mrkněte na Pravidla Moštárny. ()

gp_one

V Pravidlech moštárny mi zcela mimo pravidla přišel nejdojemnější začátek filmu odehrávající se v sirotčinci. Zde jsem skutečně vnímal pocity dětí, které čekají na "své" štěstí. Děti jsou také spolu s Tobeyem nejlepšími herci celého filmu a jejich role bych jim uvěřil vždy a všude. Poetičnost dalších dvou třetin filmu ale padá s přeci jen přetaženým časem každé nové scény a závěr mne už ani nestihnul dojmout natolik, aby se mi srdce rozechvělo tak jako na začátku. Michael Caine mne o oprávněnosti oscara rozhodně nepřesvědčil, Charlize a Delroy Lindo zahráli slušně.Velmi silný film, zanechávající adekvátní zážitek ještě dlouho po shlédnutí. Váhal jsem mezi 4-5*, ale kvůli Tobeyemu přirozenému herectví a hlavně těm dětem ze sirotčince jsem se nakonec přiklonil k vyššímu. ()

candy_daze

Tohle vás dojme, ani nevíte jak. Patetické? Ani náhodou! Skvělý Maguire i Theron, ale u mě to jednoznačně vyhrál Caine. "Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie" ()

horovska

Nejsem schopna film zcela nezaujatě zhodnotit, neb jsem nedávno dočetla předlohu a to je vždy nebezpečné. Ale přesto, že příběh pochopitelně je a musí být velice okleštěný, scénář je napsán výborně. Horší už je to s vizuální stránkou. Autor ve své knize popisuje a vytváří obrazy, které s idilickými a stále prosluněnými kulisami příběhu opravdu nemá nic společného. To je zkrátka holywood. Sterilní a za každou cenu stále stejný... lidé nekouří, jsou vždy čistě vymydlení a udržují kolem sebe pořádek... Ale i přesto dávám čtyři, snad za vzpomínku na vynikající knihu. ()

IXOXI

Jeden z klenotů patřící mezi dramata. Vzhledem k výskytu některých anglických herců, sirotčinci a Ch. Dickensovi jsem byl velmi překvapen, že se nejedná o film pocházející ze Spojeného Království. Ať se jedná o hlavní roli či jen menší vedlejší, většina postav dostane pořádně zabrat. Na sledování Pravidel moštárny musí mít divák dobré rozpoložení, je-li tato podmínka splněna dostane velmi originální příběh s neuvěřitelně vhodně zvolenou hudbou, která pohladí na duši, ať se děje cokoliv. Svým způsobem mě připomíná filmy od Alejandra Gonzáleze Iñárrita. ()

Kingjiri

I přes ústřední téma sirotků to není žádný patos a příjemně se na to dívá. Příběh je do určité míry nepředvídatelný, na nic si nehraje a je skromný, takový ze života. Tobbey "Spider-man" Maguire hrál slušně, na něho jsem byl vlastně nejvíce zvědav. Na Charlize Theron se zase pěkně koukalo. I přes tyhle superlativa tu ale přece jenom něco scházelo pro to, abych dal plné hodnocení. Původně jsem byl celou dobu přesvědčen o třech silnějších hvězdách, ale za povedený závěr musím dát ještě o jednu hvězdu více. Jen mě trochu mrzí, že tenhle snímek pustila ČT 2 s dabingem, s originálním zněním bych měl možná ještě lepší zážitek. ()

lxbch

Dlouho jsem se Pravidlům moštárny vyhýbal, až včera jsem je konečně viděl a musím říct, že je to velmi silný a krásný filmový zážitek. Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie. ()

Miki68

Moc pěkně natočeno... Jen škoda, že film mohl mít jen dvě hodiny (i tak je to dost) a nedokázal pojmout celou tu úžasnou ságu, jak ji popsal v knize John Irving... A taky že leccos ve filmu (včetně základní zápletky) muselo být změněno, ořezáno, vymyšleno jinak, aby se dějový oblouk vůbec mohl vtěsnat do sto dvaceti minut... Lasse Hallström vystihl perfektně poetiku příběhu a vpodstatě staromódním způsobem dlouhých záběrů, lineérním vyprávěním bez flashbacků, pečlivým výběrem skvělých hercůa použitou hudbou, dokreslující smutně melancholickou atmosféru dosáhl maximálního účinku..."...Ten, kdo chce něco změnit, musí občas porušit pravidla..." ()

Torgal

Hlavnou silou tohto snímku je bezpochyby úžasne pohlcujúca melancholická atmosféra. A tá vďačí za svoju silu citlivej réžii, brilantnému scenáru a zaujímavým postavám stvárnenými kvalitnými hercami. Prečo sa mi tento film tak páčil ale neviem presne definovať. Dej jednoducho pokojne plynul dopredu a ja som sa bavil filmovým umením. 8+/10 ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)