Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

jarmil8

Natěšení na filmový zážitek v kině ještě před filmem umrtvilo několik ukázek na neurčitý počet filmů se superhrdiny (to se už opravdu nic dalšího netočí?). Ale což, film začal slibně, obsazení plné charakterních herců, jen ty vážné hovory trvaly poněkud dlouho a polovina zajímavých postav (spoiler) vylítla do povětří v polovině. Snyder si zjevně mohl dovolit všechno, od zpomalovaček po Kevina Costnera, což tak nějak natahuje už tak nudný film. Představit ve zkratce jakési hrdiny budoucích filmů je pro geeky jistě něco jako sledování porna (stylově na notebooku), pro neznalce (já) je to vyplašení nějaké ryby u Titanicu (pro ně tuším Aquaman, pro mě Khal Drogo s ploutví). Akční závěr je už jenom velkolepá nuda v nějakém předpeklí superhrdinských filmů, kde hlavní záporák (ten mimozemský) je opět zlobr z Hobbita (mám pocit, že to je postava z nějakého hollywoodského katalogu, ale nikdo si nevšiml, že už začíná být okoukaná). ()

UncleMorty

Totální zklamání, místo toho aby DC využilo to co už mají, se raději vrhli do dalšího pseudoremaku, který se těžce nepovedl. Batfleck je naprosto k smíchu a naprosto mimo svoji předlohu, ze supermana je pro změnu citlivka. ()

fruitixx

První půlka filmu nuda, potom to dostane i smysl a trochu akce. Mělo by se to jmenovat Superman versus rakovina nebo Hitler, by možná bylo lepší..hh Jináč Jesse Eisenberg mi tam vůbec nesed, ač se snažil, rejža musel být něčím podplacený nebo někým ukecaný..takový mladý ksicht na šíleného a zazobaného vědce se fakt nehodil.. ()

TheReflektor

Veskrze americká limonáda, kterou si kravaťáci a kravaťačky z DC vysnili jako ultratemné, ultrasyrové drama, které tvoří krásný přechodník mezi Nolanovými Batmany a novou DC érou. Z názvem naznačeného komorního souboje dvou entit, nejznámějších superhrdinů vůbec, udělal Snyder dvouapůlhodinový nesourodý zámotek špíny, který v neděli odpoledne vymetete zpod ledničky. Scénář, který stačilo udržet v mezích alespoň slabě pohromadě držícího příběhu, selhává takřka v každém dialogu, dějovém oblouku či výstavbě postav. Z herců je cítit obrovská touha hrát něco většího než jen bezrozměrné mluvící hromady svalů, režijní vedení tady ale staví velkou stopku. Film dokonce prachbídně plní i svou pravděpoodobně jedinou opravdovou funkci, spojovací článek k dalším částem DC vesmíru - představení dalších superhrdinů jsem bral spíš jako výsměch. Pochválit se dá snad jen vcelku vkusné výtvarné zpracování (ačkoliv CGI vzhledem k masivnímu rozpočtu taky neoslní) a docela odvážný závěr, který ale komiksová logika vrací do říše umělých emocionálních ždímaček. ()

Nemezzis

Nechápal jsem hate na obsazení batmana Benem Affleckem a ve filmu mě jen utvrdil, že se na onu roli skvěle hodí. Henry Cavill se mi líbil v Muži z oceli, ale tady dostal daleko méně prostoru. Obsazení záporáka Jesse Eisenbergem byl špatnej tah(jen ať z něj neudělaj Jokera). Wonder woman by slušela nejprve sólovka. ()

matej.perun

PARADNA volba Batmana, sexi WW a relativne zaujimava prva hodina (alebo som sa mozno zoci voci vsetkemu tomu hejtu snazil sam seba presvedcit, ze to nie je take strasne ? ). To je vsetko co mozno pripisat ako pozitivum tomuto "pocinu". Potom uz zostanu len oci pre plac nad tym, ako sa tu "zabijaju" moje oblubene komiksove postavy a cele univerzum, ktore malo potencial minimalne zatopit Marvelu a ukazat iny pohlad na okostymovanych hrdinov. SKODA, toto bolelo. PS : po dnesnej projekcii Captain America : Civil War jednu * uberam, toto vazne nemoze konkurovat ani tomu najslabsiemu od Marvelu. ()

faborka

Film mě nijak nenadchnul. Ben Affleck jako Batman mě neoslovil. Nevadilo mě že je starší a unavený a sešlý. Prostě jsem mu nevěřila, role mu nesedla. Hodně jsem si připomněla jeho roli v propadáku Daredevil. Bylo to hodně podobné. Henry Cavill jako Superman mě už zklamat nemusí, to už udělal dřív. Jako Clark Kent má výraz jako že se mu chce na malou. Jako Superman že se mu chce na velkou. A přitom to dříve nebyl tak špatný herec - například jeho role vévody ze Suffolku v Tudorovcích, nebo film Tristana a Isolda. Nevím co se stalo. Navíc je opravdu nyní nějak divně mohutný, obézní. Naopak se mi kupodivu líbil Jesse Eisenberg jako Luthor, jeho ztvárnění bylo zajímavé a sedlo k němu. Představení Gal Gadot se taky povedlo. Jeremy Irons naprosto nevýrazný a zbytečný. ()

Yamatosan

Tak s velkým zpožděním shlédnuto. Negativní zprávy nejen že nelhaly, mnohdy tu bolest spíše mírnily. Nebyl jsem nijak na větvi z Man of Steel, ale tohle je ještě o dost horší. Teda on ten film vcelku funguje, dokud to je o "Batman chce sejmout Supáka", a když pominu scény viděné tolikrát (vražda rodičů etc. etc.) a vsuvky, co začnou dávat smysl (mno...) později (WW, mrtvej Zod...), tak funguje i docela dobře (a Affleckův Bat je pro mě možná vůbec ten nejlepší). Jenže pak v nejlepším padne "Martha" a film se zničehonic rozsype. Ale fakt totálně do sraček! Najednou jako by na židličce místo Snydera sedělo duo pejsek a kočička a "kurňa, teď tam narvem všechno!" - a taky že narvali, takže to vypadá, jak kdyby se tam střihačovi namíchaly dva další díly. Takže na tu jejich Ligu už vlastně vůbec nejsem zvědavej... ()

Lukkyn

No i pro mě fanouška obou hlavních hrdinů je to trochu rozporuplné. Čekal jsem větší nářez. Bohužel všecky cool pecka ultra mega nářezový scény nám tvůrci nacpali do traileru a těch bitek mezi dvěma hrdiny je nakonec poskromnu. Nakonec u mě rozhodla sentimentální stránka a přikloním se ke 4 hvězdičkám s výtkou , že se s tím dalo naložit lépe. Už hořím nedočkavostí co Ben A. provede s restartem Batmana. Tohle byl možná jen takový rozjezd navíc Ben nerežiroval. Jeho poslední režisérské věci byly super, tak se nechme překvapit a napínat. ()

Jarda68

Opravdu zpackané, potenciální veledílo,plné nelogických nesmyslů,chaosu a digibordelu....Aspoň Affleck byl dobrý,jinak sračka roku...40% ()

DarkViper

Ty monology mezi supermanem a batmanem o matkách mě rozsekali a ubrali filmu hodně na lesku 70% chci další věci od DC universe, jen se kluci musí víc snažit. ()

Dixie_Cara

Film o tom jak Batman se Supermanem bojují proti sobě a najednou si uvědomí, že jsou oba stejně cool a stanou se best friends.... Na to že se jedná o 151 minut je děj rozvláčný, nezáživný až netypicky anti super-hrdinský (ok občas jeden z hlavních protagonistů rozmlátí tamto, zachrání tamtu, ale to jen tak mimochodem). Na závěr už ale nemůže chybět typické bum a prask tu a tam prokládané rádoby emotivními a dojemnými scénami. Cavill jako Superman mi navíc vůbec nesedí, Affleck se sice snaží a jeho Batman působí drsněji než jeho předchozí adptace, v kontextu poslední půlhodinky a ne/smyslu celého filmu to je ale v zásadě jedno. ()

klaranapoli

To byl snad ten nejhorší Batman!!!! Co to bylo za tlusťocha, bože ten byl ale velikej, se nedivím že ho všichni přeprali, když je to takovej hromotluk. Co ten mikrofon? Panebože proč mu svítili oči? :D A ten sluha? Ten snad byl stejně starej jako on, natož aby to byl pán který ho vychovával od dětství....Bože můj ztracenej čas s tímto filmem....Ben Affleck je boží, fakt že jo, ale prosím Batmana už nikdy více...Když ne Bale, tak radši nic...toto fakt ne... ()

johnny_vasku

Tak konečně vyšla rozšířená verze, bohužel, velké očekávání s sebou nese i velké zklamání. Kéž by celý film byl jako finální bitva s Doomsdayem (i když je to opravdu "digitální bordel", jak to zde někdo nazval), tedy svižná, zábavná podívaná, která se nebere až tolik vážně (Wonder Woman naprosto skvělá!). První dvě hodiny filmu jsou totiž k uzoufání nudné, prasečí Batman nenávidí Supermana, Superman rádoby filozofuje, což je navíc okořeněno patetickou romantickou linií, a když si to ti dva konečně mají vyříkat, stanou se z nich nejlepší kámoši, samozřejmě pro větší dobro. Doufal jsem, že neduh na sebe nenavazujících scén rozšířená verze opraví, to se však nestalo, navíc rozhodně netuším, proč by se mělo jednat o R přístupnost, možná protože to není tak barevné jako Avengers. Jestli bude Justice League pokračovat takhle, tak potěš koště, vrať se k Watchmenům Zacku! Slabší 3*, 60 %. ()

JCS

nevím, co k tomu říct, poměrně solidně dodrbaný film, těšil jsem se, bohužel jsem byl zklamán ... děj nesmyslně domotaný ... záporák super, ale ta jeho změna a pokus o druhého Jokera ... z tohohle se prostě dalo vytěžit daleko více ()

zurivymlok

Zack Snyder je talentovaný režisér, který dokáže točit velmi dobře, má-li kvalitní předlohu, jak dokázal u komiksovky Watchmen. Nicméně od té doby točí z hlediska scénáře jednu katastrofu za druhou a to už podle mě není náhoda. V sérii Superman navíc propadl digitálním efektům a jeho akce od té doby jsou jedním velkým bordelem, který je nezajímavý a k uzoufání nudný. Zack je patrně ten typ režiséra, který nesmí dostat volnou ruku.// Zack je naprosto jiný typ režiséra jak Nolan, je silný tam, kde Nolan selhává a naopak. Zatímco Nolan umí skvěle budovat příběh (selhal jen v Dark Knight Rises, kde možná i s ohledem na přijatelnou stopáž působil film, že postavy se pohybují mezi jednotlivými lokacemi rychlostí světla) a interakce mezi postavami, zatímco vizuál má průměrný a akční scény vyloženě neumí, tak Zack dominuje v akci, ale scénáře jsou opravdu příšerné - forma vítězí nad obsahem - a bohužel i u té formy často přestřelí. Z toho důvodu už začínám mít Snydera plné zuby - s každý filmem čekám další Watchmeny, ale žádné se nekonají. // Ačkoliv jako celek Snyder jednoznačně prohrává při srovnání s Nolanem, v jednotlivostech je občas lepší. 1) Affleck působí překvapivě lépe než poměrně nevýrazný Bale. 2) Batmanův hlas je opravdu cool oproti spíše směšnému hlasu Balea. 3) Rvačky Batmana jsou výborné a perfektně silové (souvisí patrně i s tím, že Nolan akci opravdu neumí) // Kromě těchto drobností je třeba ocenit, že film je úplně jiný než předchozí Batmani. Ukazuje se, že stejný svět jde pojmout opravdu mnoha způsoby. Zatímco Nolanův Batman je rychlejší, Affleckův je spíše jako tank (bližší je mi Nolanova praktičtější verze). Gal Gadot je obsazená skvěle. Hudba se nijak nepodobá předchozímu Batmanovi, výborně však dokresluje film. Efekty jsou na vysoké úrovní, ale bohužel režijně neukočírované. // Celkově mě hodně mrzí, že tolik talentu a vlastně i dobrá nová vize "batmanovského" světa se utopila ve scenáristickém balastu a přemrštěné akci. Celkově nuda a zklamání, tak 3 a půl hvězdy. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce