Fantastické zvery a ich výskyt

• Česko Fantastická zvířata a kde je najít (viac)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Veľká Británia / USA, 2016, 133 min

Fantastické zvery a ich výskyt je úplne novým čarodejníckym dobrodružstvom, ktoré nás vracia do sveta čarodejníkov a zvláštnych bytostí vytvoreného spisovateľkou a autorkou príbehov o Harry Potterovi J. K. Rowlingovou. Fantastické zvery a ich výskyt začínajú v roku 1926, kedy Newt Scamender práve dokončil svetovú výpravu za hľadaním a dokumentáciou výnimočného výskytu magických stvorení. Jeho krátke zastavenie v New Yorku by sa zaobišlo bez nehody, keby nebolo mukla menom Jacob, strateného magického kufríka a úteku niektorých newtových fantasticých zverov, ktoré môžu byť veľkým problémom rovnako pre svet čarodejníkov, ako muklov... (Continental film)

liskam

Brát tuhle věc jako samostatný film, dopadlo by to špatně. Jelikož je to ale první díl nové kouzelnické ságy, divák má tendence přehlížet a odpouštět. A samozřejmě doufá, že kvalita se bude zvyšovat. Největší problém jsem viděl ve scénáři... Rowlingová se bude muset hodně zvednout a nebo tuto práci předat zkušenějším. Za mě 74% ()

mzss1

|93%| Viděno v kině (2D - CZ DABING). Rozhodně jsem se chtěl vyhnout zbytečnému 3D což se mi povedlo a s radostí jsem zvolil i dabovanou verzi, která se vydařila. No, takže jak? Jsem bohovsky spokojen! Tenhle rok je, co se týče kouzelnického světa skvělý. V září nám vyšla osmá knížka o Harry Potterovi, která sice nebyla až tak klasická – byl to speciální přepis divadelní hry, ale přesto jsem byl téměř nadšen, takže knížce bych 8/10b určitě udělil. A nyní k popisu Fantastických zvířat. Určitě jsem se na to těšil, jsem přímo obří fanoušek ságy o Harry Potterovi. Knížky jsou jednoznačně nejlepší. A filmy? Všem jsem dal plný počet hvězd. Každý film má něco do sebe, takže některý z nich kritizovat je opravdu hřích. Na tento snímek či prequel k dějům o H.Potterovi jsem se nesmírně těšil, trailery vypadaly víc než lákavě. Přesto jsem se snažil nemít až tak přehnaná očekávání. No, udělal jsem asi dobře, protože to mé očekávání předčilo. O plném počtu hvězd nepochybuji. Těším se na další filmy. Ani nevím, co bych zde vytknul, možná, že jsem chtěl víc a víc prvků, kouzel apod. Z trailerů jsem se obával hlavního hrdiny. V prvních minutách mi moc neseděl, ale pak jsem si na něj už zvykl. Ostatní herci bez problému. Dost mě bavil Colin Farrell. Johnny Depp tu má malé cameo, takže s ním ale budeme i tak počítat do dalšího filmu. Efekty, akce – to vše je prvotřídní. Ostatně jak se dalo čekat, David Yates je skvělý režisér, který mistrně zvládnul poslední 4 filmy o H.Potterovi a sice: Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 a Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Je pozitivní vědět, že Yates bude režírovat i všechny následující snímky o Fantastických zvířatech. Co se týče zvířat, čekal jsem méně, dostal jsem více, byli skvěle vytvoření a někteří dokonce i vtipní. Jsem rád, že má snímek vtipnější pojetí. Zejména začátek v bance byl naprosto suprový. Hudba byla báječná, takový soundtrack jsem dlouho neslyšel. Dokonce i 2x zazní základní znělka z Pottera, což se cení. Další díly by mohly být trochu temnější, ale jak už tu zmiňuji, tohle vtipné a mírné i rodinné pojetí mi sedlo. SPOKOJENOST! ()

kingik

Nikdy jsem nebyl plně pohlcen fantazijním světem B.J.Rowlingové, ovšem po malé anální nehodě s Mudly, která mě potkala před zhlédnutím tohoto filmu v Bradavicích, jsem byl nucen otočit. Nyní už mohu filmu spílat jen za to, že je v některých úsecích beztvarý a málo konzistentní, nicméně vyniká v mnoha ohledech a stále nepolevoval ve své určité komplexnosti. A nechybělo málo a divoška Rowlingová, jejíž fantazie je skutečně bezbřehá, mně mohla v pomyslné posteli splnit sexuální fantazie, na které žádná slečna zatím nepřistoupila. Ještě panují určité rezervy, na jakou věkovou stranu publika se má coby scenáristka přiklonit. Stále cítím váhání, jestli chce více zabavit publikum do patnácti let, nebo dát vale pakátlům a pořádně se věnovat divácké skupině 30+, pro kterou jsou vyzrálejší myšlenky ze scénáře vesměs podávány stále jen polovičatou formou, ze které si nelze příliš mnoho odnést, nebude-li patřičně rozvedena. Je ovšem nemyslitelné chtít po filmu, aby řešil naznačené politické farizejství ve stejném poměru jako představování a následné chytání originálních stvoření uniklých z magického kufru, kterým barvitá čeština dala roztodivná pojmenování. Film tedy nejvíce vyniká svojí trikovou složkou, na které se opravdu nešetřilo. Je zde jen minimum záběrů a scén, v nichž by se nevyskytovalo nějaké nevídané stvoření, které natolik zaměstná zrakové vjemy, až se tak nějak pozapomene na konflikt, který vyvolá představený záškodník z vyšších kouzelnických sfér, kterého ztvárnil Colin Farrell. S jeho postavou souvisí i zajímavý vtípek. SPOILER/Změní se v závěru na Johnnyho Deppa. Sympatie jsou přesto na straně kouzelníka Eddieho Redmayna a jeho nově vytvořené čtyřčlenné party, tvořené z Dana Foglera, Katherine Waterstone, do níž pronikl i erotický prvek, který zajistila rajcovní čarodějka (Alison Sudol) se schopností číst myšlenky. Zpočátku film příliš přehledný není, trvá než se dostane do svých kouzelnických kolejí, po kterých pak sviští velmi solidně a origin(an)álně. Davida Yatese si Rowlingová nevybrala náhodně, už s ním v minulosti úspěšně spolupracovala na Harry Potterech, její (kouzelnická) vize tedy v jeho rukou byla v bezpečí. Jak už jsem se zmínil v úvodu, zřejmě by film skončil na třech hvězdičkách, jenže v rámci hojícího procesu mého rekta, jsem přistoupil na výhodný kompromis s Rowlingovou, kdy mě ještě třeba v budoucnu čeká i kouzelný "býdžej". Na rozjezd to bylo neokoukané, čekají nás v budoucnu ještě dvě další pokračování. Uvidí se, co přinesou. 7/10 ()

IQ Tiqe

Zvířata jsou spíš záminkou (byť ne nepodstnou) pro vznik nového kouzelnického příběhu. Žádné očekávání jsem neměl, o to víc mě to bavilo – kouzelnický svět zachovává kouzelnické prvky z Pottera, leccos přidává, ale hlavně Pottera nekopíruje. Pohodový, místy zábavný, nadprůměr. Jsem zvědav na další vývoj a na případné náznaky propojení obou světů. ()

HoneyBunny

Dospělé, kouzelné (ta zvířata jsou dokonalá), chvílemi temné a chvílemi rozkošně hravé. Fantastická zvířata bez problémů zapadají do "potterovského" universa a rozšiřují ho velice zajímavým směrem. Líbilo se mi, že hrdiny jsou dospělí kouzelníci, kteří už mohou ukázat celou škálu svých schopností. Líbil se mi i sociální komentář (schválně popřemýšlejte, co má "obskurus" reprezentovat). Film dokonce funguje i po emocionální stránce, i když - popravdě - by si zasloužil lépe prozkoumat své hrdiny - ti jsou sice sympatičtí, ale rozhodně ne mnohovrstevnatí. Což neznamená, že by se herci nesnažili. Redmayne je roztomilý popleta, Dan Fogler je sympatický mudla, Farrell je sexy kouzelnický "detektiv" a Ezra Miller je srdceryvný. Co se úplně nepovedlo, to je určité odhalení v závěru filmu, na které snímek diváky dostatečně nepřipraví, takže onen twist nemá pořádný dopad. A taky si nemyslím, že by Yeates byl nějak extra talentovaný režisér - je to výborný technik a rutinér, ale nic jedinečného a kultovního nikdy nenatočil. Ani tenhle film to nezmění. 80 % ()

Tsuki

Pokud člověk srovnává s Harrym Potterem, tak hodnocení nedopadá moc dobře, čemuž jsem se úplně neubránila ani já. Když se na to ovšem kouknete jako na něco nového, je to svým způsobem podařené, a především Eddie v hlavní roli exceluje. Když už z toho tedy musí být další série filmů, je dobré mít v hlavní roli někoho, jako je on. Nelíbilo se mi ovšem to, že se to až zbytečně moc točí okolo těch "fantastických zvířat" - což sice dá rozum, když je hlavní postavou právě Mlok Scamander a když se film dokonce takto jmenuje - ale na konci se přece jenom ukáže, že jde úplně o něco jiného a že zvířata rozhodně nebudou středobodem celého příběhu. Proto tedy nechápu, proč bylo nutné věnovat jim takový široký prostor (například scéna, kde Scamander představuje mudlovi všechny ty potvory, co má v kufru, byla skutečně zbytečně zdlouhavá). Na mě to působilo jen jako taková vata, vycpávka děje, která si má svými "zvířecími eskapádami" získat především děti. Uznávám - něco z toho bylo vtipné, ale stejně spíš doufám, že se další díl série už bude odvíjet úplně jinou cestou. Konec filmu byl rozhodně zajímavý a snad můžeme čekat slibně se rozvíjející zápletku. ~(3,4)~ ()

Sinecod

Velice nenápaditý film. Pořád jsem si představovala, co by s ním udělal Cuaron (a všichni víme, jak se 3. díl Harryho v jeho režii rozzářil). Moc se mi líbí Eddie, ale jeho herectví se mi líbí vždycky, protože on se mi líbí vždycky. Je to takový fantasy film bez fantazie. A obsadit Johnnyho Deppa byl obrovský přešlap. Víc nehodit se tam snad ani nemůže. Na druhý díl se jistě podívám, ale nebude to tak, že budu odpočítávat roky, měsíce, dny a hodiny do jeho uvedení.. ()

Anderton

Tak najskôr zopár vecí, ktoré tvorcom kvitujem. Je fajn, že aj presunutie do NY nezmenilo britský charakter tohto čarodejníckeho sveta a v tých najhlavnejších úlohách hrajú ostrovní herci. Je fajn, že sa réžie ujal Yates, pretože tomuto svetu rozumie a i keď otvárame novú ságu, ten pocit niečoho známeho je tu stále prítomný. Je fajn, že sa náš záujem upriamuje tentokrát na dospelé postavy, ale ich jednorozmernosť je tým pádom viac ako očividná. Ešte že riešia dlho potlačované hormóny. No a teraz to horšie. Keďže sú v móde komiksové adaptácie, tak celé finále je absolútne zameniteľné s ľubovoľným CGI miš mašom opäť s nejakou novou príšerou. Že zase na to doplatí architektúra mesta, nepovažujem vôbec za spoiler, sorry. Filmu by prospelo viac srdca a najmä nejaké prekvapenie, alebo nápad, celý film totiž vyzerá presne tak, ako všetci očakávajú a nemá čím prekvapiť. No a keď do filmu naženiete Jona Voighta a jeho postava tu má tri menšie výstupy, tak to sa nedá nijako ospravedlniť. ()

Frajer42

Nějak jsem si před zhlédnutím neuvědomil, že tento film dějově předchází Harryho Pottera, což byla záležitost mého dětství. Byl jsem tedy hned v úvodu patřičně natěšen. Tento snímek nesahá Harry Potterovi ani po kotníky a podobá se mu pouze občasným máváním kouzelnými hůlkami a vyslovováním známých kouzel. Přesto utekla dlouhá stopáž celkem svižně a já se zásadněji při sledování netrápil. Párkrát jsem se pozastavil nad duševním zdravím Redmaynea. Za svoji krátkou kariéru už si zahrál leckoho. Vábení zvířátek, konkrétně napodobování jejich pohybů a zvuků, pro něj ovšem byla premiéra. Nemohu přijít na to, jestli jsem už viděl něco trapnějšího. Žalostně snímku scházel pořádný záporák, který by byl třeba alespoň vzdáleně srovnatelný s tím, jehož jméno nesmíme vyslovit. Dan Fogler v roli pekaře byl rovněž zbytečným přicmrndávačem. Na snímku je rozhodně nejlepší vizuální stránka. Dost mě zklamala absence větší hravosti. Když se snímek snaží pojednávat o fantastických zvířatech, tak proč jich sakra nebylo více a nebyla značně propracovanější. V závěru mě potěšila Deppova pětiminutovka. Zřejmě se chystá hrát záporáka v příštím díle a bude tak jediným lákadlem, proč tento díl pravděpodobně nevynechám. Jinak moc nechápu, co žene tvůrce k tvorbě trilogie. Až tak úžasné to rozhodně nebylo. ()

MikeCool

Druhá projekce: Potterovský kouzelnický svět se vrací zpět do kin s úplně novým příběhem, scénářem a hlavně konceptem. A nutno říci, že vskutku velkolepě! ___ J. K. Rowling, v roli debutové, filmové scénáristky předvedla svůj bravurní pisálkovitý talent. Ovšem nutno říci, že ryze filmový scénář mohla přenechat někomu z filmové branže. Přeci jenom, psát knihu je něco jiného, než psát filmový příběh (scénář). ___ Právě onen scénář byl pro mne největším strašákem těchto Fantastických potvor. Samotný název filmu a později i vlna trailerů mě vedla k neblahé domněnce, že to bude probíhat tak, že: "Čárymáryfuk přivandruje do New Yorku s kufříkem plných magických potvor, které naneštěstí utečou a pomatený Scamander je bude hezky pěkně po americku lovit zpět do kufru." Byl jsem příjemně překvapen, že se to nemotalo právě jenom okolo lovení těchto sympatických zrůdiček. Líbilo se mi poodkrytí temnější strany příběhu a lehké nakousnutí samotného světa Harryho Pottera, zvláště do budoucích dílů. ___ Na druhou stranu by se zde našlo pár, ovšem viditelných nedostatků. Zejména jde o scény, které by mohly být klidně vynechány, zkrátka scény, u kterých se divákovi zdá, jakoby si koupil vstupenku na nějaký parodický film. Takovéto výkřiky do tmy naštěstí přehlušil přenádherný vizuál nejen zvířat, ale celého kouzelnickcého světa a v neposlední řadě také skvělá a emocionální hudba J. N. Howarda. Zvláště při úvodním hudebním intru mi hlavou proběhla neskutečná nostalgie způsobená vzpomínkami na potterovskou sérii. __________ Stručně řečeno: Mouchy to má, ale kdo vyrůstal s příběhem HP, stejně jako já, neměl by být zklamaný. Jde spíše o to, si připustit k tělu, že Fantastická zvířata a kde je najít přichází s úplně novým konceptem kouzelnického světa. Novým příběhem, který rozhodně nepředčí sérii HP, co týče kvality a propletenosti, což by bez urážky mohl očekávat jenom hlupák. A hlavně, jde o úplně nové postavy, se kterými se praví potterholici musí teprve pořádně seznámit. Posléze se Fantastická zvířata mohou zařadit mezi filmové kulty! ___ PS: Po druhé projekci přeci jen musím strhnout jednu hvězdu. Nádherný vizuál fantastických potvor nelze upřít, ovšem propracovanost kleteb, šlehajíc z hůlek aj samotného čaroděje velikána, Grindelwalda byla poměrně odfláknutá. Doufám, že tohle filmoví technici do dílu druhého vylepší, protože to bohužel místy přehlušovalo krásný prožitek z filmu. ___ (Půlnoční premiéra > Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Nakonec teda žádný zázrak. Po prvních reakcích jsem to asi čekal lepší. Tohle se s Harry Potterem fakt nedá srovnávat. Děje je tam vážně málo. A bohužel to ani postavy moc netáhnou. Nedokážu si představit další čtyři pokračování. Pro samotného Eddieho Redmaynea je dost těžké utáhnout hlavní roli Mloka s jeho stylem hraní. Trochu to zachraňoval Colin Farrell jako bystrozor Graves. Ezra Miller mi v roli Credence přišel taky totálně marný. Asi to tak mělo být. Zbytek postav není moc zajímavý, možná ty dvě sestry a mudla Kowalski. Hlavním kladem filmu jsou samotné zvířata a jejich zpracování. Jsou sice zajímavé, ale slabý děj to nezachrání. Ani David Yates a scénář J. K. Rowlingové to moc nevytrhl. Souboje taky minimální. Humoru ve filmu taky moc není. Můžeme jen doufat, že to byl pouze start a že další díly budou vydatnější. I když nevím, co tam chtějí vymýšlet... "Mám problém číst myšlenky vám Britům. Je to kvůli vašemu přízvuku." :D Recenze ()

Dzeyna

Moc nevím, co si o tom mám myslet. Působí to na mě jako nějaký paskvil všeho možného dohromady a moc to nedává smysl a už vůbec to nemá souvislost s Potterem. Navíc, Eddie Redmayne se absolutně nehodí do role nějakého kouzelnického zachránce zvířat, po jeho roli v Dánské dívce. Celé je to takové nedomyšlené a že by to bylo napínavé, poutavé nebo zajímavé, o tom by se taky dalo dost pochybovat. ()

AllShallFall

Není to nejhorší, dívat se na to dá. Náboj, jako měl Harry Potter to určitě nemá. Je to jen úplně slabý odvar napětí a mysteria. Ale srovnávat to s tim určitě nechci.  V samostatném příběhu je to celkem zajímavá podívaná. ()

Spinosaurus

Největší záhadou tohoto filmu je, jak se takový režisérský břídil David Yates dokázal udržet u série paní Rowlingové tak strašně dlouho. On vůbec neumí pracovat s vizuálními efekty, nedokáže natočit jedinou dobrou akční scénu (což je u blockbusteru sakra problém) ale hlavně nedokáže vytvořit uvěřitelný a funkční svět, kde je během pár minut jasné, jak přesně funguje. Být na jeho místě třeba James Cameron, nebo Peter Jackson, dopadlo by to jinak. Takhle jsem film doslova prozíval. PS: Souhlasím s uživatelem Enšpígl, to zvířecí "babišátko" bylo přesné! ()

Ant

Naprosto úžasná podíváná, která předčila všechna moje očekávání. Skvěle napsané postavy, do kterých jsem se v průběhu filmu zcela zamilovala, efektivní záporáci a jedno wow vyvolávající cameo, která překvapí, i když jsem o něm věděla předem. Všechna stvoření jsou neskutečně propracovná a rozkošná a celý sál se smál pokaždé, kdy se ten kouzelný krtek objevil na scéně. Ale především je ve filmu dost emocí a hloubky na to, abych na konci pět minut brečela do krabice od popcornu. Propletenost se světem Harryho vypadá hodně slibně a už teď se nemůžu dočkat, kam nás J.K. zavede příště. Viděno ve 3D v Imaxu a porpvé musím uznat, že tady 3D nerušilo, ale vtáhlo do filmu. ()

Slartibarkfast

Nehorázně přepálená plochá "tyčovina", která si rozhodně nezaslouží červené hodnocení. Autistický Eda se skoro celý film potutelně šklebí do kamery, vláčí za sebou kufr a snaží se oblíbit si odrostlé fanoušky Potratovy série něžným slintáním tancem a tichými vzdechy. Občas i slzička ukápne. Jediné, co je na tomhle blábolu paní Rohlíkové docela fajn, je malý klacek na rameni zrzavého ohyzda a veskrze přirozený Dan Fogler, který vylepšil celkový dojem z neuspořádané pytloviny bez smysluplného děje a postav. Ačkoliv se to pak páni filmaři snažili zalepit alespoň fádními efekty, neobměkčili mne. Kdyby mi bylo patnáct a byla bych ještě rozkošná nevinná panic, asi bych to vytáhla i na tři hvězdy, anžto by mne z toho tuze šimralo na intimních partiích a měla bych z toho vlhké sny. Takhle cítím jen zasmrádlý bussinesový tah, jak oživit kouzelnické bradavice, a zase tímto fenoménem nakazit další vypatlané haranty bez vkusu a fantasie a vytáhnout z nich nějaké ty miliónky. Fujtajxl. 15% ()

predators

Jak z nastavené kaše vytřískat slušný balík... Jelikož veškerý můj zájem o filmovou sérii Harryho Pottera skončil někde se třetím/čtvrtým dílem, po který stálo za to se na dětské čaroděje dívat a bavilo mě to, čekal jsem, že tahle "nadstavba" mě opět zavede k oněm pohádkovým dílům HP. Alespoň jsem v to doufal! Bohužel, mé niterní já mi našeptávalo, že zázrak se konat nebude a hle, bylo tomu tak! Nafanda divák nemá vlastně důvod věnovat FBaWtFT svůj drahocenný čas, protože krom černé čmouhy se na plátně až tak moc zajímavého neděje. Nevím, jestli je JK Rowling úchylná na zmutované zvířata, ale mě nezaujaly! Téměř odpad! Ani nevím, za co ta 1*... 20% ()

silentname

Roku 2016 sme konečne mali možnosť opäť nazrieť do čarovného sveta. Čarovného sveta, ktorý nadchol veľké množstvo ľudí, a rovnako aj mňa. Tohto roku som dokonca spolu so svojou manželkou opäť pozrel všetky filmy zo série Harry Potter a bol som zvedavý, kam sa dostaneme vo filme "Fantastic Beasts And Where To Find Them." A musím povedať, že film rozhodne nesklamal. Nielen v rámci vynikajúcich efektov a kreativity. Nielen v rámci skvelej nostalgie, ktorú mi prináša vyrastanie s Harrym Potterom. Ale v rámci tvorby príbehu, tvorby nových postáv, veľmi dobrých a uveriteľných vzťahov medzi nimi a aj veľmi príjemnou romantikou, ktorá sa tu ťahá. Dokonca dvojitou. A musím priznať, že aj temné stránky filmu podľa mňa fungujú veľmi dobre. Sledovanie som si náramne užíval, ani raz som sa nenudil a mám pocit, že film ma skutočne príjemne potešil. Musím povedať, že na začiatku mi to prišlo trošku rozutekané a dúfal som, že sa to posunie lepším smerom. A som rád, že to film dokázal, lebo odvtedy ma to držalo. A fungovalo to veľmi dobre. Tvory vyzerajú veľmi pekne, efekty sú veľmi schopné, len občas som mal pocit, že sa dívam na zelené steny, ale aj tak to nebolo veľmi rušivé a nemôžem povedať, že by to bolo škaredé. Plus celkovo keď som si spätne film a niektoré jeho zvraty premietol späť, všetko dávalo zmysel a zapasovalo to. Môžem len doporučiť. Či ste fanúšikom série Harry Potter, alebo nie, toto je dobrý film na zhliadnutie. V prvom rade je to trošku na inom mieste (New York) a máme tu nové postavy, ktoré nám prirastú k srdcu rovnako ako tie staré. Čeknite si film a užite si ho. Hodnotenie: A- ()

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy