Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

Kothy

Příchozí mě teda skutečně překvapil. Denis Villeneuve se opět předvedl v tom nejlepším světle. Člověka by ani nenapadlo, že se z tématu příchodu mimozemšťanů dá něco vytěžit a ono jo. Kde jen začít. Film je opravdu plný emocí a atmosféra je přímo skvělá. Je to jeden z těch filmů. které vám celou dobu sice dávají nápovědy, ale vším si můžete být jistí až na úplném konci. Asi nejlepší role pro Amy Adams. Jeremy Renner bohužel tolik prostoru nedostal. A Forest Whitaker tu moc důležitý není. Asi nemá cenu moc prozrazovat děj. Tempo je sice pomalejší, ale konec rozhodně stojí za to. Vynikající atmosferickou hudbu také nelze přehlédnout. Ve filmu není moc akce a zaměřuje se spíše na postavy a jejich vývoj. Celá ta komunikace s mimozemšťany je dost zajímavá. Film si určitě někdy rád pustím znovu. Akorát je trochu škoda, že konec filmu je trochu uspěchaný. "Nevíme, jestli chápou rozdíl mezi zbraní a nástrojem." Recenze ()

AppleCore

2001, Contact, Interstellar a teď i Arrival! Největší a nejdůležitější sc-fi všech dob, který mají potenciál měnit lidstvo! Jenom škoda, že jsme tak zabednění. ()

boshke

Myšlenka (učení jazyka heptapodů) určitě dobrá, vizuál povedený, nemohl jsem se však ubránit pocitu, že je vedlejší příběhová linka o Lousiné dceři pouze nedůležitým balastem, nijak nesouvisející s linkou hlavní, nijak ji nepodporující, ba naopak spíše bránící jejímu pochopení. Možná dám Arrival ještě někdy šanci, ale po první projekci, i přes polopatické vysvětlení všech souvislostí, nadšení rozhodně nepanuje... 70% ()

leila22

Nie je zas až tak veľa filmov, ktoré dokážem precítiť hádam každou jednou bunkou. Keď sa moje pomyselné emocionálne chápadlá úplne pricucnú o režisérovu myseľ, až nadviažeme kontakt. A náš jazyk sa odrazu zjednotí, pretože máme vôľu si porozumieť. Táto snímka je čistá dokonalosť Denis, milujem ťa za ňu. ()

DwayneJohnson

The Arrival je naprostý skvost. Velmi inteligentní sci-fi s obrovským přesahem a poselstvím, které si asi úplně vychutnáte až po několikáté projekci. Denis je kouzelník a mág a dneškem potvrdil, že ho mám ne nadarmo v režisérské Top 10. Po skončení jsem jen seděl a pak ještě dlouho přemýšlel, jak může někdo natočit něco tak přirozeného a dokonalého. Ten pocit ve mně stále rezonuje a doufám, že se ho hned tak nezbavím. To bych si opravdu moc přál... ()

Okara

Symbolika a myšlenka filmu je jedna věc. Rozštěp audio a vizuální stránky v takovým měřítku druhá. Chci ale napsat hlavně jedno: ta práce s minimálním světlem je naprosto dechberoucí. Vždypřítomný přítmí s Jóhannssonovou zkomponovanou temnotou film posouvá na úroveň, kdy bych jen dvě hodiny klidně pozoroval něčí chůzi a měl z toho polodiváckej orgasmus. Nejlepší soundtrack z filmu: First Encounter. 80 % ()

Ant

Krásný srdceryvný film, který se schovává za scifi/hororovou fasádou a výsledkem je jeden z nejlepších filmů roku. Polovinu filmu jsem si říkala, o co tu proboha jde a pak to najednou přijde a vám to docvakne a cítíte se, jako by se pod vámi otřásla podlaha. Měla jsem co dělat, abych v tu chvíli udržela slzy, což je nemožné, jakmile spustí skladba Maxe Richtera. Amy Adams už dlouho čeká na svého Oscara a tahle role by jí měla zase aspoň vynést nominaci. A k Villeneuvevi můžu akorát říct, že Hollywood si snad ani jeho talent nezaslouží. Cestu před dvěma roky vydláždil Interstellar, ale Arrival jde ve vlastních stopách. Film o bytí jako takovém a jak je každý okamžik nedocenitelný. ()

Zodd

Naprosto nečekaná bomba! V současné hollywoodské produkci je velice těžké najít film, který se vyvine nepředvídatelně i zajímavě a zároveň nerecykluje obvyklá klišé, která už člověk čeká všude. Myslel jsem, že zdejší vysoké hodnocení je jen obvyklá přehnaná reakce, ale ne, je opravdu na místě. ()

predators

"Krrrr tktktktktktktk...dokážete to přeložit? Co si o tom myslíte?" Již prvně jsem si říkal "jako vážně?" Po druhém shlédnutí se potvrdily mé první dojmy z kina o tom,že Arrival jednou a dost. Už v kině jsem měl co dělat, abych nevytuhnul, leč doma se mi to již podařilo. Příběh je tedy nuda a celá pointa je značně nezajímavá a bez toho, aniž by ve vás vzbudila nějaké emoce. Máme tady tedy mocnou zbraň v podobě vidění do budoucnosti, rozzlobené číňany útočící na "pouze" levitující mimozemské lodě, které nakonec zmizí jako pára nad hrncem a kruhy! Luis L. i Bowman nepředvedli bůhví jaký výkon a tak jediné, co opravdu stojí za zmínku, jsou hudba a zvuky. Dle mého názoru hodně přeceněný snímek. ()

nascendi

Vynikajúcich sci-fi románov a poviedok poznám desiatky, ale porovnateľne vynikajúce filmy tohto žánru spočítam na prstoch jednej ruky. Som rád, že film s rôznymi názvami môžem k nim priradiť. Veď už bolo načase, lebo plné hodnotenie dávam v polročných intervaloch. Prvý kontakt som sledoval bez dychu. Nehľadal som nelogické miesta v príbehu ani žiadne ďalšie chyby. Nechal som sa unášať príbehom o ťažkostiach dorozumenia s inou civilizáciou, o ktoré sa pokúša civilizácia, ktorá sa nielenže nedokáže dorozumieť s delfínmi, ľudoopmi a veľrybami, ale celé svoje dejiny má popretkávané nedorozumením medzi sebou. K tomu mi hrala podmanivá hudba a pre mňa neznáma herečka bezchybne a príťažlivo stvárňovala svoju rolu. Ocenil som, že film neskĺzol k americkým riešeniam (čomu nerozumiem, to zastrelím) a akčným hrdinom zachraňujúcim minimálne celú planétu. Po filme som si pozrel jednu stránku päťkových a jednu stránku odpadových hodnotení s komentármi. Moje stotožnenie sa s päťkovými komentármi bolo také veľké, že spochybňovalo potrebu dopísať k nim ešte niečo ďalšie. Divákov s odpadovými komentármi trochu ľutujem, pretože chceli vidieť film v štýle Dňa nezávislosti a dostali niečo úplne iné. A na záver iba vyjadrujem spokojnosť s tým, že Denis Villeneuve už v mojich očiach nie je iba režisérom výborného Sicaria. Ako ilustráciu k problémom dorozumenia uvádzam googlovský preklad prvej vety z tohto komentára: Ngiyazi inqwaba yamanveli amanoveli amakhulu nezinkolelo ezincane, kepha ngizobala amafilimu ahle kakhulu alolu hlobo ngakwesandla esisodwa. ()

silentname

"Arrival" bol veľmi očakávaným filmom. Všetko čo sa spája s menom Denis Villeneuve je pre mňa povinnosť vidieť. Má to vždy veľmi dobrú myšlienku, veľmi dobre vizuálne spracované, na film sa skvele pozerá a je to zrežírované veľmi pokojne a film si necháva čas na to, aby z atmoséféry vyťažil maximum. A rovnako je to aj v jeho najnovšom počine. Možno by som na úvod spomenul jedno malé mínus, ktoré pre mňa film má a to je fakt, že niektoré riešenia prídu na môj vkus trošku jednoducho. Nebudem spoilovať, no myslím si, že všetci, ktorí si pozrú film a budú zvedaví ako sa podarí odvrátiť vojenský konflikt, tak nebudem tvrdiť, že by riešenie nedávalo zmysel, ale podľa mňa to prichádza trošku jednoducho a človek nemá z toho pocit akéhosi zadosťučinenia. Inak je ale "Arrival" film, ktorý treba skutočne sledovať od začiatku a dávať na jednotlivé scénky pozor, aby mu neunikli detaily. Toto nie je jednorázový film, na ktorý človek zabudne po dopozeraní. Toto je film, ku ktorému sa budete chcieť vrátiť, ktorý budete chcieť viac skúmať a zistiť, čo sa v ňom ukrýva. Viem, že si film kúpim hneď na DVD, akonáhle to bude možné. A to je veľmi silným atribútom. Čo pochválim ďalej? Dizajn mimozemšťanov, vynikajúca hudba, herecké výkony Amy Adams aj Jeremyho Rennera sú skvelé a musím povedať, že chémia medzi nimi funguje. Priam by som chcel, aby sme ich niekedy mali možnosť vidieť spolu znovu. Ladia veľmi dobre. Dokonca musím povedať aj fakt, že film vynikajúco odzrkadľuje ľudské myslenie, kde okamžite rozumejú všetkému, čomu nerozumejú a mnohí idú riešiť veci s veľkou dávkou nenávisti a opovrhovania a budú proti všetkému, lebo musia proti niečomu protestovať. Je to zobrazené skutočne vynikajúco. Záver je podľa mňa skvelý a rovnako aj hlavná myšlienka filmu, ktorá bude rezonovať. Schopnosť heptopoidov (ako sú vo filme mimozemšťania pomenovaní) majú ohromnú schopnosť komunikovať, ktorá mi stále ešte leži v hlave. Čím viac nad týmto filmom premýšľam, tým viac ho chcem vidieť znovu a mám pocit, že je stále lepší a lepší. Som úprimne nadšený a dúfam, že sa dočkáme budúci rok ďalšieho skvelého zážitku od tohto vynikajúceho režiséra. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Pozor pozor, toto není žádný laciný Den nezávislosti. Příjemné drama skvělého režiséra, který se rozhodně nebojí experimentovat a hrát se zvuky a kamerou, což tenhle film dělá tak dobrým filmem. Amy je skvělá herečka a věřil jsem jí to, stejně tak Jeremy a třeba i Forest, prostě výborný casting. Jen mi tam něco chybělo, něco, co by mě posadilo na prdel s otevřenou pusou a úžase v ksichtě, to tam prostě nebylo....to bude asi všechno, jo a mimochodem, jsou tam ještě nějaký emzácí. ()

PetrPan

Vzhledem k tomu, že komentář bych tvořil v potu a krvi, tak si dovolím ocitovat sám sebe z jedné báječné diskuse tady na ČSFD, kde jsem reagoval takto (vytrženo z kontextu, ale snad to zas tak vadit nebude): "To nebyla budoucnost ani minulost, to bylo nelineární vnímání času, což znamená de facto, že můžeš žít celý svůj život v jediném nekonečném okamžiku :-) Aspoň tak jsem to pochopil. A vlastně to nemělo ani počátek ani konec, proto svým způsobem "nelogicky" mohla potkat otce svého dítěte v "budoucnosti" a vzpomenout si na to, jaké to bylo ho objímat. Ty možnosti byly nekonečné. To mě na tom okouzlilo. Ale nejen to. Villeneuve rezignoval na žánrové zákonitosti a neuvěřitelně přirozeně do filmu vpravil prostou a čistou myšlenku o smyslu lidského bytí. Nejdřív ukázal střípky velkohubého lidství (konspirace, dohody, politika) a pak po mně vystřelil intimní a dojemnou nádheru o skutečně důležitých věcech člověka. Tak asi tak :-)" ()

Slarque

Příběh tvého života je výborná povídka a popravdě jsem vůbec nevěřil, že by ji někdo mohl zfilmovat a přitom nezničit. Denis Villeneuve mě vyvedl z omylu a dokázal, že opravdu patří mezi nejchytřejší režiséry v současném Hollywoodu. I tady je krása sledovat, jak to má všechno promyšlené a postupně buduje atmosféru, lékárnicky přesně dávkuje informace a do toho prostřihává „flashbacky“, které diváky nejspíše trochu matou, ale nakonec odhalí jejich význam. Amy Adams v hlavní roli je úžasná, další pochvalu určitě zaslouží také kameraman a autor hudby. Nejlepší inteligentní sci-fi posledních let. Bravo! ()

Arsenal83

Fanúšikovia sci fi musia byť sklamaní. Namiesto vesmírnej vypaľovačky, ktorú si v kine môžu naplno vychutnať, dostali komornú a temnú nudu. Dve hodiny sa nič nedeje, len jedna kvalitná herečka sa snaží komunikovať spoza skla s nejakými chobotnicami, z ktorých sa vyvinú mimozemskí Nostradamovia. Chudáka Whitakera takmer nevidieť. Jednu hviezdu dávam za tradične skvelú Amy Adams a kvalitnú hudbu, ktorá by sa viac hodila do nejakého dobrého hororu. Myšlienka filmu ma neoslovila, pretože dosť kopíruje ideu Interstellaru a ten bol kvalitou niekde úplne inde. Film ani svojou pointou nevzbudil u mňa žiadne emócie a už vôbec nie nadšenie. ()

jarous

No kdyby tam nebyla ta vejce ve tvaru kosmických lodí, tak bych vážně pochyboval o tom, že je to sci-fi. A budoucnost, taky nechci znát, ani kdyby to mělo zachránilo svět. Jediné co snese přísnější měřítko, je hudba. ()

eLeR

Denis vás prinúti rozmýšľať a Jóhannsson počúvať. Začiatok filmu je pomalší ... čas vychutnávať si vizuál, kameru a muziku. No a potom to príde ... príbeh začne mať obrysy, má to tú správnu atmosféru, dieliky skladačky do seba pekne zapadajú a na konci to dá všetko zmysel. ()

Bachy

Já mám za to, že Villeneuve budovat umí a že v první fázi bez pochyby rostoucí napětí je. Tudíž ta odhalovací a rozkrývací část funguje nejen jako solidní magnet, ale i jako nadhazovač otázek k následnému postfilmovému rozebírání. Díky bohu, že se Villeneuve pořád nepouští do rozmáchlých gest, drží se pár postav a dovede vystavit scifi jen na dialogu, ač zatraceně specifickém. Opravdu z toho vyleze dost otázek o dorozumívání a lingvistice. Škoda toho tak doslovného konce. Až příliš často bych škrtal závěrečné scény a nechal vítězit otazníky nad vykřičníky. Nechci dostat úplně všechno nabodnuté na příboru. Přitom zrovna Villeneuve umí utnout tak, aby zbyla otevřená huba. Tímto zdravíme Enemyho (2013) a posíláme vzkaz, že se mu stále ještě klaníme. A jak jsme chrochtali blahem, když nám dal toho heptapoda přímo do stanu a my nostalgicky vzpomenuli. Málokdy to takhle mám, ale tentokrát bych klidně upozadil tu osobní linku...ač je silná a důležitá, tak z ní občas příliš křičí "pozor, nápověda". Já chci rozkrývat ten jazyk, zbytek až pak! ()

Rocky62

Jsem rád, že konečně přišel někdo po dlouhé době s vcelku racionálním pohledem na na téma "mimozemská návštěva". Potěší logické úvahy, jak s návštěvníky komunikovat, jak se zeptat na jejich účel návštěvy atd. atd. Nikam se nepospíchá, nechybí dynamický zvuk a sofistikovaný děj. Nicméně po první projekci na mě Arrival působí trochu studeně a neosobně. Jakmile se pustím do druhé projekce, tak snad přehodnotím. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson