Fantastické zvery a ich výskyt

• Česko Fantastická zvířata a kde je najít (viac)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Veľká Británia / USA, 2016, 133 min

Fantastické zvery a ich výskyt je úplne novým čarodejníckym dobrodružstvom, ktoré nás vracia do sveta čarodejníkov a zvláštnych bytostí vytvoreného spisovateľkou a autorkou príbehov o Harry Potterovi J. K. Rowlingovou. Fantastické zvery a ich výskyt začínajú v roku 1926, kedy Newt Scamender práve dokončil svetovú výpravu za hľadaním a dokumentáciou výnimočného výskytu magických stvorení. Jeho krátke zastavenie v New Yorku by sa zaobišlo bez nehody, keby nebolo mukla menom Jacob, strateného magického kufríka a úteku niektorých newtových fantasticých zverov, ktoré môžu byť veľkým problémom rovnako pre svet čarodejníkov, ako muklov... (Continental film)

Stanmi

Mladý britský magizoolog Newton „Mlok“ Scamander (Eddie Redmayne) přijíždí do New Yorku. Brzy po Mlokově příjezdu dojde k záměně jeho kufru (který je plný magických tvorů) a hned několik jeho svěřenců se rozuteče po městě, to však není jediný problém, kterému bude muset kouzelnické společenství čelit… Asi nikdy by mne nenapadlo, že by někdo někdy mohl natočit film podle útlé knížky, která je prakticky jenom encyklopedií magických zvířat, ale v Hollywoodu je možné zfilmovat prakticky cokoliv, takže po Harrym Potterovi tady máme další adaptaci knihy od J. K. Rowling. Ta se tentokrát postarala také o scénář (který obsahuje zcela originální příběh, který s původní knihou nemá skoro nic společného) a ve spolupráci s osvědčeným potterovským režisérem Davidem Yatesem vytvořili až překvapivě zábavný a poutavý film. Velkou předností tohoto snímku je to, že už od prvního záběru působí velmi sympaticky a to jak v případě postav, příběhu, prostředí, efektů, celkové estetiky a stylu, tak i v onom prostém faktu, že se (aspoň v této fázi) příběhově příliš neopírá o značku Harry Potter a snaží se jít vlastní cestou. Samotný příběh by se dal rozdělit do dvou rovin, v té první jde především o nalezení všech kouzelných zvířat, což pobaví především dětské publikum, protože tyto pasáže jsou vcelku vtipné i zajímavé a ztvárnění všech těch tvorů, ať už kůroleze, hrabáče, bouřňáka nebo polovida se povedlo na jedničku. Nu a druhá rovina, která se točí kolem šéfa bystrozorů Percivala Gravese (v podání solidně hrajícího Colina Farella) a spolku Druhých salemistů je přece jenom temnější, což si užijí především ti odrostlejší diváci a příběh tak není jen zábavný, ale také napínavý a to od začátku do konce (jasně pár slabších či méně zajímavých scén se tu sice najde, ale není jich tolik, aby se člověk začal nudit). Eddie Redmayne je jako Mlok Scamander sice trochu bláznivý, ale přesto milý kouzelník, který miluje své svěřence a samotný Eddie zde svým hraním ukazuje, že tuhle sérii dokáže vcelku bez problémů utáhnout. Vtip je v tom, že není jediným hrdinou tohoto filmu, protože ještě tady máme (bývalou) bystrozorku Tinu Goldstein (Katherine Waterston) a její sestru Queenie (Alison Sudol) a také nečara (či mudlu jestli chcete) Jacoba Kowalskiho (Dan Fogler). Příznám se, že tuto trojicí hereckých představitelů příliš neznám, přesto předvedli velmi přesvědčivé výkony, což platí především o Danu Foglerovi jehož postavu Jacoba jsem si opravdu oblíbil i díky tomu, že se velmi dobře doplňuje s Mlokem Eddieho Redmaynea (mimochodem zajímavý byl také herecký výkon Ezry Millera). Co se týče řemeslné stránky filmu, ta je také na vysoké úrovni (holt ty prachy od Warnerů jdou vidět), kamera i hudba šlape jak má, prostředí New Yorku let dvacátých je velmi pěkně vykresleno, což souvisí také s digitálními efekty, které mají svou kvalitu (snad jen ten Ron Perlman byl takový divný). Snímek Fantastická zvířáta a kde je najít je tak vskutku kouzelnou fantasy, která je povedeným příspěvkem do svého žánru a já jen doufám, že i v příštích letech dostaneme podobně zábavná pokračování. () (menej) (viac)

daniel.98

Od chvíle co jsem se dozvěděl, že bude natočen další film z kouzelnického světa, jsem se nesmírně těšil až přijde do kin, ale zároveň jsem byl také hodně skeptický. Tak dobré jako Harrry Potter to přeci nemůže být! A dokáže J. K. Rowling napsat scénář alespoň tak kvalitní jako byly ty od Klovese? To byly otázky, které mě pronásledovaly několik měsíců. A pak to konečně přišlo. Do kina jsem šel s očekáváním, že uvidím po vizuální stránce asi něco perfektního, ale nezajímavého, dokonce možná nudného s nedostatečně hlubokým příběhem. Ale co se to stalo?! Strávil jsem velmi příjemné 2 hodiny v kině sledováním něčeho, co předčilo moje očekávání. Nejen, že jsem se nenudil, ono mě to dokonce i bavilo! Překvapením byly i hlavní postavy, které měly zajímavé charaktery a hlavně mi byly sympatické. A příběh, ve kterém kromě útěku fantastických zvířat je i něco silného v pozadí, nás velmi příjemně navnadil na další pokračování, na které se už teď těším. Takže ve výsledku je to film, na který se rozhodně ještě několikrát rád podívám. Ovšem přeci jenom ke kouzlu filmů o Harry Potterovi mu něco chybí, proto nedám plný počet hvězd. ()

Plaque

Čakal som všeličo, myslel som, že to bude niečo na palete priemerná exkurzia do Rowlingovej čarodejníckeho sveta až po totálnu kravinu, ktorá iba žmýka čo to dá z potterovskej slávy. To čo som videl, som však nečakal. Bolo to svižné a zábavné, plné tých zaujímavých magických vecí, ktoré robia z Harryho toho Pottera. Redmayne ma, ako hlavná postava, bavil oveľa viacej, než akákoľvek hlavná postava predchádzajúcich príbehov s okuliarmi a bleskom na čele. Som rád, že sa to nesnažilo vrátiť k Voldemortovi (zatiaľ) ho to necháva mŕtveho (alebo ešte nenarodeného) a ide si to po vlastnej príbehovej linke, čo je len dobre. Za mňa naozaj perfektný film, ktorý ma neprestával baviť v žiadnom momente deja. Len tak ďalej. ()

matolos1

Film, ktorý sa vôbec nezaoberá hutnosťou deja, skôr si svoju pozornosť zakladá na pár svižných nápadoch a scénkach, ktoré postupne začnú naberať samotné tempo. Nič prevratné sa tu nedeje, je to jednoduchá fantasy oddychovka s kvalitnými postavami, pekným prostredím a kúzelnou atmosférou, ktorá sa viac zjavuje v prvej polovici, Škoda toho konca, vyzeralo to veľmi prvoplánovo a zaužívane ( lenže táto metóda sa asi vo filmoch udrží dalšie desiatky rokov...). U mňa najlepšia scéna s Gnarlarom a samotným predstavením v bare. Lepšie než polovica Potteroviek. Tých slabších. ()

Luckyboy

Kouzelnické pohádky jsou prostě občas potřeba. Dítě s fantazií ve mně jásá, dospělý se naštěstí moc nad předvídatelností a klišé nepozastavoval. ()

Matamoroz

Děj zasazený doprostřed ničeho, kde jedinými záchytnými body byla úvodní Potterovská znělka a pár samoúčelných berliček v podobě hlášek: ,,Bradavice jsou nejlepší škola na světě" a ,,Brumbál tě podporoval". Většinu filmu mi nebylo jasné, v čem je pointa, (až nakonec z toho vylezlo že onen černokněžnicko ministerský papaláš je jakýsi maskovaný Glwlththgot, nebo jak, (čili americký Voldemort). No...opět klasicky pěkné pro oko, toť vše. Jinak Katherine Waterston byla nesympatická ( a toporná), Mlok Redmayne jakbysmet. 60% ()

Skytavka

Neměla jsem pocit, že tento film staví na popularitě z Harryho Pottera, ale nenašla jsem tam nic, co mě chytilo za srdce, nějak hlouběji oslovilo. V těch zvířatech byl velký potenciál třeba pro takové infantylce, jako jsem já a moc z toho nevycucli. Mlok(Eddie) zajímavý na pohled, ale asi musí ještě hodně kaše sníst. Ta dáma mi pořád evokovala Ivanu Andrlovou, ale Ivana by asi byla také lepší herečka... Kdo mě zaujmul byl pekař. Tento sympatický tlouštík vnesl do filmu teplo, které nedokázal pojmout. Triky sice fajn, ale celkově nedotažené, studené. Měla jsem asi pocit nedostatku kouzel :) ()

AndrewNewman

Musím povedať, že po skvelom Potterovi je svet Newta Scamandera trpkým sklamaním. Každá časť Harryho Pottera nám pred očami otvárala úžasný svet plný zaujímavých postáv, či vecí. Každá časť mala v sebe kúsok skladačky, bez ktorej by finálny produkt nefungoval. Pôvodne mal Harry zomrieť. Keď to Rowlingová oznámila svojim fanúšikom tak ju zasypali sťažnosťami, že ak to spraví tak to bude " to najhoršie v ich v živote!" Ak by Redmayne niekde v polovici filmu zomrel, bolo by mi to jedno. A viem, že môžete vyrukovať s argumentom, že osem filmov a jeden film nieje to isté, ale v tom prípade vás ja dopalím, tým, že by ma veľmi, ale veľmi mrzelo ak by Harry zomrel v polovici prvej časti série. Myslím, že problém je v téme, ktorou sa film zaoberá. Pár cool zvierat vám nevynahradí rok plný mágie kúziel v tej najviac cool škole na svete. Myslím, že si druhú časť radšej ani nepozriem, aby som nezmenil názor na spisovateľku, ktorá mi priniesla moju obĺúbenú sériu. ()

Facerr

Kdyby se někomu nelíbilo, co se tady děje, moh by zaplesat nad tím, jak se to děje. Efekty se tady opravdu povedly, stejně tak i fantastická zvířata. Mě osobně docela sed i ten děj, i Eddie v hlavní roli, záporňák Colin a rozhodně překvapilo jeho alterego Johny Depp, kterej si tady střih asi nejkratší roli za poslední dobu. Na druhou stranu, když jsem o viděl, bylo mi jasný že u tohle bude mít pokračování ... ()

eMeMko

Návrat do světa Harryho Pottera je bohužel jen průměrný film a to navzdory tomu (či právě proto), že scénář napsala sama J.K.Rowling. Nechápejte mě špatně, tento snímek není rozhodně nic hrozného, ale taky to není žádný zázrak. Herecky se jedná o průměrný kousek, ani Eddie Redmayne v hlavní roli mě moc neoslnil a s přibývajícími filmy tohoto chlapce začínám mít pocit, že všechny jeho postavy jsou naprosto stejně zahrané. Příběh a zápletka je celkem jednoduchá a natáhnout ji na více než dvě hodiny dle mého názoru nebyl dobrý nápad. Navíc by mě opravdu zajímalo, o čem budou další dva filmy, protože tento byl krásně uzavřen. Vizuální efekty jsou na dobré úrovni, stejně tak technická a hudební stránka. Finální hodnocení tedy zní: fanoušci si to určitě užijí, pro ostatní je to jen další obyčejný fantasy film. ()

Vasyl

Asi lepší než heryjové potrové. A úplně by mi stačil děj s představováním a chytáním zviřátek, ta zápletka s hnusně černě rozplizlým Ezrou byt nemusela (asi kvůli představení záporáka do dalšího dílu?). Ale jmenovat se Kredenc a mít takovej účes, tak ve mně taky bují všecko zlo světa. Jinak se mi líbilo, jak čarodějníci umí hezky opravit rozmlácený město. Ale co dělají s těma stovkama mrtvol, který pod těma všema cihlama beztak jsou, to je otázka. Oživování je určitě zakázaná černá magyje, anebo mrtví mudlové nikoho netrápí. ()

harycek

Už se ani nedivím že Rowlingová má starost o pohodlí pacientů v psychiatrických léčebnách, neb tam možná byla nebo tam víceméně úspěšně směřuje a její choroba , či choroby se úspěšně odrážejí v jejich dílech jinak si depresivní a paranoidní děj tohoto díla jinak nedovedu vysvětlit!!!??? Jinak visuálně zajímavé, děj trochu těžkopádný!! ()

Wulz

Ještě musím dokoukat. Jinak mazec! Musím dát 5...svět Harryho Pottera miluji, a tohle je dobrý nový (jiný) začátek. Hlavně ty Zvířata... největší síla pro mě 1 dílu. ()

mArtinko5MB

Wooow efekt z Harryho u mna upadol uplne. Aj ked nie som fanusik, videl som vsetky casti, aby som nebol velmi velky outcast. Toto je vsak pre mna maximalna nuda, nic nove - jedine, co mi film ponukol boli dobre efekty, no nestacilo to na to, aby ma udrzal az dokonca. ()

dudo24

Nostalgický návrat do čarodejníckeho sveta plného magických živočíchov, pekného vizuálu a skvelých hercov. Viac som tam ale nenašiel. Nejaká hlbšia zápletka mimo naháňania sa po príšerách bola riešená iba veľmi okrajovo. Výsledok toho je, že film cezo mňa len tak pretiekol a nezanechal vo mne žiadnu stopu ku ktorej by som sa v najbližšom období spomienkami vracal. V jednoduchosti: pekné ale plytké. Určite by som sa chcel znovu vrátiť do potterovského univerza ale nabudúce prosím s kvalitným príbehom a veľa vizuálne vyčačkanými magickými súbojmi. Hodnotím silnými troma hviezdami. Ak sa niekedy k filmu vrátim, tak možno zvýšim na slabé štyri. ()

Crytic

Další ukázkový příklad toho, že speciální efekty jsou k ničemu, když film nemá příběh a duši. Tehnle rozvleklý film se zoufale mizernými hereckými výkony (nepříjemným Redmayne počínaje a nevýraznou Waterstonovou konče) nemůžou zachránit krásně ztvárněná kouzelná zvířata, ani zajímavě ztvárněná nestvůra. Závěrečnou "bitvu" bych přirovnal k mýdlové bublině - vidíte něco zajímavého, začnete si říkat, že film začíná gradovat a najednou ... NIC ... když si začnete myslet, že se ve filmu konečně něco stane, bublina praskne a nestane se nic. Nic následované dalšími 20 minutami trýznivé nudy, než si u závěrečných titulek můžete vzteklosklamaně odfrknout "Pche tak to teda stálo pěkně za ho..." Jedna hvězda za efekty a druhá za Dana Foglera, který jediný dokázal zahrát to, co měl - v jeho případě "nečara", ktarému se z ničeho nic otevřel magický svět a on se ho s děckým úžasem na tváři nemůže nabažit. Navíc jeho hláška "Jsou ostatní lidi jako ty? Ne, jako já jsem jenom já!" mě snad jako jediná dokázala vykouzlit úsměv na tváři. ()

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy