Chongqing senlin

• Hongkong 重慶森林 (viac)
všetky plagáty

Hongkongský snímek CHUNGKING EXPRESS režiséra Wong Kar-waie je v odborných kruzích považován téměř za kultovní záležitost. Milostný příběh s kriminální zápletkou je natočen v "asijsky hbitém" tempu a zároveň je dramaturgicky značně rozvolněn. Snímek je považován za vrchol režisérova specifického a formálně svobodomyslného stylu, ve kterém např. kameramané snímají jednotlivé obrazy téměř výhradně z ruky. Zachycuje milostné trable dvou policistů, kteří se vyrovnávají s tím, že je opustily jejich partnerky. Lehce načrtnuté příběhy slouží k stylově čisté a působivé studii, stylizovaně zachycující všednodenní život. Film je složen ze dvou nezávislých příběhů o lidech z okraje společnosti nebo o lidech pro společnost zcela bezvýznamných, jako jsou pašeráci drog nebo prodavačky v bufetu. Vyprávějí o samotě uprostřed davu, o neschopnosti komunikace a nenaplněné lásce. Zároveň je snímek oslavou hektičnosti přelidněného Hongkongu, "města tisíce přistěhovalců", jak se někdejší britské kolonii přezdívalo. (oficiálny text distribútora)

Hees

Veľmi príjemný hravý film pri ktorom ma bavila hlavne tá hravosť a herečka Faye Wong sa do tohto filmu perfektne hodila. Synergia, alebo to ako sa veľmi hlavný hrdina a hlavná hrdina k sebe hodili je 100 percent (čiže maximum) (druhý príbeh). Film ma veľmi bavil hlavne pre odľahčenie jednotlivých situácii. Len si predstavte, že by sa toto dialo aj v reálnom živote ako smiešne (vtipne) by to vyznelo. Hity (hudba) aké vo filme zaznejú sa perfektne do filmu hodia. Film odporúčam hlavne pre jeho uvoľnenú atmosféru a to, že sa pri ňom naozaj dá výborne oddýchnuť a zabudnúť na problémy všedného života (je to oddychovka). Zabudol som povedať to najdôležitejšie film sa skladá ako keby z dvoch samostatných filmov a kvalitnejší je ten druhý príbeh teda druhá polovica. Druhá polovica ma oveľa viac zaujala, ale ani začiatok a teda prvá časť filmu nie je na zahodenie. Oba príbehy sú o policajtoch a v prvom príbehu prevažuje pohľad so strany muža a v druhom prípade zo strany ženy (Faye Wong). ()

ad

Krásný, silný, "šťavnatý" a hlavně smutně vtipný (nebo i vtipně smutný) film... Škoda jen, že chybí jednotná dramatická linka... Je ale víc než možné, že po druhém zhlédnutí půjdu o tu jednu hvězdu víc...Zatím 4 a 1/2 ()

boogieman

Snáď jedniný posledný záber v ktorom Wong dáva svojim hrdinom šancu na lásku. V celej jeho filmografii ma nenapadá žiadny podobný. Keď som si to uvedomil, tak sa mi skotúlala slza po líci. ()

