The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

ViktorS

Prvá séria seriálového spracovanie hry The last of us dopadla podľa mňa celkom dobre. Hlavne keď prihliadnem na fakt, že sa tvorcovia snažili zaujať ako hráčov tejto hry, tak aj nehráčov. Ja osobne patrím k hráčom a teda na seriál som sa veľmi tešil. Postava Joela v podaní Pedra Pascala bola veľmi dobre zvolená a čo sa Ellie v podaní Belly Ramsey týka, tak zo začiatku som mal s ňou problém, ale po pár častiach som si na ňu už celkom zvykol, takže nemôžem povedať, že sa mi nepáčila. Nebola síce tak sympatická ako herná Ellie, ale svojimi hereckými kvalitami to zvládla slušne a nemal som s ňou preto nejaký problém. Príbeh nám (ne)pekne zobrazuje začiatok celej apokalypsy a výsledok jej 20 ročného trvania vo svete. Počas seriálu, keď sa naši hlavní hrdinovia snažia predierať týmto nemilosrdným prostredím, sa nám ukazujú všetky nástrahy tohto sveta, ktoré ovládajú v prvom rade nakazení a hneď po nich je to opäť človek, ktorý sa snaží vybudovať späť civilizáciu, avšak už nie úplne takú, akú poznáme my. Páčili sa mi rôzne retrospektívne scény, ktoré nám, na rozdiel od hry, vysvetľovali pôvod postáv aby tak divák mal lepšiu možnosť spoznať daný charakter. Avšak bolo to bohužiaľ na úkor základného príbehu, ktorý sa mi zdal prirýchlo prerozprávaný, hlavne čo sa posledného dielu týka. Vývoj vzťahu medzi Joelom a Ellie bol podľa mňa uponáhľaný a zdal sa mi preto trochu umelý na rozdiel od hry, kde s postavami strávite oveľa viac hodín ak chcete. Preto si myslím, že pár dielov navyše alebo dlhšia stopáž niektorých z nich by nebola na škodu. Akcia je tu perfektná a cítiť tu napätie, ale tiež veľakrát je atmosféra až moc kľudná. Síce to niekedy pomáha pri pasážach keď sa vyvíja určitá postava alebo má dôležitý dialóg, no často to pre kľudnú atmosféru nepôsobí moc post-apokalypticky. Ubudli ľudia a ruch miest, ale na miesto nich pribudli nakazení. Čo sa ich týka, tak boli spracovaní veľmi dobre a išiel z nich strach, ale v celom seriáli ich bolo pomerne málo. Áno, v niektorých dieloch ich bolo dosť ako napríklad v piatom, no inak nič moc. Práve nakazení a zvuky, ktoré vydávajú sú poznávacie znamenie tohto príbehu a to mi tu dosť chýbalo. Ale inak základné linky postáv a lokality z hry sa zachovali alebo boli niečím obohatené čo bolo veľmi dobré. No ako som písal, na môj vkus mierne, ak nie dosť, uponáhľané čo je škoda, pretože tento svet toho obsahuje oveľa viac. Dúfam teda, že druhá séria bude o niečo dlhšia, pretože už teraz sa na ňu teším. ()

Daiker

Neznám herní předlohu..... Příběh nudný, málo survival thrilleru, jen samé drama a vzpomínky.... Hlavní herečka nesympatická, Pascal byl OK, ale už je taky všude. Celkově nápad s houbou mi přišel divný, spíš k smíchu.... Málo nakažených a mutantů (asi 2 díly). A to hlavní - nesnesitelná hudba, soundtrack seriálu.... Zvuky Banjo Ukulele mi přišly dost otravné..... Celkově mě to nějak neoslovilo..... Jinak je to dobře natočené a penězi se nešetřilo.... ()

JamesConnorG

9/10. - Upřímně jsem od téhle adaptace moc nečekal. Původní hru jsem sice nehrál, ale měl jsem ji slušně nakoukanou a věděl jsem, o co půjde. Po první epizodě jsem byl mile potěšen. Rozšíření některých příběhových pasážích a linek mě velice potěšil a celkový casting seriálu na mě působil přirozeně a suprově. Rozhodně tu nesmí chybět můj respekt a pochvala Pedru Pascalovi a Belle Ramsey za úchvatný a úžasný herecký výkon, co jako hlavní postavy předvedli. Nejen, že své role zahráli věrohodně jako byli ve hrách, ale i předali postavě také kus svého. Celková atmosféra působí přes celý seriál přesně tak, jak má. Ocitají se postavy v nebezpečí? Máte o ně strach a fandíte jim.  Prožívají postavy zrovna hezké nebo radostné momenty? Jste za ně rádi a přejete jím to. Od vedlejších postav až ke hudbě tu vše působí na vysoké úrovní a vše je takřka perfektní. Co mě jako jediné mrzelo na seriálu, byla opravdu malá přítomnost nakažených, což mi jejich působí ve 2 a 5 epizoda moc nestačilo a myslím si, že si větší prostor zasloužili. Pokud pominu tenhle nedostatek, tak musím tvůrce opravdu pochválit, že zvládli z adaptovat jeden z nejlepších příběhu právě do hrané verze a u všech epizod jsem se neskutečně bavil. Pondělky pro mě budou delší dobu po konci seriálu dosti smutné. ()

PEZ

Po prvej sérii mám dilemu, či íst na 3 alebo na 4*. Nateraz dám ešte 4, lebo jednotlivé úseky neboli zlé, dynamika medzi dvoma hlavnými postavami fungovala, vykreslenie bezútešného sveta tiež nebolo zlé, páči sa mi že sa postavy dosť často pohybovali aj v externom prostredí (to už dnes veľa seriálov neposkytuje) a tiež, že sa seriál nebál obetovať aj významnejšie postavy. Avšak okrem pár scén, resp. dielov vačšinou nemá seriál až taký presah ako by som čakal/chcel. Tak uvidíme, čo nám tvorcovia pripravia v druhej sérii, ale tempo rozvoja príbehu by mohlo ísť hore, lebo pozerať ďaľsích 9 dielov ako idú naše postavy z bodu A do bodu B už nebude na druhykrát tak zábavné. PS: Hru som nikdy nehral, takže sa mi nedá porovnávať, hodnotím len čisto podľa seriálu. ()

AngelG

Za mě naprosto fantastické zpracování. A možná, že to je zaujatost kvůli tomu, že jsem hrála oba dva díly herní předlohy, ale opravdu jsem si to užívala a těšila jsem se na každý další bod, který se odehrál i ve hře. Obsazení za mě také super, sice Bella Ramsey a ani Pedro Pascal nevypadají jako Joel a Ellie, ale jejich charakter vystihli oba naprosto skvěle. Člověk jim jejich pomalu rostoucí pouto věřil. Celková atmosféra, tempo, soundtrack, kulisy, příroda a města, nakažení, depresivní šeď umírajícího světa, všechno bylo vystihnuto do poslední tečky. Občas sice pozměnili nějaké události anebo se něco připsalo, ale je to pochopitelné, ne vše z hry se dá přenést do reálu, aby to dávalo smysl, ale je to uděláno stále s velkým respektem k původnímu materiálu a ničemu to nevadí. Za mě super a opravdu jsem byla mile překvapená, za mě se jedná o jednu z nejlepších herních adaptací. Ale asi dokážu pochopit, že kdo to nezná, tak toho seriál nemusí bavit.  P.S. Fakt mě potěšilo, že si tam také na chvilku zahráli herní Joel - Troy Baker a Ellie - Ashley Johnson, i když třeba jen v menších rolích. :) ()

Dolby.130

Veľmi podarená prvá séria až na pár momentov jej nemám čo vytknúť. Skvelé scenérie, výborné napísané a zahrané postavy super kostýmy. Čo mi tu chýbalo bolo práve malo nakazených a malo súbojov s nimi. Inak súboje s ľuďmi boli na výbornú. Ale zas keď sa už tu tí nakazení ukázali boli spravený perfektne. Hernú predlohu nepoznám tak som si sériu vychutnal bez toho aby som poznal herný príbeh. Prvá séria bola pomerne napínavá a už teraz sa teším na pokračovanie, hodnotím 92%. ()

Shaleman

Takové lepší tři. Díky seriálu jsem si uvědomil, že kromě skvělé akce a atmosféry nemá hra co nabídnout a naopak je to právě akce a hororová atmosféra, která strašně chybí v seriálu. Ona totiž ani hra a tedy ani seriál žádný kloudný příběh nemá. Prostě dva lidi jdou od nikud nikam a vedou nijak zaživný rozhovor, aby se z nich nakonec stal nerozlučný pár. Po téhle stránce stačilo seriálu 5 dílů. A nebo natáhnout každý díl o pár minut o střety se zombíky a bandity, kterých bylo až zoufale málo, a kteří zvedají hratelnost a apokalyptičnost hry do nebeských výšin. Prostě očekávání to nesplnilo. Přestože hra po příběhové stránce nemá moc co nabídnout, bylo tam spoustu jiných nástrojů, ze kterých šlo ve finále vykřesat mnohem více. Je potom až škoda, že Bill s Frankem dostanou celou hodinovou epizodu, ale taková atmosférická škola v kanalizaci či celkově útěk z města pár minut, nebo že se počet lidojedích banditů zredukuje na čtyři utřinosy a nebo závěr v nemocnici uspěchá na pár minut. Ale abych nebyl tak kritický, po technické a herecké stránce není co vytknout. Kamera, hudba, triky, kostými a ústřední duo... JENOM kvůli tomu si počkám na druhou sérii a na její srovnání s druhým dílem hry. Ale mám takový pocit, že hru to prostě nepřekoná a v mých očích tenhle seriál zůstane tak nějak na půl cesty. ()

Demonic189

Mám pocit, že toto môže zaujať maximálne divákov, ktorí nemajú žiadné skúsenosti (s geniálnou!) hrou, alebo pupákmi ovešaní -násť roční panici, ktorí ani nemajú ani len šajnu o kvalitnom seriáli. The Last Of Us je jednoducho sklamanie AKO NOHA a opovrhnutia hodná adaptácia, a to doslova po všetkých stránkach.  Neuveriteľne nesympatická "herečka"? Check! Minimum akcie, potenciálnych hrozieb a napätia? Check! Totálne prázdny svet? Check! Zväčša nesympatické a nie 100% vykreslené postavy? Check! Slabá kamera a minimum WOU momentov? Check! Maximálne a dnes tak moderné presadzovanie čiernych, gayov, lezbičiek? Check! Skratkovitosť, zjednodušenie a veľké zriedenie deja? Check! Kopec logických nezmyslov? Check! Prvé dve časti ešte stáli ako tak za to, a od momentu zbližovania dvoch chlpáčov to ište všetko doslova do zadku, iba samé tliachanie tliachanie, predchádzky, prestrelka a bum koniec. Druhú sérku si pozriem iba s veľkým sebazaprením.... ()

vincchuppo

Tenhle seroš jsem si hodně užil. Super atmosféra, pěkný budování postav a tohohle postapo světa. Už se těšim na druhou sérii, co nedávno potvrdili. ()

samkko

Zklamání. Zklamání které mě často dovedlo až do bodu úmorné nudy a nutilo mě přímo prahnout po konci. Ono to není špatné herecky, vizuálně a ani příběhově, jenže na mě to prostě nepůsobilo. A když už ano, tak právě onou zmiňovanou nudou. Bohužel to nemohu přirovnat k původní hře, ale jako seriálové zpracování, byť vím, že není dokončené, mě ničím nenadchlo. Klišé kam jsem se podíval, pár epizod doslova mrhalo můj čas, a akce byla na poměry rozpočtu směšně mizerná. Do dalších sérií se pravděpodobně nepohrnu. ()

