Hneď sedem nominácií na Oscara si môže zapísať film, ktorý hovorí starú pravdu o tom, že človek si musí nájsť v živote miesto, kam patrí, celkom sám. Homer (Tobey Maguire) by o tom vedel povedať viac ako dosť, keďže do tejto chvíle poznal iba steny sirotinca, kde vyrastal. Mal však šťastie. Doktor Larche (Michael Caine) si ho vybral ako svojho pomocníka. Tí dvaja spolu dokázali, že keď človek chce, doktorom sa môže stať aj bez diplomu. Z Homera sa stal skvelý človek, ktorý si práve teraz povedal, že je čas vyskúšať niečo iné. A tak sa poberá na farmu plnú jabloní, kde zažije niečo, o čom doteraz len počul... (STV)

Infalín

Opravdu nechápu, jak je možné, že na tenhle skvost jsem narazil až dneska. Možná proto, že zrovna dneska jsem tenhle lék na marnost potřeboval. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tak extrémně pozitivní, že si teď připadám nabitý jako transformátor vysokého napětí. Jdu si pro suchý kapesník. ()

Evbad

Velká filmová paráda o tom, že člověk svému osudu stejně neuteče. Lasse Hallström má dar natáčet příběhy, které člověka chytnou u srdce a donutí ho se zamyslet i nad vlastním životem. ()

Kozlowski8

Film , odehrávající se jednak v prostředí sirotčince, zapadlého kdesi v lesích Maine a jednak v prostředí moštárny a česáčů jablek. Hallstrom dokázal vytvořit z předlohy Johna Irvinga krásné vyprávění o vztazích, lásce, lidském utrpení a touze po poznání něčeho nového. Atmosféra sirotčince, podbarvená přenádhernou hudbou Rachel Portman mne zcela pohltila a některé scény, jako každovečerní ukládání dětí ke spánku s Cainovým (Larchovým) přáním dobré noci, či neustálým opakujícím se promítáním King-Konga, jediného snímku ve filmotéce sirotčince, se mi nenávratně vryly do mozku. Stejně na mne zapůsobily vztahy mezi česáči jablek (výborný Delroy Lindo) a jiskření mezi Homerem a Candy. Krásně natočený příběh, jedna z nejkrásnějších filmových melodií a skvělé výkony Maquira (překvapivě), Charlize Theron, Delroye Linda a především Michaela Caina. A značný odklon od skvělé předlohy mi pramálo vadil, držení se děje a postav v předloze je pro mne nedůležité. ()

david666

No musím říct, že jsem překvapen. Ačkoliv tento film působí velice klidně, jeho tempo je pomalé a vlastně jako by se nic nedělo - tak pod touto slupkou se odehrává emocionální drama, které musí chytit. Máme tady téma lásky minimálně ve čtyřech podobách - nenaplněnou, zakázanou, správnou a otcovskou. Každá má své klady a zápory. ()

tucnak21

Jelikož jsem četl knihu a poté i viděl film, mohu obě verze porovnat. Lepší mi přijde kniha, což pro mě není překvapení, protože více než příběh se mi na Pravidlech moštárny líbil autorův jazyk a styl, což jsou věci, které na plátno asi těžko převedete. Kniha je také daleko rozsáhlejší, což umožňuje lépe poznat jednotlivé postavy. Ve filmu spousta věcí chybí nebo je pozměněná. Vše je v něm soustředěno na Homera a jeho příběh, a tak se režie tolik nevěnuje doktoru Larchovi, což je podle mě škoda. Chybí mi také větší zamyšlení nad otázkami k potratům a život po Wallyho návratu. Na druhou stranu je román tak rozsáhlý, že scénář nějaké změny mít asi musel. Lasse Hallström to natočil vcelku pěkně, knižní verzi se to ale nevyrovná. ()

Nakash

Citlivý a citlivě natočený film ve kterém nic neruší. Neměl jsem rád T. Maguira ale touto rolí si mě získal. Každá postava byla velmi dobře zahrána. Nejen Tim Burton je skvělý vypravěč. Opravdu mě toto dílo zasáhlo a mohu ho jen doporučit. Scénář je bez chyby. Veškeré citové vazby hlavního hrdiny jsou uvěřitelné a to nebývá ve filmech pravidlem. Vlastně tu není nic co bych mohl vytknout. ()

Flamik

Povolit přitáhnout... tak na mě působí i pravidla moštárny - střídání těch lepších momentů s těma zdlouhavějšíma. ()

Venceslao90

Příběhy moštárny byly skvělé. Příběhy ze sirotčince pro mě byly sice trošku slabší, ale krásně to do sebe společně s moštárnou zapadlo. Všechno to pak uzavírá úchvatný soundtrack. Pro milovníky dramat je tento film nutností. ()

