Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Final

Co když chcete točit žánr survival, ale nechcete použít staré dobré hory nebo pouště? Prostě to zasaďte na jinou planetu, kde je nejlépe obojí. A je vystaráno. Po Gravitaci je tohle druhý vesmírný survival, který se pokouší vybudovat nový pohled na vesmír. Nakonec proč ne, když se toho zhostí vesmírný veterán jakým je Ridley Scott, můžete se těšit na špičku ledovce, který dokázal potopit i samotný Titanic. Ovšem tohle všechno zní až moc dobře na to, aby to byla pravda a bohužel, přesně tak tomu i je. Film toho víc slibuje, než splní. Z Marťanského survivalu tak zhlédnete pouze to málo, co by mohlo být pro diváka zajímavé, při čemž zbytek vyplní nudné vymýšlení ředitelů NASA, jak to vlastně udělat, aby se nemusela odepsat ztráta jednoho astronauta. Jistě, působí to dobře, jenže možná až moc komerečně. Tam kde Apollo 13 excelovalo, tady Marťan jednoznačně ztrácí. Na druhou stranu, dívat se na Matta Daemona, jak dvě a půl hodiny kadí do sáčku, by asi taky nebylo zrovna dvakrát ideální. Škoda nevyužitého potenciálu, protože herci se snažili a začátek filmu slibuje opravdu survival se vším všudy. Detaily typu zvuk trysek ve vesmíru, atd. nemusí být patrné na první pohled, ale faktem je, že trochu reálnosti by filmu jen prospělo a od dob Gravitace už mi to dokonce přijde i jako samozřejmeost. Dokonce i postraumatické dny mohli přinést něco lepšího, než jen střih a všichni žili šťastně až do smrti. Marťan je velmi dobrý film, ale není perfektní a vedle své konkurence nemá žádné vyšší ambice. ()

SeeSaw

Zaručeně nejmilejší překvápko roku. Po pár slabších Scottových filmech, včele s Prometheem, mi mistr opět dokázal, že mu jen stačí o něco lepší materiál a může vyrukovat s dalším výtečným filmem. Což Marťan rozhodně je. Nejen že skýtá vše co se od dnešních sci-fi blockbusterů očekává, on má totiž zas něco navrch. Nejde o nějak zvlášť vypiplanější vědeckofantastický obsah, nebo vybroušenou vesmírnou akci. To tu už bylo, není zapotřebí to trumfovat. V tomhle případě je Ridleyho esem v rukávu naprosto dokonale uvolněný pocit, který se mu podařilo divákovi navodit, skrz plátno, Damonovu webkameru a šikovně naladěnou muziku na celé dvě hodiny. Chválu si v tomto případě samozřejmě zaslouží právě Matt, neboť je to celé jeho koncert a je tak letos dost obstojným konkurentem pro DiCapria ( alespoň u mě ). S Oscarama, bez Oscarů... Marťan je čupr zábava, sice jde s těží považovat za nějak hlubší snímek, nicméně si ho velmi rád znovu pustím. (PS: Po třetím zhlédnutí zvedám na 5. To disko nemá chybu !!! ) ()

Mikijvc99

Tak mě teda film zaujal velice.Vcítil jsem se do člověka.který zůstane sám a je jedno kde,ale prostě sám a nikdo mu nepomůže.Je závíslý sám na sobě. Sice je to botanik a ví jak na to a některé věci jsou diskutabilní,ale jinak se mi film líbil. ()

old_school

Natočit úžasnou reklamu na izolepu a plastovou fólii tak, že to diváci spontánně řadí mezi top filmy, to umí asi jenom Ridley Scott. To nejlepší ze seriálů Pat a Mat, Kutil Tim a Mac Gyver spojené tak, že si tento film zamiluješ. Pocta disco hudbě udělaná tak, že se baví i fanoušci Pink Floyd. ()

Fragonar

Velmi, velmi příjemné překvapení. Tvůrci filmů s vesmírnou tematikou obvykle sázejí především na nepřátelské mlčení nekonečně rozlehlého vesmíru, který divákovi připomíná, jak nesnesitelná je představa toho ničím neohraničeného ničeho, v němž by se nedejbože mohl ve své nejhorší noční můře ocitnout. Při nedávném sledování Gravitace jsem se bezděky přidržoval křesla a zatraceně mi vadilo, že je částečně houpací, neboť ve mně vyvolávalo dojem, že i já možná mohu během chvilky bezmocně poletovat kdesi vysoko nad obývákem i Zemí. A budu v tom průseru neodvolatelně sám. Totéž se vlastně děje i hlavnímu hrdinovi Marťana. Jenže, světe, div se, všechno je nějak jinak. Nesledujeme tu srdcervoucí krize, uplakané nahrávky vzkazů na rozloučenou, k trýznivému soucitu se zapomenutým astronautem Markem Watneyem nás netlačí žádná kolosální symfonická hudba. Místo toho můžeme s pokleslou bradou sledovat neodolatelně umanutého Matta Damona, který jde na věc hned, jakmile si sešije poraněné břicho, na nic nečeká a pouští se do fascinujícího řešení problému, jak na Marsu přežít, než pro něj někdo za pár let přiletí. A co je ještě báječnější, nepůsobí při tom jako železobetonový hrdina akčního filmu, který to prostě vzdát ani nemůže, protože je karikaturou hrdinství a vzdávat se ani neumí. Ne. Damon je nehorázně lidský, jak během těch postupujících solů viditelně hubne a rudne (jako správný Marťan, řeklo by se). Chvíli ironický, chvíli rozradostněný dílčím úspěchem jako malé děcko, chvíli bojující se slabostí, aniž by sklouzával k sentimentu. Tomuhle filmu dávám čtyři a půl. Za tu krásnou ideu, jak obrovskou cenu má život jediného ztraceného člověka a jak ohromné úsilí je zde lidstvo schopno vynaložit, aby neztratil(o) naději. Za myšlenku, že než člověk cokoli definitivně vzdá, měl by napřed zkusit vyřešit aspoň malý problém, udělat drobný dílčí krok. A pak hned další. Za tu scénu při startu modulu těsně před Markovým vyzvednutím, kdy Watney pod skafandrem konečně pláče - a není to pláč člověka prohrávajícího. A v neposlední řadě - za to Markem nenáviděné, tedy ve skutečnosti životně důležité disco. Málokdy mám po zhlédnutí filmu chuť prostě tak nějak důvěřovat. Komukoli. Protože kdyby se mi stalo, že někde zůstanu úplně sám, možná by mě přesvědčil o tom, že sám nejsem. ()

Jan_Hybern

Lze natočit komedii, která by se netvářila jako komedie, byla by převážně postavena na hereckém výkonu jednoho herce a ještě k tomu by se odehrávala na Marsu? Ano! Jde to. Po zádumčivých a tak trochu více či méně filosoficky laděných filmech Gravitace nebo Interstellar je tady svižný a hlavně vtipný sci-fi film Marťan. Naštěstí se ve filmu neobjevují žádné zelené postavičky s tykadly, ale jen všehoschopný, inteligentní, chlapácký, veselý a tak trochu nedospělý biolog v podání Matta Damona, který nenechá nikoho na pochybách, že dokáže v pohodě utáhnout celou tu dlouhou filmovou podívanou, i když kolem zrovna zuří nefalšovaná marsí bouře. A pokud si ještě člověk přečte komentáře, že mnoho Američanů věřilo, že se jedná o zachycení skutečného příběhu, je hned další důvod usmívat se od ucha k uchu. Při sledování hereckého koncertu Matta Damona si nelze nepoložit otázku, čeho všeho je ještě tento herec schopen. A zároveň si lze oddechnout, neboť pokud byl natočen takto svěží film, Hollywood na tom se scénáři není ještě zas až tak špatně. :) ()

dasl

Zaujímavé sledovať. Najprv máte dojem že nevydržíte až do konca ale ... ,dej filmu sa zaujímavo prevaľuje od napätia k zvedavosti takže vás to drží v strehu. V podstate je tu vidieť kam až môže ľudstvo dnes dosiahnuť (teoreticky) Prekvapilo ma že tu nie je veľká odlišnosť od knihy, niečo chýba, ale aj tak už má film viac ako dve hod. ()

LukasDCA

Skvelý príbeh, ktorý celkom dáva zmysel a dokáže zabaviť aj dojať. Vizuál krásny, Matta Damona moc nemusím, ale v tomto filme bol super. Manželka sa najskôr čudovala, prečo je v niektorých médiách film zaradený aj ako komédia, ale na to sme postupom času prišli. Keď došiel kečup, napríklad. Bod strhávam za odfláknutý začiatok, kde sa to zomlelo až moc rýchlo bez nejakého budovania napätia a za odfláknutý koniec, kde to všetko išlo takmer ako po masle, čo by pri takej realizácii plánu odletu z Marsu akú sme videli nemal šancu zvládnuť ani Han Solo. A Han Solo je troška lepší vesmírny pirát. ()

Adushka91

Po přečtení knihy (která je skvělá) a několika recenzí jsem od Marťana čekala trochu víc, ale bohužel se zařadil na žebříček filmů, které mě bavilo vidět jednou, ale znovu bych si ho nepustila. ()

michalis

Boh ti zehnaj Ridley Scott, clovek, ktory vie coho maju ludia plne zuby. Po velkom sklamani Interstellarom a nudou v Gravitacii prisla lahka verzia, ktora doplna chyby predoslych. Nikoho nezaujimaju einsteinove mosty, aj tak o nich nic viac nebudete vediet a ze sa da okolo planety zrychlit povedali aj bez vysvetlovania Keplerovych zakonov. Za mna plnych 100%, sotva o filme rozpravat, treba si to proste pozriet. ()

Hansolo35

Film pomalu plyne...chvíli mám pocit, že koukám na Moon, chvíli na Gravitaci, potom zase připomíná Misi na Mars. Leč jedná se o podivný guláš bez chuti a zápachu. Snad kvůli nemastnému-neslanému Mattovi a spoustě logických chyb. Proč nevysadil brambory i podruhé? Měl jich přece dostatek a hnojiva taky. Kde bral po celou dobu (nějakých 400 solů) vzduch? Když mu vybuchla přechodová komora, jak se dostával z/do bungalovu bez další ztráty vzduchu? To všechno bych překousl, ale ty pobožnosti by si poslední dobou amíci mohli odpustit. Tentokrát ještě přidávají i hinduistická božstva. Člověk letí do vesmíru a sebou si veze temný středověk. ()

aerokh

Nejdřív si přečíst knížku a pak koukat na film znamená velké zklamání, alespoň pro mně. Spousta zbytečných scén, které filmaři zařadili (například finální proříznutí skafandru) na úkor scén, které filmu vyloženě chyběly (cesta k aresu 4 , ztráta kontaktu s Nasa, převrácení roveru, prašná bouře) :( škoda. Nicméně zase chápu, že kdyby postupovali přesně podle knihy film by byl dělší než všichni páni prstenu na jednou. Nicméně Matt to zahrál skvěle to se musí nechat. Kdybych na to koukala před knížkou mé hodnocení bude o hvězdu vyšší. ()

D.D.Dees

Na Marťana jsem už dlouho čekal ale i přesto, že ke stáhnutí byli už kinorip verze, já vydržel a počkal na blu-ray. Čekání se vyplatilo! Ridley Scott nám naservíroval perfektní podívanou s hláškujícím Markem Watneym, který musí přežít na planetě Mars. Příběh a způsoby jakým Mark přežívá jsou občas trochu nechutné, ale takové je prostě přežití, jak by řekl známý nepřítel housenek a dalšího hmyzu Bear Grylls: Přežití není hezké. Což v podstatě v Marťanovi uvidíte sami. Film ubíhá rychle a pokud jste se dívali na trailery tak ty jsou příšerné. Já je bohužel viděl a je to fakt humus, strašně mě to odradilo od zhlédnutí filmu, protože trailery Marťana prezentovali jako nudnou vesmírnou logicko-dialogickou zápletku. Film je úplně jiný a doporučuju ho všem všema deseti! I když jsem občas po filmu uvažoval a dospěl jsem k několika závěřům. Jak mohl někdo vydržet tolik měsíců na Marsu a nemyslet přitom na sex. Já už teď mám problém přestat myslet na ty dvě asiatky ve vířivce. A navíc by byl i prvním člověkem na Marsu, který si vyleštil bambus. A potom ten dlouhý let domů, který trvá čtyři roky.To bych fakt nedal. Vsadim se, že když se vraceli domů už po tom 3 roku ti chlapi museli slintat už když jen jedné z astronautek spadlo ramínko od podprsenky. Co už. Vesmírné lety asi nejsou příliš vzrušující zábavou, leda pokud neuvíznete na Marsu s Tori Black. Vrrrr to byla jízda... ()

thoreau

Reklama na přírodopis základní školy a duct tape firmy Pritt. Já bych se celé tři hodiny vydržel dívat jen na záběry martovské krajiny. Příběh a úplně zbytečné záběry ze Země to jenom kazily. ()

Montmorency

Laškovná parodie na vesmírné filmy - nejdříve se Robinson Crusoe na Marsu učí pěstovat brambory a vyrobit vodu a pak se snaží celá zeměkoule tohoto vojína Ryana zachránit.... (konečně chápu, proč to bylo na Golden Globes nominováno v kategorii komedie) ()

joffreydepeyrac

Musím říct, že se mi na to moc dobře koukalo, Damon se mi velice zamlouval, příběh super, triky obstojné (až na záběry proplouvání kosmonautů lodí ve stavu beztíže, to bylo velké WTF). Ale chtělo to ubrat tak 40 minut. Někde mezi 3-4 hvězdami. normálně zaokrouhluji nahoru, ale vzhledem k místním nepříčetným 82% tentokrát udělám výjimku. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)