Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Emo-haunter

Nesmírně dojemný a citlivý snímek, který mě silně zasáhl. Nejedná se rozhodně jen o přerod chlapce v dospělého muže. Je za tím mnohem více, poznání života, jaký doopravdy je a bez příkras. Výborná hudba, nesmírně citlivé herecké výkony dělá z tohoto filmu smutný zážitek. Irving může být rád za to, že se režisérovi podařilo skvěle otisknout jeho knihu na filmové plátno. Příjemný komorní zážitek, tolik emocí v málokterém filmu najdete. 85% ()

Phillo

Pre mňa bohužiaľ len film, ktorý sa napriek veľkému potenciálu nerozvinie do ságy, ktorej záver by bol odpovedajúci tomu predošlému. Dvojhodinová diétna dráma, ktorá celý čas kolíše tempom no na konci chce omámiť epickým a plačlivým záverom. V mojich očiach tento film nefunguje, aj keď má na to množstvo správnych esencií. 65% ()

neneka

Tak tady pro mě jedna z výjimek, kdy zážitek čtenářský se sejde s filmovým. Knihy Johna Irvinga mám ráda a na film jsem tehdy před lety vyrážela s jistými obavami, jestli si ten dojem nezkazím, a byla jsem na vážkách.. trochu to přeci jenom jistil (a mně v rozhodování hodně pomohl) Lasse Halström, jehož filmy, byť s výjimkami, se mi líbí. A dopadlo to tak, jak to asi dopadnout mělo: film je nádhernej a já byla spokojená. ()

sedlo03

Neuvěřitelně silný příběh. Ikona s tímto filmem mi již dlouhou dobu ležele na má ploše, ale stále nebyl čas. Jenomže nastali komplikace s internetem a já jsem sáhl po tomto snímku, i když jsem měl neuvěřitelně špatnou náladu, tak mě film okamžitě uchvátil a vtáhl. Mám rád takovéhle filmy, nad kterými se musí i trochu přemýšlet, a zároven mají nějakou vyšší myšlenku. Každý jeden herecký výkon byl přímo geniální, námět, scénář a režie taky neměli chybu. Homerovi jsem ohromně fandil, a Charlize Theron byla neodolatelná. Jenom a jenom doporučuju, nevím na jak dlouhou dobu, ale momentálně se nachází v mém top 10. 95% ()

bolan

V půlce filmu už jsem si přejížděl malíčkem po obočí, což je stav, který by se dal nazvat i mírnou nervozitou. Stále jsem čekal kdy se to (nevím přesně co) stane a ono se to nestalo. A na konci jsem usnul, takže jestli se to stalo, pak je to moje chyba. ()

Mafyn

Slzy do očí, jo některé filmy to dokážou. Nečekal jsem, když jsem si sedal ke kávě a televize byla kulisou, že mě zaujme film, který právě začíná. Děj, který plynul a líčil lidské příběhy, trápení a radosti se nedal sledovat bez absolutního zaujetí. Cítil jsem jak mnou prochází emoce a hltal obraz i zvuk jako bych byl nimi pohlcen. Krása, krása, krása doporučuji. ()

Pawlisman

Že bych byl uchvácen se říci nedá. Dosti předvítelný děj. No a o půl hodinky kratší stopáž by jenom prospěla. Naštěstí krásné prostředí. 7/10 ()

bambusacek

Krásné, smutné, romatické, zajímavé, dojímavé... přes to všechno ale poměrně nudné. Konečně jsem měl možnost si pořádně prohlédnout ksicht Tobeye Maguire neboť ve spajdr - menovi jsme neměl přiliš možností a musím uznat že bez masky hraje vskutku lépe. Michael Caine jako vždy dokonalý. 75 % ()

andio

Film se neměl jmenovat "Pravidla moštárny," ale spíš něco jako "Prvních a posledních deset stránek Pravidel moštárny bez postav, děje a smyslu." Ve výsledku to působí úplně špatně, trapně a skoro až hloupě. Kdyby ve filmu obsáhli alespoň část pointy, možná bych se s tím i smířil. Z Candy je udělaná úplně totální kurva, Melony neexistuje, namísto ní je tam polopostiženej blbeček jménem Bucky, kterej tam dělá úplný hovno a zapomenout měli spíš na vymýšlení si jeho. To, že se na posun o 15 let dál vykašlali je pro mne poměrně pochopitelné, nechtělo se jim s tím dělat. Moje přítelkyně z toho byla podstatně smutnější.. Tobey Maguire a Michael Caine v hlavních rolích zněli naprosto perfektně a tak jsem se na shlédnutí velice těšil. Naneštěstí trpí Tobey evidentně komplexem ztvárňování hlavních postav v naprosto debilních filmových zpracování dobrých knížek a pro mne, co jsem viděl Great Gatsby dřív než Cider house rules, je tohle již druhé velké zklamání. Knížka se mi fakt hodně líbila, ale tohle bylo děsný. Pro někoho, kdo knížku nečetl to možná i nějakej smysl mít může, ale mně přišel naprosto povrchní. Za mě 3/10 ()

Maryinka

Moc příjemné zpracování jedné z mých oblíbených knih. Ačkoli John Irving při psaní scénáře vynechal několik pasáží a mnoho z těch, jež zůstaly, změnil, podařilo se mu udržet vysokou kvalitu příběhu i postav (i když z Candy udělal tak trochu mrchu). Herci byli perfektní (Wilbura Larche by nikdo nedovedl zahrát lépe), hudba taktéž skvělá, výprava i kamera zajímavá... Nemám tudíž důvod dát nižší hodnocení nežli plné. ()

poet

Napriek silnej téme z ktorej tento film čerpá ma až tak neoslovil ako väčšinu csfd :) Spiderman a Alfred tu celkom dobre zapadli a nič by sa nestalo keby mal tento film o pol hodinu menej.... ()

Vesecký

Film, který vždycky vezme za srdce. Příběh sirotka Homera, který zůstává až do jinošských let v ústavu, kde se narodil a laskavý, i když svérázný doktor Larche, holdující fetování éteru, jej vyučí zdatným gynekologem a porodníkem, aby pak odjel na zkušenou do moštárny jablek, kde prožívá příběh lásky s dívkou, která absolvovala v sirotčinci potrat a čekala na návrat svého milého z válečných vřav v Barmě. Dostává se do prostředí drsných černošských česáčů, jež si pro jejich bezprostřednost také zamiluje, a kde ho čeká těžká zkouška, když zjistí, že předák dělníků přivedl do jiného stavu svoji dceru. Romantika se tu střídá s tragédií, neboť dcera po potratu svého otce zavraždí. Z filmařského hlediska je nejzajímavější prolínání četby dopisů se zobrazením myšlenkových pochodů čtenáře. Trošku slabší se mi zdá výkon T. Maguireho, příliš připomínajícího Vladimíra Dlouhého s tváří bez jákékoliv mimiky, jen s věčně stejným úsměvem v kterékoliv situaci. Naopak M. Caine se zhostil své vedlejší role lékaře na výbornou. Pět hvězdiček. ()

barrahir

Jako tisící film určitě dobrá volba. Pravidla moštárny jsou skvělý film, ale zároveň by mohl mít klidně o hodinu víc. Takhle je to takovej Forrest Gump ustřiženej v půlce. Charlize Theron byla zamlada sakra kočka, teda, ne že by to teď neplatilo. :-) edit.: 22.2.2022 22:22:22 Musím jít o dvě hvězdy dolů, po přečtení knihy zjišťuju, že film je hrozně plochej. Ve srovnání s tím Forrestem Gumpem je stopáž úplně nevyužitá, z knihy je tam asi tak 30% a půlka filmu jsou hluché scény. ()

petikacka

Knihy Johna Irvinga miluju, režii Lasse Hallströma taky a herci v této adaptaci jsou naprosto uvěřitelní...Silný, psychologický film, který je občas krutý, ale nakonec tam je TA NADĚJE...A to je přeci celý náš život?!...Za mě 100% ()

Jaroslaf

Na tomhle není nic zábavného, nic dramatického, je to především příšerná nuda. A navíc vyumělkovaná a těžce nerealistická, protože v žádném sirotčinci v historii lidstva nemůže panovat taková pohodová nálada a už vůbec ne v období druhé světové války. Je to prostě taková lépe natočená reportáž na Tv Nova, podobně neupřímná, stejně umělá a především naprosto vycucaná z prstu. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)