Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

Lacike

Matty to vystihol trefne, a ja k tomu nieco malo dodam. Dufal som, ze uvidim sci-fi, ktore bude zalozene na nejakej vedeckej myslienke. Dlho to tak vyzera, pretoze film sa dost realisticky venuje vykresleniu procedur pri prvom kontakte s mimozemstanmi. Sice tie detailne procedury nemaju nasledne vyuzitie v deji, ale sami o sebe pôsobia dost zaujimavo. Potom nasleduje odvazne rozhodnutie, ked sa film väcsinu stopaze venuje snahe najst spolocnu komunikaciu s mimozemstanmi. Skoro to az pôsobi ako ironicky stuchanec do vsetkych sci-fi v ktorych mimozemstania rôznych ras hovoria anglicky. Tu nastava prvy problem, ktory som mal s filmom. Tvorcovia mohli prijst s nejakou prepracovanou vedeckou teoriou ohladom spôsobu vyjadrovania mimozemstanov, do ktorej by aj divak postupne prenikal a sam by sa ucil ich jazyk a pomaly by im zacal rozumiet. Namiesto toho je ich rec vysvetlena jednou vetou a dlhy cas sledujeme narastajucu bezradnost vedcov a stupnujuce napätie politikov z pritomnosti mimozemstanov. Niezeby tato cast bola vylozene nudna, ale nie je prilis napinava a ani poriadne negraduje. Vlastne som len cakal, kedy uz hrdinka nahlo povie, ze ich rec pochopila a konecne si s mimozemstanmi pokeca. To nastane v poslednych minutach, kedy sa odhali pointa, ktora ukaze, ze v centre filmu nestal pribeh mimozemstanov ale hlavnej hrdinky. Toto odhalenie ma nasledne v divakovi vyvolat obrovske dojatie. Bohuzial tu je pre mna druhy velky problem tohto filmu. Villeneuve ako reziser mi nesedi uz dlhsie. Jeho film su strasne odtazite a chladne k postavam. To je pripad aj tohto filmu, takze pointa ma citovo nedostala. Ale musm uznat, ze sa mi pacila a o triedu v mojich ociach zdvihla kvalitu filmu. Pekne vsetko do seba zapadlo a vdaka jej znalosti bude osobny pribeh hlavnej hrdinky na druhe pozretie fungovat minimalne dvakrat lepsie a snad aj intenzivnejsie. Behom filmu som nadobudal pocit, ze to uz viackrat nechcem vidiet, ale koniec na potesil natolko, ze tomu este niekedy v buducnosti dam jednu sancu. Takze kto caka vedecke sci-fi o prilete mimozemstanov, tak bude sklamany. Akcny vyplach typu ID4 snad necaka nikto. Ale kto sa tesi na komorny a dojimavy pribeh jednej ucitelky, pri ktorom si poplace, tak pre neho to asi bude film roka. Pre mna to v tomto ohlade bolo rovnako chladne ako Sicario. Keby som to mal k niecomu prirovnat, tak ma napadol jedine film Donnie Darko. Proste komorny pribeh jednej postavy v sci-fi omacke okolo. Ale Darko je ovela inteligentnejsi film, ktory dokaze vyvolat poriadne emocie. Skoda, ze Arrival nereziroval Richard Kelly. 6/10. edit: jak nad tym filmom premyslam, tak ma ta filozoficka rovina stale viac fascinuje a tesim sa na druhe zhliadnutie. ()

ScarPoul

Precízne vystavaný, ku koncu pekne napínavý a vizuálne uspokojujúci zážitok. Ku koncu to možno tlačí príliš na emocionálnu pílu a tým tak potrebné napätie trochu ustupuje potrebe uzatvoriť všetky dejové línie. Je to trochu škoda, lebo Villeneuve je zručný tvorca, ktorý servíruje množstvo chuťoviek, ale na druhú stranu každá z nich postráda to potrebné premostenie k niečomu väčšiemu. Na jednu stranu rozohráva svoju hru ako tvorca dokonale. Na druhú stranu idú žánrové pravidlá na úkor túžby posunúť koncept ďalej a nie vždy sa mu to darí. Toto je niekde na pol cesty, ale oceňujem skvelo vystavaný scenár, preto dávam o hviezdu naviac. Pozitívne posolstvo považujem za plus. ()

