The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

kritiklon

Bellu Ramsey jsem neskutečně žral jako lady Mormont. Jako Ellie mě zatím neskutečně sere. Pedro odvádí svůj nadstandart, vizuální stránka je dobrá ale chybí mi více akce. No uvidíme jak to bude v další sérii... ()

tenebrae86

Tak nakonec velká spokojenost. Jediné co bych jako skalní fanoušek předlohy vytknul, bylo málo akce, soubojů a brutálního násilí. Tempu samotného seriálu sice jejich malé množství nijak neubližuje, ale sakra, je to snad Last of Us, ne? Runneři, clickeři..., lovci, tuláci a spol. tu nepředstavují skoro žádnou hrozbu. Oproti někdy až děsivé a extrémně brutální hře mi to přišlo jako škoda a velký ústupek, i když na druhou stranu chápu, že televizní divák není ani zdaleka tak otrlý jako hráč hororových survivalů a několika momentů vražedného šílenství se tu nakonec přece jen dočkáme. Takže nad tím přimhouřím oko a užívám si notoricky známý, mistrovský příběh plný emocí, skvělých postav a napínavého děje. I vzhledem k tomu, že sérii spoluvytvářel i Neil Druckmann, byly veškeré mé obavy ohledně věrnosti originálu zbytečné a casting se podle mě taky povedl. Takže všem fanouškům vřele doporučuji. ()

TheSpearCZ

Tahle dlouho očekávaná záležitost vyšla na povrch a pro fanoušky adaptace je to velice vděčných pár hodin sledování, Druckmann s Mazinem moc dobře věděli, že by tu neprospělo mít tady v každém díle tunu akce, zombie a mrtvých, takže se cílí na drama, což samozřejmě kdejaký lajcký divák neskousne, ale ve výsledku to podle mě byla správná volba. Je pravdou, že ne každý díl je úplně vyvážený, někdy mohli dostat více prostoru Ellie a Joel (EP3), někdy se to díky spoustě i zbytečných dialogů opravdu táhne, ale jako celek se tomu kvalita upřít nedá. A z hereckého i vizuálního pohledu se jedná o dokonalou podívanou. První sérii vnímám jako začátek něčeho velkého, jestli se tak stane se uvidí až v té další. /1. série - 75%/ ()

Muel

| HBO | Prvá epizóda čistá krása. Miešajú sa emócie, akcia je perfektná a napätie neskutočné. Lenže tento seriál nie je o tom, ale o ľuďoch, ktorí tú apokalypsu prežívajú, zombie horor nečakajte. A je to - dobré, ale problémov je pomerne dosť. Tempo je zaujímavé - tretia epizóda odbočí úplne, dozvedáme sa o dvoch chlapoch, ktorí prežijú celý život spolu. Pekná epizóda, ale chcel som ísť naspäť k Ellie a Joelovi. Dôjdeme k nim a je s nimi sranda - zažívame s nimi pekné momenty, ale aj tragické a nešťastné. Po technickej stránke je to HBO kvalita - čiže top, ale čo sa do dramaturgickosti a príbehovej eskalácie týka - ma to sklamalo. Nie je to ani zďaleka tak strhujúce a výborné ako som čakal, ale páčilo sa, aj napriek nedostatkom. Pri druhej sérke budem. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Cartmof

Najdou se tací, co tvrdí, že je Last of Us nejlepší videohra, která kdy vznikla. A přesto, že s tímto tvrzením nesouhlasím ho v určitém směru chápu. Příběh má hra výbornej a přesto, že jsem jí nikdy nehrál, znám ho z Let's Playů dnes už legend Českého internetu. Seriál by se dal shrnout celkem jednoduše. Zkopírujte celou hru, odeberte 95% akčních sekvencí a pošlete do éteru. A ono tomu tak bohužel je. Pokud jste hráli hru, podívat se na seriál nemá prakticky žádný smysl. Dostanete akorát lehce upravenou verzi již vámi známého příběhu, která většinou původní věci mění jemně k horšímu. K žádným drastickým změnám se seriál neuchyluje a jediné, co si tak pamatuju, že bylo jinak oproti hře je barva pleti Joelovy dcery. Asi nemá cenu tu zmiňovat vizuál a styl, kterým je seriál natočený. Kamera, efekty, herecké výkony vše bylo super. Jen bych čekal, že se seriál pokusí ukázat něco nového. 5. hvězdu jsem odepřel prakticky jen z důvodu toho, že jsem to mohl rodině celé vyspoilerovat, aniž bych to viděl. 2. série určitě nebude nic inovativního a originalitu scénáristé určitě taky nepoberou. Je to celkem škoda... ()

warrenur

Duo Pedro a Bella funguje od tretej epizody paradne. Technicky naozaj premakane stvarnenie, z ktoreho som mal povodne obavu, ci to nezmrsia. Gustavo Snataolalla a jeho hudobny genius mi neboli nezname, videl som par rozhovorov s nim a i par jeho songov mam i v playliste dlhsi cas. Herecky opat nie je napriec epizodami co vytknut. Uvodne dva diely rozdaju karty a paradne predostru atmosferu a pomery. Nasledne epizodicke poviedky pocas "road-tripu" su velmi ludske a maju toho vela co povedat. Mnohokrat je to o pocitoch a podprahovom vnimani. Na kazdy pad, serial ma velmi prijemne prekvapil a na zaklade toho si do buducna urcite zahram i hernu predlohu. 85% Silne stvorhviezdie. ()

Batahst8

10/10. Miluju to, já to tak zatraceně Miluju. Ano, zřejmě to není tak dokonalé jako hra, ale pro mě jako nehráče hry, to je jedno. Já totiž s otevřenou hubou koukal na každý jednotlivý díl, jako fakticky úplně každý. A přitom je to prostě pouze obyčejný příběh o hledání vztahu mezi dvěma lidmi, který se odehrává na pozadí postapokalytického světa. Vztah Joela a Ellie je nejen vrcholem seriálu, ale dokonce za posledních pár let seriálů vůbec. Pedro Pascal jako Joel i Bella Ramsey jako Ellie v těch rolích excelují a podávají životní herecké výkony. Ale kdybych měl ze všech herců někoho vybrat jako nejlepšího, tak řeknu Nicu Parker v roli Sarah, jenž je neuvěřitelná a celou první epizodu si ukradla pro sebe, ohromný talent. A vlastně celá první epizoda je, dle mého nejen ta vůbec nejlepší epizoda The Last of Us, ale taky seriálů vůbec a nepamatuju si z jakéhokoliv seriálu lepší epizodu. Celý 35 minutový úvod v minulosti je už teď momentem roku a finále první epizody, též jeden z momentů roku. Co se týče nějaké řemeslné stránky, tak seriál je naprostý strop. Režijně jsou všechny epizody brilantní, kamera je ultimátně skvělá až mi to skoro evokovalo kameru Alfonse Cuarona, soundtrack Gustava Santaolalla je zkrátka výjimečný a práce se zvukem je OMG (akční scéna v nemocnici v poslední epizodě je zvukově dechberoucí). Clickeři jsou zřejmě to nejděsivější, co jsem za posledních cca. 10 let viděl a i slyšel. Samotný svět je vizuálně dechberoucí. A jednotlivé chování postav je asi to nejlidštější chování, co jsem kdy v nějakém projektu viděl, či slyšel. Ale přeci jenom, kdybych tomu měl něco vytknout, tak by to byla třetí epizoda, která je hodně super, ale podle mě i dost zbytečná. Ale jinak to naprosto miluju, je to seriál, který mě nejednou rozbrečel a na který se podívám ještě, tak 4 krát. A ten finální dialog a konec, OH MY GOD, to si ze mě dělají prdel, dialog roku!!! Miluju to. ()

tomashrabek

S prižmúrenými očami a z nostalgie za 4*, i keď prvá sezóna toho veľa nového do seriálového sveta neprináša. Hra bola vo svojej dobe (a v hernom kontexte) svieža a originálna, ale na seriálovom poli sú už zombíci stokrát pooraní a prísť s niečím novým je... ako je vidieť, veľmi ťažké. Nevyvážené tempo tomu veľmi nepomáha. Obaja herci ale skvelí. ()

peetrejr

Poslední z Nás bol veľmi očakávaný seriál roka, splnil však to, čo som od neho očakával? Uvidíme. Pretože vlastním Xbox a nie PSko, nemal som tú česť hrať hru. Som pevne presvedčený, že hra je geniálna. Prvá epizóda bol skvostná. Tvorcovia nám pekne objasnili o čo ide a ako to všetko začalo. Takže aj keby máte o koliesko menej, seriál vám to vysvetlí. Predstavenie hlavných postáv a Joelov vzťah s jeho dcérou bol vykreslený peckovo. Aj začatie apokalypsy bolo až moc realistické. Jednoducho som si vravel, že toto bude super jazda. Druhá epizóda ja tiahne v znamení prvej a stretávame sa s Ellie, ktorú bravúrne stvárnila Bella Ramsey. S epizódou Long Long Time prišiel prvý "kameň úrazu". Nechcem pôsobiť ako priemerne homofóbny Slovák, nemám nič proti LGBTQ komunite. Keď sme si vyjasnili, že sa slovenského homóbneho stereotypu nechytám, presunieme sa k tretej epizódke. Dej sa prestal zrazu krútiť okolo Joella a Ellie, ale presunul sa k Billovi a Frankovi, ktorí sa do seba zamilujú. Je to pomerne romantika (ako sa to vezme) a občas aj dojímavé. Počkať, ale veď to má byť seriál o hubových zombíkoch! Kde sú pre pána kráľa zombíci? Toto by som označil ako vec, ktorá mne dosť prekáža - mám s tým problém. Prišiel som sa pozerať na post-apo svet, kde behajú desivé dužnatý rastlinné útvary rastúce z vláknitého podhubia, obyč. s hlúbikom a klobúkom. Namiesto toho som tu pred nos dostal  minimálne 3 epizódy s tématikou: ľudské vzťahy. Ja nevravím, že by táto téma bola zlá, ale nemusela byť polka seriálu kecacie hodinové časti, kde nie je ani jedna huba! Ja chcem huby! Potrebujem huby! Klinec na rakvu priniesli časti Left Behind a Look for the Light. Left Behind nebolo nič, len vykecávanie a vykecávanie. Celých 55 minút. Dobre, dozvedeli sme o ďalšej homosexuálnej záležitosti, čo bolo aj v hre, takže som s tým v pohode. Lenže ja čakám celý týždeň na novú časť a dostanem toto? Look for the Light, by malo byť epické vyvrcholenie série. Ale hovno makové! To ste si reálne mysleli, že to bude epické? Je to asi tak epické ako šach, alebo slimačie preteky. Za prvé, je to najkratšia epizóda série, stručne povedané: nestane sa toho veľa a Joel sa premení na chladnokrvného zbijáka z GTAčka: ,,The more you shoot people, the harder it is to sleep." A potom ešte žirafy, ktoré boli half CGI a half reálne, boli veľmi divné ozvláštnenie epizódy. Táto časť bola pre mňa fakt najväčšie sklamanie série. Pedro Pascal je korunovaný daddy, čo je pre mňa veľmi zvláštne, pretože proste prečo??? Fakt, baby ak si reálne myslíte, že keď sa mi na Instagrame ukáže váš drbnutý post, kde je Pedro ako najviac sexy muž na svete, nedávam vám tam ten lajk. Aj keby ma to malo stáť život! Ja mám Pedríčka celkom rád, vie čo robí a je v svojom obore fakt dobrý. A vy mi ho nemôžete pokaziť tým, že sa mi budete ukazovať na Instagrame! Ja sa nedám... dobre je to daddy. ()

Saur.us

Nepostižen herní předlohou asi úplně nedokážu ocenit snahu tvůrců pro detail. Bez toho jde ale i tak o nadprůměrnou záležitost s propracovaným zombie postapo světem (v tomto případě celkem neobvykle až 20 let od pádu - osvěžující). Duo Pascal/Remseyová funguje na jedničku a to i přes to, že jsem s B. Ramseyové zezačátku neměl vůbec dobrý pocit ale postupem času mě její Ellie sedla. Škoda jen, že zombie bylo jako šafránu a větší důraz šel na vztah Joela a Ellie než na prostředí, které nabízí tolik zábavy. Tlačka na LGBTQ+ vycházející už ze hry (a to se HBO asi moc moc hodí, co si budeme povídat) se dala prominout jedině díky krásnému příběhu o Franku a Billovi. ()

Aurus

9,5/10. Za mě je první série prostě perfektní a nelze na ni skoro nic vytknout kromě teda třetího dílu. Příběh je perfektní, postavy jsou sympatycké, hudba je skvělá, atmosféra tu je perfektní, napětí je zde docela dost časté, lokace jsou zajímavé a kamera seriálu je perfektní. Doporučuji a jsem velmi zvědav na druhou sérii. ()

kesty

Ľudia nechápu, že zážitok z hry a zážitok zo seriálu nebude NIKDY rovnaký. Hry sú oveľa imerzívnejšie. Napriek tomu je seriálový Last of Us vynikajúca (alebo rovno najlepšia?) herná adaptácia. Verná, dobre natočená aj zahraná. Všetky zmeny, ktorými tvorcovia seriál odlíšili od hry (a nebolo ich veľa), boli len k dobru - vidno, že za seriálom stojí sám tvorca hry. Nehovoriac o nádhernej post-apo atmosfére, ktorá ukazuje, kam išla väčšina budgetu. Ja som nadmieru spokojný, ani som si netrúfal dúfať, že sa raz dočkám takejto adaptácie. ()

Walter_Mitty

Po tom, co nám v loňském roce dalo 11. řadou sbohem The Walking Dead, jde o příjemný návrat do zase trochu jiného postapokalyptického světa. Coby neznalec videoherní předlohy musím The Last of Us pochválit především za to, že představuje dostatečně srozumitelný svět, ke kterému není nutné dohledávat informace právě v herní předloze. Za pochvalu stojí také práce s vedlejšími postavami, které mnohdy nevidíme déle jak pár dílů, ale přesto se divákovi vryjí do paměti. Druckmann a Mazin dokázali v několika málo minutách odvyprávět hodinové příběhy, díky nimž divák lépe chápe motivace jednotlivých postav. Do budoucna bych uvítal více nakažených, aby divák nezapomněl, proč je Ellie tak důležitá – v posledních dílech bylo tak málo nakažených, že by si leckdo mohl říct, zda je nějaký lék vůbec potřeba. Rád bych řekl, že první řada mohla být delší, neboť minimálně finální díl působil ukvapeně. Ze zkušenosti, s již zmíněným The Walking Dead, kde divák zažíval opačný problém, si to ale raději netroufám říct. Jsem rád, že se tvůrci rozhodli zadaptovat i druhou hru a že příběh Joela a Ellie dostane pokračování. Doufám jen, že ve druhé řadě se tvůrci lépe popasují s tím, které postavy si zaslouží více a které zase méně prostoru (a přidají trochu těch nakažených). ()

fixaman

100 % - Absolutní seriálový masterpiece. To, co Mazin s Druckmanem vytvořili je prostě neuvěřitelné. Navzdory všem původním pochybnostem týkajícím se obsazení dokázali najít živoucí obdobu herního Joela s Ellie. Pedro a Bella mají fantastickou chemii a věřil jsem jim všechno od začátku do konce. Jejich vztah se rozvinul přesně tak silně jako v předloze a prostě jim nešlo nefandit. Celý seriál je navíc úžasně natočený a zpětně si cením i odklonu od akce a příklonu k realističnosti, kdy ve světě téměř bez léků a doktorů se nikdo bezhlavě nevrhá do boje. Parádní byly i dějové odbočky jako díl s Billem a Frankem nebo narození Ellie, které univerzum TLoU ucelily a posunuly zase o kus dál. Pokud si další série dokáže udržet podobnou kvalitu, bude z toho pro mě nejlepší seriál všech dob, který u mě sesadí i takové skvosty jako akční Stranger Things nebo dramatické Six Feet Under. Nádhera! PS: Už teď jde pro mě o nejlepší LGBT seriál, protože tím TLoU jednoznačně je a v další řadě bude ještě víc (SPOILER přibyde lesbická linka, trans postava, stejnopohlavní rodičovství atd.) O to víc mě baví, jak někteří homofobní diváci nadávají na gay a lesbické postavy nebo obsazení nebinární Belly Ramsey. Sledujete queer seriál, takže co byste čekali? ()

siloalampa

Nemám rád série. Ťahajú logiku seriálov ku dnu. Tento bol fakt zaujímavý, chémia fungovala, kamera, štýl, obraz, zvuk, scenár a posledný diel mohol udrieť klinec po hlavičke. Bohužiaľ, peniaze sú dnes nad všetkým. ()

Kalimero13

Jako obrovský fanoušek hry, jsem ze zprávy o natáčení seriálu nebyl dvakrát nadšený. The Last of Us hra je to detailu vyšperkovaný zážitek, který není možné převést na neinteraktivní obrazovky diváku, což stále platí. Tvůrci ale odvedly úžasnou práci, především co se týče postav, jelikož tam tkví ta největší důležitost, stejně jako ve hře. Pedro je 95% Joel. Bella sice Ellie není, ale sakra si mě získala na 100% ztvárněním její "jiné" verze. Byly momenty, kdy jsem nevěřil, jak věrně dokázala scénu zahrát. Seriál dělá hráčům obrovskou radost na spoustě místech. Ať už je to tím, jak překvapivě věrně kopíruje hru, jak mnohdy k nerozeznání jsou scény, dialogy slovo od slova, intonace nebo i řada narážek přímo na herní aspekty. K tomu přidávají další vrstvá, která skvěle zapadá do formátu seriálu. A tím se dostáváme k tomu, kde seriál selhavá. Seriál/film jsou omezené médium. Interaktivita hry je neuvěřitelný nástroj, který stále nebyl plně prozkoumám a jak první tak druhý díl her, s ním skvěle pracuje. Ve hře jsou určité prvky a momenty, které jsou neuvěřitelně silné a emotivní, ale jsou možné jen díky hře samotné. Do seriálu se nedostaly, protože tam prostě nefungují. Z tohoto pohledu divák seriálu nikdy nedostane tak skvělý zážitek, jako hráč. Pokud bych měl ale někomu příběh Last of Us doporučím a vím, že nikdy po hře nesáhne, s klidem mu seriál doporučím.  Druhou podstatnou výtkou je délka. Lépe řečeno zkratkovitost. Seriál hrozně spěchá v momentech, kdy by bylo třeba ho nechat volně plynout a zobrazit více ze světa. Směřujeme z jedné důležité scény do druhé. Já chápu, že není možné jako u hry čas vyplním analogií na herní části, ale v seriálu toho chybělo dost, co se dalo zfilmovat. Extrémem je pak samotný poslední díl, který je nejkratší ze všech devíti dílů. A právě on by si zasloužil největší stopáž. Suma sumárum - pokud máte možnost, rozhodně si zahrejte hru. Jinak se jedná asi opravdu o nejlepší převedení hry na divácké obrazovky. ()