Hellknight12

ráve dopozerané. Zaujímavý a veľmi kvalitne spracovaný seriál podľa hry. Samozrejme, že to nie je 100% podľa hry, to sa ani nedá ale je to veľmi kvalitné prevedené. Musím pochváliť oboch hlavných hercov a tiež aj hercov vo vedľajších rolách. Tiež je tu veľmi kvalitné spracovaná audiovizuálna časť a ukázani postapokaliptycký svet. Máme tu aj vysvetlené základné pravidlá, takže na pochopenie nie je potrebné poznať hru. Príbeh je zaujímavý a napínavý od začiatku až do konca. Tiež je tu niekoľko veľmi dobre zvládnutých dramatických časti. Čo sa týka akcie tak tej jej je tu málo. Samozrejme nemôžu dať 100% akčných scén z hry do seriálu ale pár navyše by nezaškodilo. Možno by sa trochu seriál natiahol ale to ničomu neprekáža. Seriál rozhodne nie je pre každého. Rozhodne to neurazí fanúšikov hry a môže a vie si získať aj nových fanúšikov. Za mna rozhodne najlepšie videoherné spracovanie aké som za dlhé roky videl. Seriál môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. Tých 15% dávam dole za akciu ktorá bola síce dobre odvedená ale bolo jej málo hlavne bolo málo akcie s nakazenými. ()

Jazz06

Prvních 5 dílů velmi dobrých, parádní design jak monster tak prostředí. Škoda, že poslední 4 díly přejdou do nudného, nenápaditého stereotypu. I tak ale celkově série vypráví silný příběh, podpořený kvalitními výkony všech zúčastněných. ()

HERGImanCZ

Solidní a velmi věrné. Není divu, že The Last of Us je pro mnohé dokonalá adaptace. Neil Druckmann v čele, Pedro Pascal a Bella Ramsey skvěle sedící do hlavních rolí a prostředí tak autentické, že je od toho herního skoro k nerozeznání. Není tak asi potřeba opěvovat to, co ostatní napsali již mnohokrát. A tak spíše shrnu své problémy, jež mi brání v udělení pěti hvězd. Při natáčení adaptací (nejen) podle videoher tvůrci vždy stojí před otázkou, jak moc se původního materiálu držet. The Last of Us se snaží být hodně věrné, přesto však mnohé změny provádí. Já osobně většinou změny vítám, protože mám možnost alespoň zhlédnout novou variantu příběhu. A menší příběhy (například v podobě epizody Long Long Time) fungují perfektně jako střípky, které nám skládají pohled na tento post-apokalyptický svět z jiného úhlu. Seriál má podobných odboček mnoho, což však bohužel trochu osekává hlavní dvojici postav. Nerad většinou srovnávám s předlohou, tady se tomu ale zkrátka nevyhnu. Přeci jen se jedná o adaptaci příběhu plného emocí, který v roce 2013 uchvátil neskutečné množství hráčů a mnohé donutil koupit si herní konzoli. A tím, že jsem byl jedním z nich, cítím, že ve hře ten vztah ústřední dvojice fungoval zkrátka lépe. Díky tomu, že tam nesledujete nikoho jiného, působí přerod Ellie z pouhého nákladu na takřka dceru plynule a uvěřitelněji. V seriálu je navíc znatelná změna u finální scény s Davidem, jež má být jedním z nejsilnějších momentů, a zde celé to společné propojení tak trochu sráží. I finále působí trochu méně uvěřitelněji, protože Joelova neohroženost tu není kvůli minimu akčních scén pořádně prodána. A přitom by stačilo zkrátit zmíněné příběhové odbočky a ještě trochu prodat to, v čem hra exceluje. ()

Myslivir

Jakožto částečný znalec herní předlohy se pokusím odpoutat od její existence (ne zrovna úspěšně) a jen zmíním, že některé momenty byly ve hře o něco více emotivnější (ačkoliv mohly fungovat stejně dobře i v seriálu) a že vyprávění přejímá podobnou epizodní/levelovitou strukturu. Ta sice velmi dobře rozvrstvuje a odlišuje dílčí prostředí, zároveň je však v opozici k patrně největšímu kladu seriálu - lidským příběhům. Epizoda se stařeckým párem Billa a Franka, epizoda bratrů Harryho a Sama a poté díly o Tommyho nové rodině a o minulosti Ellie vypráví velmi emotivní příběhy a vzbuzují silné emoce, jenže zůstávají sevřeny a ukončeny v rámci jediného dílu, což jim zabraňuje ve vytvoření silnějšího pouta k postavám. Výjimkou je samozřejmě ústřední dvojice, ale ani ta v závěrečné epizodě nedostala tolik prostoru, kolik si zasloužila. Příběh Joela a Ellie přesto zůstává jedním z těch nejemotivnějších (vzhledem i k jeho pokračování ve druhém dílu videohry) napříč médii, a to nejen díky jejich hereckým představitelům. Dynamika Pedra Pascala a Belly Ramsey funguje na výbornou, ovšem pokud je iniciována přinejmenším oboustranně či ze strany Belly. Pascal sice hraje dobře, občas však jeho sbližování se s Ellie působí trochu nuceně. Bella na druhou stranu působí velmi přirozeně, postrádá však jakousi k jejímu charakteru kontrastní nevinnost v obličeji, kterou disponovala Ellie v herní verzi. Jinak celková atmosféra seriálu je hutná, práce s prostředím, speciálními efekty a kostýmy znatelně na úrovni (hlavně design nakažených skutečně vyvolává alespoň znepokojení). Žánrovost hororu se lehce bortí jen v osmé epizodě, kde konfrontaci se záporáky (kteří jsou asi nejslaběji napsanými postavami) ustupuje smysluplnost děje a zdravý rozum postav. Místy ale celé Last of Us připomíná krásně komorní a melancholický road movie s podmanivým soundtrackem jednoho latinskoamerického vousáče, jenž pokulhává jen při některých výrazně dramatických a napínavých momentech, kde zkrátka dostatečně nezdůrazňuje napětí. Sledování si tedy člověk s největší pravděpodobností užije už jen díky tomu, že většina akce se odehrává ve dne či s dostatečným osvětlením, takže vidí, co se reálně děje. Seriál ale budou zřejmě nenávidět homofobové a odpůrci flashbacků umístěných tak, aby pozdržely vyprávění v těch nejnapínavějších okamžicích. ()

mikki089

První série a není příliš co vytknout - možná mírná absence nakažených. Naopak skvělá adaptace hry, úžasná kombinace herních prvků s originálními nápady, příběhy a historie postav na jedničku. Kinematografie, kostýmy, herecké výkony, vše si zaslouží určitě velkou pochvalu. Nádherně vyobrazený vztah Joela a Ellie a to, jak se ze zarputilého chlapa může stát osobní strážce mladé holky, který je pro ni ochotný obětovat celý svět. První série si určitě zaslouží pět hvězdiček; ano, trochu bych strhla za chybějící nakažené, bylo by zajímavé a zábavné vidět je tam trochu více, ale zbytek aspektů seriálu, které jsem zmínila výše, to vynahradily. ()

Mamlas

Začátek první série zaujme hezkými sci-fi postapo obrázky a divák si slibuje, že to v tomto kvalitním duchu bude pokračovat. Bohužel. Od třetího dílu se to, až na krátké párminutové výjimky, mění v nekonečné sociální drama o dědovi a ošklivé holčičce, kteří kamsi jdou a cestou dřístají o hovadinách. Už žádné hezké obrázky, jen nuda a zmar. Pět dílů tady bylo úplně zbytečných a nedívatelných, tři ušly, poslední cosi mezi. Nezáživné a nudné od ničeho nikam nic. Asi to mohl být spíš jeden průměrný celovečerák. (22%) ()

Maniax

Dát epizodě, která děj vůbec neposouvá dopředu nejdelší stopáž, a epizodě, která má člověka až do poslední chvíle držet v nejistotě, aby ho následně rozbila atypickým koncem stopáž nejkratší... to musel být výplod hodně chorého, cordycepsem prolezlého mozku. Že tam skoro nebyli infikovaní mi nevadilo. Že tam některé části ze hry úplně chyběly mi taky nevadilo. Je to věrná adaptace? Je. Mohlo to být mnohem lepší, mělo to potenciál? Sakra jo. Pokud by měl člověk hodnotit jednotlivé časti, tak by to vyšlo kladně. Jenže tohle je jako kdyby tvůrci točili speedrun. ()