The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

Rebel24

Hru som vôbec nepoznal ani neregistroval, preto som šiel do seriálu Last of Us s čistým papierom a bez očakávaní. Po konci možno povedať 2 veci - pokiaľ sa tvorcovia venovali nakazeným, hube Cordyceps a originu problémov s ľahkým edukativnym nádychom, išlo o bezchybnú jazdu. A ta druha vec - akonáhle sa začalo ísť doslovne podľa hry a medzi bežných ľudí, seriál šiel z kopca. (scény z hier som si dodatočné dopozeral) Prvé 3 časti sú atmosférické a tajuplné, huba je čisto teoreticky reálna hrozba takze aj jej background je pútavý + prvé reakcie ľudstva po vzniku nákazy sú výborné spracované. Tretia časť funguje aj samostatne a je absolútne brilantne napísaná, ma vlastný úvod jadro i záver, emócie fungujú na jednotku a ide o najlepšiu časť so far (a zároveň azda jedinú ktorá nebola v hre). Po 4 časti nákazení ostali prakticky bokom, až na jednu scénu a prišli na rad ľudia, ktorí prežili. Človek môže byt to najhoršie zviera, ale skratkovite príbehy nedali možnosť spoznať charakter nikoho a tak postavy ako Henry, David, Kathleen su chladné, bez duše a rýchlo vyprchaju z hlavy. Svet v troskách skôr záujme svojim vizuálom, tichom a atmosférou. Za jeden z najväčších negatívou považujem práve doslovný prepis úspešnej hry, niektoré scény sú copy paste a ako sa hovorí the same, same but different, oveľa menej kvalitný a uderný. Do druhej série by mali tvorcovia pekne pustiť uzdu kreativite a odklonit sa co najviac od herných scén a zároveň ponechať kvalitu deja, tak vtlacia svoju autorskú pečať, ľudské postavy prestanú byť pesiakmi a pre znalcov i neznalcov pôjde o nejedno prekvapenie. 80% ()

Venom

TLOU je skvelý seriál ktorý celkom dosť dobre adaptuje svetoznámu hru. Musím povedať že keď som sa dozvedel že Joela bude hrať Pedro Pascal bol som nadšený, no Bella Ramsey mi ako Ellie nesedela. NAŠŤASTIE ju zahrala výborne a hlavne chémia medzi ňou a Joelom bola vynikajúca. Kameru musím taktiež veľmi pochváliť. Ten štýl natáčania, tá atmosféra a hlavne tie lokácie boli výborné. Tak isto zvuk, proste radosť počúvať. Clickery tak isto výborne. No je tu samá chvála a preto by to trebalo trochu vyvážiť. Celkom dosť mi vardila Tretia epizóda a tak isto nie som fanúšik siedmej asi každý vie prečo. Proste LGBT nemusí byť všade. Síce siedma nebola až taká zlá ale ajtak. Ale konec koncov je to ako som povedal na začiatku skvelá a pomerne adaptácia mojej obľúbenej hry. ()

nudlis

Má to svoje mušky, ale moc jich není. Hru jsem nehrál, tak nemám případně s čím srovnávat. Takže když se další řada nerozplizne do zbytečný vztahový žvanírny, rád si se na ní podívám. ()

Woitisek

Naprostá špička mezi herními adaptacemi. Od začátku do konce se jedná s výjimkami o takřka bezchybnou jízdu. Seriál pracuje dokonale s původním materiálem a perfektně zvládá vyvažovat to, co je důležité ze hry ponechat a co je naopak možno vypustit či co se rozhodli tvůrci přidat. Ústřední herecká dvojice je bezpochybná trefa do černého. Pedro Pascal prodává svou verzi Joela na jedničku a stejně tak Bella Ramsey zvládá herecky vystihnout charakter Ellie velmi věrně. První polovina série velmi pěkně nastiňuje scenérii ''post apo světa'', kde nám jsou představeni i oni nakažení, se kterými se tu až nad míru šetří a po té druhé polovině už se zde vyskytují velice zřídka, díky čemuž je divák schopen zapomenout, v jakém světě se vůbec příběh odehrává. Kolem a kolem však tato úvodní série perfektně vystihuje a zachycuje to nejdůležitější ze hry The Last of Us a je tak velmi věrnou adaptací s vlastními originálními prvky a určitě stojí za zhlédnutí. ()

hronikpetr

Lehce nadprůměrný post-apo seriál.. Bohužel hru jsem nehrál, protože playstation nevlastním, ale věřím že hra je perfektní. Což se bohužel nedá říct o seriálu.. Nejblíže bych to přirovnal k the walking dead. Ale kvalitou se to s TWD srovnávat vůbec nedá.. Tady to moc nefunguje.. Upřímně takový hype kolem seriálu nechápu.. Rozhodně velké zklamání.. Za mě max 65% s odřenými uši. ()

brkerez

Skvělý herecký výkony a super casting dvou hlavních postav jsou slabou náplastí na fakt, že podobně jako Witcher The Last Of Us vynechává z předlohy tuny kvalitního materiálu aby ho nesmyslně nahradil vlastní škvárou. Budu zlej, ale zajímavý místa tak komprimuje na zkratkovitý nedůležitý štěky. A čim to nahrazuje když jde vlastní cestou? No například jednim uplně zbytečným dílem, kterej (celej) ztvárňuje homosexuální romanci a hlazení chlupatých hrudí na pozadí zombie apokalypsy, přičemž má naprosto nicotnou souvislost s hlavním příběhem. Ať mi pak tvůrce tvrdí, jak je hrozně těžký takovou předloho do seriálu vměstnat.  Dalším mě subjektivně proti srsti jdoucím rozhodutím je, že místo daleko akčnějšího a hororovějšího pojetí hry, kdy šlo nonstop o kejhák, člověk šetřil munici a zažíval intenzivní strach, tady se hlavní postavy do kontaktu s houbákama a raiderama dostanou naprosto minimálně. Předloha skvěle kombinovala akci, horror a vývoj vztahu hlavních postav, tohle je taková temnější road-movie, filozofuje se, kontaktu s nebezpečím je extémě málo a woke-klika nikdy nespí, takže důraz je jako vždy kladen vysoce nekvalitní LGBT/military-feminist obsah. Každá vůdkyně odporu/čehokoliv musí být žena, i když vypadá jako by šla původně na konkurz na pořad o nezdravém vaření a spletla si dveře. Takovou by rozhodně její bojůvka hrdlořezů respektovala. A láska mezi stejnými pohlavími v těžkých časech vlády kordycepsu očividně taky kvete. Vůbec nepotřebuju aby adaptace kopírovaly předlohy, ale poslední roky mi přijde, že scénaristický a showrunnerský ega jedou na plný obrátky a každej si řekne, že prostě tunu kvality co někdo v potu tváře narval do originálu nechá ležet ladem, protože do adaptace musí stůj co stůj vtistknout svojí geniální tvůrčí mysl, nový originální myšlení a zápletky a aktualizovaný poselství. A to není nic jinýho než ego, pokud by šlo o to vyrobit kvalitní produkt, tak pragmaticky beru to, co je z předlohy skvělý a seru na sebe a svoje "geniální" nápady. To platí daleko víc pro zmiňovanýho Witchera, ale tenhle syndrom se nevyhnul ani The Last Of Us. ()

zurivymlok

Seriál je to dobrý, ale upřímně – po tom všem „hajpu“ – jsem byl poněkud zklamán a taky překvapen. Zklamán proto, že to zase tak skvělé nebylo. Překvapen proto, že tolik promovaná houba byla v seriálu spíše jen kulisou. A taky ten Rambo-konec mi moc nesedl. ()

ondyGAMESTV

Seriál pěkně přenáší herní originální pohled na pojem zombie apokalypsy, s hezkým prostředím a perfektním obsazením. Bohužel, tady ale v podstatě zombíci ani delší přestřelky či stealth mise nejsou. Příběh je neúplný, dost zkratkovitý, s velkou absencí toho, co přinesl příběh hry. A prostředí, přesto, že je moc hezké, taky nevypadá tak úžasně. Celkově tento svět není tak dobře zpracován, aby působil překrásně postapokalypticky, nebezpečně, a těžce pro přežití, jako ten ze hry. Nehráči budou naprosto spokojeni, hráčům však tato adaptace nenabídne nic víc než pár zajímavých neprobádaných věcí původního příběhu 🧟‍♂️ 80% (recenze z 14.03.2023) ()

motyka52

Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, hru jsem nikdy nehrál. Čekal jsem zombie postapo rubačku a nedostal jsem ji. NAŠTĚSTÍ! Dostal jsem fantastické budování světa zasaženého infekcí a spíše psychologické drama. Všech devět dílů jsem si užil a opravdu mám pocit, že každý z nich měl svůj účel. Samozřejmě, pokud by už žádná další série nevznikla, byl bych asi o něco kritičtější, ale zase ne o moc. Tohle má potenciál, ale úplně v klidu to obstojí i jako samostatná minisérie. Kdybych se v tom chtěl vrtat, tak bych asi šel cestou mírné kritiky castingu Pedra Pascala, ale já nemám důvod se v tom vrtat. ()

Peky

Jo, tyhle postapokalyptické seroše já prostě můžu! Je to po delší době seriál, u kterého jsem se vyloženě těšil, až si zas konečně budu moci pustit další epizodu. Herní předlohu neznám a vlastně to vnímám jako výhodu, protože kdybych předem věděl, jak vždycky vše dopadne, asi by mě to pak tolik nebavilo. Seriál obecně sází spíše na budování znepokojující atmosféry a celkového napětí, jelikož infikovaných je tu opravdu poskrovnu. Ve druhé polovině série už se tady nakažení explicitně nevyskytují prakticky vůbec, což je možná i trochu škoda, protože po vizuální stránce vypadali dost dobře (respektive hnusně). Kromě skvělého audiovizuálu bych vyzdvihl také herecký výkon Pedra Pascala, kterého jsem si oblíbil už v Narcos. Výhradu bych měl asi jen ke třetí a sedmé epizodě, u kterých jsem se sice nenudil, ale kdybych je přeskočil, nic moc by se vlastně nestalo. Děj se v těchto dvou částech vůbec nikam neposunul a spíše v nich šlo o splnění LGBT kvót. Finále úvodní série bylo fajn, ale asi mohlo být přece jen ještě o něco více vyšperkované. Poslední dvě epizody mi celkově přišly takové příliš uspěchané, například ta část s kanibalskými psychoušemi by si určitě zasloužila delší trvání. Jinak ale převládá spokojenost a budu tak netrpělivě vyhlížet druhou sérii. ()

Metuje

Z mně neznámého důvodu zde nadhodnoceno. Jedno z největších negativ seriálu je podle mě paradoxně křečovitá snaha tvůrců se držet herní předlohy, která sice v pár momentech příjemně překvapila, nicméně většinou to, co funguje v jednom, nefunguje v druhém a naopak. Navzdory k relativně častému a očividnému využívání CGI se po zapnutí making of v 1. minutě režisér chlubí, jak “chtěl všechno dělat prakticky a nezablít seriál počítačovou grafikou”. Od někoho, kdo natočil Černobyl jsem čekal opravdu něco jiného. S obsazením nemám sebemenší problém, je fakt, že třeba Anna Torv zde byla hodně nesympatická, ale postavy se v ději tak často střídají, že člověku snad ani nikdo nezačne vadit. Zdejší kolegové mají pravdu, že seriál podivně dávkuje jednotlivé pasáže a některým rozhodnutím ohledně rozvedení/zjednodušení herních situací také nerozumím. Co se týče LGBT aktérů, tak ti jsou i ve hře, jen dostali víc prostoru, stejně jako všichni, protože zkrátka ty hodiny nemohly být vyplněné gameplayem, což, pokud nejste homofobní, vám nemůže vadit, protože to naopak jen rozvíjí příběh postav, které hráli ve hře menší roli. Celkově bych řekl, že se tvůrci zasekli na půl cesty. Buď se mohli víc držet hry anebo se od předlohy víc vzdálit. Za mě to druhé. Zřejmě se příliš snažili “nenaštvat” ani jeden z táborů, a takhle to dopadlo. Doufám, že druhá (a případné další) série přijdou se změnou, vzhledem k nadmíru pozitivním ohlasům však nic moc neočekávám. ()

afroman001

Od první do poslední minuty vzrušujících všech 9 dílů první série.   Scenáristky postupně doplňované souvislosti perfektně vsazené do hlavního děje, stejně jako prostor pro hlavní či vedlejší postavy. Vizuální postapokalyptický svět do nejmenšího detailu propracovaný.   Celkem mě mrzí, že hlavní hrdina odmítá hrát ve druhé sérii. Snad jen jde o prašule které tento seriál umí vydělat. ()

sunshine29

Hmm, co že je na tom taková pecka? Neviděla jsem to už? Silně mi to celou dobu připomíná Walking Dead, v podstatě se změnila jen zapletka a Cordyceps. Videohru jsem nehrála, do boomu tohoto seriálu jsem o ní ani nikdy neslyšela, nicméně pokud to s ní chci spojovat, tak nechápu díly zabývající se hodinu Frankem a Billem, Ellie a kámoškou  - opravdu, fakt a vážně je nutné nacpat podobné scény i do adaptace videoher z roku 2013?? Prostě hodinu sledujete Franka s Billem, vůbec netušíte proč to sledujete, abyste na konci zjistili, že důvod - v podstatě jen nabrání zásob - mohl být vyřešen v 5 minutách, aniž by musela být natočená zbytečná hodina o polovině života dvou chlapů, kteří na předchozí a následující děj nemají nejmenší vliv! Jako fakt to nechápu. Výsledek - průměrný seriál, dívatelný, ale obratem zapomenutelný, další sérii nejspíš ani sledovat nebudu. ()

aneta105

Prvně musím říct, že jsem do začátku tohoto seriálu o hře moc nevěděla, nikdy jsem ji ani nehrála a nemám ji možnost si ji zahrát. Ale podle traileru jsem se na seriál těšila. A? Vyplatilo se mi to. Po první epizodě jsem se do seriálu velmi nadchla a začala jsem si o hře něco zjišťovat. Což bude hlavně do druhé série u mě problém.  Děj seriálu si mě naprosto získal, ale mnohem víc mě dostal výkon herce Petra Pascala, který už od jiných seriálu, kde hrál dokázal, že je naprosto úžasný herec a po první epizodě jsem si ho velmi oblíbila. To, jak ztvárnil Joela mě dostalo a na další díly jsem se těšila hlavně kvůli němu a nikdy mě nezklamal. Jeho charakter mě nejednou dostal do kolen a do slz a s Ellie byly skvělá dvojka. A i její herečka byla dobrá. A navíc se tito herci znali z GoT.  Netvrdím tim ale že každý díl byl epický, ale to mi vůbec nevadilo, spíš naopak.  Druhá řado už se moc na tebe těším. 95% ()

K1K0

Začnem hneď ako celou sériou tak seriálom samotným, musím uznať že je to jedna z najlepších herných adaptácii aspoň  za poslednú dobu, celá séria príjemne prekvapila hneď od prvej časti, teším sa na ďalšie pokračovanie príbehu a ako sa vyvinie ďalej. ()

stret

V uhrne to je hlavne vztahovka - co za mna nie je nutne negativum. Pedro je obsadeny vyborne, Bella - tam mam pochybnosti. Znacna predvidatelnost, citit tam nepritomnost kniznej predlohy,  coho dosledkom je plytkost pribehov. A tymto problemom bude zakonite trpiet aj pripravovana season 2, ak neangazuju kolektiv R. R. Martina. ()

salamko

Nevím jak vy, ale nejsem uspokojen. Všechno bylo fajn, ale něco mi tam celou dobu scházelo. Předlohu mám moc rád a tam si myslím že je to o poznání lepší.  I tak se seriál velice povedl. 7,5/10 PS: Prosím vás, zahraje si všichni normíci hru, nebo se alespoň na ní podívejte. Stojí to za to. ()

C.A.T.

Za mě nejlepší intro, prostředí a pár světlých momentů, které bych spočítala na prstech jedné ruky, jinak mi to celé přišlo bez duše... suché...bez emocí...a upřímně,pokud by na to nechtěl koukat manžel,ani bych to celé nedokoukala.. myslím, že jako hra to funguje lépe. A herečka na postu Ellie za mě hrůza, štvala mě téměř kdekoliv se objevila. ()