MartinReno

Bravó.Že aký film?!...čerstvo po kopačkách a sám doma s kolegom Borovičkou,ale velmo silný zážitok.Charlize bola na polámanie všetkých orgánov a Michael Caine taktiež fenomenálny.Akiurát neviem prečo padali knihy v polici,keďže zemetrasenie nikto nehlásil?No...každopádne výborná volba na osamelú jazdu.Palec hore :-) ()

Marchellonzo

Nebýt špatně uchopeného nadějného scénáře, mohl to být mnohem hodnotnější film. Naivně dojemná hudba, mi celou dobu lezla na nervy, stejně jako Micheal Caine. Nezvýrazněné charaktery hlavních postav, mi neumožnili se s nimi nějak ztotožnit, tudíž mi nezbylo než jen poslouchat jejich jinak chytré dialogy. Film padá na špatné režii, nijak mě nezasáhl a brzy na něj zapomenu. 60% ()

Soffii

Nemůžete nacpat více než 600 stránek pouze do dvou hodin, a proto jsem to na začátku brala dosti s rezervou...ALE! Dokonale napsaná kniha od Irvinga je i skvěle zpracovaná do formy filmu (a to se ne vždy podaří). Nenajdu jediné hluché místo...dokonce mi ani nevadí, že se ve filmu nevyskytovaly některé postavy z knihy, u kterých jsem se skutečně mnohdy dost pobavila. Nepřeslazené a tiché romantické drama o začlenění se do nové společnosti, o tom jak být užitečný. Celou dobu jsem byla pro 4 hvězdičky, ale návrat Homera Wellse ke dveřím sirotčince v St. Cloud's mne uchvátil natolik, že si tu poslední hvězdičku zkrátka nemohu odpustit: "Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie." ()

Fuksinka

Když budu hodnotit film a zapomenu na jeho název, tak budou padat superlativa o hereckých výkonech - hlavně Tobey Maguire, o atmosféře, o dojemném příběhu... Ale tohle prostě nejsou Pravidla moštárny. nechápu, co ten Irving se scénářem provedl (a ještě za to dostal oskara??? si dělají srandu???) Jasně, musí se vyškrtat některé postavy, scény, film bude dramatičtější, ale to, co udělali z tohoto filmu asi nepřekousnu. Homera připravili o jednoho kamaráda, o 3 ženy, o syna a o 15 let života, změnily se dokonce i charaktery postav. Charlize se svým prohlašováním, že nemůže být dlouho sama by zasloužila kopanec a pan Rose s patetickými prohlášeními o Pravidlech také. Vždyť oni změnili i samotná Pravidla! Takže film doporučím, ale ne nikomu, kdo Pravidla četl. Kniha je o hrdinech, těch oslavovaných, ale především o těch v nás, je o lásce a přátelství, o překonáváni sebe sama. Sorry, film je prostě o něčem jiném. změňte název a budu ho velebit. ()

LencaN

Další klenot filmové branže. Nechápu, jak to provedli :) je to celé takové lehké, nenásilné a poetické, ale přitom to ukazuje na velké věci, je to jakousi učebnicí morálky. Není nám všechno položeno až pod nos, ale musíme se nechat uchvátit a ono to naše myšlení samo navede na správnou kolej a dojedeme do cílové stanice. Vidím tady úskalí lásky, zodpovědnost, soucit. Vidím i to, že ač máme třeba nějaké přesvědčení, až tvrdá realita nás donutí ho přehodnotit v náš prospěch a možná v prospěch všech. Potraty jsou stále ožehavé a není se čemu divit. Je to život dítěte... ale je to i život matky. No prostě to bylo krásné pokoukání. Theron jsem nikdy neviděla krásnější, Maguire hrál nadějného sirotka s vnitřím bojem perfektně a do role toho, kdo nad celým tím sirotčincem drží svá ochranitelská křídla, kdo rodí ta nechtěná mrňata nebo naopak pomáhá ženám, aby k porodu vůbec nedošlo, nemohli do této role obsadit snad nikoho lepšího než Cainea. ()

Sakikura

Krásný film, jehož pointa je jeho nejsilnějším kladem. Život nelze spoutat pravidly. Na herce jsem si musela zvyknout. Tobeyho Maguire, který je jako obvykle obsazen do role "křena" je mi skoro v každém filmu docela líto. Nevím, zda je to kvůli jeho rolím nebo jemu samému, ale na mě vždycky působí jako zoufalec (i když hraje dobře). Těším se na film, kde bude konečně hrát někoho průbojnějšího, protože by mu to sedělo mnohem víc. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)