Rogue One: A Star Wars Story

• Česko Rogue One: Star Wars Story (viac)

Rouge One: A Star Wars Story je prvým zo série nových výpravných samostatných príbehov Star Wars. Výpravné dobrodružstvo netypických hrdinov, ktorí sa spoja v drsných časoch, aby sa vydali na nemožnú misiu, ktorej cieľom je ukradnúť plány najničivejšej zbrane Impéria – Hviezdy smrti. (Saturn)

buzzwoody

Čekal jsem od toho méně než od Fantastických zvířat, dostal jsem od toho více než od Fantastických zvířat. První, co u Rogue One praští do očí je audiovizuální zpracování. Nádherné pohledy na exteriéry všemožných planet či záběry s nebem plným křižníků, které vynikají díky překrásné kameře. Audiovizuální stránka diváka zaujme a on tak po většinu času dokonce sleduje děj, pokud ovšem zrovna neusíná na půlnoční premiéře (not my case). Zajímavé obsazení, a byť se člověk zase tolik nestihne zamilovat do postav (jen do několika), nakonec jim fandí. Co mě ovšem trošku překvapilo, i když jsem to malinko kvůli kontinuitě očekával byla totální - destrukce - celého - seznamu - postav. Potěšila hudba, která sice nemá žádný svůj originální motiv na zapamatování, ale krásně podkresluje děj a akci a chytře vychází z původní hudby Johna Williamse, naznačujíc, že je to sice Star Wars, ale ne tak docela standardní Star Wars, spíše válečné drama s blastery a stíhačkami. Finálová půlhodina patří k tomu nejlepšímu, co se kdy ve Star Wars sáze objevilo. Na závěr pak už jen pár výkřiků, které chci ještě zmínit. Digitální Grand Moff Tarkin budí respekt. Robot K2 se rychle stane oblíbenou postavou. Dabing celkem ušel, ale stejně bych radši originál. Škoda Foresta Whitakera a Madse Mikkelsena, čekal jsem, že se ohřejou na plátně déle. Po posledních pěti minutách s Vaderem likvidujícím povstalce jsem musel dvakrát měnit kalhoty. KDE MÁM EPIZODU VIII? UŽ ABY TU BYLA! ()

DeAthmark

Nový SW jsou naprostá dokonalost!!! Tleskám scénáristům za vykreslení postav a jejich osudům. Fantastická akce, krásné a kreativní lokality…. tohle jednoduše a prostě napsali lidé, kteří SW musí milovat. Epický závěr v podání Darth Vadera jen dovršuje dokonalost tohoto filmu. Takovou husinu jsem neměl hodně dlouho...všem milovníkům SW mohu jen doporučit. ()

Darik

Dámy a pánové, připoutejte se prosím!!! To byla panečku jízda. I když to má trochu pomalejší rozjezd, poslední třetina filmu to kompletně vynahrazuje. Tomuhle říkám opravdové Star Wars v plné síle. Loni se síla probouzela, letos ji ale trumfnul prequel, od kterého asi málokdo očekává něco víc než jen zaplnění děje mezi epizodami III. a IV. Já jsem naprosto spokojen s nářezem, kterého se mi dostalo. Za mě jednoznačně film hoden značky SW. 95% (viděno s dabingem, až to omrknu v původním znění, nejspíš dodám zbytek do 100 :D ). ()

Paldiny

Tak sa máme mostík medzi starou a novou trilógiou. Rozjazd možno ešte neistý, sledujeme známe udalosti s novými tvárami čo spočiatku pripomína preobsadené Star Wars, ale našťastie si divák k postavám cestičku nájde. Áno, dokonca aj dobrým povstalcom, pripomínajúcich skôr teroristov. Dej jednoduchý a bez výraznejšieho zvratu, je treba sa zmocniť plánov Hviezdy smrti a využiť nastrčenú slabinu akú nevytvoril nik iný, než otec dcéry aká vedie povstanie. Samotné povstanie slušné, prehľadné bitky z oboch frontov, do ktorých sa zapojili všetci, vrátane osieho roja letúnov či veľkých chodiacich oblúd. A najmä ide o bitky, pri ktorých sa bude umierať a to vo veľkom. Jediné, čo má v nich pauzu sú svetelné meče, teda až na sólo Lorda Vadera. V kocke tak Rogue One nijak zvlášť neohromil, ani nenaštval, jeho úlohou bolo skrátiť čakanie na novú epizódu a možno zatmeliť zopár miest v príbehu. Ale ak by snímka nevznikla, nikomu zrejme chýbať nebude. Čo prekvapilo viac bola takmer prázdna kinosála. A či všetci chodia na titulky? ()

jabba

Tak se mi potvrdilo, že nový "díl" Star Wars je naprosto zbytečný. Film jasně směřuje k známému cíli, čímž nedává prostor pro rozvoj postav a jejich budoucnost. ALE! Je to hrozně fajn natočené, bezjediovsky svěží a zábavné až na půdu. Takže spokojenost. A opět jsem se ujistil v tom, že hned po nasrané vetřelčí královně operující výtah na LV-426 a polomrtvém Predátorovi smějícím se při odpočtu výbuchu malé atomovky na ruce, je Darth Vader dusící své oběti na dálku pořád NEJ badass v celé galaxii! ()

Sufferer

Zadržte. Takto vyzerá vrazený klin do ságy Hviezdnych vojen? Pche. Zakomponovanie Rogue One na nosnú príbehovú líniu univerza má vnútornú logiku a v kdečom z prepadliska dejín navracia kľúčové scény, bez ktorých hlavne Nová nádej dostáva menšie trhliny. Napriek dejovej uzavretosti a všeobecnej oboznámenosti s udalosťami občas pekne klame telom a k východiskovému bodu sa uberá svojráznou cestou, nakoľko je takmer až zákopovo špinavým a pochmúrnym nahliadnutím do beznádejou zmietanej kuchyne povstalcov. Neraz prepadáva potrebe fascinovať svetom aj sa zalíškať referenciami a pri nadstavenej minutáži berie verbovanie a asociovanie ústredných, vítane nejednoznačných figúr sprvu napreskok a neskôr po dvoch schodoch, zato v našľapovaní na vysvetľovacie míny si vždy počína suverénne. Červená kontrolka začína zľahka blikať až vo chvíli, keď postavy s elementárnym (a celej ságe vlastným, nutno dodať) nástrelom charakterov, schopností a príbehového pozadia realizujú svoju misiu v záverečnom, naposratiu epickom a ako švajčiarske hodinky šliapajúcom akte, kde zamýšľaná ťažoba tragiky a následne katarzia nedosiahne absolútno. Neznamená to však, že magnetické pole záujmu sústredené okolo postáv previazaných silou a oháňajúcich sa svetelnými mečmi je nenahraditeľné. Rovnako to neznamená, že tvorcovia už v baniach rozmanitého makrokozmu postáv neťažia emocionálnu esenciu malých, osobných a často na rodinných väzbách zakladaných (Jyn Erso) príbehov. Akurát uplatňujú typ kolektívneho hrdinu, ktorý na princípe “jedno telo, jedna duša“ ide za spoločným cieľom a vstúpi do legiend ako symbol jednoty a vyššieho dobra. A možno budú Rogue One vrásky pribúdať rýchlejšie než číslovaným epizódam, prachom nezapadne už len kvôli scénam s arcizloduchom tohto popkultúrneho kolosu, ktoré predčili i moje mokré sny fanboya. (Kino) ()

Landauer

Měl jsem pocit, že měli skluz, ale museli stihnout premiéru, a tak fůry věcí dodělávali narychlo. Úvodní titulek je jak z nějakýho fanfilmu - vypadá hrozně lacině a navíc ho dali do naprosto nevhodnýho místa. Hudba se nemohla rozhodnout, zda zůstat u původního Williamsova motivu nebo se vydat vlastní originální cestou, a tak zvolila to nejhorší - něco mezi. Postavy jsou asi fajn, ale divák nemá čas se s nimi blíž seznámit, čili vidět je chvíli v nějaký všední činnosti. Týká se to hlavně hlavní hrdinky, která je nevýrazná až běda. Její partner charismatu také příliš nepobral. První část filmu působí docela nuceně a akční scény jsou jak z počítavých her - samý výbuchy a střílení, ale o nic v nich v podstatě nejde. Za oko trhne i neskutečně digitální Tarkin a princezna Leia. Fakt by bylo daleko lepší, obsadit tyhle role jejich dvojníky než digitálními obludami. A když už teda by nebyla jiná možnost, nemuseli počítačovýho Tarkina ani Leiu zabírat tak zblízka, ta mimika fakt působila jak z nějaký starší PC hry. Naštěstí tenhle film zachraňuje výbornej záporák Bena Mendelsohna, skvělej Mads Mikkelsen, velmi sympatickej robot K-2 a Darth Vader, kterýho tu konečně vidíme z pozice obyčejných příbuzensky nespjatých postav a jde z něj opravdu strach. V závěrečný scéně je to pak skutečnej ďábel. Brrr. Mírnou pachuť pak spraví v podstatě celá druhá polovina filmu, ve který se nakonec dočkáme i výborný akce ve vesmíru, kde poznáváme starý dobrý stíhačky a vesmírný koráby a je to fakt pastva pro oči. Nakonec potěší perfektní návaznost na epizodu IV, skvělý a elegantní vysvětlení toho, proč tak nákladná bitevní stanice Hvězda smrti měla mimořádně trapnou slabinu a spousta eastereggů. Finále se vážně povedlo. Škoda tý uspěchanosti v postprodukci. Doufám, že bude víc spinoffů a hlavně z prostředí Jediů a Sithů, ty světelný meče tu fakt chybí. Návrhy na spinoffy třeba zde ;-) https://www.youtube.com/watch?v=ny3A67cshqs ()

IvoB

Nakonec je to poměrně solidní film, ale musím říct, že ho zachraňuje především jeho druhá polovina. Ze začátku se to docela táhne a dává si to sakra na čas, než se dějová linka skutečně rozjede. Moc nepomáhá ani soundtrack, který je většinou rutinní a nějakou rozpoznatelnou skladbu (kromě variací na Imperial March) aby člověk pohledal. Giacchino zde hodně polevil. Díkybohu za tu gradaci – už jsem se chystal film zatratit a zařadit jej do šedého průměru až podprůměru. Druhá polovina ale nabere určité tempo, příběh začne být zajímavější a začnou se dít věci, které za to stojí. A samotné vyznění konce je pak pro mě vyloženě potěšení. Škoda že se k tomu dobrému musíte prokousávat tak dlouho, stopáž je v tomto případě docela přepálená. Nakonec však hodnotím spokojenými 7/10. ... A který film že je lepší? Rogue One nebo Epizoda VII? Nedokážu říct. Každý selhává a exceluje v naprosto jiných kategoriích. Záleží jen na Vás, čemu dáte přednost – jestli naivní a povědomé ale svižné pohádce, nebo pomalejší ale své a o to vážnější válečné sci-fi. ()

FARGO

Táhlá nuda. Byl to pro mě jeden z těch zážitků, kdy jsem si uvědomil, jak moc důležité je umět odvyprávět příběh. Potenciál na osudový sci-fi flák tu je, vše ale selhává na panu režísérovi, který příběh podává jako starý pan profesor ekonomie - bez zápali, bez snahy, jen ať to má hotovo. ()

Wishkah

Rozporuplný film. Je slyšet chvála, že se jedná o nejlepší SW film a taky názory, že jde o zklamání...já se kloním spíš k první variantě, ale na tak úplně. Kladem je beze vší pochyb akce, originalita příběhu a herecké výkony hlavních postav. Navíc nám tenhle film dal úžasně morbidního K-2SO v podání Alana Tudyka a dvě dokonalé scény s ikonou SW světa Darth Vaderem, z nichž ta druhá podle mě aspiruje na jednu z nejlepších scén v ramci celé série a pro mě osobně jde o nejlepší scénu jaká byla v roce 2016 v kinech k vidění. Na druhou stranu filmu chybí výrazná osobnost. I když člověk fandí rebelům, tak postrádá někoho jako byl Luke, Leia nebo Han komu by člověk držel palce. Paradoxně nejvýraznější postavou je právě Lord Vader, který stráví na plátně cca pět minut. Navíc je sice fajn, poznat nové světy, ale tady se cestuje tak často, že už to trošku vadí. A k tomu to otřesné CGI Generála Tarkina...Film je to zkrátka skvělý a zábavný, s několika úžasnýma scénama, ale i s několika neduhy, které mu brání stát se novou klasikou. Přesto při příštím maratonu tenhle film určitě nevynechám. ()

SHit4U

Musim říct, že na tom filmu bylo vidět, že se dost stříhalo, nebo přetáčelo, nebo krátil scénář, nebo prostě a jednoduše se vznikl jednoduchý film. Což nemusí být, a v tomto případě ani není, výtka. Od začátku jedeme víceméně na vysoké frekvenci, pořád se někam přesouváme, rychle představit hlavní hrdiny, rychle je dostat do spejsšipu a rychle krást plány smrti. A mě to vůbec nevadí! Protože stejně chceme jenom nejslavnější loupež vesmírných Lotrandů. Je pravda, že jsme mohli dostat emocionální portréty všech hlavních hrdinů, které by šli do hloubky a nám by tak bylo více líto toho, co se na konci stalo všem. Ale jako lehká popjirkokornová jízda to fungovalo skvěle. A finále? Strčí celou nepovedenou Epizodu Zíbn i s džej džejem do kapsy tak hluboké, že nahmatáte kotníky. Plus téměř brutální konec....Ten film je jako neviná bitka s kámošem, která se postupem času zvrtne a vy skončíte plačíc v roztrhané košili, dřímající v hrsti zbytky vašich dosud pravých zubů. A za to krasné čtyři hvězdy. ()

Honzeek95 odpad!

Sedmkrát žvejkaná žvejkačka se jde žvejkat po osmé a stává se to, co se dalo očekávat - už je to bez chuti. Teda jedna chuť této žvejkačce byla dodána - chuť politické a rasové korektnosti. Snad nejvíc multi-kulti film v dějinách, najdete tu v hlavních rolích muže, ženu, černocha, bělocha, žluťáka, snad i křesťana, muslima, šintoistu, hinduistu a kdo ví ještě koho.. Možná ještě Aboridžínec a Eskymák zde chyběli. Výsměch a ostuda pro celou slavnou ságu. Kardinální nuda korunovaná nespočtem wtf scének s rádobyvtipným robotem a počítačově vytvořenou postavou vrchního představitele impéria. Kouzlo Star Wars se naprosto vytratilo a s ním i typická atmosféra, vše uspěchané, bez gracie Star Wars vlastní, postavu Vadera zde snad hrál nějaký puberťák, ta jeho chůze mi připomínala chůzi hladového kluka spěchajícího do pizzerky. Celkově vše zdegenerované, zkrátka ostuda. ()

Tristaver

Až na závěrečných 30 minut solidně nabušené akce je to jen dlouhá, předlouhá road movie, které dost schází jakákoliv dynamika a nějaká vyloženě super-sympatická postava typu Han Solo. Hodně mi to připomíná sérii s Anakinem, přičemž v ní stejně jako tady zvítězila forma nad obsahem. Technicky je totiž Rogue One hodně vepředu, a to opět hlavně díky závěrečným scénám. Zkrátit o 30 minut, více přitlačit na pilu u Lunovy postavy (která měla nejvyšší potenciál) a bylo by to za čtyři. Proč ne za pět? Protože bez mistra Johna Williamse prostě plnohodnotné SW nenatočíte. ()

bloodcountes

Já to nebudu nijak moc rozebírat, jsem spokojená, ale nemohu posoudit, jak by to na mě působilo v kině (možná moc dlouhé). Konzumovala jsem to na pokračování a to se dalo. Hlavní a významné role byly fajn, ten chlapík Andor je fakt neokoukaný a sympatický, celá ta grupa desperátů byla dobře poskládaná, SPOILER škoda, že už nebudou v dalších filmech:(( Jinak film splnil všechno, co nefanatický fanda SW můžeasi tak očekávat. ()

Piri

Vizuálne výborné, Star Wars vždy dobre kombinovalo klasické vizuálne triky s CGI, preto boli tak dobré, pretože stále platí, že neexistuje (zatiaľ) žiadny systém, ktorý by dokázal dokonalo imitovať dynamiku živých tvorov, najmä ľudí. Hneď keď som videl Tarkina, tak som si myslel, že pozerám na nejakú video hru. Nepáči sa mi dosadzovanie ľudí počítačom alebo prehnané domodelovanie častí tela. Bolo hneď vidieť, že to nie je reálny človek, i keď základný pohyb bol imitovaný podľa skutočného herca. Takisto aj na záver princezná Leia. Najvýraznejším hercom v tomto príbehu bol určite Ben Mendelsohn. Dobrou voľbou bola aj samotná hlavná postava Jyn Erso - Felicty Jones. Mads Mikkelsen si veľa nezahral, avšak aj ten dobre sadol na svoju postavu a vizuálne dobre vynikal, bol by z neho dobrý Jedi. Osviežením sú určite hlášky robota K-2SO. Star Wars udávalo skoro vždy míľniky vo VFX aj SFX, ale od čias realistického trháku Gravitácia sa mnohí diváci naučili, že vo vákuu sa zvuk nešíri ani keby explodovali všetky hviezdy vo vesmíre, nikto by to nepočul. To by však asi Lucas neprežil, keby nemohol svoje povestné bitky a prelety ozvučiť, napokon to by už neboli tie pravé SW ;) ()

Patrik256

Rozpočet_ 200 milionov dolarov // Tržby _ 1.056 miliardy dolarov // Tržby v ČR* _ 14 285 447 Kč (127 kin) // Diváci v ČR _ 260 346 // Tržby v USA* _ 155 091 681 $ (4 157 kin) ()

jasiska

Páči sa mi, ako príbeh zapadá do pôvodnej trilógie. Nepáčili sa mi dlhá prvá polovica o ničom a postavy, ktoré boli na môj vkus príliš jednorozmerné. Keby hrdinovia, ktorí sa na tú samovražednú misiu podujali, boli aspoň trochu sympatickí, celé by to vyznelo oveľa lepšie. ()

peetriss

Bohužel mám z Rogue One rozpačité pocity. Ať se na tento film podívám z kteréhokoli úhlu, shledávám parametry nastavované kaše s průměrnou a nezajímavou chutí. Kvituji pokus o střípek do SW ságy v trochu jiném stylu, ale tady jsem zažil pouze dvě hodiny nudy s nezajímavými postavami a dějem (který mi od poloviny byl vlastně úplně ukradený), takže jsem ve výsledku upadl do letargie, ze které mě už nedokázalo probudit ani svižnější finále. Felicity Jones si mě bohužel také nedokázala získat. Je mi líto, ale zatím asi to nejslabší film z univerza SW. 50% ()

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

26.07.2023

Andor se těší oblibě, sledovanost je však nízká

Andor se těší oblibě, sledovanost je však nízká

22.10.2022

Seriál Andor bývá často označován jako "nejlepší Star Wars seriál od Mandaloriana", nebo "nejdospělejší Star Wars od Rogue One". Jeho diváci si pak pochvalují zejména nečernobílé postavy, fantastický… (viac)