Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Fajt

Film plný nesmyslných anachronismů. Určitě by se záchrana nepovedla nebýt Číňanů spolu s černochem a několika geniálníma děvčaty. Jako vždy v každé americké pohádce nesmí chybět happyend. ()

Tominni

Ridley Scott odvedl dobrou práci, je vidět, že sci-fi mu sedí. Posádka během bouře na Marsu ztratí kontakt s Markem a odletí s vědomím, že zemřel. Mark ale bouři přežil. Ale jak přežít na Marsu do další expedice na Mars? Naštěstí Mark je botanik a tak se místo rezignace začne řešit problém za problémem. Ridley Scott tak výborně ztvárnil boj o přežití, touhu nikdy se nevzdávat, i když osud není vždy přívětivý, když se k tomu přidá výborný Matt Damon, ale i Jeff Daniels, tak to stojí za vidění. Nabízí se otázka, jestli by skutečně život jednoho člověka zvítězil nad zájmem NASA a Číny, asi ne, ale někdy stojí za to věřit, že by to tak třeba i mohlo být. Interstellar byl hlubší i lepší, ale i tak je to výrazně nadprůměrný film. Jen tak dál Ridley. ()

Mykhaluu

Uznávám, že by mě na Marsu čekala sprostá smrt hlady po nějakých 40. solech, ale i tak nemohu dát plný počet. Každopádně je to film, který rozhodně nenudí a v kině to stálo za to. ()

kubas369

Kniha je boží, z filmu jsem měl obavy a z Ridleyho strach jestli zas nebude mít nutkání vytvořit něco biblickýho. Kupodivu v sobě našel opět sám sebe a rutinersky natočil, přijemnou oddychovku na zimní večery, kde prokázal obrovský cit ku předloze. Chvála bohu. ()

Dzony

Kdo bude hrát ředitele NASA? No to musí být černoch s brýlemi. Jak jinak, to je již nepsané pravidlo, ale nechápu, že tam nemůže hrát třeba Číňan s brýlemi. A ta Hallywood mluva , samá klišé, ne ze skutečného života. Ale jinak napínavá 3D podívaná, občas i vtipná. Za mě tedy slabší 4. ()

Lyriq

Je dost diskutabilní, jestli nejdřív číst knihu nebo film. Když nejdřív vidíte film, dost tim utrpí váš zážitek z knihy co se vlastní imaginace týče. Když si nejdřív přečtete knihu, možná budete nasraný. A já vlastně ani nebyl, první polovina byl orgasmus, Ridley dokázal děj knihy nacpat na plátno tak, že jsem slintal... Pak jsme se přehoupli do druhé půlky stopáže a začalo se škrtat. Tohle nestíháme, tohle taky ne, bude to procházka parkem, ale stopáž bude únosnější. Je to celkem pochopitelný, jednou to je film a ne seriál, rozdělit to na dva party by asi taky nasralo kupu lidí, ok. S tím nemám problém. Trochu mě už začínalo štvát, když původně vtip hlavního hrdiny v knize v závěru filmu skutečně využili jako reálnou věc a hrdina to udělal. Z toho mi trochu červenalo ucho, ale pořád to vcelku chápu - film musí mít nějaký finále a Scotty to chtěl pojmout ještě akčněji, než mu nabízela předloha (která se spíš snažila o čistší napětí). Tim se trochu zbourala snaha filmu být co nejrealističtější, jak se snaží i kniha. Ale že můžou nazvučit každej ruch v otevřeným vesmíru, tak tím to chytli za boky a pořádně ojeli do prdele, šíleně to kazí dojem. ()

Barghest

Ridley je zpět! A tak trochu i Matt Damon (za posledních pět let měl jen dvě opravdu zajímavý role). Poprvý mě opravdu zaujal jako herec, protože Marťan je po většinu stopáže jeho one man show. Co mě na tomhle filmu ohromilo, je kamera a hlavně vymazlený vizuál. Každý druhý záběr z rudé planety by se dal zfleku zarámovat a pověsit na zeď. Trochu horší je to se scénářem, který ač dokáže diváka napnout a zaujmout několika neobvyklými nápady, občas taky bohužel obsahuje celkem diskutabilní a možná i přemrštěné momenty. Ale protože jsem nečetla předlohu, tak nevím, komu to hodit na triko. To je ale jen pár pih na kráse jinak dost povedeného filmu. ()

boombang

Zachraňte Matta Damona. Pokolikáté už...? Ve filmu jsou tři dějové linie, z nichž ta první, Mattova, mne díky jeho hláškám hodně bavila. V druhé polovině však upadla v technickou nudu. Druhá linie - kolegyně/-ové v kosmu - mne nezajímala vůbec. A třetí byla plná keců a klišé - a taky pošilhávání po čínském trhu. Interstellar je o třídu/hvězdu lepší. Na druhou stranu - tak vražednou kombinaci Marsu, Abby, hoven a brambor v našem filmovém vesmíru hned tak nenajdete... ()

DoNotCross

Na MovieZone se šuškalo, že se nám Ridley vrátil do formy. Pokud jde o mě, klidně by se už na to mohl vykašlat. Stává se mistrem tvorby technicky precizních filmů bez duše, i když uznávám, že s Marťanem se už přeci jen blíží nějakému konkrétnímu pocitu. Matt Damon se snaží jak může, tuhle hláškuje, jakoby opravdu blbnul za barákem na zahradě, tuhle pláče, protože se domů už nejspíš nikdy nepodívá. A tuhle náladovou obousměrnost jsem nikdy nedokázal pořádně spolknout. Humoru je celkem dost, ale většina hlášek mě minula a srdceryvných momentů poměrně pomálu, navíc se střídají s takovou kadencí, že se nedá pořádně naladit na tu správnou frekvenci. Navíc se prostě nemůžete ubránit pocitu, že jste to všechno už viděli předtím a alespoň já jsem nedostal uspokojivé vysvětlení, proč bych to měl absolvovat znova. Ale abych jenom nekydal hnůj - finále se třeba fakt neuvěřitelně povedlo. Má koule a konečně vás donutí opravdu fandit jako o život, protože už jde fakt o všechno. Nebo když zazní Starman od Bowieho, člověk konečně získá dojem, že pod tou čarokrásnou kamerou a oranžovou stylizací opravdu tepe lidské srdce. Ale jinak je to celkem nuda. P.S. Soundtrack rulez. Abbu tím nemyslím. ()

TonyStark

Marťan se jevil jako skvělá látka na zfilmování a Scott po ní skočil.Není divu - po několika průměrných filmech už potřeboval zabodovat a tak vsadil na kasovní jistotu. Takže žádné lekačky, brutální násilí a střeva všude kolem. Přitáhněte do kina celou rodinu včetně kojenců - tohle je robinsoniáda,která vám ukáže,že lidé vlastně nejsou tak zlí a kvůli jednomu nešťastnému astronautovi se spojí všechny národy světa! Dokonce i Čína se sama nabídne a obětuje svou nejlepší raketu (jo, místy je to i sranda). Takže Scott po zásluze v kinech boduje a už teď je jasné, že tohle je budoucí televizní kultovka. Řemeslně je Marťan opravdu na špici, panoramatické záběry Marsu jsou dechberoucí a všechny ty odstíny od rudé přes oranžovou až do žluté,rozhodně stojí za ty prachy. Díky úzké spolupráci s NASA je všechno technologicky a fyzikálně maximálně věrohodné (samozřejmě v rámci možností příběhu, který je víc pohádkou než čímkoliv jiným). Tahle pastva pro oči byla stvořena pro plátno,v bedně už to nebude ono. ()

nK_!

Výborná filmařina. Ridley Scott se po zmršeném Prometheovi vrací zpět na vesmírného koně. K Marťanovi mám vlastně jen velmi málo výtek. Mezi největší patří neodpustitelný fakt, že ve vesmíru ta nálož prostě musí způsobit spektakulární výbuch a samozřejmě i s náležitým ozvučením! Na to jsem docela alergický. Celý film je prošpikován drobnostmi a vypiplanými detaily a nakonec taková bota? ()

ratpile

Po delší době skvělý Ridley Scott. Tentokrát se neukájí vizuálem, nebuduje 40 minut atmosféru a dokonce se ani nesnaží nutně podat nějaké všeobjímající poselství. Jednoduše vypráví příběh jednoho ztraceného, za to ale stále pozitivně naladěného, sarkastického, vesmírného McGivera. Damon si tu navíc díky svému civilnímu projevu ala "ten pohodář od vedle", střihl jednu z nejsympatičtějších rolí kariéry. Nepřehrává, nepitvoří se, přesto film v pohodě táhne. Jo a soundtrack byl boží, byť to platí pouze pro neoriginální, vypůjčené songy. I will survive od Glorye Gaynor se přesně trefil do atmosféry. ()

Emjecko

Oslava vědy na pozadí dobývání vesmíru lidskou rasou, přičemž i normálně znesvářené velmoci bojují bok po boku za stejnou věc. Zatím sice jenom utopie označená jako sci-fi, ale film o ní je velmi reálný, podívat se na něj můžete už teď a ani se nemusíte bát, že byste mu nerozuměli. I přes (po vědecké stránce) značně komplikované téma, je celý příběh podáván velmi civilně, a pokud se odprostíme od velikosti Marsu, dá se zároveň označit za poměrně komorní. V jeho jádru se nejedná o nic menšího, než o souboj člověka se sebou samým. Žít, či nežít a v případě zvolení první varianty je třeba začít makat. Sledovat takové počínání druhých, aby nezemřeli, bylo vždycky atraktivní a Marťan není výjimkou. Jeho snad jedinou slabinou je indiferentní soundtrack a americká rozjařenost, kterou jsme ale beztak všichni čekali. ()

curfew77

No, čekal jsem o trochu víc. Sice čtyři hvězdy, ale... Slibovaná věda se koná jen potud, že i já, člověk bytostně humanitního vzdělání, jsem cítil od začátku švindl na sto honů, a rozbory nerdů mi to zpětně potvrdily. Chybí napětí, protože o Matta se skutečně bát nemusíme (mimochodem, Damona prostě nemusím a to platí dál). Humor mi přišel místy dost pitomý a chtěný, kapitánka lodi (příznačně pro ženskou velitelku) nesympatická a neschopná, sex apeeal Kate Mary využit na sotva 10 procent (beztížné prolétávání lodí) a jedinou rozumnou postavu ve scénáři celý film nikdo neposlouchá, přestože to má technicky i prakticky vzato všechno na povel. Nicméně, pořád je to "rock solid sci-fi". 80 % jako z učebnice. PS: Možná je to prostě jenom tím (jako u mnoha dalších recenzí), že už mi holt dávno není patnáct ;) ()

Vykuk

Konec je sice jasný už na začátku, ale to už tak bývá u pohodových snímků. Příjemné spestření, na to, že jsem se filmu vyhýbal, mile překvapil, hodně humoru, vůbec nic mi nevadilo, prostě dobrý film na večer. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)