Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

klukluka

Vím hovno, jaký se tam vyskytovaly ptákoviny, který fyzikální zákony se kvůli tomu musely měnit a ohýbat, který tlačítka tam patřily, a který by se tam nikdy nemohly objevit, jestli by měl šanci přežít výstup nad atmosféru Marsu v raketě bez oken atd. atp...? Z tohoto úhlu pohledu mě zajímá jediná (!!!) věc: je možný, aby si sebou astronauti vezli na Mars syrový brambory? Na tuhle otázku bych chtěl znát uspokojivou odpověď, a pokud bude kladná, nemám k tomu po technické stránce dalších námitek. Jinak kino to bylo opět světový! Na začátku jsem si neuměl představit, že by mě tahle one man show mohla tak dlouho bavit, ale opak byl pravdou. Což je zásluha zejména autora knižní předlohy, ale filmaři tomu dali atraktivní podobu. Volba Matta Damona byla podle mě taky šťastná, náramně se mi tady líbil. Co se mi nelíbilo, to je stopáž. V krátké době je to už Xtej film atakující, nebo rovnou překračující 2,5 hodinovou hranici, a můj bankovní účet mi hlásí, že si už takovej přepych nemůžu dovolovat. Nejvyšší čas dělat (taky něco jinýho). Rád bych si naordinoval pauzu, ale...strašná droga...tyhle filmy. Mí přátelé na ČSFD mi nepochybně rozumějí. ()

Evonichna

Na tento film jsem se hodně těšila - Scotťák jako režisér a navíc scífko. Bohužel očekávání se minulo účinkem. Film mi připomínal nepovedeného MacGyverera, kterému na všechno stačí izolačka a plachta. ()

JamesSi

Dovolenka Matta Démona na Marsu je švanda, dokud nepřijde buřina a on pobodaný zůstane ležet v písku. Ale sarkasticjy přežije a když se k dovolence připojí Teddy, prezidentíček NASA je o zábavu postaráno. Jen kdyby velitelka Lewisová pouštěla lepší hudbu než li své retrodiskohity. Hlavně nezapomeňte, že pirátství i vesmírné je zločin. 7/10 ()

CSSML

Americké multikulturní sci-fi. Americké znamená, že nemůže skončit jinak než šťastně, ač se to v průběhu děje jeví jakkoli málo pravděpodobné, nic jiného by totiž američtí diváci neskousli. Multikulturní znamená, že geniální černoušek zachraňuje natvrdlé bělochy a strýček Li, prodchnutý neutuchající láskou a svorností, přispěchá na pomoc strýčku Samovi. Sci-fi znamená, že jsme přeneseni do blízké budoucnosti a učebnici fyziky nesmíme brát příliš vážně. Nadto byla první polovina filmu natočena tak zkratkovitě, že jsem si k astronautu bojujícímu o život nevytvořil žádný vztah, jeho osud mi byl ukradený. Jedno zhlédnutí bylo více než dostatečné. Příběh slabý, vizuální zpracování úžasné. ()

Benedygtus

Odkladal jsem ten film dlouho, po Interstellar a Gravity, jsem si rikal, asi jako mnozi, jestli toho neni moc. Moc toho asi je, ale vsechny tri filmy, jsou opravdu vynikajici. I me trochu zklamal konec, ikdyz jsem se nechal filmem tak pohltit, ze ke mne ta absurdnost sceny prisla, az kdyz scena byla u konce. Forky byly solidni, herecke obsazeni v cele s Matt Damonem taky super, vubec me nevadilo s tim chlapikem stravit dalsi dve hodiny. Plnohodnotne 4* ()

jirijost

Ani na chvilku jsem se nenudil, přestože scénář k tomu trošku mířil, přeci jenom být takovou dobu sám na jedné planetě. Ale ono se pořád něco dělo, děj měl velký spád a k mému překvapení zde bylo i mnoho vtipných situací u kterých jsem se opravdu smál. Matt Damon byl jako obvykle skvělý a já jsem si přál aby jeho objevování Marsu nikdy neskončilo. Určitě jeden z nejzdařilejších filmů za poslední roky. ()

Dodmund

Docela zklamání. Takové typicky "americké" a jednoduché ve stylu: máme tu zásadní problém, střih, problém vyřešen. Znovu a znovu. Humor...no nevím, takový trochu podbízivý a vtipný příliš na sílu. A opět nesmí chybět nějaký geniální geek, který vyřeší zásadní problémy. Zde pro jistotu hned dva. ()

Seti

Ridley si tentokrát natočil Trosečníka na Marsu, kterého vybavil dostatečnou dávkou humoru, sympatií a populární mechaniky pro děti. Opírá se při tom o zaručeného Matta Damona, jemuž prostě nelze nefandit, a pozvolna budovanou atmosféru, která vás udržuje v pozoru až do samotného závěru. Je ale pravdou, že jsem ani na okamžik nezapochyboval, že se to Mattovi nakonec stejně povede, ať jeho situace vypadala sebemarněji, takže žádný prvek překvapení se nekoná. Přesto je tenhle navýsost oprtimistický fight for survival skvělá záležitost. ()

Torako.chan

Kupodivu mě tahle vesmírná věc nijak zvlášť neiritovala. Nemám snímky tohoto typu nijak v lásce, ale Marťan byl přinejmenším zajímavý a dokonce mi ani Matt Damon nevadil. Tleskám vám bando, tohle se jen tak nepovede. Velmi dobré. ()

Han22

Ridley Scott to je jak na houpačce. Jednou geniální klasika, podruhé smrtící nuda nebo blbost na entou. Marťan je něco jako Gravitace, tj. realistický sci-fi survival. Čili něco co jsem viděl stokrát a nebude mě to bavit na stoprocent nikdy, protože bych tam radši chtěl Johna Cartera, Strážce Galaxie nebo X-Wingy ze Star Wars. Navíc to má narozdíl od svižné Gravitace skoro dvě a půl hodiny a dost velká část stopáže je vyplněná docela nudnými scénami ze Země. Jinak ovšem bez výhrad. Matt Damon svoji hláškující, jemně cynickou postavu utáhne bez problémů, výprava a efekty Marsu i vesmírných lodí jsou skvělé, potěší drobné detaily (jako disko hudba, kterou hrdina nesnáší) a celé se to nese v neskutečně pozitivním, optimistickém duchu s happyendem. Čili ano, jsem spokojený a klidně se za pár let podívám znovu. ()

Loki_Six

"I've been thinking about laws on Mars. There's an international treaty saying that no country can lay claim to anything that's not on Earth. By another treaty if you're not in any country's territory, maritime law aplies. So Mars is international waters. Now, NASA is an American non-military organization, it owns the Hab. But the second I walk outside I'm in international waters. So Here's the cool part. I'm about to leave for the Schiaparelli Crater where I'm going to commandeer the Ares IV lander. Nobody explicitly gave me permission to do this, and they can't until I'm on board the Ares IV. So I'm going to be taking a craft over in international waters without permission, which by definition... makes me a pirate. Mark Watney: Space Pirate." ()

iXtr3m3

Skvelý film a takmer One Man Show Matta Damona. Scott vo forme spolu s Williamsom a veľmi charizmatický casting ďalších úloh. Celkom fajn "aspoň naoko" vedecky podložené a správne dramatické. Veľmi vydarený film. Veľmi dobrých cca 90%. Ani po opätovnom zhliadnutí však nedám plný počet, lebo na to tu máme Apollo 13, ktoré napriek svojmu veku nestárne, je dramaticky aj všeobecne na neskutočnej úrovni a jednoducho je peckové. Casting radšej ani nespomínam, lebo napriek tomu, že v Martianovi bola prvá liga, tak v Apollo 13 bola extra liga. ()

Milano33

Survival Sci-Fi snímok od Ridleyho Scotta, ktorý sa vracia naspäť k Sci-Fi koreňom. The Martian je strhujúcim, emotívny i psychologickým príbehom muža, ktorému patrí celá červená planéta. Planétu Mars totižto zasiahla nečakane veľká piesočná búrka a tak bola ihneď nariadená okamžitá evakuácia posádky, avšak jeden člen tohoto kozmického programu - botanik a astronaut Mark Watney (Matt Damon) - to žiaľ nestihol včas, keďže ho zasiahol poletujúci črep a následne na to bol pochovaný pod hromadou piesku. Keď však búrka odznela a všetci členovia posádky Hermesu  pokladali Marka za mŕtveho, stalo sa niečo nečakané, Mark Watney celé toto fiasko nakoniec prežil. Lenže nebola to bohvieaká výhra, keďže bol sám ponechaný napospas nehostinnej červenej planéte s obmedzenými dávkami jedla a vody. Avšak sa nehodlal zdať bez boja a tak technické zariadenia, ktoré mal na Marse stále k dispozícii, akými boli oxygenátor, výrobník vody či regulátor atmosféry, skĺbil so svojím dôvtipom. Postupne si začal pestovať zemiaky, vytvárať si vlastné zásoby pitnej i úžitkovej vody a dokonca sa mu podarilo nadviazať kontakt s NASAou. Okrem survival feelingu vo filme The Martian nájdeme aj dobrodružné aspekty, či už v kozmickom otvorenom priestore alebo na povrchu Marsu, kedy sa Matt Damon prediera drsným kamenisto-piesočnatým povrchom. Tento snímok dobre funguje na poli vedeckej fantastiky i v populárno-vedeckom smere. The Martian je veľmi zaujímavo natočený, Ridley Scott využíva rôzne naratívne vsuvky, ako napríklad vedenie si videodenníka. I pevný horninový povrch Marsa so všetkými tými impaktnými krátermi a inými útvarmi, či vesmírne sekvencie - obzvlášť tie v beztiažovom stave, boli takisto mimoriadne pôsobivo natočené. Film dáva psychicky aj emocionálne divákovi vážne zabrať, pri pohľade na neblahú situáciu nášho hlavného hrdinu môžeme pocítiť tú izoláciu, samotu, zúfalstvo a beznádej, ktorú Watney každodenne prežíva. Každopádne, o to viac radostné momenty diváka zahrajú. Finálna sekvencia bola nesmierne ohromujúca a napätím správne vygradovaná. Film je neskutočne hviezdne obsadený, mimo mnou spomínaného Matta Damona tu spatríme skvostnú Jessicu Chastain a parádneho Sean Bean. Ďalej tu hrajú Sebastian Stan, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Michael Peña a Kate Mara. ()

borec999

Matt Damon zostáva opustený na planéte Mars, snaží sa skontaktovať s planétou Zem a prežiť. Marťan je prvotriedne natočený a technicky zvládnutý (legendárny Ridley Scott skrátka vie), často okorenený humorom a veľa scénami z ústredia NASA (tým pádom film nie je tak komorný a zvládnu ho i mainstreamovejší diváci), vďaka čomu Marťan dokáže okrem diania na Marse zaujať i vedľajšími dejovými líniami (hlavne zásluhoi kvalitných výkonov hercov ako napr. Jeff Daniels). Celkovú atmosféru Scott štylizuje tak, že sa o postavu Matta Damona vo výsledku príliš nebojíme a to aj napriek tomu že všetko hrá proti nemu. Záverečná záchrana je už síce veľké klišé, no sám som bol vo výsledku prekvapený ako ma film aj napriek dlhej dĺžke a vzájomne sa vylučujúcej kombinácii feel good oddchovky a survival trileru bavil. S tunajšími 83% sa vzácne zhodujem, i keď nebyť prehnane patetického záveru šiel by som možno aj vyššie. ()

Perry-

Hlavně druhá polovina občas nutí koukat na hodinky, což se mi třeba u Trosečníka nedělo a přitom tam to bylo ještě více one-man-show 70% ()

barlow

Technicky skvěle provedený film, ale s pár výhradami. Každopádně Ridley je zpátky. S povzdechem jednoho z návštěvníku kina: Četl jsem knížku, bohužel... ()

Litvicek

Člověk by si řekl, že trailer prozradil vše. Inu, z velké části je to vlastně pravda a to je na tom to geniální. Divák ví co ho čeká a i přes tento fakt dokáže být děním na plátně šokován a zároveň přiveden do stavu euforie. Pokud jde o hodnocení, tohle je ten typ filmu, který se musí prožít a čím méně si toho teď o filmu přečtete, tím spokojenější pak budete. Tímhle si Riddley Scott opět o něco vylepšil svůj status v mém srdci. Velké plus dávám za famózní hudební doprovod, vizuální provedení, nepřekonatelně přehlednou práci s kamerou a herecký talent hlavního představitele. Po téhle roli začnete Matta Damona zbožňovat a Jeffa Danielse nenávidět (oprávněně). Uvidíte proč. ()

tom.nosek

Suck this, Gravity! (Dále obsahuje spoilery.) Zatímco Gravity bylo dobré jen po vizuální stránce, The Martian zvládl být dobrý i po stránce... no, všeho ostatního. A stejně jako Interstellar, je úplně jedno, jak dlouhý ten film je. Prostě sedíte a koukáte. Film se dělí na tři děje - 1. One-man show Matta Damona - Matt Damon hraje strašně sympatického a zároveň cool týpka, kterému fandíte od prvního setkání. Je vtipný, je chytrý, je emotivní. Takový MacGyver na Marsu. Funguje na jedničku. 2. Země - Zde se řeší především politika NASA, různá technická řešení apod. Téměř v každé roli najdete někoho aspoň částečně známého. Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Sean Bean, Donald Glover, Kristen Wiig... Zdálo by se, že to bude nudné, ale ne, je zajímavé sledovat i ty pozemské zápletky. 3. Posádka Hermesu - I zde najdeme kupu známých herců - Jessica Chastain, Kate Mara, Michael Peňa. Přestože je cca první polovinu filmu Hermes naprosto vedlejší a víceméně nijak nezasahuje do děje, v druhé části si to naplno vynahradí. Bylo zajímavé sledovat jak záchranné manévry, tak i těžkosti rozhodování kapitánky. Málokterý film si dovolí rozehrát tři zápletky a ještě méně filmům se to podaří zvládnout. A do toho všeho pěkný disco soundtrack, moje stálá hudební guilty pleasure. Jedinou vadou na kráse je tak to, že ve filmu není příliš zvratů. Vlastně víceméně vše se dá očekávat dopředu, protože "zvraty" přichází se zarytým kolečkem: utichne hudba. děj se zpomalí => stane se něco špatného. To je ovšem ale úplně jedno, větší zábava je stejně koukat na Matta Damona, jak si pěstuje brambory na Marsu. Závěrem bych dodal, že nejsem velký sci-fi vesmírový nadšenec, však mám takových filmů podle ČSFD zkouknutých jen 20 včetně 6 Star Wars, ale spolu s Interstellarem bych "Marťana" označil jako kultovní záležitost. Skoro až za takové Guardians of the Galaxy mezi sci-fi vesmírnými filmy. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)