Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

M.i.k.e

ačkoliv vím kdo byl Emil Zátopek a co všechno dokázal, nikdy sem neměl potřebu zjišťovat jaký byl, jak se choval vůči režimu atd. Nechci tak Ondříčkův film hodnotit z tohoto pohledu, protože po bitvě je každý generál a holt byli lidé co se dokázali režimu vzepřít (mnohdy za cenu toho, že to odnesli všichni okolo), byli tací co vesele kolaborovali (a dnešní doba ukazuje že se to nezměnilo) a byli tací, kteří chtěli mít klid a tak jakože spolupracovali a byli za sraby a někdy dokázali udělat něco nečekaného stejně jako Ťopek v Ondříčkově filmu. Zda to tak bylo doopravdy nevím a ani to vědět nepotřebuji. Hodnotit budu Zátopka - film a ten je za mě velmi povedený a po nějaké době jde zase o kousek, který snese přísnější měřítka. Sice bych uvítal, kdyby bylo víc prostoru pro oba manžele Zátopkovi na úkor linie s Ronem Clarkem, ale nemůžu říct, že by mě tahle část vyloženě nebavila a beru jí. Technická stránka je výborná a celé to táhne Václav Neužil, který je jako Zátopek vynikající (a mnohdy i iritující ve stejný moment).Jestli takový byl i skutečný Emil Zátopek opět nedovedu posoudit,ale věřím že by si to tvůrci nevycucali z prstu. Škoda menšího prostoru pro Marthu Issovou, která je taky velmi dobrá a Neužilovi skvěle sekunduje...75% ()

kaposlav

Celkom dobré spracovanie, ale nedá mi to napísať, že film sa snažil rehabilitovať Zátopka, ktorý bol v komunistickej strane, robil donášky a podpisoval kade čo, keď sa mu to hodilo. Pokiaľ z toho ťažil, tak držal hubu a keď bolo treba, tak pootočil kabát. Proste pravda bude taká akú nám ju vykresľuje film, ale nie som blbý a čo sa nehodilo sa nespomenulo, alebo aj sám Zátopek zatajil, či prekrútil. Takto sa robia dejiny a história. Samé klamstvá!!! ..... Koľkým ľudom zničil život aby mohol cestovať, behať a užívať si výhody s tým spojene? ()

Malkel

Velmi dobře zkonstruovaný film, ale hlavně - skvělý lidský příběh. Nejedná se totiž jen o přehnanou ódu Emilu Zátopkovi, ale o skutečnou poctu, které nevadí se na tehdejšího národního hrdinu podívat z různých úhlů a to nejen z toho nejvíce očividného. Občas se sice ukáže lehký náznak patosu, ale tento pocit je po chvíli shozen nějakým uzemněným realistickým momentem a zde vyniká skutečná síla filmu. Našel totiž mezi dvěmi propastmi velmi těžce nalezitelný balanc. A my mů/óžeme být jen rádi, že u nás vznikají kvalitní filmy i pro širší divácké publikum. Zátopkovi to totiž fakt šlape. Ty vole, za tu poslední větu bych si lisknul. **** ()

Aljak

Aj keď som milovník športových filmov, do tohto som sa akosi príliš nehrnul (ani neviem prečo). Film sa mi napokon veľmi páčil, a som prekvapený, že film skutočne reflektoval reálny príbeh Emila, bez nejakých príkras a umelej dramatizácie (tak ako tomu býva vo väčšine športových filmoch). Kompozične je film rozdelený do dvoch časových rovín, no tá novšia (s Ronom Clarkom) ma až tak nebavila. Najlepšie boli jednoznačne Emilove začiatky a samozrejme vrchol na OH 1952 v Helsinkách. Veľké plus vnímam aj to, že to nebol čisto športový film, ale bolo tu aj dosť vtedajšej spoločenskej situácie vyplývajúcej z politiky po roku 1948. Václav Neužil zahral Zátopka vynikajúco. Dávam 5* (hoci tá časová rovina, ktorá sa tu odohráva v roku 1968 (reálne to bolo 1966) až taká nadpriemerná nebola). ()

Streeper

Je to kus naší sportovní historie, takže jsem v kině nemohla chybět. O Zátopkovi jsem akorát věděla, že vyhrál nějakou medaili na olympiádě a občas trénoval u nás na stadionu v Houšťce u Staré Boleslavi. To je celé, takže do kina jsem šla opravdu s ničím. Bylo tam pár momentů, které mě překvapili. Scény z olympiád byly dojemné, bylo hezké to vše prožívat znovu. Nicméně film jako celek mi ale neseděl, něco tomu chybělo. Viděla jsem daleko povedenější životopisné snímky, ale na český film je to zpracované opravdu dobře, jak filmově, tak herecky. ()

bourec

Zátopek byl doopravdy neuvěřitelná mašina. A ve svý podstatě šel ve svým jednání nekompromisně za svým. Podle mě byl ale jednodušší, a všechny svoje činy  nedokázal úplně pochopit. Film veskrze parádně natočenej, a k mýmu překvapení i Martha, kterou opravdu nemusím, zahrála part Dany skvěle. Ondříček ukázal svoji třídu a kvalitu. Pecka. 80%. ()

Nach

Je pěkné, že Zátopek vypadá, tak jak vypadá. Tedy draze. Co daleko více zamrzí je scénář plný zbytečných postav, které sice představují skutečné osobnosti ze Zátopkova života, ale film s nimi nijak obstojně nepracuje, protože nikam příběh neposouvají. Ano, mám zde primárně na mysli Rona Clarka. Snaha natočit tu velký Český sportovní film tu byla, ale dramaturgicky a hlavně scenáristicky je prostě pořád úplně někde jinde film kvalit Rivalů či Německý: Rivalové navždy: Bitva o tenisky. Zátopek za nimi paběrkuje přehnanou stopáží. Ač herci jsou vybraní excelentně, zmíněné mnou uvedené problémy jim nedovolují více vyniknout a celé drama tak vyznívá spíše do ztracena než do duše a srdcí diváků. Bohužel další tuzemský průměr. 65% ()

C0r0ner

Filmařsky velmi kvalitní, obsahově zajímavé, historicky hodnotné, režijně i herecky skvělé, a tak zbývá moje nejčastější výtka - bylo to příliš dlouhé. Například kdyby se vystřihla celá linka s Australanem, nic by se nestalo. Na české poměry ale velký nadprůměr. 85% ()

zette

Uz v osmdesatych letech, deda nejednou basnil o Zatopkovi. A ja tohoto sportovce vnimal jako hrdinu. Tento film me vratil do detstvi, do vypraveni o Emilovi, ktery je puvodne ze stejneho kraje jako ja. Ondricek tocit umi, skoda, ze v nataceni filmu neni aktivnejsi. Neuzil s Issovou byli fantasticti, i pres vyssi vek jsem jim postavy veril. Dejova linka me bavila, naznaci vetsinu podstatnych kroku v zivote Zatopka a zaujme i vztah se svou manzelkou. Vyprava a atmosfera filmu taky verohodna, kdyz to porovnam s dobovymi zabery. Za me velmi dobry filmovy zazitek, na ktery se vyplatilo pockat. Videno v ostravskem Cinestaru. ()

necisty

Děvčica z Uherského Hradišťa by nikdy neřekla "Uherský Hradiště", takže následné časté "tož" už bylo prd platné. Ale pan Neužil nám Zátopka zahrál opravdu perfektně. Celkově jde vidět, že si na filmu mákli, ale když tam po dvou a půl hodinách vyskočily titulky, tak jsem (mimo samotné Zátopkovy výkony) nebyl z děje rozsekaný. ... GA Cinema DA ()

pakobylka

Dílem jsem se těšila .. na Zátopka - a dílem jsem se bála ... o Zátopka. Neboť jsem si vůbec nebyla jistá, kterak filmaři naloží s jeho životem. Nicméně musím říct, že výsledek jejich úsilí v některých ohledech předčil má očekávání, obzvláště v těch scénách, které se dotýkají "Ťopkovy" sportovní kariéry. O to víc zamrzí, že film neumí se stejným zaujetím a empatií povyprávět o osobním životě české běžecké legendy. Vůbec mi nejde o činy, které jsou spjaté s politickou realitou té doby. Jestliže se Zátopek chtěl věnovat milovanému sportu a zároveň reprezentovat svou vlast, nutně MUSEL dělat kompromisy. Nejen kvůli sobě, ale - jak snímek vypovídá - i kvůli své ženě. Možná byl maličko podivín, ale rozhodně nebyl naivní - a tak mohl jen zkoušet trochu zlehčovat situaci, nic jiného mu ani nezbývalo. Krom toho: Za předpokladu, že se filmaři přidrželi reality, byl ochotný k ústupkům, když svým postojem nemohl nic změnit - pokud měl pocit, že osobní vzpourou něčeho dosáhne, neváhal se postavit proti rozhodnutí systému. Ale vycházeli filmaři opravdu VŽDYCKY a za každých okolností z reality (popřípadě z PŘEDPOKLÁDANÉ reality), nebo ji - třeba i zbytečně a kontraproduktivně - přizpůsobovali svým uměleckým záměrům ??? Víte ... Emil a Dana Zátopkovi k sobě patrně měli velice blízko - myslím, že jejich vztah byl hluboký a vřelý, založený nejen na vzájemné lásce, ale i na přátelství a respektu a porozumění. A jelikož jsem si dodatečně něco málo vyhledala na síti sítí, jejich seznámení - byť jde o nepodstatný detail - neproběhlo úplně tak, jak bylo (kdoví proč) prezentováno ve filmu. Ve skutečnosti byla Dana vyslána, aby Emilovi pogratulovala v šatně - dost dobře nechápu, proč toho filmaři nevyužili, dle mého amatérského a ryze osobního názoru tak mohla vzniknout docela veselá a neotřelá vsuvka. Dále: Manželé Zátopkovi prý brali život s humorem a rádi se škádlili, nicméně jako projev vzájemného "špičkování" si určitě nepředstavuju, že Dana sice vtipně odpoví, ale zároveň se zcela vážně URAZÍ, když jí Emil v žertu na tiskové konferenci podsouvá motivaci, která jí měla přinést oštěpařskou medaili. Nějak si nejsem jistá, jestli zrovna tahle historka byla na filmové plátno převedena v těch správných souvislostech. Ovšem nejvýraznější, zcela zřejmý a pro mě osobně dosti nepochopitelný posun od skutečnosti k fikci představují důvody jejich bezdětného manželství. Pořád jsem si říkala, že pro většinu žen je otázka mateřství docela zásadní, že Dana musela mnohé překousnout, aby zůstala ve svazku s mužem, který žádné děti NECHTĚL ... alespoň podle toho, co se mně filmaři snažili namluvit - a přitom jsem v jednotlivých scénách nedokázala najít a pochopit ten neobyčejně silný vztah, který je oba měl spojovat ... přes všechny životní peripetie. Jenomže skutečnost byla jiná: Emil sice mohl zpočátku upřednostňovat sportovní kariéru, ale Dana - byť to zpočátku netušila - děti mít prostě NEMOHLA. TEČKA. Takže v tomhle případě se kontext ve filmu nejenom ztrácí, on tam žádný NENÍ - přesněji řečeno není tam ten správný, ale úplně jiný. Soužití manželů Zátopkových je karikováno a posouváno směrem, který se mi nelíbí a který celkovému vyznění filmu ani Emilu Zátopkovi jednoznačně neprospívá. Bohužel Dana Zátopková už nedostala příležitost, aby se k filmovému "Zátopkovi" vyjádřila, ale nemůžu se ubránit pocitu, že by byla zklamaná. Vždycky jsem zastávala názor, že pokud se nejedná o dokument, odchylky od reality nejsou důležité, neboť filmař má právo na svůj pohled a na svou uměleckou vizi. Jenomže: 1) tady se jedná o ne až tak dávnou minulost; 2) k Emilu Zátopkovi jsem vždycky měla trochu osobní vztah; 3) a když pro nic jiného, tak už z úcty k Daně Zátopkové bych čekala přece jenom maličko odlišný přístup, neb, jak známo, ďábel obyčejně tkví v detailech. Co ještě dodat ? Prvotní nadšení střídá po zralé úvaze lehká deziluze, přesto přihazuju na misku vah poctivé 4* ... za sportovní momentky, které se vážně povedly - a za Václava Neužila, který si na ztvárnění své postavy dal neobyčejně záležet. () (menej) (viac)

Martrix

Snad až příliš uctivé vyprávění. Ta snaha nechat to pichlavé jen v náznacích, drží film v jedné poloze. Nejlépe to funguje, když jde o vztah Emila s Danou. Přestože byl Neužil výborný, je to Martha Issová, která odvádí na malém prostoru skvělou práci. Celý ten rámec s Ronem bych vyhodil. Víc by se mi totiž líbil film Emil a Dana. Jenže stejně jako kdysi, i teď je Dana postavena jen podél cesty. Ano, vidíme, že Emil byl dost sebestředný člověk a současně bodrý, přátelský podivín. Nebyl žádný odbojář, ale velmi cílevědomý sportovec. Ondříček musel pracovat na omezeném prostoru celovečerního filmu, ale tady to chtělo zahodit opatrnost a víc rozvést vztah s Danou i jeho soc.dozorem Josefem. A možná tak lépe ukázat, jak to měl Emil s politikou doopravdy. Chtělo to minisérii, nebo aspoň dvojfilm. V tomto formátu je to na můj vkus sice skvěle nasnímané a zahrané, dozvíme se vcelku dost, ale jede se moc na jistotu. Jestliže je vrcholem filmu olympiáda v Helsinkách, tak mi chybí nějaká gradace ohledně postojů a vývoje Emila-člověka. Ovšem na české poměry, je to i přes mnohé výhrady veledílo. Ty tři hvězdy jsou ryzí. ()

KajusaK

Z pohledu na herecké výkony to bylo vynikající, úžasný Neužil i Issová. Příběh hodnotit nebudu, není co hodnotit. Dle skutečného příběhu. Ať už to bylo jak chtělo, film je skvělý. Příliš mě nebraly části s Ronem Clarkem, zbytečné. ()

FrankSusta

Když u životopisného filmu o běžcovi během jednoho ze závodu ve filmu fandíte, značí to dvě věci: za prvé, o osobnosti, o které film pojednává, nic nevíte, a za druhé, je to teda sakra dobře na točenej film. Mě se to stalo a fakt jsem doufal, že to ten Zátopek aka Neužil ml. doběhne jako první. A byl to teda fakt zážitek. Tady ten film byl pro mě nejočekávánějším filmem loňského roku, však jeho projekci v kinech jsem nestihl... tudíž jsem nyní musel čekat rok, než se na tento majstrštyk konečně podívám. A opravdu to bylo něco záživného. Film dosahuje opravdu vysokých kvalit, které budu vychvalovat ještě mnohokrát, do toho je dělán s neuvěřitelnou precizností a láskou. Je neuvěřitelné, jakou si dali páni filmaři práci s tímto filmečkem a nezanedbali sebemenší detail, ať už aby kamera krásně ladila do dobových fotografií, či aby každý závodník na trase byl nalíčen jako jeho originální předloha, ten skutečný olympijský sportovec. Do toho aby byl film stále dělán jako poctivý film s teda neuvěřitelnou kamerou (která zapřičiňuje, že nejlepší scéna je běh v dešti, protože to fakt bylo neuvěřitelné) či neuvěřitelnou výpravou. Pak bych asi ještě vychválil hudbu, avšak jsem ji nevnímal, tudíž nedokážu posoudit, zda je notově zajímavá a tak - ale právě přesně taková by u filmu hudba mít měla, nenápadná, přirozená. A zde se to povedlo, takže hudba je skutečně poctivá a skvělá. na konec ještě musím samozřejmě vychválit herce již zmiňovaného pana Neužila, který teda do role Zátopka dává skutečně mnoho a snaha být co nejpřesnější tam je skutečně cítit (stejně jako trénink, protože běžet tímhle stylem a stejně rychle, to je teda umění), a mistryně Issová, která... která je teda taky jako Dana Zátopková též úžasná. Jenom postava Rona coby James Frecheville byl jaksi kousavý a nesympatický... i když ke konci se to zlepšilo. A šlo by další herce vychvalovat dál do nekonečna, takže toho teď nechám a zakončím to. Vskutku vyjímečný a poctivý český film, kterému můžu vytknout snad jen dlouhé čekání přidání na Voyo. ()

campix

Ondříček u Zátopka zůstal tak nějak na půli cesty. Ukázal nebo alespoň naznačil všechno, co šlo a i tak film drží poměrně dobře pohromadě. Alespoň nástřelem vidíme nejenom sportovní stránku příběhu, ale také všechny elementy, které na Zátopka nutně působily vzhledem k době, ve které se jeho životní příběh odehrával. Je mi jasné, že Ondříček mohl jít ještě do větší kontroverze, ale tohle není ten film. Takže to lze bez problémů přijmout. Hlavní devizou je rozhodně Václav Neužil, který se na roli připravil perfektně a je to jako byste viděli samotného Zátopka před sebou. Issovou na druhou stranu nemusím a linka s Australanem mi přišla tak trošku zbytečná. Celkově jde ale o velmi dobrý česká film. Dopadnout to ale dle mého mohlo i výrazně lépe. ()

angel74

Střih působí trochu chaoticky, ale jinak si myslím, že se životopisný snímek o československé běžecké legendě opravdu povedl. Tvůrcům se podařila perfektně vystihnout dobová atmosféra, navíc nejde pouze o sportovní drama, významnou roli zde hraje také tehdejší politická situace. David Ondříček ukazuje hlavního hrdinu se všemi jeho klady i zápory, přičemž nahlédne rovněž do soukromého života manželů Zátopkových. Herci jsou bezvadní a nemám k nim absolutně žádné výhrady. Absolutorium si jistě zaslouží představitel titulní role Václav Neužil ml., který se do běžce Emila Zátopka naprosto dokonale vtělil. Ovšem nesmím zapomenout ani na Marthu Issovou představující Danu Zátopkovou, také ona svou úlohu ztvárnila velmi věrohodně. (80%) ()

sir-dave

Pro Neužila bude Ťopek životní role. Tohle zahrál fantasticky. Grimasy, pohyby, mluva, perfektně nacvičené, sladěné. Celá výprava, kostýmy, zasazeny trefně do doby. Dokonce i nezáživný maratón, bylo spolu s hudebním podkresem, radost sledovat. Issová lehce asi jako Dana za Emilem zaostávala, viděl jsem tam pořád jí samotnou než jinou postavu. Objektivně možná spíše 4*. Ta linka s Australanem byla ne tak zajímavá, a zároveň trochu nevyužitá, nedotažená. Rád jsem se každopádně dostal do Zátopkovy doby a v kině zážitek. ()

veertiik

O Emilu Zátopkovi jsem toho věděl málo. Po zhlédnutí tohohle životopisného filmu jsem na tom pořád stejně. Je to natočené tak líbivě, aby neurazilo,ale tak dobrý... ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)