V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

KNTRFKT

Pravděpodobně největší digitalizovaná prasárna, jakou Hollywood kdy vyblil, co na tom, že režijně je to zvládnuté velmi dobře, když se mi žaludek bouří, jak při sledování Beverly Hills 90210 a nepomáhá ani kinedril. Šaškování před zeleným plátnem tak dostává doslova Moby Dičí rozměry, nehledě na Hemswortha, který se mi zatim líbil snad jen v Rivalech. To, co letos nabídnul Deadpool, by slušelo i týhle velrybářský povídce-trocha krve, mozků a pár rozjebanejch velryb-samozřejmě umělých, nechceme vraždit heboučká zvířátka) ()

fr3ak

Čert vem slepenc snad všech možných klišé co v tomto žánru neustále krouží okolo stejně jako ta svinská velryba. Ron Howard z toho zvládnul i tak vyjít celkem v pohodě, bohužel by potřeboval ještě tak o 100 mega větší rozpočet. Toho zelenýho plátna je tam prostě moc a CGI velryba mi zrovna strach taky nenaháněla. A vůbec nechápu proč Cillian Murphy nedostal roli kapitána. Móóóc slabé tři. ()

derek007

Mám rád námořnické filmy a tenhle není úplně nepovedený, ale úplně chápu, proč je to tak finančně neúspěšné. Není tam žádná věc, která ho zvedá nad průměr, spíš ho občas potopí triky. Škoda, protože to mělo potenciál stát se následovníkem Mástra & Komandéra. Ty tři jsou odřené. ()

Heroine odpad!

Ještě možná nikdy jsem neviděla film, ve kterém bych fandila velrybě. Nevím jestli to byl úplně záměr tohohle filmu, ale lidské postavy mi přišly tak otravné, nudné a nesympatické, že jsem jenom čekala, až je ten kytovec potopí :-) Největší slabina filmu, proč si zaslouží přímo odpad!? Nuda, nepravděpodobná melodramatičnost, až na Gleesona vcelku nepříjemné obsazení (Hemsworthova prasečí očka, šeredná Charlotte Riley, uff...), a nedržení se skutečných událostí na úkor uvěřitelnosti. ()

Rockerman

Hezká, dobrodružná, chlapská podívaná se slabším dějem, ale zato perfektním vizuálem. Řečeno slovy TV Nova je to megafilm. Jako obvykle dialogy jsou nejslabším článkem. Lovec velryb na počátku 19.století asi jen těžko ekologicky filozofoval, jestli vůbec má člověk právo ty kytovce lovit. A těch patetických rozmluv je tu více. Jak jsem však napsal, dívá se na to dobře, nuda nehrozí. ()

rhobos

Dobře se mi na to dívalo, ale v celkovém ohlédnutí mi přišlo, že to bylo nějak dlouhé. Celkem emotivní konec se mi líbil, nechtěl bych být v jejich kůži :D. Co se mi moc nelíbilo, bylo velké množství postav které sem nerozeznával (zvášť s vousy). Pamatuju si kapitána, 1. důstojníka, malého klučinu (co vyprávěl příběh), Cilliana Murphyho a to že tam byl nějaký černoch. Nebo dva? nevím ... Zpracování moře a velryb mi přišlo na hodně dobré úrovni, za to musím pochválit:). Celkově slabších 80%. ()

strikeman

Nepovedené digitální triky i vcelku nelogické záběry kamery by se daly přežít, kdyby měl film co nabídnout po dějové a herecké stránce - žel ani toto nenabízí. Podprůměrně natočená nuda se sterilními herci. 25% ()

GOREGASM

Vizuálně a výpravou podmanivá podívaná s jedním nadstandardně inteligentním a ve svém počínání efektním kytovcem. Ron Howard opět potvrdil, že umí kvalitně natočit asi cokoliv, tady navíc k mému překvapení exceluje zejména v akční rovině snímku, která má nejen díky jedinečným kamerovým filtrům punc obrazového skvostu. Bohužel film strádá na poli dramatickém, kde především jednotlivé zvraty a vývoj mezi posádkou jsou odbyty zkratkovitě, což zamrzí hlavně u nevyužité postavy Cilliana Murphyho, ale také u několika mezních témat tak tradičních pro sea survival filmy (kanibalismus kupříkladu). Tady bych se opravdu nezlobil na třicet minut navíc, které by daly tomu všemu utrpení hloubku a motivaci pustit si In the Heart of the Sea za pár tydnu, měsíců, let znovu. 75% ()

BOURQUE

„V srdci mora“, akoby pozadie príbehu „Moby-Dick“, je filmom od R. Howarda pre milovníkov mora, veľkých lodí a lovu na veľkých rýb. Vo svojom žánru si určite nájde miesto medzi lepšími filmami na druhej strane však tento príbeh nie je až taký jednotný a komplexný akým by mal byť. Trojica Ch. Hemsworth-B. Walker-C. Murphy drží príbeh (doslovne) nad vodou. Vizuálne dobrý a nadpriemernosti chýba už len málo. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Ben Nevis

Filmy a romány z moře mám ráda (těším se na Terror), bitvy člověka s nemilosrdnou přírodou, akorát je těžké dívat se na látku z 19. století očima člověka z 21. století. Z tehdejšího jasného záporáka se najednou stává oběť lidské chamtivosti a člověk neví, komu fandit. I teroristé mají často své důvody a student, který vystřílí školu, tam nezřídka bývá šikanovaný. Výtku mám ke zbytečným dvěma vypravěčům, z nichž ten důležitý ani nebyl u podstatných scén. Připomíná mi to Bounty, kde vypravěčem je rovněž "poslední plavčík", ale pak je třeba poctivě vynechat informace, ke kterým se nemohl dostat. Vynechané scény mohli vyplnit podrobnějším dějem na lodi, protože dějová těžiště jsou často jenom naznačena. ()

burton

Joo, velryboooo! My lidé si ničíme odjakživa svůj domov, svou planetu, vyvražďujeme zvířata, kácíme pralesy a válčíme o stopéro...takže jsem námořníky vůbec nelitovala, ač museli namouduši krutě trpět! Já vím, já vím, je to podle skutečné události. Chtěla bych tenkrát vážně tu velrybu vidět. Nesmíte zapomenout, že lodě v té době byly daleko menší, než nyní. Byly dřevěné a stačilo plácnou větším ocasem a loď byla v půli. Noalezase - co když přeživší lhali! Jednoduše se ožrali, porvali, převrhli sudy s velrybím olejem a loď chytla a shořela a potopila se a žádná velryba nebyla? He? No, podívejte se na to a udělejte si vlastní úsudek. ()

Wallis3

Takovej film o ničem, bez citu ke komukoliv. Bílá velryba na pár záběrech, co měla větší smysl pro pomstu než kdokoliv jinej. ()

MickeyStuma

Herman Melville a jeho román ´Bílá velryba´. Kdo by neznal autorovo nejznámější dílo honosící se několika filmových zpracování, které je eposem námořního života napsané dle vlastních bohatých zkušeností námořníka na velrybářské lodi. Tento snímek pod strohým názvem ´V srdci moře´ je dalším filmovým počinem mající ve svém jádru své kouzlo a vizuální impozantnost. Velký film ve své popkornové přímočarosti s efektním dějovým dojmem a diváckým zážitkem. Celkově vypadá jako živý obraz s nádhernými sceneriemi na moře za pomoci unikátními detailními snímky jakoby poměrně připomínající záběry kamer typu Go-Pro, které byly umístěny na pohybujících se objektech. Ve 3D ohromující divácký dojem. Herecké výkony špičkové, akce podmanivá, velice působivý děj. Snímek, který nelze minout. ()

Ivo

Dobře jim tak hajzlíkům zabijáckým, mají co si zasloužili (a ještě se diví). Mobydick rulezz ... držel jsem mu palce aby je potopil co nejdřív ... ()

katmandzoo

Na tento film som sa veľmi tešil, keďže som už o Mobydickovi videl dva filmy a čítal som aj samotnú knihu od Melvilla. Začiatok má trošku pomalý rozbeh, postupne sa zoznamujeme s hlavnými postavami, s morským prostredím, či so samotným životom na palube lode. Chris Hemsworth je v podaní prvého dôstojníka veľmi presvedčivý a jeho postava dodáva filmu potrebnú dávku kvality. Dlhší rozbeh potom strieda veľmi rýchle stretnutie a aj rozlúčka so samotným Mobydickom. Na to, ako dlho sa k nemu dopracovávali, mi tam chýbalo väčšie množstvo akčných scén so samotnou Bielou veľrybou. Záverečná časť filmu je už o tom, kam až je človek ochotný zájsť pre záchranu vlastného života, ako aj pre záchranu druhého človeka. Čakal som od toho trošku viac, no u mňa to už takto býva, že po prílišnom očakávaní príde mierne sklamanie. Po zhliadnutí filmu však vo mne prevažuje viac pozitívnych ako negatívnych pocitov, a preto film hodnotím na 4*. ()

kacaabba

V zásadě film splnil mé očekávání - popis události jež se stala před téměř 200 lety. Pro čtenáře knih upozorňuji, že rekonstrukci příběhu sepsal náš vědec a spisovatel František Běhounek v Knize Robinsonů v roce 1944. Příběh nazval Osud velrybářského škuneru Essex. ()

Torpid

Howard dokázal natočit dobrodružný blockbuster, ve kterém vám jsou hlavní hrdinové dokonale ukradení a to je jedinečný výkon. Předloha od Melvilla mohla posloužit k zajímavému psychologickému dramatu s filosofickým přesahem - to se nekoná ani v náznaku - fajn , tak to mohl bejt IMAX výplach, ale ani to se nekoná. Scénář, jak z 50 let minulého století, sem tam komické digi triky. Jediné, co mne uhranulo , scény pracovního nasazení námořníků kombinované s detaily a v nich parádní kamera - jenže tyhle okamžiky tam byly dva. Celkový dojem , jakoby vám na talíř naservírovali tři druhy jídla a zakvrdlali s tím před váma. Nebudete mít hlad, ale dojíte s přemáháním. ()

KafuR

3,5*. Historická námořní klasika v novém kabátě o plavbě za hranice poznaného a o setkání s tvorem, jež dal nový rozměr námořnickým báchorkám o nestvůrách moře. To vše orámované rozhovorem dvou chlápků nad petrolejovou svíčkou, v době, kdy z celé události zbyly pouze překroucené záznamy v archivech a rybář, který se snaží zapomenout. Film dostává svému vyvrcholení přibližně uprostřed, od setkání s velrybou se z dobrodružného příběhu stane survival drama o zoufalých mužích a tvorovi, který nezapomíná. Povedený soundtrack, jinak ale filmu chybí výraznější charaktery a prvky, které by z řemeslného zpracování udělaly příběh hodný kvalitě předlohy. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)