Čierny zoznam

• Česko Černá listina (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Jon Bokenkamp

Réžia:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (viac)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (viac)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

erased

Joe Carnahan mě poprvé za svou kariéru zklamal a strašně rád bych to svedl na fakt, že přesedlal z filmové tvorby na televizní, a k tomu ještě nemoudře k materiálu, který si sám nenapsal. Blacklist je totiž tím nejprůměrnějším z krimi televizní produkce na všední odpoledne. Už samotná premisa vyškrtávání jmen ze seznamu nejnebezpečnějších zločinců předpokládá epizodičnost, jenže přestože Redův výběr těch prakticky nesouvisejících případů v závěru dává smysl, nic to nemění na tom že je drtivá většina z nich naprosto nezajímavá. Nejhorší je na tom to, že to není jen tím, že by byli nezajímaví oni zločinci, kámen úrazu je v nudném, stokrát viděném a levném zpracování plném podprůměrných herců a průhledných zvratů (bohužel včetně ústřední linky). Samotný Red je tak jediným, kdo mě u seriálu dokázal udržet, protože mi dokázal, že i Američan může působit jako šarmantní gentleman a spolu s povedeným pilotem, první sérii půlícím dvojdílem a gradujícími posledními epizodami i jediným důvodem, proč mu dám šanci i napřesrok. Do druhé série dostali autoři díky nepochopitelnému úspěchu štědřejší rozpočet, a na řemeslné kvalitě a akci je to znát, nicméně co se týče samotného obsahu, k žádnému zlepšení nedošlo. Vlastně kvůli tomu, že jsem si už na ústřední postavu zvykl, docela chybí i to nadšení z jeho výstřelků. I zde tak vyniká pouze Carnahanův dvojdíl v polovině série, kterému nechybí slušná akce a povedený blacklister v podání Rona Perlmana. ()

MATADOR

1. série # V době, kdy jsem hledal adekvátní náhradu, po konci první série The Following, jsem náhodou v jednom rozboru našel zmínku právě o The Blacklist. Od prvního dílu se z toho stala záležitost, která mne chytla a já si užíval každý díl. Sice se zhruba v polovině sezóny dějí naprosto nepodstatné události, který tam být ani nemusí, ale líbí se mi a žene mě dál celkové protkání příběhů, nejistota a tajemno, které je celým seriálem naplněno. Popravdě se dost těším na další sezónu, klobouk dolů před Spaderem, scénáristy a za malé vedlejší role! 1. sezóna - 80% ()

gegina31

Musím říct, že první díl mě nenadchnul. Trochu jsem se nudila, ale naštěstí dávám seriálům šanci tak 3 až 4 díl. Další díly byli už zábavnější, zajímavější případy. Mám ráda krimi seriáli, kde se kromě případu každého dílu řeší i zápletka celé série, což tady je. Občas se u něčeho chytnu za hlavu. Hlavní ženská postava mi připomíná Lucy Lawless, takže mi je sympatická :-). Na 5 hvězdiček to není, ale baví mě to víc, než Temný případ, kterému jsem také dal 4. Takže kdyby to šlo, tak dám 4,5. Ke konci 1. série zvyšuji své hodnocení. Nyní mě ten seriál opravdu upoutal. ()

sssssycak

Největší zklamání seriálového podzimu roku 2013. Ne, že by Blacklist jako celek působil vysloveně špatně. Taková béčková kriminálka, kterých jsou tucty. Jenže ještě před vysíláním byl prezentován jako velkolepá novinka, jako napínavý thriller s dobrou zápletkou. Začátek série se tak skutečně vyvíjí, první 4 epizody jsou skutečně dobré, proto se ani nedivím zdejšímu hodnocení většiny, která hodnotí pouze po pilotu. Jenže seriálu strašně rychle dochází dech. Po skvělém začátku se v ději přilíš neposouvá, ale pouze přešlapuje na místě, aby nasbíral co nejvíce epizod, které se stávají lacinější a lacinější, s naprosto naivními a příliš nereálnými zápletkami. Když konečně přetrpíme vatu, která trvá dobrých 10-12 epizod, dostáváme slušný a řemeslně dobře provedený závěr první série. Bohužel i tak seriál neudělá zásadní krok a stále přešlapuje na místě, abychom v další sérii začali prakticky na startovním bodě pilotu, pouze s pár informacemi navíc... nevím, jestli je tohle ta správná cesta, jak upoutat diváka, aby dále sledoval. Na mě to rozhodně nezafungovalo, a ačkoliv bych rád poznal další vývoj zápletky, pravidelně sledovat nehodlám. Stačí vyčíhat začátek a konec série, a o nic navíc nepřijdete. ()

Vyhy

Tohoto seriálu jsem si všiml až když vyšel. Tak jsem se s chutí podíval bez recenzí. A byl jsem překvapen. Pilotní díl od začátku do konce překvapuje a přináší spousty nevyřešených otázek. Na akčních scénách by mohli trochu zapracovat ( více se odvázat). Jinak ale se vším spokojenost a uvidíme jak se to bude vyvíjet dál. ()

M.i.k.e

solidně rozjeto (rozhodně lépe než hostages),je jen otázkou jak si s tím tvůrci poradí do budoucna.Byla by škoda,kdyby Blacklist sklouznul k šablonovité krimi,kde bude jeden díl jakod druhý...po pilotu 80% ()

Chen

Jeden z oněch případů, kdy kvalita seriálu stojí a padá s představitelem hlavní role. A není třeba připomínat, že je to James Spader, který je vynikající. Samotná zápletka není špatná, seznam největší zločinců, o kterých nevědí ani bezpečnostní složky, to je něco, na co já slyším, ale pravdou je, že dějově není seriál ošetřen úplně nejlépe, většina epizod pracuje s totožný receptem - Red prozradí jméno, poskytne pár indicií a zbytek stopáže tým v čele s Keenovou loví daného kriminálníka. Navíc je tu několik klišé (například to, co pojí Keenovou a Reda), které celkový dojem kazí. I tak ale 8/10. ()

Vojťas

Kriminální thriller, který je naštěstí něco malinko více než klasické epizodní kriminálky. Hlavní dějová linie se zatím rozjíždí stejně dobře jako např. v Castleovi, takže uvidíme dále. 80% [2. série BUDE] ()

phoebe.h2

Blacklist byla novinka, na kterou jsem se nejvíc těšila. Přitáhl mě k tomu samozřejmě James Spader, na kterého nedám od filmu Sekretářka dopustit. Pilotní díl byl pořádně nabušený. Úvodní sekvence měla grády, které z velké části pomohla dobrá doprovodná hudba. Sice jsou díly spíš epizodní, tak lze zpozorovat, že v každém díle odkrýváme kousek ze skládanky hlavní linie seriálu. Co se týče herců, tak nikdo Spaderovi nesahá po kotníky, ale neberu to jako výtku, protože i tak podávají dobré výkony. Poprvé mám pocit, že konečně vybrali tu správnou ženskou do policejní role. A na tomhle se právě ukazuje, že je Blacklist po scénáristické stránce velice kvalitní. Scénáristi totiž většinou nedokážou tyto ženské role pořádně napsat. Pak z toho vznikají takové karikatury, které jsme třeba mohli vidět v loňské sezóně u seriálu Deception. Naštěstí tady tomu tak není, takže kdykoliv se Liz objeví na scéně, netrpíte. U ostatních vedlejších rolí člověk předpokládal, že tam budou jen tak do počtu. Ale například u agenta Resslera jde vidět, že s ním mají větší plány. Jediný z castu, kdo mě silně irituje, je manžel. Hercovi to prostě nežeru a kdykoliv se objeví na obrazovce, tak mám chuť po něm něco hodit. Ale ve výsledku převažují plusy nad mínusy a můžu tenhle seriál jedině doporučit. + James Spader + uvěřitelné herecké výkony + dobrá hudba + dobrý scénář - manžel ()

kocik1

Pokud by FBI vážně fungoval podle tohoto seriálu, hádám, že by nevyšetřili ani krádež slepičky a kohoutka z venkovského kurníku. Jako jo, má to určitý šmrnc, svižnost a asi i nadsázku. Bohužel mě to neoslovilo a nenašla jsem tu nic, co bych mě zaujalo.Takže jsem skončila někde mezi třetím a čtvrtým dílem 1. série a sledovat víc je pro mě ztráta času. ()

Mr.Ripley

Pilot: Technicky hravá vykrádačka Harrisova Hannibala od A do Z s "jemnou" příchutí využitého námětu z minulé sezóny pomocí Following. 50% ()

_DAVE_

První díl fajn, další díly rychle sjedou do stereotypu a pak už je to jen další z "hi-tech" kriminálek. Ani jsem nějak zvlášť nepostřehl nějakou spojitou dějovou linku. Snad jen vztah Elizabeth a jejího "tajemného" přítele. ()

noriaki

Kdyby scenáristé nerozředili zápletku do přehršle dílů, kdyby víc tlačili na pilu, kdyby měl James Spader k sobě rovnocenný protějšek, kdyby celková zápletka nebyla tak naivní a kdyby v sobě měly jednotlivé epizody alespoň trošku napětí a nepředvídavosti, tak by byl Blacklist výborný seriál. První tři díly to tak i vypadalo, ale pak začala kvalita zvolna upadat a tento dlouhý sestup se ještě nezastavil. A to navzdory tomu, že se pojící linie čím dál víc vynořuje na světlo a děj se začíná zamotávat. Mnohem víc mě bavil děj kolem jednotlivých specialistů na neobyčejné práce. Zvlášť Alchymista a Courier jsou parádně psychoidní postavy, které by se neztratily ani v lepších dílech Akt X. ()

geklon

Každá úspěšná akce vyvolá přiměřenou reakci. Né kecám, když je něco úspěšné vyvolá to především nepřiměřenou reakci. V případě Blacklisted, ať je provedení kdovíjaké, se musím lehce otřást, jak se tento tajemně špionážní krimi seriál, lehce otírá o průkopníka v podobě Person of Interest. Na druhou stranu, přežijete 5,6 dílu a už Vás Spaderova linka má. Jednorázové epizodní motivy jsou většinou prvoplánově brutální a násilně přehnané (i takovej je ten náš krásnej svět). Ale jakmile se na scéně objeví nasranej "Red", je to o stupeň zábavnější a zajímavější. Ale krutej počet dílů, snad fungoval před deseti lety..... dneska už mě nikdo jen tak nedonutí čumět na s 40+ seriál celej den v kuse, abych viděl jednu sérii. ()

asirtes

James Spader vo svojej neskonalej neskonalosti porodil ešte jedného absolútne impozantného, najnesympatickejšieho sympaťáka a najsympatickejšieho nesympaťáka v jednom. Nebyť jeho nemá zmysel na The Blacklist čumieť ani v nočnom Regiojete, aj keby to bol jediný dostupný videoprodukt. Spader ale rozdal karty tak, že aj Bondovi vyleteli zuby. Raymond Reddington je proste týpek, čo ho naklonovali Einstein s Teslom mimo čas a napísal ho snáď Charlie Kaufman. Nepoznám presné pozadie tohto experimentu, ale idú drby, že v zložení "polievky" primordiálnej hmoty, z ktorej vyliezol muselo byť určite dostatočné množstvo ton Plutónia, kryštalický fullerit, slnečná láva z Betelgeuze a dva hrachy zpod Jánošíkovej päty (tejto, nie tejto!). Hovorí sa, že hneď po narodení , keď vyliezol z tej polievky nedopatrením prisadol Hulka, ktorého Tesla vyrobil týždeň predtým zo zelenej lentilky a nebol najšťastnejší, že mu jeho novú hračku rozsadol tak uhladený drsňák. Dodnes má na zadku zelenú vyrážku. No dobre som si uletel. Toto je enormne kryštalická Old school jak mangalica! ()

The Viper

A když už jsme u toho hodnocení seriálů, tak Černá listina ze mě ANO a palec nahoru. James Spader je neskutečnej charakter a herecká kapacita ! ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (viac)