tomtomtoma

Pozoruhodný a originální snímek o podivuhodnostech ve vztazích mezi mužem a ženou v dnešní moderní uspěchané době, plné nepochopení, nenaplnění, neschopnosti a rozčarování. Vztahy konzumované, idealizované, ukončované a složitě navazované. Štěstí, období lásky, přesycení, samota, truchlení, život běžící i stojící zároveň. Je hlavním vyníkem uspěchanost doby, podpořená společenstvím třídního kapitalismu ve své syrové spotřební podobě, nebo komplikovanost lidské psychiky, která v tomto společenském prostředí není schopna, a snad ani není ochotna najít jakýkoliv smysl žití a tím pádem i smysl svého počínání a kde se vztahy berou spíše jako konzum, než něco, co dává životu význam? A jaká poloha je správná a jaká ta špatná? Jaké počínání je vhodné a není neschopnost navazování a hlavně udržování vztahu produktem stavu společnosti, není to obrazem jejich morálky a skrytého strachu v nás samotných? Mnoho otázek a možná až velmi pesimistické odpovědi. Dva příběhy policistů. He Qiwu, policista č. 223 (Takeshi Kaneshiro), je vyvedený z míry opuštěním své přítelkyně a snaží se marně navázat kontakt s jinou ženou, až naráží na ženu v paruce (šarmantní Brigitte Lin), která je zmožena vysilujícím a nebezpečným pátráním po ztracené zásilce drog. Druhý příběh je kompaktnější, i když ne jasnější. Policista č. 663 (dobrý Tony Leung Chiu Wai) je zdrcen nenadálým a jednostranným ukončením vztahu se svojí vysněnou letuškou (Valerie Chow), se kterou zažíval překrásné životní období. Nerozeznává náklonost a lásku prodavčky rychlého občerstvení Faye (Faye Wong), která projevuje svůj cit pravidelným vloupáváním se do bytu dotyčného policisty, kde prožívá své fantazijní náznaky vztahu. Po pochopení možnosti navázání nového naplňujícího vztahu, dochází k odloučení, aby nakonec došlo k romantickému znovusetkání a naplnění jejich společného snu. Nejednoduchost, nejednoznačnost, komplikovanost, zmar, ale i naděje. Ach ty partnerské vztahy, které pravidelně srážejí mocným úderem k zemi..... ()

Topco

Neobyčajne pekné. Dve nezávislé vzťahové poviedky o nenaplnenej láske s úvahou o tom, ako často „tak blízko“ znamená „tak ďaleko“. Kolobeh stretávania sa, oťukávania a míňania sa. Formálne voľnomyšlienkarske (rozumej nedivácke) a pritom poetické, snové a pravdivé (v zmysle všednosti života) zároveň. ()

Vignette

Obávám se, že tohle zrovna není můj šálek čaje. Nemám ráda, když lidi jednají tak strašně iracionálně (a neotevírají dopisy!) a navíc to ani nikam nevede. Užila jsem si California Dreamin' a asijskou obdobu Cranberries, to je asi tak vše... ()

LeoH

Čirá štěněcí radost z dynamiky a samozřejmá důležitost romantiky, to hezký z Trojky železa i Amélie léta před Kim Ki-Dukem i Jeunetem, bez cizelérství, zato dravě, mladistvě, energicky. Soukromé potěšení z hongkongských zákoutí, nádraží, uliček povědomých z jiných filmů, člověk k tomu městu začíná mít skoro důvěrný vztah. ()

Blacks

Super film, který si vystačí s dvěma (třema) písničkama. druhá část se strážníkem 663 byla přímo skvělá. Tu první jsem bohužel zcela nepochopil, proto 80% ()

Lachtaan

Už nějakou dobu jsem měl tvorbu oslavovaného hongkongského tvůrce v hledáčku a přestože jsem nepochopil všechny jeho zdejší motivy a záludnosti, svým způsobem je Chungking Express stále pozoruhodným dílkem, co sice hapruje v konzistentním ději, ale formu má skoro až dechberoucí. O hudebním doprovodu ani nemluvě. Rozhodně se vrhnu i do dalších Wongových děl. [viděno na MUBI 29.8.2023] ()

Ceres

Musím říct, že ze začátku mě moc tento film neoslovil, ale jak plynul film dál tak mě naprosto okouzlil, a to hlavně kamerou a soundtrackem, v tomto ohledu je film vymazlen do nejjeměnších detailů, které jen podtrhly celkovou atmosféru filmu. Opravdu mistrovský kousek, bohužel ne pro každého:-) ()

ravenir

Tohle a téměř kult? Hmm, kvůli čemu? Po shlédnutí filmu akorát nemůžu ani slyšet California Dreaming od Mamas and Papas ;) ()

Niella

Tak predsa len sa odhodlam ku komentu. Ako na mna tento film zaposobil? Asi tak, ze odvtedy asi 10x za den si pustim California dreamin´ a hlavou mi prebehne obraz Faye Wong, tancujucej v stanku (ta zenska je inak neskutocne krasna). All the leaves are brown And the sky is grey I've been for a walk On a winter's day I'd be safe and warm If I was in L.A. California dreaming On such a winter's day Stopped into a church I passed along the way Well, I got DOWN on my KNEES And I PRETEND to pray You know the preacher likes the cold He knows I'm gonna stay All the leaves are brown And the sky is grey I've been for a walk On a winter's day If I didn't tell her I could leave today ()

Cracker

Kar-wai Wong si u mňa vyšliapol na miesto v mojej topke. A to je Chongqing senlin prvý film, ktorý som mal od neho možnosť zhliadnuť. No už podľa týchto dvoch krátkych, romantických príbehov viem, že jeho ostatné filmy ma zaujmú. Jeho štýl podávania príbehu som si zamiloval, takisto má dobré oko na hercov a ucho na hudbu. ()

matolas

Prvá poviedka bez otáľania za 5*, druhá zozačiatku veľmi nebavila, potom sa to však rozbehlo správnym smerom. V podstate je to originálne a nápadito natočená atmosférická jazda, obzvlášť vo svojej prvej polovici. Keď vám však sadne chaotický (slobodný?) strih a štýl kamery, film vás viac zo svojich spárov nepustí. ()

F.W.Colqhoun

Šeptej s čínskými rysy. Chungking Express představuje výsměch všemu, co může sváteční divák považovat za zábavné. Bez přehledného příběhu, hlavního hrdiny, čitelného smyslu. Filmově freneticky krásné. K příběhu nemá smysl se vyjadřovat, Kar-wai Wong dělá všechno možné, aby ho přes veškeré znázorněné události eliminoval. Ve vyprávění o dvou policistech, kuchtíkovi ze stánku s nudlemi, letušce a dalším blíže neupřesněném počtu žen jde o vykreslení čehosi, co jsem jako pamětník ochoten identifikovat jako hořkosladkou devadesátkovou melancholii, zanícenou adoraci individuálních idiosynkrazií, nejspíš nejpřesněji ilustrovatelnou čínskou verzí Dreams od The Cranberries. Podobně jako film samotný je cover, který Expresem rezonuje, nositelem jistého zeitgeistu; hit zní v mandarýnštině úplně přirozeně a napovídá, že by to nebožce Dolores O'Riordan na východě šlo stejně jako v Dublinu. Kdybych býval film viděl jako gymplák pěkně začerstva, mohl jsem si ho užít lépe, neboť jsem se podobnou náladou dávil, po uši v post-bladerunnerovské záři klubových neonů konce jedné éry a stesku z něho neurčitě vyplývajícího. Takhle jsem jsem byl smutný nadvakrát, jelikož jsem kromě ozvěny časů vnímal, že všechno má stanovenou lhůtu spotřeby, i devadesátkový filmový kult. Ačkoliv Dreams a řekněme Linger od The Cranberries lhůtu stanovenou nemají. ()

DannyBoy80

Vizuálně je to docela ok, některé záběry jsou více než slibné. ovšem ten scénář a ta změť co se děje na plátně, to je prostě utrpení. Absolutně nicneříkající motivace lidí, absolutně dementní jednání lidí. Velké množství dementních rozhovorů, dělá z tohohle pouhopouhou podprůměrnou rádoby vztahovou břečku. Po stejném hodnocení pro Moje borůvkové noci je asi více než jasné, že tento režisér není pro mě. ()

Rozjimatel

"Actually, she did go to California that evening. But it was the other one. We were in different Californias, with a 15-hour time difference between us."     Veľmi podivný a poriadne uletený film, v ktorom sa všetko deje podľa akýchsi zvláštnych zákonitostí, pochádzajúcich akoby z iného vesmíru. Ale možno sa jedná len o hongkongský vesmír, ktorý je sám o sebe pre našinca dostatočne exotický a bláznivý. Film na mňa zapôsobil ako jeden veľký chaos, ale zato chaos celkom podmanivý. Okrem samotných príbehov k nemu prispieva aj priam šialená kamera, ktorá divokými, hmýrivými pohybmi vytvára akési rozmazané svetelné machule. A aby bol ten môj chaotický dojem dokonalý, mal som často problémy identifikovať, ktorá postava je ktorá (tak ako neraz pri ázijských filmoch). Film má inak veľmi štýlovú hudobnú zložku a prevládajú u mňa z neho skôr pozitívne pocity, a to hlavne vďaka druhej "poviedke" o jednej šibnutej babe, ktorá chodí "upratovať" do bytu policajta. Zrejme pre tú jeho autorskú originalitu bolo toto dielo zaradené aj medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Actually, really knowing someone doesn't mean anything. People change. A person may like pineapple today and something else tomorrow."          ()