malylada

Měl to být film roku a jeden z nejočekávanějších filmu roku. Z Villeneuva se krystalizuje pán režisér a rozhodně se vyplácí jej sledovat. Vše je dokonale do detailu prošpikováno, technickou stránkou, dramatem a jako mysteriozní scifi funguje na jedničku. Jsem docela rád, že jsem se nedočkal pompézních trikových jatek a přehnanou akcí, Atmosfericky tomu i díky famozní hudbě nemůžu nic vytknout, podobně jako v Sicariovi. Děj postupně odkrýva hádanky velmi chytře, postupně a na nic nespěchá. Jediné v čem byl můj problém a to, že mi pořad před očima běhalo srovnání s Interstellarem. Celé vyústění zápletky, směřování děje mi nesmírně evokoval s tímto filmem. Kdybych tyto filmy viděl opačně, mohl být zážitek obráceně. U Arrival se k pointě člověk dostal snáze a hlavně nedokázal vyvolat takové emoce. Asi si budu muset na film zajít ještě podruhé a utříbit si myšlenky.......8/10 ()

GeusX

Mám rád sci-fi. Mám rád mimozemšťany. Mám rád vědecko-fantastické vize filmových tvůrců o setkání s mimozemskou civilizací. Toto je sci-fi s poselstvím, místy bych to připodobnil skoro ke "komornímu velkofilmu" (svým způsobem nejpodobnější je asi Interstellar). Žádné akční orgie ala Den nezávislosti. Po úvodní předlouhé přehlídce producentů filmu jsem po melodramatickém úvodu již většinu filmu seděl jako hypnotizován v očekávání dalšího děje (- jako obvykle jsem se záměrně vyhýbal filmovým ukázkám či recenzím a komentářům, abych byl minimálně ochuzen o překvapení ve vývoji v ději) a završené emocionálním útokem. Velmi povedené setkání třetího druhu! Hodnocení: 4-5 hvězd (viděl jsem: 3x - kino & DVD) ()

Gwaihir

Krásně jednoduchý a přesto velice promyšlený film, jehož počátek, prostředek i konec se nesou ve znamení spojení vědy a fikce, ale současně jsou protkány silnými filosofickými nitkami. Jádrem všeho je zvolena komunikace, a to nejen ve formě snahy dorozumět se s příchozími, ale rovněž v podobě neschopnosti pozemských národů vzájemně se domluvit. Příběh kontaktu s mimozemskou civilizací tak prakticky současně představuje poměrně nekompromisní výpověď o stavu světové společnosti. Značná originalita v kombinaci s takřka dokonalým audiovizuálním hávem tedy dává dohromady jedinečný zážitek. Pohledem některých kultur by se dalo říct, že minulost je před námi a budoucnost je za námi. 95 % ()

maseer2

osobitá, komorní sci-fi s elektrizující atmosférou, kterou bych se nebál přirovnat třeba k Nolanově Interstellaru.. zatím film roku, druhá projekce jistá a Villeneuve už je definitivně záruka kvality.. 5* ()

BoPo

Den nezávislosti je narvaný prehnaným patriotizmom, ktorý doprevádza akcia a celé je to zabalené do gýčového looku. Příchozí je presným opakom. Bez akcie, bez patriotizmu, pomalé tempo. Keby si človek odmyslel emzákov a s nimi súvisiaci nemalý rozpočet, tak ide o príbeh ženy, ktorú čaká jedno zásadné rozhodnutie, ktoré určí stupeň šťastia jej života. Film roka teda určite nie, ale určite film s výborne zvolenou hudbou a pointou, ktorá zapadne do skladačky. ()

Tommassi3

"Míváš sny v jejich jazyce ??" Své limity si nese sama knižní předloha, nikoli však famózní Denis Villeneuve. Nový Kubrick.. Dechberoucí podívaná, stejně odtažitá jako jiné Denisovy kousky, ačkoli každý svým způsobem jinak, formou krystalicky čistý abstrakt s oscarovou Amy Adams.. (Post)klasická klasika..;) Další výborný hybrid. ()

Baxt

Jako vědeckofantastický film se Příchozí místo fascinace možnostmi nových technologií noří do filosofických problémů. Dají se zařadit do intimnější a hloubavější linie žánru – jsou jakýmsi anti-blockbusterem (ačkoli je sci-fi od 70. let především vlajkovou lodí blockbusterů) zaměřeným na malý okruh postav na malém prostoru. _____ Zdá se, že se svým nejnovějším filmem si Villeneuve klade podobný cíl jako Nolan v některých svých projektech. Ten Memento, Dokonalý trik, Počátek nebo Interstellar koncipoval jako hry s potenciálem vyprávění příběhů. Nolan je inženýr se zájmem o mnohovrstevnatost, nespolehlivost či reflexivitu vyprávěcího procesu. Proto to také leckdy vypadá, že z postav dělá jen figurky potřebné pro své experimentování. Ale jsou tu jisté rozdíly, které jsou kanadskému režisérovi spíše k dobru. Villeneuve celý film na hře s narací nestaví. Hra se projevuje v podobě zvratu až ke konci stopáže, přičemž zpochybňuje viděné události a sebereflexivně i dosavadní vypravěčský proces. Nolan nás do svých pokusů zavrtává od začátků filmů jako své spolupracovníky, kdežto Příchozí experimentují po celou dobu a o podstatě, že to dělají, nás zpraví až na konci. Proto se cítíme méně chytře a více oklamáni. V porovnání s Nolanem je Villeneuve také daleko lepší režisér intimních a emocionálních scén. Tento dojem má pravděpodobně původ v jeho větším zájmu o hloubku postav – Villeneuve se nespokojuje jen se zachycením povrchových symptomů. V Příchozích k postavám přistupuje s lidskostí jako ke zdánlivě samostatným entitám, ne jako k součástem vyprávěcí skládačky. Není to jen megalomanský vizionář, co naplňuje předem daný koncept. Pocity postav přibližuje jakoby mimovolně, s pokorou a velmi účinně. Emocionální scény zkrátka oplývají autentičností, jsou střídmě užity a málo "in your face". _____ Otázkou zůstává, jak se k filmu postaví v Rusku, jejichž ústavní činitele film prohlašuje za chladnokrevné bestie. A na rozdíl od Číňanů nedostávají ani šanci na vykoupení. Myšlenka celosvětové spolupráce při jednání s mimozemskou civilizací má očividně své hranice. :-) ()

Silence

Nádherné a oslňující formou, atmosférou i poselstvím. Kompaktní, odvážné, ale rozhodně ne namyšlené... dlouho jsem v kině neseděl s pusou dokořán, a i proto jsem se zařekl, že nebudu šťourat do těch několika příběhových a logických nesrovnalostí, zádrhelů, které bych jindy pitval tuze rád... :) (Aneb jak jsem si znechutil Interstellar!) 9/10 ()

Lordkolol odpad!

Jediný scifi, co k tomuhle filmu lze přiřadit, je zdejší hodnocení. Nuda, kýbl nudy. Pseudo-intelektuální slátanina hrající si na vyšší princip morální. Fuj. Never ever again. ()

bouncer

Geniální nápad a silné komorní sci-fi, kterému to trochu kazí přílišný tlak na morální základ a líbivost většinovému divákovi (ač temná atmosféra je na míle vzdálená od běžného "velkého" filmu). Každopádně přesun od "kontaktních" sci-fi, které prezentují lidstvo jako rozkošnou federaci, jednotný celek a/nebo důstojného válečného protivníka, tohle ukazuje pěkné zrcadlo skutečné sociální a politické situaci na Zemi se vším všudy (až na to nesmyslné řešení, pozor skoro-spoiler - "řekneme něco dojemného čínskému generálovi a všichni se přidají!") ()

Litsarch

Sci-fi naprosto podle mého gusta. Minimalisticky monumentální, klidně neklidné. Dalo by se sice najít pár výtek, ale v celkovém hledisku jsou nicotné. ()

Johny_fork

Villeneuve je pro mě jeden z nejzajímavějších současný režisérů. Příchozí je vizuálně působivý, atmosférický film, který neútočí akcí, ale myšlenkou. ()

MoiJe

Skor psychologike pozemske scifi o jazykovej relativite. Nie zle, ale popravde ked vidim, ze predlohou je poviedka, vobec ma to neprekvapuje; je tam nastolena idea, ale uz velmi malo niecoho sirsieho. ()

Ouwen

SPOILERY: Mám rád filozofické věci na úkor násilí. Jeden moudrý muž řekl "primitivním lidem imponuje síla, já se učil věci dobře vnímat" - abych to uvedl v souladu s filmem a jeho pojetím.. už zde bylo dost scifáků o tom jak mimozemšťané chtěj naší planetu zničit, takže jsem i rád za civilní interpretaci jejich návštěvy. Vizuál je krásnej, prostředí poutavé a herci super, hudebně minimalistické a pohlcující, vzhled a výstupy mimozemšťanů atmosférický a půvabný, nechybí napětí a strach z neznáma, zároveň jsem vůči nim cítil respekt a především v závěru je spoustu emocí. Ke konci mi přišlo, že tempo dost drhlo, poslední pětiminutovka za doprovodu harmonické muziky mě však emocionálně odrovnala.. představ si že máš dítě a víš, že zde moc dlouho nebude a nemůžeš dělat vůbec nic, nijak tomu nezabráníš. Ta bezvýchodnost mě deklasovala a kdyby se tohle stalo v realitě, asi bych za Amy Adams vyrazil, aby se mi mohla pobrečet na rameni a probral bych s ní nějakou filozofii. ()

Idée_fixe

Fakt nechápu, z čeho tady skoro všichni tak stříkají. Nuda k uzoufání. Příště si raději pustím dokument o cestě do hlubin popelnice, a pobavím se o dost více. Těšila jsem se hlavně na hudbu, kterou zde kde kdo adoruje, a ta byla tedy taky velké zklamání, neslaná nemastná, chrrrrrr - takže se k filmu vlastně docela hodí. :-D ()

Chermy

Velké zklamání... Film je na motivy knihy a je to na něm znát. Troufám si říct, že látka je dost nefilmová. Rozhodně jsem nečekal Hvězdné války, ale ten film podle mě nefunguje ani jako rodinné/psychologické drama.... protože tam chybí nějaký dramatický oblouk, nějaký příběh.... je to v podstatě jen slepenec zajímavých myšlenek. Umím si představit, že knížka je super- taková ta u které se člověk několikrát zastaví a zamyslí se....ale neumím si představit, že bych si tohle kdy chtěl pustit znova. Můžete žasnout nad promyšleností a technickou dokonalostí - ano, je to hezky natočené, ale vleče se to od nikud nikam. Těch pár myšlenek a dialogů co si pak člověk po filmu vymění s partnerem/kámošem podle mě za kino nestojí ()

JohnCZ

Skvělá myšlenka, takřka dokonalá filmařina a za zmínku rozhodně stojí paradní a hodně atypický soundtrack. Bez debat film roku! Komentář doplním, až ve mě film dorezonuje. edit: 11.11.2021 - Je to prostě mrda. ()

vurhor

Arrival je určitě nejlepším filmem o "komunikaci s mimozemšťany" od dob Spielbergovo Blízkých setkání třetího druhu. Precizní práce s kamerou a bizarní atmosféra se už stávají takovým Villeneuovo podpisem. A furt se mu to daří. Scény se skvělou Adamsovou a vždy sympatickým Rennerem, kdy komunikují se samotnými mimozemšťany (kteří trochu vypadají jako Reapeři z Mass Effectu, brrr!), byly vyloženou slastí. Tak chytře napsané sekvence jsem už dlouho neviděl. A hudba tu už jinak skvělou atmošku podtrhává opravdu perfektně. Nebýt té poněkud ne příliš působivé hlavní pointy, která mě osobně vlastně celkem zklamala, bylo by to na 5* Takhle ale bohužel musím trochu strhnout. I tak je ale Arrival velice působivým snímkem, kterým mi Villeneuve dokázal, že je na toho novýho Blade Runnera opravdu připravený. Průměrné 4* ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson