Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

liskam

Díly samy o sobě zase až tak nefungují, klopýtá scénář, klopýtá hudba a napětí by se taky mnohdy nedalo krájet. Ovšem jako celek je Zaklínač skoro perfektní a musím říci, že se opravdu těším na další sérii. A maličkato doufám, že se z chyb v této sérii poučí a druhá řada překoná vše co jsem doposud vyděl. za mě nyní 84% ()

akisha

Co epizoda, to unikát. Nečetla jsem a nehrála, takže pro mě celej ten seriál skoro vůbec nedrží pohromadě, vztahy mezi postavama nebo příběhy - zmatený, nepochopitelný, nenavazující, nikam nevedoucí... Něco mi teda přišlo hodně jako bizár - elfové, co vypadají jako děti namaskovaný na vánoční besídku? Pak např. putování Ciri byla neskutečná NUDA. Herci jsou až na výjimky nesympatický (výjimky: Joey Batey aka Marigold, Cavill jako Geralt mi přišel docela OK, hlavně mě ale nadchla Anya Chalotra). Poslední epizoda pro mě naprosto antiklimatická, bitva slabá a vzhledem k tomu, že se Ciri a Geralt v seriálu nikdy nesetkali, tak na mě ta závěrečná scéna vůbec nezapůsobila... Zase ale pár momentů to taky má - hlavně striga nebo epizoda s draky. Ocenila bych hlavně ucelenější příběh, ve kterým by se člověk trochu líp orientoval. Uvidíme, co druhá řada. ()

HAL

První série je docela fajn fantasy které knižní předlohu nevystihuje zdaleka tak dobře jak by mělo. Očekávání nebyla velká, takže zklamaný nejsem a zábava je kolem Cavilova Geralta slušná, ale do nadšení se také nedonutím.  Druhá série to samé, opět smíšené pocity. První díl je výborný, Zrnko pravdy je má snad nejoblíbenější povídka a tady to hlavní z ní vystihli úplně přesně a emoce na konci dílu byly opravdu silné. Ale hned v dalším díle se od předlohy odliší způsobem který vůbec není šťastný a je prokletím celé série až do jejího finále. Nemám problém s tím když se při zpracovávání celé série knih děj upravuje a zkracuje, prostě tam nejde nacpat všechno, ale vážně nepochopím proč tam potom přidávají dějové linky úplně nové, a v kontextu světa a těch postav dost nesmyslné. Ten příběh je dost komplikovaný sám o sobě, proč ho ještě víc komplikovat dalším bordelem?Přitom když se nepokouší o velkou originalitu, tak tu všechno funguje velice dobře. Sledovat Ciri v Kaer Morhen je hrozně fajn (k jejímu castingu už nemám žádné výhrady), Yennefer dostává bídu od všech které potká a teprve se hledá, a to taky není špatně (její casting mě pořád trošku štve, ale už ne moc), vedlejší postavy ještě lepší a na jejich život v tomhle světě bych se díval s chutí mnohem dýl než těch osm epizod.Ale pak zase začnou zmateně míchat dějem a jde to dost doprdele, obzvlášť poslední díl je velké wtf, mám pocit že tohle si vymysleli jen proto aby mohli na Geralta a ostatní hodit co nejvíc velkých monster aby tam byla i nějaká akce. Která přitom není nijak ohromující. //// Druhá a třetí série - tohle se fakt nedá, je to pitomá šmíra kterou zabíjí hlavně retardovaný casting postavený víc na nucené diverzitě než na čemkoli co by sloužilo příběhu nebo nedejbože bylo věrné knihám. První díl druhé série byl ještě skvělý, ale ta se pak odchýlila od předlohy tak absolutně že byla skoro k nepoznání, třetí série k ní pak byla naštěstí už trochu návratem, ale pořád tak blbě natočeným, že je jen dobře že seriál umírá. Kudos Cavillovi že měl koule se na to vykašlat. 5/10 ()

DaViD´82

Má to hned několik zásadních problémů od otřesného CGI (jakkoli se na něm nestaví), přes papundeklovou výpravu a kostýmy, ochotnické party vedlejších rolí, neopodstatněně rozdílné pojetí hned několika zásadních postav (nejvíce pak Yen, ale ta z toho aspoň vyšla jako sice jiná, ale zajímavě uchopená postava) a především výrazný odklon od pro Zaklínače stěžejní slovanské stylizace směrem ke generickému západnímu pojetí fantasy. Což jde proti srsti o to více, že dějem se to předloh (povídkových) drží více než by se čekalo. Ovšem v jádru to tam je, ne že ne. Tohle není nová Hra o trůny. Mnohem blíže to má k Poslednímu království spíše než čemu jinému. Ano, je to v podstatě fantasy béčko. Jenže, budeme-li upřímní, to jsou i předlohy. Jakmile se to tedy nesnaží o velké politické hry (v kterých plave i Sapkowski), výpravu apod. ale je to prostě o Klepně, Marigoldovi, Ciri a především nabručeném nahláškovaném Geraltovi v lesích, bažinách, hospodách a nevěstincích, tak JE to Zaklínač. I díky tomu, že Cavill si Geralta vyloženě užívá; od zastřeného cynické hlášky cedícího chrapláku přes intimní tokání s Klepnami/Marigoldem až po akční pasáže. Ty, mimochodem, mají výtečnou choreografii (o co nerealističtější o to působivější) soubojových scén. Jakkoli tedy mnohé nefunguje či je vyloženě na pováženou, tak žánrově to v podstatných bodech šlape solidně. A to se počítá. | S1: 3/5 | ()

Vavča

Hodně vody upylonulo (14 let), co jsem četl celou ságu Zaklínače, nicméně vzhledem k množství knižního materiálu, co je k dispozici se s tím tvůrci porvali naprosto výborně. Zvládli nahodit složité univerzum a v několika dílech představit hlavní postavy, zákonitosti světa. I naprostý neznalec Zaklínače nebude mít problém proniknout do toho světa zorientovat se v časové linii seriálu. Za mě je to výborný seriál, který trefil neskutečným způsobem hlavní obsazení Henry Cavill jako drsný zaklínač Geralt z Rivie je ve své roli fámozní. Málomluvný, neotesaný, hrubý, charismatický alá Tom Hardy, hmm, ehhm, nemohu si pomoct Geralt a Delaney z Taboo mají pár věcí společných, nejen to, že jsou v očích společnosti vyvrženci. Další trefou do černého je Anya Chalotra jako Yennefer, má charisma, styl, tvrdohlavost, svéhalovst svého charakteru zvládá s dokonalou lehkostí. I pár vědlejších postav se povedlo, včetně Marigolda, který konečně vypadá jak má. Freya Allan ok jako Ciri, zatím nebyl moc čas ukázat co v ní vězí, v dalších sezónách uvidíme, čeho je schopna. Co mě na seriálu baví je to, že kromě hlavní příběhové linie zvládá s lehkostí vykreslit i epizody spíše povídkového charakteru. Tvůrcům se podařilo vytvořit věrohodnou atmosféru celého světa, dobrodružnost Geraltova putování, fámozní akční scény, zbývá nám, aby se předvedla taky Klepna:) Více jezdectví v akčních scénách by seriálu slušelo. (Mimochodem doufám, že bude k dispozici i nějaký dokument o tvorbě seriálu, který skutečný kůň posloužil jako Roach, velmi pěkný koník). Neskutečně mě baví na seriálu nejen jeho postavy, dialogy, především žánrová různorodost vyprávění. Boduje u mě na plné čáre OST a Marigoldovy písně použité v epizodách, OST prostě chci. Rozhodně se těším na další sezónu, škoda že si budeme muset počkat do roku 2021. Problémy: Brnění Nilfgaardu zmínili všichni, i na jejich zbraních by se dalo zamakat, ve světě 1,5 a 2 ručních mečů s podivně vlnkovatým tesákem nejdřív pojdeš! Uvidíme, co nový kostýmní vedoucí spáchá, co zbrojíř. Možná by to chtělo přidat ještě trochu peníze na výpravu, ve smyslu válečné scény, města, jinak mě nenapadá nic co by šlo zlepšit. Seriál hodný reprízování! Za mě 4,5 hvězdy. Nejslabší článek seriálu je https://witcher.fandom.com/wiki/Fringilla_Vigo absolutně mimo zvolená herečka i její výkon. Ztvárnění dryád pitomost, doufal jsem v balto-slovanský nebo keltský feeling. Stačí se podívat na Deviantart jak mohly vypadat, případně na kreace fanoušků: http://www.impulsegamer.com/…cher3-03.jpg http://www.impulsegamer.com/…cher3-02.jpg https://funnyjunk.com/channel/cosplay/Dryad+cosplay/hXoMMuK/ Elfové mohli vypadat tak nějak více majestátně a ušlechtile, v dalších sériích asi nebudou mít místo. Ale všechny mé výhrady jsou pouze pihy na krásné tváři seriálu. ()

• Geralt (Henry Cavill) se chtěl jmenovat Geralt Roger Eric du Haute-Bellegarde, ale Vesemir mu jméno zamítl s tím, že je hloupé a zní domýšlivě. (Geralt z Rivie)
  • Anthony Byrne ztvárnil generála Hakea. Ve hrách král Foltest sehrál poměrně významnou roli, nicméně se objevil jen v prvních dvou dílech. V těch ho pokaždé namluvil jiný dabér, přičemž tím ve dvojce byl herec Anthony Byrne. (Geralt z Rivie)
  • Henry Cavill patří do týmu Yennefer: „Pro mě, když jsem hrál hry a především, když jsem poté četl knihy, vždy to byla Yennefer. Cítím se s Geraltem spojený a ten je v týmu Yennefer. Na hrách je samozřejmě skvělé, že si můžete dělat, co chcete, ale pro mě, dokonce i ve hrách – tým Yennefer.“ (Geralt z Rivie)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá