Chongqing senlin

• Hongkong 重慶森林 (viac)
všetky plagáty

Hongkongský snímek CHUNGKING EXPRESS režiséra Wong Kar-waie je v odborných kruzích považován téměř za kultovní záležitost. Milostný příběh s kriminální zápletkou je natočen v "asijsky hbitém" tempu a zároveň je dramaturgicky značně rozvolněn. Snímek je považován za vrchol režisérova specifického a formálně svobodomyslného stylu, ve kterém např. kameramané snímají jednotlivé obrazy téměř výhradně z ruky. Zachycuje milostné trable dvou policistů, kteří se vyrovnávají s tím, že je opustily jejich partnerky. Lehce načrtnuté příběhy slouží k stylově čisté a působivé studii, stylizovaně zachycující všednodenní život. Film je složen ze dvou nezávislých příběhů o lidech z okraje společnosti nebo o lidech pro společnost zcela bezvýznamných, jako jsou pašeráci drog nebo prodavačky v bufetu. Vyprávějí o samotě uprostřed davu, o neschopnosti komunikace a nenaplněné lásce. Zároveň je snímek oslavou hektičnosti přelidněného Hongkongu, "města tisíce přistěhovalců", jak se někdejší britské kolonii přezdívalo. (oficiálny text distribútora)

Nethar

Jeden z takových těch uměleckých filmů, u kterého se hodně lidí k smrti unudí a dalších hodně lidí se bude rozplývat nad tím, jak je to úžasně natočené a kdesicosiblablabla. Já jsem někde na pomezí. Mně ty rozklepané kamery, zpomalené záběry, rozmazané záběry, zrychlené záběry... tak nějak moc nebraly, i když nad jejich hlubokým smyslem můžeme týdny meditovat. Nebylo jich ale tolik, aby z nich zabolela hlava, takže se můžeme oddat dvěma v podstatě nesouvisejícím příběhům, asijsky zvláštním, tentokrát však naštěstí nikoliv asijsky úchylným. Je to takové jiné a bavilo mě to. A stále jsem čekal, jak to nakonec skončí a nějak všechno zapadne... ale to bych asi chtěl moc. A teď přemýšlet, kolik nasázet hvězd a to nebude vůbec snadné... P.S.: Jo a slyšet Dreams v čínštině nebo co to bylo je také zážitek :-) ()

Oralfabet

Atmosféru to umí navodit skvěle, ale to i aromatická svíčka. Rád bych šel s hodnocením níž, ale pár zcela bezvýznamných momentů mi to nedovoluje. Už nikdy nechci slyšet California Dreaming. 8/10 ()

Kroupa

Kouzlo tohohle filmu, které popisují ostatní, mě asi zcela minulo, protože jsem jen těžko hledal ztotožnění s kteroukoli z postav, tedy alespoň v první části, která mi připadá příliš zmatená a dějově nejasná. Smysl konce první, a nakonec i druhé části, mi prostě uniká. Měl jsem pocit, že když si režisér vyhrál se stylsticky barvitými scénami, prostě toho nechal. ()

Muel

| Jet Tone Production | Tí dvaja sa zjavne milujú, ale celý film nie a nie rozobrať ich emocionálny stav, alebo ich hádzať do situácií, ktoré by boli pre nich motivujúce, alebo pre diváka atraktívne. Celý čas film chodí okolo horúcej kaše a divák kričí na obrazovku, nech sú už konečne spolu a nech im to vydrží čo najdlhšie. A Chungking Express je presne o tomto, možno v tom je to jeho kúzlo, ale mne to prišlo iba zbytočne vystrašené zo svojho potenciálu. California Dreamin' ale pasovalo veľmi pekne. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Klajnik odpad!

Naprosto nezaujalo. Měl jsem co dělat, abych se to donutil dokoukat. Tohle je třetí Kar-wai Wongův film, který jsem viděl a je z nich tím nejhorším; In the Mood for Love na mě trochu fungovalo a Fallen Angels mě sice taky sralo, ale bylo to aspoň vizuálně poutavější. Chungking Express však není dostatečně podmanivý vizuálně (ani svými postavami) na to, abych tomu prominul tu bezdějovost a vyprázdněnost. Mohl bych říct bezobsažnost, ale vím, že to není zcela o ničem. O něčem to zajisté je, ale není to odvyprávěno skrze dramatický děj. Film je to naopak velmi nedramatický a moc se toho v něm neděje. Skládá se to ze dvou "příběhů" (ten první končí ve 40 min) a v obou je protagonistou čerstvě opuštěný polda, který z popudu melancholie hledá nějakou blízkost a naváže v obou případech zvláštní vztah se zvláštní ženou. Ty nově navázané vztahy ale k ničemu pořádnému nevedou a pokud si film diváka nezíská svou atmosférou a nerozvibruje to v něm nějaké emoce, tak se obávám, že ho to bude jen nudit. Jestliže měl Kar-wai Wong nějaké bolístky, které si léčil skrze postavy opuštěných mužů hledající blízkost a nevědících, kde v životě stojí, stejně jako to neví celej amerikanizovanej Hongkong, kterej postrádá (stejně jako celá Čína vlivem čistek a opere tamní zkurvených komoušů) vlastní identitu, tak to měl říct skrze nějaký poutavější příběh a nemarnit můj čas nezajímavými postavami a neustálým vyhráváním California Dreaming. Nejspíš ale nemůže být příliš otevřený, protože by měl problémy s režimem, takže ač to tam je, tak je to slabé. Já jsem ale hodně zaměřenej na narativ a postavy a tenhle film mi absenci v těchto bodech ničím nevykompenzoval a tedy mi není ani dost málo dobrý. Samozřejmě, že existují řemeslně horší filmy, ale ve spoustě z nich bych si toho našel více, čímž by se mnou i déle zůstaly. Na tuhle prázdnotu jenom brzy zapomenu. ___Kdybych se neuráčil si o filmu něco přečíst, tak bych ho asi ani nerozšifroval, protože když film nudí, tak nepodmíní zájem a divák není motivován prostoupit do díla hlouběji a odhalit tím jeho úskalí. ()

isla

herci sa zdaju chladni,prva cast je v mnohom nevysvetlena,so zaujimavesou temou prekvapivo nedostava tolko priestoru ako druhy pribeh...film je preplneny dobrymi myslienkami,ktore by boli dokonale keby sa zenske osadenstvo aspon raz usmialo a dokazalo tak ulohu neznejsieho pohlavia.motivy hlavnych hrdinov musim spolu s cervenymi ponozkami hladat na dne skrine.hudba je ako vzdy uzasna,hrozivo posobiaca s posobivym vyberom nastrojov...co sa kamery a strihu tyka-zabery kde je okolity svet zrychleny su dychberuce,vzdy sa sustredia na jednoho herca ktory vyplna podstatnu cast obrazu a kona spomalene v protiklade so zrychlenym pozadim....vsetko je to krasne ale okrem tonyho ma herci zamrazili az na kost. ()

heihatchi

Vůbec nechápu, proč ty příběhy nerozdělil alespoň něčím, co by mi řeklo, že už sleduju něco nového. Já pořád čekal, jak se to teda na konci semele dohromady, a ono nic. Tohle bych chápal u Lynche... Ale chyba je asi na mé straně, mám číst popisky k filmu, pak bych z toho měl jiný závěrečný pocit a možná dal i ty čtyři hvězdy. ()

Radek.SCH

Ani nevíte jak jsem se toho bál. Ať se podívám na komentáře k jeho filmům tady na ČSFD, nejčastěji je skloňované slovo nudné. Možná trochu, ale co je hlavní, bylo to zvláštní. Zajímavá kamera, střih a "děj". Rozhodně stojí za zhlédnutí. - 70 % ()

mrtvej pes

Zážitek z Chungking Expressu je jako stát v neonu nebo se potápět do akvária, zároveň ostrý i rozvlněný, je to závrať i klid. Upocený Hongkong, kde stojí hlava na hlavě a kde se lidé snaží navzájem najít, aby prožili právě tu závrať a právě ten klid. První z "povídek" se mě určitě dotkla víc, druhá už se trochu táhla. ()

Biopler

Ohučaný zo songu California Dreaming a ázijskej verzie Dreams od Cranberries mám za sebou tento vraj kultový film. Som sklamaný, lebo celé mi to prišlo ako vizuálny blábol s dvoma príbehmi, z ktorých ten prvý končí maximálne neuspokojivo, rozporuplne a celkovo to bolo nezáživné, protagonisti mi prišli ukradnutí. A tá roztrasená kamera či rozmazané zábery... áno, dobre uvádzam, nie nezaostrené - tak ich použitiu som vôbec nerozumel a nepovažujem ich za štýlové. ()

pabelito

Títo východní Aziati sú zvláštni ľudia. Namiesto toho, aby jedli normálnym príborom, mordujú sa s nejakými dvoma dlhými paličkami. Namiesto toho, aby v písomnom styku komunikovali efektívne, radšej si kreslia tie svoje nespočetné ťažko naučiteľné háky-báky. No a namiesto toho, aby točili priamočiare filmy s jasnou zápletkou a jednosmerným dejom, robia to presne naopak. Pohľad na svet cez šikmé oči nám tu z Európy pripadá akýsi zvláštny. V mojom prípade príjemne zvláštny. Chungking Express je kinematografickou esenciou všetkého toho farebného a tajomného, čo mám na Číňanoch, Kórejcoch, Japoncoch a v tomto prípade aj Hong Končanoch tak veľmi rád. Btw., môj čínsky kamoš, ktorý mi tento film odporučil, tvrdí, že v Ázii je Chungking Express absolútna kultovka. Že vraj niečo ako u nás Pulp Fiction. No nie je to zvláštne? :)) ()

markotter

Tohle mě bohužel neoslovilo. Nic moc se tam neděje, první povídka byla o ničem, navíc jsem skoro nepoznal, že skončila a že se hrdinové nepřevlíkli do jinejch ohozů. Druhá byla o fous lepší, ale hlavní postavy se chovaly hodně nelogicky a děj taky nic moc. Hezký bylo, jak si policajt povídá s věcma u sebe doma a utěšuje je. Jinak to ale působilo, že si režisér usmyslel, že udělá záběr s letadýlekm a potom okolo toho vyrobil nějakou omáčku. Ale bylo to hodně šroubovaný. ()

BDMarty007

Tenhle film je poněkud zvláštní. Skládá se ze dvou příběhů, které spolu (asi) vůbec nesouvisí a já jsem si chvíli ani nevšiml, že film již přešel z prvního do druhého…První příběh mě moc neoslovil, zpomalované a rozmazávané scény mě iritovaly a vůbec nechápu, co tím kdo chtěl říci. Vlastně ani výraz „příběh“ není na místě. Druhá část mě naopak docela hodně bavila. Smysl jsem asi zcela nepochopil, ale bylo to hravé a dráždivé, vlastně se mi to docela hodně líbilo. Faye (Faye Wong) byla v té roli skvělá a i její bratranec (Chen Jinguan) a policista v hlavní roli byli výrazné typy. Příjemné bylo i to, že tentokrát se režisér vykašlal na zpomalování a rozmazávání. Závěr je trochu překvapivý a příjemný. Asi to mělo být o neschopnosti komunikace. Pro mě to bylo i o „ulítlosti“ některých lidí. Bylo to fajn. Dalším velkým plusem filmu jsou skvělé písničky, které se celým filmem prolínají. California Dreamin od The Mamas and The Papas http://www.youtube.com/watch?v=dFETsEnbJ20 , pak dvě skvělé cover verze Dream Person (The Cranberries) http://www.youtube.com/watch?v=lSkUh8dn-sI a Know Oneself and Each Other (The Cocteau Twins) http://www.youtube.com/watch?v=dFETsEnbJ20 , které udělala Faye Wong + pár dalších hitů. Za první část bych dal tak maximálně 1 hvězdičku, za druhou klidně 5. Celkem 4, neboť málokterý film mi tak zaparkoval v hlavě, jako právě tento. Přežijte první část a užijte si tu druhou! ()

GTS_PUNK

Láska, hľadanie svojho druhého ja, samota, zúfalstvo. Motívy, ktoré nielen filmové, ale umenie všeobecne zachytáva v rôznych podobách od svojich počiatkov. Snímok Kar-wai Wonga z roku 1994 zasadzuje toto poňatie onoho ľudského do preplneného Hongkongu - do mesta, v ktorom sa na prvý pohľad zdá, že človek nemôže byť nikdy sám. A predsa, práve tento "melting pot", pomaly pripravujúci sa na koniec britskej správy, je tu prostredníctvom viacerých prepletených osudov zobrazený sťa metropola, kde má človek medzi miliónmi problém nájsť jedného. Práve táto (ne)vzťahová rovina predstavuje, popri menších vedľajších, hlavnú dejovú linku celého filmu. Nemožno jej nič zvlášť vyčítať, ale je potrebné spomenúť, že "spotlight" pre seba dokáže "ukradnúť" čosi iné. A tým je práve už spomínaná hongkongská výprava. Tá v dvoch prípadoch dvoch policajtov pred divákom ukazuje mesto v protiklade dňa a noci, respektíve najprv noci a potom dňa, pričom tak necháva vyniknúť a do popredia vysúva jeho unikátnu atmosféru. Tú musí vo filme vnímať skutočne každý, hoci nie je ani zďaleka divákovi nasilu podsúvaná. Kontrast dňa a noci spolu s kontrastom západnej a východnej kultúry dokážu akoby sami od seba vytvoriť špecifické genius loci, v ktorom sa mieša divoká zmes exotických vôní z bistier spolu so skladbou "California Dreamin'" od skupiny The Mamas & The Papas. Blikajúce neóny noci a sparný deň plný horúceho slnka. Sklamanie a nádej. Chongqing senlin by sme tak mohli označiť ako film kontrastov - príbehových a výpravných - ktoré sú zvládnuté vynikajúco, tak, aby si dokázali diváka naplno získať. Pochvalu si však zaslúži aj herecké obsadenie, vrátane toho vedľajšieho, ktoré tvorí zaujímavý kolorit osudov a povolaní. Okrem toho je nutné spomenúť aj prácu kamery, vďaka ktorej nielenže vyniká atmosféra výpravy, ale takisto ponúka viacero pozoruhodných záberov. Ak by diváka aj z nejakého dôvodu nedokázal zaujať príbeh, už len kvôli tej hongkongskej atmosfére sa toto dielo oplatí vidieť. Esteticky mimoriadne pôsobivé. ()

junxi91

Celkem zvláštní film, natáčený v úzkých uličkách Hong Kongu, lemovaných obchůdky, fast-foody a propojených průchody. Tísnivé prostředí, přeplněné různými lidmi, kteří se skoro neznají, ale občas začnou nějakou konverzaci. V tomto prostředí vykonávají službu dva policisté, kteří mají problémy v lásce, a také se tu pohybuje mlčenlivá pašeračka drog, do které se jeden z nich zamiluje. Druhý se zase zabouchne do krátkovlasé pracovnice v bufetu, který patří jejímu bratranci. První příběh vypráví láskou ztrápený policista He Qiwu, pocházející z Taiwanu. Ten byl 1. dubna odkopnut svou přítelkyní May, a aby si ověřil vážnost rozchodu, rozhodne se měsíc počkat. Celý tento měsíc si každý den kupuje plechovku ananasu s datem spotřeby 1. května, protože May má ananasy ráda a také má 1. května narozeniny. Paralelně s tím se jistá ženská s blonďatou parukou věnuje pašování drog, které se svými indickými kumpány sype do kondomů a schovává do bot a oblečení. Pašerácká operace se však nějak pokazí. 1. května je Qiwu oficiálně bez přítelkyně, a tak se k této krásné pašeračce vetře v klubu Bottoms Up. Ona jej sice ignoruje, ale nakonec spolu skončí na hotelu, nicméně z toho nic není - ona usne a on sleduje staré filmy a objednává jídlo. Hraje si s jejími botami a pak jí nechá spát a odejde. Další den pašeračka hledá Inda, který ji podvedl, a dokonce kvůli tomu unese majiteli jednoho obchodu dceru. Nakonec ho na ulici zastřelí za bílého dne. Qiwu si jde zaběhat, protože díky tomu vypotí vodu a v těle mu pak nezůstane žádná voda na slzy. Na pager dostane zprávu s přáním všeho nejlepšího k narozeninám. Navštíví svůj oblíbený bufet, kde se setkává s novou krátkovlasou zaměstnankyní jménem Faye. Její bratranec a majitel bufetu si s ním vždy rád pokecá o lásce a o životě. V druhém příběhu má jiný policista opět těžkou hlavu kvůli rozchodu - tentokrát s letuškou. Navštíví bufet, ve kterém pracuje Faye, která se do něj tajně zamiluje. Jednoho dne obchod navštíví letuška a čeká na svého muže - policistu. Dozví se, že muž má tento den volno, a tak mu nechá dopis u majitele bufetu. Dopis obsahuje sadu klíčů od policistova bytu. Faye policistovi řekne o dopisu, on ale požádá majitele bufetu, aby si jej nechal. Faye proto používá klíče k opakovanému navštěvování policistova bytu, aby mu tam uklidila a vymalovala. Postupně se jí daří ho rozveselovat. Policista nakonec přistihne Faye ve svém bytě a uvědomí si, že jej má ráda, a tak si spolu domluví rande v restauraci Kalifornie. Faye ovšem nedorazí a majitel bufetu mu přijde oznámit, že Faye odletěla do skutečné Kalifornie. Nechá mu palubní lístek nakreslený na papírovém ubrousku, datovaný o rok později. Faye je nyní letuška, narostly jí vlasy, a vrací se do Hong Kongu. Zjistí, že bývalý policista koupil bufet a přestavuje jej na restauraci, zatímco bratranec si otevřel karaoke bar. Pobaví se spolu o slavnostním otevření restaurace a také o tom palubním lístku, který je promočený a se kterým by vás do letadla fakt nepustili. No, prostě podivný konec celkem zvláštního filmu, který měl skvělou atmosféru, soundtrack složený z chytlavých písniček, ale jinak mě to prostě moc nebralo... () (menej) (viac)

F-red

Keď raz budeš po záruke, na etikete nájdeš napísané všetko, čo si nevidel, čo si nestihol a tú s ktorou si sa nikdy nestretol. ()