Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Luciaaas2

Konečně jsem zažil pořádné komiksové orgie. Skvělá návaznost s Mužem z oceli. Jsem rád, že DC je temné a hodně temné. Takhle jsem si představoval komiksovku bez piškvořících postav, jen aby za každou cenu pobavili a hlavně, nejedná se o Marvelovský pastelkový sytý film. Kterého mám plné zuby jako Baťa Supíka. Obrovské plus je temnota a vážnost, což nesedne všem, proto film není pro každého. ()

Arrosage

Pokud má někdo malý koule nebo malý ego, popřípadě obojí, tak samozřejmě není nic lepšího než si schladit frustraci na tom, že alespon v komentu nakope prdel dvěma největším bourákům comicsovýho světa a může si na chvilku připadat jako intelektuální geroj. Protože tak mi to při pohledu na zdejší hodnocení připadá. Protože Batman vs Superman je parádní řežba, velkej biják, kterej nemá chybu. Ani chvíli se nedrží při zemi, všechno má ohulený na plný pecky. A tak to má být. ()

Shaman1135

Pred pár týždňami (konkrétne v čase vydania druhého traileru, áno, toho s Doomsdayom) som sem do diskusie písal, že v zemi Warnerovskej je nie zdochnuté. V tom čase sa moje totálne očakávanie začalo meniť na veľkú obavu. MoS som si celkom užil, i keď Snyderovi som na chuť stále neprišiel (a asi ani nikdy nepridem), ale film mal svoju atmosféru, dokázal ma zaujať a vyvolať vo mne túžbu po ďalšej porcií. Teraz, po troch rokoch a niekoľkých strategických rozhodnutia WB som sa tej porcie dočkal. A je mi z nej zle. Ako, naozaj zle. Snyder si vzal príliš veľké sústo, a skrátka to nezvládol. Atmosféra a prekvapivo dobre fungujúci OST (prekvapivo, lebo som si ho vypočul pred premietaním a ničím ma nenadchol) zostali. Opäť sa podaril casting a k tomu, k tomu....k tomu už nič. Všetko ostatné totiž spláchla snaha dohnať konkurenciu a tá zmietla akúkoľvek snahu o dobrý scenár. Totiž, práve scenár a skladanie filmu z niekoľkých dejových liniek je dôvodom, prečo nič nefunguje. Hlavná trojka (Bat, Sup, Lex) okolo ktorej sa točí celý film nemá žiadnu rozumnú motiváciu. Batmanovi to ešte beriem, chce zabiť Supíka, lebo pri jeho boji so Zodom zomrelo tísíce ľudí, vrátane jeho zamestnancov (dôvod ich smrti je však neskutočne idiotský). V priebehu filmu sa však vyfarbí do absolútneho idiota, ktorého ženie len číra nenávisť ("Ak existuje čo i len 1%-ná šanca, že je náš nepriateľ, musíme to brať ako absolútny fakt." S takouto logikou by naša spoločnosť fungovali dosť krvavo). Supík che zastaviť Batmana, lebo chytá a značkuje zločincov a posiela ich do basy? WTF? A Lex chce zabiť Supíka, lebo v sebe metaforuje boha a Lexa týral otec? Double WTF? Keď sa človek nad tým zamyslí, okej, možno Lex nemá rád božské postavy (zrejme tak svojho času videl svojho otca) a preto sa snaží jednu takú postavu zabiť, ale prečo sa celú druhú polovicu filmu snaží na Zem priviesť ešte silnejších :bohov"? Na frak dostáva i inteligencia jednotlivých postáv. Superman je za totálneho dementa a Lex sa síce snaží tváriť ako inteligentný villain, ale väčšinu času sa spolieha na totálne šťastie (dvakrát ráta s tým, že Superman zachráni Lois, i keď sú od seba vzdialení niekoľko stoviek/tisícok kilometrov, ale zároveň ráta s tým, že si Superman nevšimne, ako mu na druhej strane mesta unášajú matku), ale nakoľko vo filme sa všetko deje, lebo sa to musí tak diať, nakoniec mu všetko vyjde. Nefunguje ani gradacia, či morálny aspekt. Batman a Superman si dajú po hube len preto, že je to tak napísané v názve filmu. A síce som sa na ten moment tešil (minimálne pred začiatkom premietania), pri jeho sledovaní mi to bolo vlastne jedno, nakoľko ani jeden z nich mi "neprirástol srdcu", ich motívácie boli detinské. A to sa Affleck a Eisenberg (Cavilla nepočítam, to je herecké drevo) skutočne snažia,ale bez podpory scenára, zostali len karikatúrami svojich komiksových predlôh. A k Snyderovi a jeho vizuálu, držal sa toho čo vie. Buď vám to sedí, alebo nie. Áno, film si nájde divákov a z istého uhla pohľadu ich chápem. Áno, možno to napraví predĺžená verzia (už som pár sekúnd videl a tie okamžite vylepšujú chápanie záveru filmu). Ale v tejto chvíli je pre mňa ponúkaný produkt len znásilňovanie mozgu v čiernej. A na to naozaj nemám nervy. () (menej) (viac)

Tom_17

Upřímně zde nechápu ten rozdíl mezi úspěšným Deadpoolem a Batman v Superman. Zápletka obou filmů je velice prostá, a ano Úsvit spravedlnosti není tak "nahláškovaný", ale pro mě to bylo velice milé překvapení s velice nemilým závěrem (jsem fanoušek Supermana). Ben Affleck Batmana zahrál velice dobře. Je pravda, že nám třeba Wonder Woman ani Aquaman nebyli nijak ve filmu pořádně představeni. Jak získali schopnosti, jak se narodili a tak ... ale o tom asi budou jejich vlastní filmy. Na závěr musím vyzdvihnout představení Jesseho Eisenberga - fantastické zahrání psychopata prahnoucího po moci, neuvěřitelné. Není toho moc co bych vytkl tomuto filmu a proto dávám **** ()

Benny85

Nevím, ale čekal jsem propracovanějsí příběh, když má jít o starvní film celé serie a konkurenta Avengers. Efekty ve filmu se už dají nazvat standartem a pro neznalého komixové předlohy nepřinese film víc, než 151 minut času sezení na zadku. Postava Batmana zahraného Benem Affleckem mi přišla jako jediná osobnost, která vyniká nad slabý příběh, na který se stačí podívat jen jednou.... ()

LIMBUS

Realisticky vykreslený Nolanov batman sa so Snyderovým scifi komiksovským nedá porovnať. Ľudia, ktorý spisovali petície aby Affleck nepošpinil netopiera dostali kopačku priamo na prsia aby si uvedomili, že netreba vidieť hneť všetko čierne ale ani biele ale skôr dáko šedo a presne tak mi pripadal aj jeho výkon. Celková zápletka BvS je nadstavená dobre, skvele poukazuje na zrod konfliktu no jeho vyvrcholenie je ako zlý vtip - síce som ťa chcel zabiť po extrémnej príprave, čomu vďačí vyše hodinová stopáž ale stačí jedno slovo a sme kamoši...WTF?!? film ale beriem ako úvod do novej kapitoly DC comics, ktorá sa bude od tohto filmu rozvíjať všetkými možnými smermi. Nemusím veľmi prepálené scifi no toto mi až tak nevadilo, Doomsday super spravený tak isto Wonder Woman, ktorá sa mi z traileru do tejto parite vôbec nehodila, milo prekvapila. Marvel je veľmi comedy no DC si ide temnou cestou čo sa mi veľmi páči a som si istý, že nie len mne. 3/5 ()

JackKadlo

Po skončení jsem měl pocit, že jsem viděl dva různé filmy. Jeden velmi velmi dobrý (cca první dvě hodiny), který byl krásně pomalý, drsný a svým způsobem i trochu smutný, druhý totálně na hlavu a na ho**o. S příchodem Doomsdaye se z filmu, kterému bych dal 9,5/10, stal film tak na 7/10 s odřenýma ušima. Wonder Woman neměla vůbec žádnou roli, kromě toho, že ji představili a teď s ní můžou udělat další film. Poslední půlhodina byla naprosto zbytečná a úplně zkazila jinak výborný film. P.S.: Nečekejte na konec titulků, není tam žádná bonusová scéna. 10 minut jsem čekal jak šulín a nic! ()

Courier

“Film nazveme Batman vs Superman, ale necháme je proti sobě soupeřit na plátně jen plus mínus 5 minut!” “Geniální, geniální!” … Nene, takhle ne...takhle ne...Film se snaží být tak vážný a temný, až se tomu budete smát, tak psychologický, že vidíte každý Batmanův sen, když usne a tak pokrytecký, že po celou stopáž kritizuje Supermana za zničení města v Muži z oceli, jen aby mohli v poslední půl hodině udělat co ? Správně, zničit ho znovu. Skvělou hudbu Hanse Zimmera střídá naprostý digiprůjem a změť nějakých hlasitých zvuků, které vás asi mají vždy probrat, když začnete usínat. Fanoušci psali petice aby Affleck nebyl obsazen jako Batman, ale ten byl nejmenší problém. Teď by měli spíš psát petice, aby už studio nenapadlo tvořit takový zbytečný a neskutečným způsobem roztahaný scénář znovu. Scénář je opravdu největší průser a když ten průser rozmáznete na 150 minutovou stopáž, achich ouvej. K postavám je nemožné si utvořit jakýkoliv vztah, všechny působí toporně, nijak. A Lex Luthor byl strašný Joker wannabe. Návštěvu kina tedy silně nedoporučuju, protože před desítkami minut zbytečných a nic neříkajících zaběrů nemáte kam utéct…”Jestli je bůh všemocný, tak není dobrý. A jestli je dobrý, tak není všemocný.” ()

Tommy858

Šel jsem na to a nic jsem nečekal. Až na tu Batmanovu zaslepenost to beru vše. Gal Gadot od Rychle a zběsile přibrala svaly a je Wonder Woman. Jako člověk od mala se zajímající o Supermana a komiksy celkově, jsem při sledování skoro vždy dopředu předvídal děj. Uznávám, že lidé co neviděli všechny možné filmy a animáky Batman,Superman by v tom mohli mít trochu guláš. A z tolika komiksových zpracování ať už animovaných, hraných nebo sešitových už dnes ani nejde vymyslet něco nového. A co šlo to tam je. Jde hlavně o zpracování. Luxusní hudba. Mě to bavilo a užil jsem si to. Chci vidět znovu. 99%. ()

bergeron

Ako fanda batmanu musím bohužiaľ dať len jednu hviezdičku a to za výkon Bena Afflecka, ktorý batmana zahral bravúrne, ale som neskutočne sklamaný. Viem, že Nolan za toto už po tomto nezasadne, Bale takisto nie, divím sa, že Affleck to zobral. Staré batmanovky boli aspoň na hranici boja človek vs človek a bolo to uveriteľné, ale scenár tejto novej verzie je strašný, fight superman vs batman trval tak 5 minút, celé sa to triaslo zdĺhavým eposom ku boju proti kryptonskému mutantovi ?? what the hell.... Je vôbec možné aby aquaman hral 10sekund vo filme? Metropolis near Gotham, fakt? really?... Atomovka v nebi, a všetci uplne ok ...bohužial aj soundtrack vôbec nesedel do filmu, okrem dvoch piesní, ktoré mohli mať lepší a výraznejší priestor, inak to nebolo počuť ani slyšet..+ efekty v kine tiché, nebolo počuť výbuchy nič ( možno zlé kino, možno nahrávkou neviem ) ... Neskutočná, škoda penazí za kino, neskutočne sklamaný, Zackovi Snyderovi niečo dať točiť ( Superman crapp detto )..napätie tvorené zvukom cez plné, to sú efekty, ktoré tiež dorábajú dojem, ktorý u Nolana hral rolu, bohužiaľ tu to bolo slabé + neskutočne nezmyselný námet do scenára plného neuveriteľného oproti Nolanovým verzie, každá časť mala iskru, soundtrack, stupňovanie a aj cez síce malé nezhody, bol to uveriteľný fight man vs man vs okolie, ale toto ma fakt dojalo. Damned ruined superheroes. Zaslúžili sme si viac..zaslúžili sme si reálne, ale nie príliš hrotený nezmysel mutanta z kryptonu, ktorý vypadal jak Azog z Hobita / SKRET z LOTR vs magor z batmana.. ()

Uroboros77 odpad!

130 minut žvástů a trapného připravování na finální fight, který stojí ještě za větší prd než předchozí stopáž. A když už si půjčím hlavního záporáka z Hobita (Azog)....tak přetřít ho na zeleno fakt nestačí!!! Kdyby ti pánové radši vrazili peníze do celovečeráku s Hey-Manem, udělali by rozhodně lépe. ()

psycho.ta

Jsem zklamána! Ne opravdu..už od počátku dozvědění se o natáčení snímku Batman vs. Superman od monsieur Snydera z dílny DC Comics mě provázel zcela logický, i přesto velmi nejistý pocit z toho, kam toto povede. Proč by měl Batman jako safra soupeřit se Supermanem?! Nicméně all star team a vynikající Man of steel v čele s HC mě i přes šílenou stopáž do kina přece jen vehnali, čímž začalo mé utrpení. Přeslapy v podobě maličkostí, jako absolutní rozpor Gotham City v New Yorku (snímek by se vlastně mohl jmenovat New York vs. Gotham City). Nesoulad v časové ose Batman vs. Superman (kolik let je Lexi Luthorovi snad ani nehodlám tipovat). Co tam sakra dělá Wonder Woman? Proč se Lois chová jako tupá pí*a, která se kdo ví jak dostane nadsvětelnou rychlostí úplně všude? (A ještě zcela bezmyšlenkovitě zahodí jedinou zbraň kterou mají do vody = smrt). Kde a jak proboha spatlali tu odbornou počítačovou "nevímjaktuobludunazvat"? Luthorovi v jeho pubescenci definitivně hráblo, z Batmana je pomstychtivá super korba (nu nevím jak unesl své super bat tuxedo a ještě se v něm mohl hýbat). Superman dělá, že se snad i mračí, ale spíše to vypadá, že začne každou chvíli brečet a pak se zčistajasna zjeví Wonder Woman, vytasí meč a chce to celý vyřešit. Ale nikdo mi stále nevysvětlil, proč chce sakra Batman soupeřit se Supermanem?!?! Ne ne ne..tohle bylo prostě úplně mimo. 1* za herecké obsazení, 1/3* za vcelku sympaticky nakorbeného Batmana, 1/3* za téměř uplakaného Clarka a 1/3* za jebnutého Luthora. Stupidní scénář a dialogy, hnusné anime. Naprosto ničím nekorigovaný šílený MIX komiksového bordelu. 2** a více už NE! ()

michalkop odpad!

Šílená stopáž. První půlka mě děsně nudila, druhá mě odpuzovala. Batman, Lois, Lutor i Superman v ní jednají jako po lobotomii. Návrat Zeka je posunutý o 30 let dopředu. Ještě v lodi. Celé to moc nedává smysl. Ve výsledku zabil Snyder Supermana, z Wonderwoman udělal ET, z Batmana idiota, z Lutora psychopata bez nápadu a cíle a z Lois Lane nánu. Jako bonus zničili půlku Metropolis a půlku Gothamu, což obojí měl být myslím předobraz New Yorku... Navíc ta města jsou tak blízko, že z jednoho do druhého se dojede autem na večerní výlet a vrtulníkem tam jste za 20 minut. Snyderovi gratuluji. To se jen tak někomu nepodaří. Na to je potřeba přirozený talent zmrvit vše, na co chmátnu. Film mě naprosto znechutil a nezachránily to ani velké digitální orgie. ()

SunnyMan

To takhle vezmete to nejlepší od DC, konkrétně třebačtvrté dějství "Návratu temného rytíře" od Milera, přihodíte "Supermanovu smrt", před to nacpete devadesát minut nesouvislých scén. Tenhle výsledný film pak necháte rozehnít v septiku jedno horké léto. Pak naservírujete kravaťákům, co to nechají "opravit" za dvěstě milionů dolarů tím, že se přidá hromada cool efektů a výbuchů a pak to vypustíte do kina. Mám rád DC, mám rád Batmana, mám rád Supermana, mám rád Wonder Woman. Ale co nemám rád je vzít vše tohle a splácat z toho ...vždyť to nelze ani nazvat filmem............. 1* ne za ale PRO Afflecka, snažil se co mohl, ale když vás táhne skoro všechno ostatní ke dnu, tak to nejde 1% pro toto jako celek za to, že tam byl Affleck ()

flouny8

Zfilmovaná komiksovka nabitá akcí. Pokud někdo neviděl Muže z oceli, tak to možná bude o něco hůře vstřebatelné (lepší mít zkouknutého i Batmana). Chvílemi náročnější na pozornost, spousta akce, představení dalších členů Ligy spravedlivých,... Těch 151 minut uteče celkem rychle. Affleck jako Batman příjemně překvapil. Jediné co mi vadilo, byla Gal Gadot jako Wonder Woman. Má 40 kilo i s postelí a prsa jako závodní slepice. Na tuto roli se absolutně nehodí. A pokud tu nějáký kokot (J*A*S*M) tvrdí, že akční scény nejsou vidět, tak by si nejspíš s tím šedým zákalem měl dojít k lékaři. ()

Marlo

Rozhodně lepší než muž z oceli. Nečekaně sympatický Ben Affleck a jeho správné uchopení Batmana mě bavilo a dal bych si s ním klidně celý film. Se supermanem je to horší. Nebaví mě. A scény s ním jsou pro mne za trest, proto jsem si liboval když mu Batman nakopával prdel, jen škoda že to nedokončil. Co mě ještě zklamalo bylo uchopení postavy Lexe Luthora. Jesseho jako herce mám rád, ale na tuto roli se vůbec nehodil a postesklo se mi po Kevinu Spaceym kterého Luthor ze superman se vrací byl vynikající. Také se snovými sekvencemi by se mohlo šetřit a nemusel se tam nutně cpát odkaz na další postavy z universa DC. Přišlo mi to tam nějak násilně vecpané. Za to taková Gal Gadot jako wonder woman se povedla náramně, i když její motivace mi taky zůstaly záhadou. Film byl i zbytečně dlouhý a jel moc na vážnou notu a s tím dorazila bohužel i občas nuda. Za to soundtrack burácel o sto šest a rád si jej znovu poslechnu. I přesto že film mi přišel dlouhý tak mi nějaké věci nedávali moc smysl a předpokládám, že vysvětlení dostanu v erkové prodloužené verzi. Přes všechny mé výtky jsem nadprůměrně spokojen a když už došlo na akci tak jsem si chrochtal blahem. Ale pořád je to na film za čtvrt miliardy málo. 65% ()

DavidDizzer

Film, který ve mě zanechal hned několik pocitů a emocí. To, že film je dle mě jako sinusoida, objasním ihned. Začátek, tedy úvod filmu je vynikající. Hned zprvu Vás čeká prakticky navázání na první díl Muže z oceli, kdy jste místo putování se Supermanem a jeho protivníkem byli v roli Batmena. Viděli jste tu samou situaci, ale z jiného pohledu, z jiného místa. Akce, hudba, efekty, - paráda, super! Co se týče rozjezdu filmu, ale nejen jeho, byl příliš pomalý. Nejde o pomalost rozjezdu filmu, jde o to, co rozjezd tvoří a co lze považovat za dokonalou výplň děje. Dle mě tohle film moc nesplňoval. Už chvílemi jsem se nudil tím, že mě už prakticky nic nečeká, jen řeči, občasné akční scény, nic víc. Film najednou jakoby ožil, opět upadl, ožil, opět upadl. Takto to bylo s dějem, jak jsem uvedl, jako se sinusoidou. Výborný, špatný, dobrý, nic moc, opět dobrý, nic moc... Místy výborný, místy špatný, a takto až do poslední třetiny filmu. Musím říci, že poslední třetina filmu byla úžasná. Hudba, akce, provedení, nápad, efekty, záběry! Vše bylo, jak mělo být. Nehodnotím tady jen postavu Supermana, jak většina dělá díky jeho oblíbenosti, hodnotím celkový nápad a výplň filmu nějakým dějem. Musím říci, že začátek filmu a jeho konec neměl chybu, dal bych tedy klidně i 5*, co se týče toho zbytku - něco nestálo za nic (**), něco bylo lepší - tedy většina (***) a ten zbytek z toho bylo na (****). No a co teď? Průměr se nerovná celkové hodnocení z filmu, dát (***) je pro mě málo, (****) je pro mě moc. Dávám 3,5 ;) A za konec klobouk dolů ;) ()

james11

Tak tohle byl zase óbr krok mimo. Motivace některých postav jsou buď strašně málo vykreslené nebo nedávají ani moc smysl. Velká část filmu se navíc v podstatě nic neděje. Na to jakou chválu jsem četl právě na Affleckova Batmana, tak jeho postava se mi vůbec nelíbila. Wonder woman by byla určitě fajn ale její historii vůbec neznám a takže její přítomnost v poslední bitce by mi asi dávala větší smysl, kdybych věděl, co je aspoň trochu zač. Všeho všudy mám mi film přišel dost zmatený a změna od Nolanovského Batmana se mi ani trochu nelíbila. ()

Pajas92

Viděl jsem prodlouženou verzi a musím říci, že tolik nevyužitého prostoru jsem dlouho neviděl. Od začátku je film velmi nudný a na nějakou pořádnou akci čekáte hrozně dlouho, prostě nic se tam neděje. Velmi špatný film... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce