Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (Cinemart SK)

DavidS.

Bourne zakletý v čase...Už je otravné, jak se agent beze jména stále dokola existenčně sebezpytuje a trýzní, jak jeden vládní program stíhá druhý, jak jednu konspiraci pohlcuje ještě ujetější a jak se špióni všech zemí pohybují po kontinentu rychlostí teleportu...Greengrass recykluje, nudí a irituje absencí smysluplného děje... ()

wooozie

Neskutečný sešup dolů ve srovnání s původní Damonovou trilogií. Akce je natočena pořád dobře, rozuměje nadprůměrně a možná i film vypadal na papíře zajímavě, ale výsledek? Naprosto nesmyslný příběh, ve kterém nikdo nemluví a když mluví, tak si přejete, aby raději mlčel. Znuděný Damon, který se nechal ukecat Universalem argumentem, že když podojit nějakou značku, tak pořádně. Tommy Lee Jones i Alicia Vikander patří mezi mé oblíbené herce, ale zcela upřímně ani jeden se k dané postavě naprosto nehodí a jejich příběhy a motivace mě vůbec nebavily. Vím, že už to zmiňovalo hodně lidí přede mnou, ale opravdu musím zmínit i příběh, který je mizerný. Nebezpečnost nezajištěného soukromí na sociálních sítích, Snowden - laciné, naivní, průměrné a průměrnost Bournovi rozhodně nesluší. ()

Nassau

Why would he come back now? Esence toho pravého Jasona Bourna zachycena akorát v poslední minutě, která zahrála na silnou nostalgickou notu...první tři díly jsou nedostižné! (6/10) ()

666Carnage

Další Jason Bourne je za námi a dalo by se říct , že bude ještě potřeba tak 5 filmů aby se odhalilo všechno. Film má super tempo neustále se něco děje. Třeba finální honička v Las Vegas je špica, stejně tak i last fight. Špionážní thriller jak má být ale je tu právě pár ale. Chtělo by to urychlit děj jinak se na to za chvilku Matt Damon vykvajzne. Za druhý vyhodit Alicii Vikander protože to je nehorší herečka současnosti, Její mimika je na bodu mrazu. To tam mohli dát pohyblivou figurínu s magnetofonem. Měla by se vykašlat na herectví a jít dělat do callcentra aspoň nebude vidět jen slyšet a bude klid. Tommy Lee Jones arogantní pán co padl není co dodat. Pokud máte Bourna rádi hurá do dalšího dílu, pokud Vám nic neříká ruce pryč budete se akorát nudit. 70% ()

Dánek

Akce je porad super a film nenudi, ale pribeh je fakt tragedie. Predchozi 3 "bournovky" byly jenom kousek od dokonalosti, ale pri porovnani se svymi predchudci je tenhle film jenom obycejny akcni film, ktery neurazi, ale ani nenadchne... 60% ()

Seti

Tak se nám opět vrací Agent bez minulosti a tentokrát v plnotučné podobě a se všemi esy v rukávu. Na palubě je jak Matt Damon, tak Paul Greengrass, a co že nám tahle dvojka ve čtvrtém přímém pokračování Jasona Bournea přináší? Bohužel to, co téměř všechna dnešní pokračování - recyklaci a mlácení prázdné slámy. Když to vezmu nejprve z pohledu příběhu, tak na něm je názorně vidět, jak jsou scénáristé nového Bournea zcela bez nápadu a bez jakékoliv kreativity. Vidíme tak pouze nastavovanou kaši, do níž je Bourne násilně natlačen, jelikož jeho příběh byl v trilogii solidně uzavřen. Tvůrci však do této uzavřené kapitoly opět ryjí, snaží se ji ještě prohloubit a obohatit, což však už příliš nefunguje, Bourneův osud to posunuje zcela minimálně a k žádnému cíli. Nezbytné odkrývání další černé operace CIA, jež probíhá paralelně s rytím do Bourneovy minulosti už je pak vážně nuda. Dvě příběhové linie také jaksi Bournea odsouvají na vedlejší kolej a žádná hra na kočku a myš, kde je Jason ve středu dění a vždy o krok napřed se moc nekoná. V otázce příběhu se tak naplnily moje obavy a scénáristické připosrané přešlapování na místě a absence koulí trochu zariskovat a vymyslet s Jasonem něco nového mě docela zklamala. Po řemeslně stránce je Bourne stále bez debat na špici žánru. Problém však tkví v tom, že doslova vše, co čtvrté pokračování nabízí, jsem již viděli v předchozích třech filmech a o level lépe. Příkladem budiž záchrana Nicky v Athénách spojená s honičkou na motorkách, jež byla nejlepší scénou filmu, avšak také naprostým a o level horším recyklátem Ultimáta. Akce obecně je ve filmu dostatek, avšak v důsledku skutečně značné recyklace často postrádá v porovnání s předchozími filmy napětí. Matt Damon se snaží, ale největším přínosem celého filmu je jednoznačně postava Alicie Vkander, jež je v té záplavě deja vu skutečně jedním z mála zajímavých zpestření. Nový Bourne je jakožto samostatný film slušný akční thriller, ovšem ve světle svých předchůdců zklamává a naplno odhaluje svoji zbytečnost. Pokud nemáte koule s Jasonem vymyslet něco nového, tak ho už nechte bejt. ()

Ebon

Zápletka, její propracovanost a uvěřitenost jsou dost vachrlaté. Chybí tradiční Bourneovské příběhové zvraty a překvápka. ()

keoma26

Už trochu generická podívaná, hlavně v těch scénách z řídící centrály CIA, kde se všichni chovají víc strojově a naprogramovaně než jejich velkokapacitní počítače (jakože dokonalá technologie moci) ... Jinak je to ale pořád hodně slušná vypalovačka, ze které by jakoukoli akční sekvenci nebo honičku mohli střihnout do předchozích dílů a nikdo by nic nepoznal. ()

Loki_Six

"You talk about a free internet. You tell yourself you're saving the world. All you're doing is making it a much more dangerous place. And you sure as hell making this country much more difficult to defend. And you're sure as hell accountable for that." ()

HiddenDragon

BOURNE 5 // Jason je zpatky a s nim vetsina toho, na co je divak zvykly. Reziser, co tocil dvojku a trojku (Greengrass), Damon i Stilesova, typicke auto/moto honicky a melee souboje. Na jednu stranu je to vse opet super, na druhou plati uz co jsem zminil u predchoziho Legacy. Bourne byl kompaktni trilogie, kterou nebylo treba rozvadet. Nastesti tady to dava vetsi smysl nez zminena non-Jason sidestory s Rennerem. Bohuzel to ale poresili jaksi kompromisne. Vse, co se udalo v "Legacy", hodili uplne za hlavu. Tento film primo navazuje na trojku a i kdyz zustalo hodne, nezachovali prave zcela vse, coz mi trochu vadilo. Neni tu Landyova, Kramer, Vosen...misto toho, aniz by cokoliv vysvetlovali, sefuje CIA jakysi Dewey (T.L. Jones). To je nastesti asi jedina scenaristicka bota, jinak vse najede do znamych koleji, sledovaciho centra s monitory, najemnymi assassiny atd. Hodne zajimava jsou nektera natukla temata z realneho sveta a s tim i filos. dilemata. Kde konci snaha o bezpecnost a kde uz zacina neeticka kontrola? Je ok sympatizovat s hackery, kteri svou radoby snahou o svobodu vystavuji nebezpeci agenty v utajeni i civilisty? Ve filmu zminuji Snowdena a cela zapletka se spolecnosti Deep Dream az neskutecne predznamenava leak osobnich dat Facebooku o par let pozdeji. Vikanderova, jako asi nejvyraznejsi nova tvar, se sem jako cyber spionka vyborne hodi. Damon je i po mnoha letech skvele "namakanej" a zaverecna automobilova honicka je solidne destruktivni. Mozna by si to i tu patou hvezdu zaslouzilo, ale divaka zkratka hloda pocit, ze je to v bledemodrem uz to, co jsme nekolikrat videli. ()

tom.nosek

Je v tomto dílu opravdu Jason Bourne? Ano. Dosahuje film kvalit předchozích Damonových bournovek? Ne. Akce z předchozích filmů se zdá proti tomuto mnohem více bombastičtější, naopak razantně ubylo osobních soubojů ve prospěch honiček v některém dopravním prostředku. To je sice škoda, ale jinak je akce devízou tohoto filmu. Taktéž ostatní postavy jsou fajn a i když jsem po Ex Machina doufal, že si Alicia Vikander zahraje jasnou klaďačku, její dvojbarevná postava je přinejmenším zajímavá a je to asi největší cliffhanger do potenciálního příštího dílu. Naopak mě mrzí, že kromě Matta a Julie Stiles se nevrátil nikdo ze staré gardy. Zajímalo mě, co se stalo s Pamelou Landy, co se stalo s Noahem Vosenem. Sice to bylo lehce popsáno v Bournově odkazu, ale očekával jsem nějaký epilog "starého příběhu". Na Damonovi už je také znát, že už to není ten třicetiletý mladík, ale že mu táhne na padesát a ty šediny a vrásky tam prostě jsou. Pády z pátého patra jsou tedy čím dál tím méně uvěřitelné. To mě mrzí, protože jestli mám nějakou akční postavu z nového tisíciletí rád, pak je to Jason Bourne. Bohužel největší slabotou filmu je za mě příběh. Nikdy bych to do sebe neřekl, ale filmu chyběl Tony Gilroy, autor předchozích bournovek, který to domrvil Bournovým odkazem. Té akci chybělo pojítko, proč to ti lidé vlastně dělají. Samotná premisa, tedy monitoring lidí, stalkování autoritami, to je super téma, ale bohužel jsem tak nějak neskočil na důvod, proč to celé dělá Bourne, a už vůbec ne, proč to celé dělá Alicia. U Bourna mám ještě problém s tím, že je ve filmu daleko temnější než kdy předtím. Nebojí se zabíjet a nemá psychické překážky, jako měl dřív (např. když nezabil Abbotta, protože Marie by si to nepřála). To mě opět mrzí, od Bourna jsem čekal víc. Někteří naznačují, že tento film byl restart. Aby Matt uzavřel starou trilogii, ale zároveň oslovil nové publikum. To si dokážu představit, nicméně bude potřeba, aby Bourne přinesl něco nového, protože tento klasický hrdina v (brzy) 20. letech nepřinese úspěch, kor bez pořádného příběhu. Byl tedy pro mě Jason Bourne zklamáním? Ano. Ale byl to Jason Bourne. Proto se udržím u čtyř hvězd, i když je to hodně na pomezí a určitě jsme o řád níž než jednička, dvojka i trojka. Na druhou stranu řádově lepší než Bournův odkaz. Jinak abych byl ještě úplně nejpřesnější, při sledování mě nejvíce rušila jedna věc, a to otřesné titulky, jejichž nekvalita trumfla asi cokoliv, co jsem kdy v kině viděl. Pochopím, když se na titulkách.com objeví naprosto amatérské titulky, protože ti lidi to dělají zadarmo a pouze ze své lásky k filmu. Ale tady tato osoba dostane zaplaceno za to, že "good morning" přeloží jako "na shledanou" a "everything on the table" (v naprosto jasném smyslu "vyndej všechno na stůl") přeloží jako "všechno je na stole". Nejhorší titulky všech dob. ()

Zmrv

Zajmalo by mě co CIA Greengrassovi udělala že do ní pořád tak šije (i když to zřejmě vychází z předlohy, kterou jsem ale nečetl, tak nemůžu soudit). Navíc je to na škodu protože v zajetí toho nám nedal lautr vůbec nic novýho, a to jako že opravdu nic. Jason Bourne je naprosto zbytečný pokračování, který nás neobohatí v Bournově příběhu prakticky o nic, kromě toho že byl ve všem zapleten i jeho otec. Na druhou stranu je to stále režisérsky, herecky a ve všech dalších ohledech hodně kvalitní film, ale původní bournovskou trilogii mám rád právě pro ten příběh, kterej tady prostě není nic moc. Ve výsledku jsem si to ale stejně docela užil a bylo to zdaleka lepší než třeba Spectre. 60% ()

provitamin

Aký je rozdiel medzi Bond girl a Bourne girl? S Bourne girl sa nemusí nutne chrápať, stačí že tam je, čo platí aj pre Aliciu Vikander, ktorá svojim hereckým umením a charizmou pridáva tú povestnú piatu hviezdu. Tommy Lee Jones a Vincent Kassel kvalitní záporáci, Damon hraje svoj štandard. Trochu len zamrzí že päťka nijako nenadvezuje na štvorku. Bolo by zaujímavé keby sa niekedy stretli Damon s Rennerom, prípadne ich vzájomný súboj by filmu rozhodne neuškodil. ()

F.W.Colqhoun

Představte si Pána prstenů, jak setrvačně pokračuje kamsi dál bez ohledu na to, že Frodo mrštil Prsten do Hory osudu. Kdo je jako stvořený pro vyprávění příběhu, který už skončil? Paul Greengrass, člověk, který na naraci kašle. Rozhodnutí ignorovat skutečnost, že raison d'etre Jasona Bournea pominul v okamžiku, kdy zjistil, kým je a umocnit toto scházení scházením schopného scénáristy (Gilroy se moudře odporoučel), nese plody vyznačující se mazlavostí a nechutností. Jason Bourne je pozitivní esencí zbytečnosti. Směřuje odnikud nikam, což Greengrassovi, který přestal předstírat, že ho zajímá cokoliv kromě snímání pěsťovek v tlačenicích, asi vyhovuje. Pocit zmaru podtrhávají stařičký Tommy Lee Jones, jehož víc než útoky superagentů ohrožují nerovnosti na podlaze, a nehezky opuchlá Julia Stiles, jejíž postava svým osudem dokládá, že včerejší krasavice je lepší nechat zemřít... Jason Bourne bohužel nesešel ani nezemřel, ke škodě svého filmového odkazu. A my můžeme začít hádat, na co alzheimerovsky poztráceného se pokusí si vzpomenout (a kolik nešťastníků při tom zařve) příště. Revize po třech letech. K filmu jsem se vrátil, abych se ujistil, že jsem se v příkrém odsudku nemýlil - ostatně především první díl série od Douga Limana mám dodnes velmi rád. Rozhodně jsem tenkrát, zaslepen spravedlivým hněvem, nedovedl docenit technické zpracování snímku. Paul Greengrass, bez ohledu na své libůstky a limity, natočil tenhle post-bournovský nesmysl svým způsobem skvěle. Naznačení obludného rozměru kyberšpiclování (tzv. full spectrum survaillence - dojde i na zmínku o Snowdenovi) zasluhuje uznání, byť filmové ztvárnění obnášející roomy plné lidí zírajících na obrazovky a naivní GUI je zákonitě pitomé. Celé jakoby to dokazovalo mimoděk jediné: Časy, kde bylo pro Jasona Bournea místo, jsou pryč. Když se ztratíš ze sítě, přežiješ. * → *** ()

Junglista

Kdyby to nebylo o Bournovi, tak by to byl super akčňák. Jenže ono to něm je a nejčastější slovo, které se mi vkrádalo do mysli při titulcích bylo - zbytečné. A těch děr tu tentokrát bylo jak na českých silnicích po zimě. ()

Hanys_

Feeling původní trilogie je definitivně pryč, protože po už tak slabém Odkazu příchází nejslabší Bourne v tomhle podivném "návratu". Výtky hlavně k obsazení (špatný TLJ, upozaděná AV a hlavně málo prostoru pro skvělého VC) a scénáři, který na mě působil, jakoby ho někdo spíchnul za 10 minut na záchodě v hypermarketu. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)