Čierny zoznam

• Česko Černá listina (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Jon Bokenkamp

Réžia:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (viac)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (viac)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

dO_od

// Klasický případ underdoga, celou dobu se nijak extra nepředvádí, nikdo mu nevěří a pak když příjde na věc, vytáhne esa a ostatním zbydou jen oči pro pláč. Po skvělém pilotu je tak háček relativně zaseklý a já jsem zvědavý, co přijde dál. edit:// přišly epizodní zápletky a s nimi ohromná nuda, jinými slovy další originální námět zabitý tíhou procedurální krimi na veřejné stanici. ()

KevSpa

První díl solidní, i když se obávám, aby se z toho nestala jen další napínavá krimi, která pojede stále podle stejného mustru. Ačkoli poslední scéna naznačila, že se snad můžeme těšit i na nějakou dějovou linii, která se potáhne celým seriálem. James Spader nad všemi ostatními herecky neuvěřitelně vyčnívá a kdykoli zrovna není na scéně, trpí tím trochu tempo. Tohle zkrátka vypadá především na jeho one man show. Pilot - 70% Ačkoli se každý díl týká případu některého z nejnebezpečnějších zločinců na Redově seznamu, není to stereotypní thriller, co díl to případ, bez nějakého komplexnějšího příběhu, který by jednotlivé epizody spojoval. A tvůrci navíc dlouho neotáleli s odkrytím jednoho "tajemství", které se sice dalo od určité chvíle předvídat, přesto to dodalo seriálu solidní náboj. Podzimní finále, respektive celý dvoudíl, navíc mělo opravdové grády a nabídlo i třešinku na dortu v podobě hostujícího Alana Aldy (M.A.S.H.). Největším nedostatkem se tak jeví mizerný výkon Megan Boone v hlavní ženské roli, jež moc hereckého talentu nepobrala. Většinu času je její projev iritující a zvlášť vedle skvělého Jamese Spadera je znát ten propastný rozdíl. Prvních 10 dílů - 70% --- Nejoblíbenější postava: Raymond 'Red' Reddington (James Spader) ()

Jara.Cimrman.jr

"Nemám nejmenší zájem vést s Vámi etickou debatu o tom, zda mají právo poradit se s právníkem, než jim vpálím kulku do hlavy." Samolibý dobrák Reddington patří mezi nejzábavnější seriálové postavy, které jsem viděl pobíhat po kriminálním poli, ale přesto trvám na tom, že není nutné se s ním osobně seznámit. Redovy známosti totiž většinou nemají příliš dlouhou životnost a já žiju celkem rád. Patrně proto, aby byla zachována rovnováha světa, si báječný Red vybral ke spolupráci agentku Keenovou. Ta má sice o poznání hustší vlas než on, ale tady pozitiva končí. Na můj vkus je totiž příliš útlocitná, citově nevyrovnaná a vztahovačná, což je poněkud otravné. Jinak mám samozřejmě radost z toho, že FBI může všechno: od šmírování, mlácení, vstupování do cizích obydlí až po ignorování jakýchkoli mých práv. Nechť Vám tedy tento komentář bratr Google přetranslátoruje do američtiny, abyste věděli, co si o Vás myslím, Vy strážci demokracie. ()

Zíza

Bohužel hlavní ženská postava Lizzy mě dokáže otrávit, je to podle mě naprosto otravná postava, ale naštěstí tam je ten holohlavý Red, který si nehraje na hrdinu, ale prostě si tak kope, jak mu zlíbí, hlavní je, že vždycky stojí na straně vítězů. Bez Raymonda by tento seriál byl naprosto podprůměrný, s ním lehce nadprůměrný. Každý díl jeden podle určité šablony, nejotravnější je na to vždy ta část "za pět dvanáct". Na odpočinek po práci ideální, jiný bonus seriál nemá (pokud nepočítáme našeho antihrdinu Reda). ()

choze

Po šesti dílech první série mě sice docela baví Reddington a je to i přiměřeně napínavé, ale Lizzy je nudná a celé to působí lacině devadesátkově. ()

Spooner

Nakonec bohužel spíše průměrná thrillerová záležitost, po které by bez ďábelského Jamese Spadera neštěkl ani pes. Raymond Reddington je v jeho podání jedním z nejzajímavějších antihrdinů posledních let a táhne tuto podívanou nekompromisně vpřed. Zbytek už bohužel tak zajímavý není, scénáristé neumějí prodat potenciál hlavních i epizodních zápletek a ostatní charaktery, kromě Elisabeth, jsou naprosto nezajímavé a nevýrazné figurky na šachovnici, jež mohou kdykoliv umřít a divákovi to bude úplně jedno. Z námětu se dalo vytěžit rozhodně daleko víc. ()

tahit

Černá listina nijak nevybočuje z hranic svého žánru a je u toho třeba lehký nadhled. Reddington napomáhá FBI polapit a usvědčit gangstery zločineckých praktik. Občas v některých epizodách jsou zajímavé zvraty, ale vcelku to na mě působilo, že je to hodně sešroubovaný. FBI agenti se nejednou chovají jako postižení demencí. Ženská hlavní postava Elizabeth Keen působí naivně. Dost výtek. Reddington, věčně ukecaný, to ovšem hraje excelentně. ()

Davies182

Pilot: Napůl démonický James Spader s tajemstvím seriál nedělá, škoda tedy nemastného neslaného úvodu. Tohle si Carnahan za rámeček nedá, z apatie dokázala vytrhnout akorát přestřelka na dálnici. ()

lesumir

Né no. Ale James Spaderman je dobrej. Předháněčka o vymyšlení nejstupidnějšího příběhu versus každej novej díl spolu vyřešíme stupidní případ a do toho odhalíme kousek stupidního příběhu, na kterej ten, kdo není stupidní, přijde po deseti minutách… aaaa … vyhhráááva - Bleklist! / Ale v klidu, příští rok přijde něco stupidnějšího. ()

Pilda17

Originální kriminálka se skvělým scénářem. Role Reddingtona je perfektní, v každým díle působí skvěle a nebýt jeho excelentního výkonu, seriál by ztratil na hodnotě. Po první sérii nenajdu věc na kterou bych si mohl stěžovat a jsem zvědavý na další sérii. ()

Aky

Samozřejmě, že je to chvílemi přepálené, fantazie autorů mnohdy předbíhá uvěřitelnost, některé epizody jsou překombinované, nicméně všechno přebíjí skvělý blazeovaný arogantní James Spader, na kterého jsem si chvíli musel zvykat, ale po několika dílech jsem už vyhlížel sekvence, v nichž se objeví. ()

Nettrass

Kdyby tam neotravovala nesympatická hlavní hrdinka, bylo by to ještě lepší. Takhle tam pořád prudí, že si chce adoptovat dítě, pak že chce nechat adoptovat svoje dítě, následně že si chce nechat svoje dítě...Potřebovala by dítětem majznout po palici, aby se trochu probrala. ()

honajz

MOŽNÉ SPOILERY Viděl jsem obě sezóny. Druhá je slabší, roztěkanější, ale s první má společného to, že zde v podstatě neexistuje stejný vzorec pro každý díl. I když se v každé epizodě chytá nějaký zločinec, dozvídáme se bokem další zajímavosti. Linie nejasného vztahu mezi Reddingtonem a Elizabeth je rovněž v každém dílu o něco víc rozvinuta a naznačeny další souvislosti, a tak se děj překvapivě hrne dopředu po všech liniích. Jen mi přijde, že je poněkud v některých věcech nedotažený - viz postava Toma/Josepha, který je sice charismatický, ale nakonec vlastně vypadá jen jako obyčejný pěšák, i když by mohl mít na víc. Celá ta konspirace o tom, jak americká vláda organizuje války, je ve druhé sezóně již hodně tvrdá a na plnou hubu, a docela bych se divil, kdyby seriál nedostal brzy stopku z vládních míst. Pokud se tak už nestalo. Co mne bavilo v 1. sezóně, a ve druhé se objevilo jen občas, byly zajímavé postavy kriminálníků - žádní obyčejní poskoci, ale každý díl měl jinou zajímavost, jiné vynálezy, jak zločinci vraždili či podnikali ten zlý byznys, a to mne bavilo. Nesmrtelná medúza, měnič DNA, virus jen pro určitou osobu, bláznivá ekologická rodinka, čistič a mnozí další, co díl, to perla. Potěšily mne i role docela známých herců v několika epizodách - Alan Alda, Lance Henriksen nebo Ron Perlman. Změny lokací jsou taky super, i snaha, aby postavy mluvily tou řečí, kterou mají mluvit. Pravda, u dílu z Prahy (další pozitivum pro mne!) je slyšet, jak je ta čeština lámaná a jde spíše o jakousi česko-polsko-slovenštinu, ale potěšilo. Jen bych ocenil lepší herečku v roli agentky Elizabeth Keenové. Ta holka nejenom, že není sexy, ale občas se v prádélku ukáže, a ty její nesexy boky a tlusté nohy skutečně za moc nestojí. Navíc hraje ve dvou polohách - buď slzy, nebo drsnost v očích. Nic mezi tím. Liz je mi v podstatě protivná, ale co se dá dělat. James Spader překvapil velmi, roli si evidentně užívá. A nesmím zapomenout na dokonalého pana Kaplana! První sezóna - 80 %, druhá sezóna - 70 %. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 12.1.2015, réžia českého znenia (NOVA 2014) = FILIP JANČÍK+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: DajTo = 28.2.2015, réžia slovenského znenia = (13.1.2015) ()

McClane

Hodnocení pilotu: O Blacklistu jsem slyšel hlavně pozitiva, o to víc jsem zklamán z výsledku. Jen další tuctová kriminálka s nevýraznými herci i charaktery, samozřejmě s výjimkou Spadera, který si svoji postavu velmi užívá a je tedy škoda, že nemá důstojný přicmrndávače. 50%. ()

SaNcHeZ_cz

Po pilotu: Zatím solidní záležitost, která sice možná až trochu lpí na klasických stereotypech kriminálek poslední doby ale nemá našlápnuto nejhůře. Mix Following a Mlčení jehňátek tu poměrně funguje, Spader hlavní roli zvládá s přehledem a i když v mnohých momentech jde Blacklist až příliš hlavou proti zdi, počkám si, jak to dopadne. ()

Davered

Prijemne eskapisticky nesmysl, jehoz naprosta neverohodnost a tupost jsou v takove mire spise devizou nez slabinou. (prvnich devet dilu) ()

JJ.Gibson

Season 1 - po první sezóně hodnotím 4*. Pěkný nápad, jeden z nejhledanějších zločinců se přidá jakoby na stranu FBI aby prosazoval svoje zájmy. Red Reddington v podání Jamese Spadera je výborný a v prvních pár dílech jistě šokuje, v dobrém slova smyslu, ale v 22 dílech mu malinko dochází dech a jeho chování se opakuje, ale i tak je to pořád vcelku zábavné sledovat. Dostávání různých záporáků je ze začátku zajímavé, ale postupem času se to hází spíše na druhou kolej. Každopádně spokojenost... Season 2 - po druhé sezóně hodnotím stále 4*, začátek byl perfektní, Tom Keen jako nácek, pak to malinko zase ztrácelo šťávu, ale finále sezóny bylo sehráno dokonale, klidně by takto tenhle seriál mohl skončit a já bych byl naprosto spokojen. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (viac)