Captain America: Občianska vojna

• Česko Captain America: Občanská válka (viac)
USA / Nemecko, 2016, 147 min

Po udalostiach zaznamenaných vo filme Avengers 2: Vek Ultrona, sa pôvodný tím Avengers rozišiel a Steve Rogers preberá vedenie novopostaveného rovnomenného projektu, ktorý sa aj naďalej snaží chrániť ľudstvo. Dôjde však k ďalšiemu incidentu, v ktorom zohrajú Avengers nešťastnú úlohu. Politické tlaky vyústia do vytvorenia vládnej organizácie, ktorá má tím superhrdinov kontrolovať a riadiť. To ich rozdelí na dva tábory. Jeden vedie Steve Rogers, ktorý bráni nezávislosť Avengers, aby mohli svoju úlohu plniť bez vládnych zásahov. Druhý vedie Tony Stark, ktorý nečakane zastáva myšlienku vládneho dozoru a zodpovednosti. Každý si tak musí vybrať svoju stranu... (Saturn)

heyda

Marvelovky motající se kolem Avengers mě spíš nebaví, ale tohle bylo fakt vymakaný. Efekty i akce byla fantastická. Škoda, že je zde tak primitivní zápletka, ale oproti předchozím AVengerům, je tam alespoň nějaká, takže v zásadě nemůžu hodnotit moc špatně, protože to tady má spád, je to zábavný a opravdu skvěle natočený. Na maximum mi tam ale chybí ten příběh. To je pravidelný kámen úrazu marvelovek. Všechny stojí jen na postavách a jejich schopnostech, ale nikdo není schopen vymylet pořádný emotivní a bohatý příběh. Po tak dlouhé stopáži si uvědomit, že to vlastně nebylo o ničem, to zamrzí. Navíc jsem doufal v občanskou válku a ne v souboj dvou egoistických machírků a jejich kamarádíčků. 75% ()

Stanislaus

V pořadí již třetí film (nejen) o Captain America nabízí řádnou megaakční nálož, která má koule a nebojí se na sebe převzít břemeno v podobě účasti velkého množství hrdinů, přičemž všem je věnován nějaký prostor (některým méně, jiným více). Do popředí se dostává problematická otázka ohledně nebezpečí a smrti, kterou sebou přináší činnost Avengerů, čímž se skupina hrdinů začíná dělit na dva rozdílné tábory. Film je prošpikován akcí od shora až dolů, obsahuje spoustu dějových (a opravdu nečekaných) zvratů, a vedle toho na scénu přichází neuvěřitelně charismatický záporák s tváří Daniela Brühla, který v poslední době na sebe strhává čím dál větší pozornost. Dále se mi líbila účast Ant Mana a další rozvinutí příběhu okolo Irona Mana a Winter Soldiera. Na druhou stranu jsem byl trošku skeptický, co se týká postavy Spider Mana. Zkrátka prozatím jeden z nejlepších snímků z marvelovského vesmíru, jehož děj odsýpá, je komplexní a mnohovrstevnatý, přičemž divák je napnutý od začátku až do konce, takže já jsem byl nadmíru spokojený. ()

mcb

Nejlepší blockbuster roku a zároveň nejvyspělejší marvelovka. Na rozdíl od obdobně laděného Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti přináší hlavně uvěřitelný scénář, který skvěle pracuje s ústředním konfliktem a do osobnostního střetu chytře zakomponovává i spoustu vedlejších postav, čímž si srozumitelně buduje půdu pro další pokračování. ()

BMW12

Tahle marvelovka mě nebavila až tolik, jako ty předchozí. Samozřejmě je to kvalitní film, 4* si plně zaslouží, ale přeci jen nedosahuje to kvalit např. předchozí dílu. Akce zde bylo dostatek, to jsem rád, ale byli tam i pasáže, kdy se jenom mluvilo a jednalo a to mě moc nebavilo. Je to také asi poprvé, kdy jsem nefandil Iron Manovi, ale skupince Kapitána Ameriky. Jinak triky, efekty, souboje všechno na špičkové úrovni. Ale ten Spider-Man mě moc nenadchnul, přišel mi až moc ukecanej a hlavně Tobey Maguireho už nikdo v té roli nepřekoná. Jinak bylo fajn vidět zase další nové hrdiny, ale už jsem měl trošku pocit, že je jich až moc. Jsem zvědavý jak se s tím vypořádají v dalších filmech, protože těch superhrdinů bude snad už minimálně 20. ()

Jinny

Oproti Ultronovi má u mě Marvel tentokrát jenom slova chvály. I když má třetí Captain dvě a půl hodiny, plyne příjemně a nenudí. Nikdy bych tomu nevěřila, ale kromě vyvážené režie bratří Russoů musím pochválit i scénář. Tuna postav? Ano, jsou tu, ale kupodivu film nepůsobí roztříštěně. Nějak se podařilo představit i sympaťáka Black Panhera, aniž by to působilo jako operace mandlí konečníkem. Záporák jako přes kopírák s blbým plánem? Tsss, v tomhle případě je záporák civiliní a o tom, že je chytrý, nám nemusejí jenom říkat - zkrátka by se hodil do některé z novodobých bondovek. Hlavně ale třetího Captaina netrápí bolístka mnoha komiksových filmů. Motivace postav jsou lidské a pochopitelné. Nemusíte s nimi souhlasit... ale chápete je. A pokud první superhrdinský souboj byl spíš neškodný a díky pavoučím a mravenčím mužům odlehčený, ten druhý je na férovku. Naši superhrdinové tentokrát zase jednou čelí následkům svých činů, ale výsledek konfliktu je tentokrát trvalý a příliš je nepotěšil. Mno a hodilo by se nejspíš srovnání s jiným letošním filmem na téma "supersilný chlap se silným morálním kompasem versus miliardářský playboy se superhrdinskými hračkami". A třetí Captain poráží Batmana v Supermana na hlavu v jak na úrovni postav, tak v kategii záporák, i ve zpracování konfliktu ústředního dua. ()

honajz

Zbytečně zdlouhavé, ukecané a nezadá si to s telenovelou nebo jakýmkoliv nekonečným serálem. Jediné, co stojí za to, je bitva na letišti zhruba v hodině a půl filmu. Jinak jde o komiks, nechci, aby postavy řešily existenciální otázky. --- Průběžné poznámky: Tak já nevím, ale zatím jsou to jen digitální výbuchy následované dlouhými desetiminutovkami trapného pseudofilozofování ve stylu "nejsme my, hrdinové, nějak moc hrr?", na což dojel už Superman vs. Batman. Kurnik, tohle jsou komiksové postavičky, superhrdinové, ti nemají co řešit existenciální otázky, ale zachraňovat svět a pak se zdekovat. - Ty skoky mezi Vídní, Bukureští a Londýnem mi taky přišly chvílemi poněkud nesmyslné, vůbec jsem netušil, kde která postava právě je a jak se tam najednou ocitla. - Popravdě řečeno, chvílemi mám pocit, že koukám na X-Meny. - Solidní bojová scéna po hodině a půl na letišti s dobrými hláškami, to asi dělal jiný režisér a scenárista, řekl bych. Jen mi vadí, že tam X-Meni, pardon Avengers, bojují proti sobě. Přitom, stejně jako v Superman vs. Batman, stačilo, aby si řekli v klidu pro a proti, a ne se hned mydlili. - Mimochodem, čím Stark teď vydělává, když neprodává zbraně? Navíc už není ani cynický. - Jinak mi přijde že i Stark je hodně blbej, když mu nedojde, že jde o to, aby se avengři mydlili mezi sebou a usnadnili tak zločinci práci. ()

Othello

Marvel se potýká s únavou materiálu. Jakkoli by tržby druhých Avengerů mohly napovídat, že je tahle značka v teple za vodou, reakce i kritiky byly vůči poslednímu přírůstku spíše rezervované a celkem reálně tak hrozí, že už dosáhla svého vrcholu a dál už jí čeká zájmový sešup. To, že k tomu nedošlo, mají na svědomí zejména proradné studiové kurvy v DC, které se na poslední chvíli posraly z jejich samotnými nastaveného trendu přidělování adaptací svébytným režisérům, což se jim vydařilo u Nolana, ale u Snydera i Ayera už to na ně bylo moc a přestříhaly filmy do podoby, aby je pochopil i ten poslední támhle vzádu, čímž právě naopak přehouply zájem diváctva opět na pečlivě vysoustružený kus užitného nábytku, jímž Marvel beze všeho je. Civil War se snaží z této škatule vystoupit a tváří se kdovíjak moudře u toho, jak loupe perník z témat, který vytěžují již šestnáct let X-Meni a věnovali se mu i poslední Snyderovi Supermani, tedy snaha zasadit celé univerzum do nějakého celosvětového společensko-politického kontextu a reagovat tak na stárnutí cílové skupiny. Leč to nefunguje a ani to fungovat nikdy nemohlo, protože Marvel. Paradoxně z hlediska vnímání problematiky dopadu superhrdinských peckovaček na nemohoucí civilisty je tak Civil War nejodlidštěnější ze série, kdy valná většina všech událostí je omezená na tajné bunkry, vládní kanceláře či hlídaná střediska, naprosto odtržená od okolního světa. Ústřední bitka mezi Avengery nefunguje hned na několika úrovních a naprosto v ní absentuje jakékoli napětí z toho důvodu, že vidíme, jak se jen tak mezi sebou škorběj, protože jsou přece pořád kámoši, přestříhává se mezi několika souboji zároveň, takže nemáme možnost se do jakéhokoli z nich ponořit a hlavně probíhá v naprosto odlidštěném prostředí vyklizeného CGI letiště, čímž opravdu vzniká dojem, že se díváme na děti, co si navzájem boří bábovičky na pískovišti, aniž by ve skutečnosti o cokoli šlo. Z hlediska toho, kolik je v příběhu relevantních postav s rozličnými motivacemi navíc film už naprosto rezignuje u většiny z nich na jakoukoli expozici a pokud nežijete ve světě avengeráckých seriálů či jste vynechali pár doprovodných dílů, jste tu jak Alenka za zrcadlem. Očividně se předpokládá věrnost fandů série, která celou tuhle frančízu bude udržovat při životě, ale fór je v tom, že stejně jako celý tento svět, i jeho fanoušci jsou umělí a je jen otázkou času než dorostou do stavu, kdy si uvědomí, že jejich trendové, komerčně podporované "nerdovství" je autentické jak orgasmy v pornofilmech, takže ulpí jejich zájem kamkoli jinam. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Povedlo se. Trochu člověka bude štvát věčné moralizování Kapitána Ameriky a budete si sakra přát, aby mu Iron Man rozkopal držku (což se naštěstí stane). Vše by ovšem mohlo proběhnout při trochu kratší stopáži. Film má chvilkami tendence dostat člověka do říše snů. Pokud tohle vše však vydržíte, odejdete vesměs příjemně odměněni filmem s vyváženým mixem akce, humoru a trochu toho (chvilkami) přehnaného moralizování. 9 z 10 superhrdinů doporučuje ke zhlédnutí. 82% ()

Necrotongue

No já nevím,filmy podle komiksových předloh jsem měl vždycky rád,ale mám pořád silnější pocit,že se příběh pro předimenzované efekty dostává tak nějak do pozadí.První díl série mě bavil nejvíc pro svoji retro atmosféru,ale teď už ani nechápu proč se točí Captain America a Avengers,když vypadá obojí vlastně úplně stejně,takže proč tvořit dvě dějové linie?Potěšilo mě obsazení Nikiho Laudy do role hlavního záporáka,ale zklamalo mě,jak málo dostal prostoru,který místo něj zabraly různé hroutící se konstrukce.Zvláštní efekty jednoznačně zvítězily nad zkratkovitým dějem. ()

ARI50

Dostaly jsme další super nářez jako předtím, Captain Amerika vůbec nezklamal a opět potěšil v podání super akce, a super podívané a nejen to vidět další super tváře jenom potěšilo. ()

luka4615

S komentářem začnu trochu netradičně: #TeamCap! Jak už bylo avizováno měsíce dopředu, Civil War měl být tím filmem, kdy dojde na "lámání chleba". Měl být filmem, kdy stará spojenectví ustoupí do pozadí, protože mezi Avengery vstoupí vládní "šiml", který je rozdělí na dvě poloviny. Takže, jak se sourozencům Russoovým podařilo tento konflikt převést na filmová plátna? Výborně! Vlastně, výborně je pouze slabý odvar toho, co ve mně momentálně rezonuje, jelikož celý film je jedna velká jízda. Jistě, někomu se může zdát, že je zde moc konverzačních linií, nicméně co byste čekali od filmu, který otevírá novou fázi MCU, potažmo představuje i pár nových hrdinů? Do kina jsem šel s tím, že zde dostanu pár konverzačních linií, které mi osvětlí původ nových hrdinů či původ celého konfliktu mezi Capem a Starkem. Celý tento aspekt však radikálně ustoupí do pozadí ve chvíli, kdy se o slovo přihlásí akce. Akce je zde totiž dovedena k absolutní dokonalosti, po celou dobu trvání snímku jsem obdivoval promyšlenou choreografii všech bojových stylů, přičemž zde zbylo místo i na pár nesmrtelných hlášek („Ty jo, Ty máš ocelovou ruku! Hustý!“). Konflikt samotný je skvěle natočen, každý zde totiž dostane své místo a přímo zde cítíte Capovu i Starkovu motivaci, která se víceméně dotkne všech, přičemž se doslova vypaluje skrze plátno k Vám. Musím zde rovněž ocenit i snahu o dramatický a osobnější přesah, který skvěle rámuje celý akční střed filmu a vytváří tak neskutečnou pastvu pro všechny fanboye. Captain America: Civil War je filmem, který položil solidní základy Fáze 3, přičemž, podle mého názoru, nedělá ostudu ani Capovi i Starkovi. Je to prostě prvotřídní akční komiksová jízda, kterou fanoušci stáje Marvel prostě musí zbožňovat. A ať už se přikloníte na jakoukoliv stranu konfliktu, vězte, že tak jako tak budete z kina odcházet na výsost spokojeni. PS: Aspirace na nejlepší film ze stáje Marvel? Zcela určitě! PPS: Baron Zemo v podání Daniela Brühla je úžasně vtahující postavou, jehož motivace Vám vyrazí dech. PPPS: Ano, i já zde zmíním nového Spider-Mana, který je zde snad tou nejlepší možnou adaptací sebe sama! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „This job... we try to save as many people as we can. Sometimes that doesn't mean everybody, but you don't give up.“ ()

mm13

Russo bros. potvrdzujú, že sú požehnaním pre Disney-Marvel a jediná výčitka, smerujúca k ich aktuálne uvádzanému výkonu, môže smerovať iba k tomu, že neprekvapujú. Civil War uvarili presne ako sa očakávalo, čo znamená, že sa stále (ako inak) pohybujú v jasne vytýčených mantineloch, z ktorých zakaždým vybočia len "akože", aby sa vzápätí vrátili tam, kde v plánoch Disney-Marvel patria. Ale nech. Idú na doraz, rozumejú tomu, čo robia, rozumejú postavám a vo vysokom tempe to servírujú tak, aby tomu všetkému rozumel aj divák. Ťažkanie nad minimálnymi posunmi v rámci hlavného programu bokom (nečakajme nemožné) a hneď niekoľko highlightov kričí, že nie len do najbližšej budúcnosti je tu stále riadne našliapnuté: 1. Spider-Man povie viac vtipov, než stihol v rámci piatich samostatných filmov zo zúfalej produkcie Universalu a jeho tretí nástup teda nebude len ďalší v rade, 2. KDE? je samostatný film Black Widow (hlavne teda Natašin)?!?, 3. Bucky Barnes je hlavnou hybnou silou celého Avengers vesmíru a nie že nie, 4. Black Panther ešte len bude šéf a Ant-Man sa tiež nemá čoho obávať... toto je skrátka jeden plne postačujúci, v širšom kontexte potom bez preháňania obdivuhodný výkon! Ako sa len toto skončí? (nemám na mysli dej) ()

Lucasion

"You don't deserve that! My father made that shield!" Bylo jen otázkou času než si superhrdinové, hrdinové a další lidé se super schopnostmi začnou jít po krku navzájem. Svět si po událostech v New Yorku a Sokolovii vyžádá zákon ochraňující lidi a kontrolu týmu Avengers. Jeden souhlasí (Iron Man) ale druhý ne (Captain America). I přes svojí delší délku mě Občanská válka bavila každou scénou. Sice se přiznám, že smát se hláškám jsem začal až téměř ke konci. Ale přesto humornou složku chválím. Většinou se o ní staral můj oblíbenec Ant-man (Paul Rudd). A propo, vidět všechny superhrdiny v jednom filmu už jsem si zvykl (Avengers 1,2). Přesto jsem měl ale neustále s každou novou postavou ve filmu, čím dál větší úsměv na rtech. Možná až teprve v CW mi docvaklo, kolik hereckých obsazení se sešlo. A krom herců i oblíbených filmových postav. Ant-mana jsme viděli loni ve vlastním filmu a tady jeho camao působí perfektně. Spider-man se konečně odpoutal od Sony a může si potřást ruku se Stevem Rogersem. Navíc mi přišlo, že tvůrci byli věrní původní trilogii a Peter Parker jakoby omládl a vrátil do dob, kdy se houpal na pavučinách uprostřed NY. Zkrátka jo. Za mě je třetí Kapitán rozhodně krok kupředu. Spor mezi dvěma stranami je skvělý a střed na letišti je prostě vynikající. Přiznám se, že tím, že mám oblíbené charaktery na obou stranách, tak bylo těžké fandit či sympatizovat s jednou ze stran. Vážně mě ale film bavil. Je vidět, že si Marvelovský film dokáže poradit i bez záporné postavy. A to se mi líbí! „Shit! I thought it was a water truck. My bad!“ [Csfd projekce14] (88 %) ()

Morholt

Klasické avengerovské blbnutí, které se oproti minulosti liší tím, že se kluci a holky rozdělí na dvě partičky dělající správňácké věci, které si ovšem vzájemně odporují. Ale zase to byla sranda. Snad kromě prvního Kapitána Ameriky (ten byl strašnej) jsou všechny marvelovské blockbustery v jistém smyslu podobné Wanovým hororům - je to pořád dokolečka to samé, ale pokaždé to funguje. Potěší přidružení Ant-Mana, přežít se dá i rozpaky budící Spider-Man a za největší plus počítám angažmá Black Panthera, na jehož sólovku se začínám těšit. Spokojenost. 80% ()

Coleator

Dávám 4 hvězdičky, protože je to určitě lepší než konkurenční Batman vs Superman, ale tak nějak mám pocit, že už mě parta Avengers přestává bavit... Je to pořád to samé dokola, tentokrát tedy trochu temnější, ale prostě pořád stejné... Chápu, že dokud si to lidi budou dál žádat, oni sami od sebe nepřestanou... Ale když porovnám Civil War s loňským Ant-Manem, tak tam jsem se bavil mnohem víc... Věřím, že Doctor Strange strčí třetího Captaina do kapsy... ()

ScarPoul

Tretí Kapitán Amerika nerobí svojej sérií hanbu. A v zásade ani žiadnemu predchádzajúcemu filmu zo štúdia Marvel v rámci MU team up. Bratia Russoovci sa rozhodli tlačiť na temnejšiu nôtu. Postavy sú roztrieštené.. každá si rieši svoj individuálny problém a finálny stret je skôr stretom zúfalstva a snaha spraviť niečo dobré. Oproti predlohe Marka Millera je toto len čajíček, ale stavajúci na pevnom motíve aký bol načrtnutý v predchádzajúcom filme. Poteší Black Panther ako africký badass. Spider-man je skvelý a teším sa na jeho samostatnú akciu. Stret na letisku je aj vďaka nemu vizuálnou lahôdkou. A Scott Lang sa už aj vie zväčšovať? Prečo nie? Celkovo to má rozrobených kopec motívov. A z toho sa uzatvorí naozaj len pár. Zdá sa mi že v rámci kontextu sme šliapli na pílu a ideme do veľkého finále kedy niektoré postavy dostanú riadne zabrať, ak to vôbec prežijú. Každopádne som ale spokojný. Jackmanové motívy sú znova ultratemné a Olsenka je neprekonateľná. Veľmi ale oceňujem scenár. Je výborne skonštruovaný takže má film v sebe aj tajomstvo aj napätie a aj určitý posun v rámci vzťahov. Nie dokonalé, ale rozhodne najlepší Kapitán Amerika. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (viac)