Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (viac)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

danoo

Japonská variácia na známu tému duše v stroji. Kyborg majorka Kusanagi verila v svoju existenciu preto, lebo to povedalo jej okolie. Čo ale v prípade, že robotický mozog dokáže vygenerovať dušu? Na akom základe by potom mala veriť v seba? Tieto otázky zrejme vedú k náboženstvu (religio), pretože jeden z jeho etymologických významov je znovu spájať (re-ligare).... Režisér streda akčné sekvencie s až teologickými úvahami, a ja som tomu prichádzal na chuť len pozvoľne, i keď sympatie tam boli od začiatku. ()

Ceres

Jeden z velkým milníků animé, tohle je mistrovské dílo, které vzbudilo můj zájem o celkovou mánii kolem GitS a zároveň nejlepším animé film vůbec. ()

Kicune

Jedinečné a neopakovatelné. GITS má celkem složitý děj vyžadující opakované zhlédnutí, možná i přečtení mangy. Propracované charaktery, úžasná rovnováha mezi dynamickou akcí a tichými a zadumanými scénami, vše podtržené pronikavou hudbou. Toto anime je v podstatě vyprávění o pochybách a hledání jedinečnosti své vlastní existence, spojené s uvědoměním si sebe sama, odehrávající se na pozadí politických pletek v hyper technickém skoro cyber světě. Což samo o sobě představuje množství kontrastů a vnímání. S každým dalším zhlédnutím GITSu sama objevuju další a další detaily složité mozaiky, užívám si každého záběru a vnímám každou scénu, kterou se inspirovali nejenom tvůrci pozdějších GITS: SAC seriálů, ale i tvůrci Matrixu. ()

Mishqo

Audiovizuálne pôsobivé, ale nejak ma to po obsahovej stránke hlbšie nezasiahlo. Veľa hlbokých myšlienok ale veľa z nich vyznieva naprázdno. Ale aspoň viem odkiaľ Matrix čerpal inšpiráciu. 70% ()

fefee

Veľmi zaujímavá a pozoruhodná anime sci-fi tvorba, nápad a dej super ale vizuál až na pár výnimočných scén nič extra. Verdikt: rozhodne stojí za to sa na to pozrieť. 3,5* ()

VanTom

Přece jen přetrvávají rozporuplné dojmy, i po několikerém zhlédnutí. Zatímco přitažlivý vizuál, jedinečná hudba a dospělý cyberpunkový svět se zajímavými postavami nepřestávají fascinovat, samotná vyspělá, nejednoznačná, těžce filosofická zápletka ("příběh" se jí asi říkat nedá), napěchovaná hlubokými myšlenkami "ducha ve stroji" o podstatách vědomí i života, mě svým rozvážným, meditativním, "významovým" podáním svádí spíše k zívání a uštěpačnému tagu "cyborgská krize identity". Vidím v ní tu jedinečnost, inspirativnost, vizionářství (natož v době uvedení), takže ty 4* věnuji, ale uvnitř to na ně úplně necítím. ()

Vironey

Upřímně to srovnávání s Matrixem moc nechápu, respektive tam těch spojitostí tolik nevidím. Buď jsem mimořádně zabedněná, nebo místní uživatelé rádi opakují moudra, která si přečtou jinde. :) V tomhle úžasném, a nebojím se říct metafyzickém, díle přeci šlo o samou podstatu lidství, o hranici mezi ní (nazývejme to třeba duší) a strojem. O možnost syntetizovat tuto lidskou esenci a vdechnout umělé inteligenci život, o možnosti vzniku této esence samo o sobě nezávisle na lidském elementu. V čemže tedy Matrix "vykradl" Ghost in the Shell? Jasně, obojí je kyberpunk, v obojím se řeší moc a nadvláda počítačů, brekeke. Touhle logikou bychom mohli dojít třeba k tomu, že vlastně GITS vykradl Blade Runnera, páč byl dřív, což? A není vlastně úplně jedno, kdo koho "vykradl", když každý ze zmíněných filmů je jedinečný jak svým sdělením, tak i ztvárněním? ()

drackula

Po vizuálnej a hudobnej stránke nemám čo vytknúť. Taktiež atmosféra a akcia je naozaj ukážková, avšak príbeh ma nepohltil tak, ako by som od tohto legendárneho anime očakával. Celkovo som však určite spokojný. 80% ()

JoseBenes

Je třeba brát v potaz, že Ghost in the shell byl natočen v roce 1995, a potom jsou zřetelné prvky, které si z něho bere Matrix, Deus ex, Metal gear solid... ()

Autogram

Príbeh síce krátky, ale dobrý a s výbornou myšlienkou, ktorá predbehla filmovú dobu. Horšie je to s animáciou, ktorej neviem prísť na chuť. V podstate sa celý čas pozerám na statický obraz s hudbou, kde iba postavy hýbu ústami, alebo ani to nie. Výnimkou sú akcie, kde lietajú akési strely s efektami. Toto mi dosť vadilo. ()

blackJag

"ZASE SLYŠÍŠ ŠEPOT SVÉHO DUCHA?" Jeden z pilířů animé? Myslím, že oprávněně. Vizuálně podmanivé, s myšlenkou, sáhodlouze inspirativní. Hudební doprovod scénu krásně dotváří, tempo se přirozeně střídá, výborné akční scény následují střídmé dialogové okna a zhruba v polovině filmu je velmi povedená pasáž vyprávěná jen obrazem... 100% ()

Ludivitto

Nejlepší anime, které jsem zatím viděl (a myslím, že lepší už neuvidím). Neskutečná atmosféra, božská animace i hudba...dokonalost sama. ()

Philoun1

Vůbec nechápu jak se to tolika lidem mohlo líbit je to jen spousta Japonskej keců naprosto o ničem. Film mě neoslovil snad v ničem takovejch animáků sem viděl a mnohem lepších, buď sem se nedokázal orientovat v ději a nebo to je spíš pravděpodobnější byl děj tak stupidní, že to ani nešlo. ()

latvar

No tak tohle bylo opravdu kýčovité a na to, jak to bylo "krátké", tak jsem měl, co dělat, abych to vůbec dokoukal. Po druhé bych si to už určitě nikdy nepustil 30% ()

ethos

No musim povedat ze na prvy krat som to nezvladol. Pustil som si to neskoro v noci a zaspal som, ale dal som tomu druhu sancu a v sustredenom stave som si to znovu pozrel a uplne ma to dostalo. Skvela pointa velmi prekvapivy zaver, akcne plne super efektov krasne nakreslene proste super. Vsetkym odporucam si to pozriet viac krat ja sa tiez chystam na dalsie vzhliadnutie lebo ta zapletka je velmi komplexna a pre mna osobne je to na jeden krat trosku moc, ale to vobec nemyslim ako vycitku. Film ma velmi kratku minutaz takze si ho velmi rad este par krat pozriem. ()

ZkuKol

Filosofické (až existenciální) sci-fi s krásnou a velkorysou animací, "blade runner" atmosférou a slušně detektivním příběhem. Příjemně stravitelná postmoderna v ňamkózním balení. Jojo, tohle Japoncům jde (jen ty starý lidi mají nějak divně animovanou chůzi:-)... 95% PS: hudba, jak je u tohodle žánru už tradice, je vynikající. ()

Maynard.

Tak tohle se mi teda moc nelíbilo...Čekal sem víc akce a míň rozhovorů. Abych řekl pravdu, tak sem docela rád, že mě to nenadchlo, páč už sem o sobě krapet začínal pochybovat...Když totiž vezmu jak moc sem si zamiloval anime od Miyazakiho, čemuž bych nikdy nevěřil, že to na mě až takle může zapůsobit. Takže sem rád, že o dalším tvůrci těchto japonských kreslených filmů si můžu říct, špatný hochu, špatný :o). Začátek mě dost navnadil, páč úvodní titulky neměly příliš daleko od Matrixu, též i celkový námět - kibernetika a U.I. jsou poměrně lákavým tématem, leč tento příběh mě prostě vůbec nechytil. Jen tak se o mě otřel a teď si zase hopsá z vesela dál. To, jestli dám šanci druhému dílu je zatím ve hvězdách, ale časem možná jo. Gaga, ještě mě tak napadá co teď zvolím za žánr, když už krapet vím o čem je japonskej kreslenej film, tak bych se třeba mohl vrhnout na východoněmecký loutkový divadlo :o)) ()

mohamedsfinger

Cyberpunkové opus magnum jsem zhlédl až teď, i když má vášeň pro tento žánr trvá už pěkně dlouho. Ale čekání se vyplatilo, jelikož si nejsem jistý, jestli bych dříve takto komplikovaný příběh dokázal pochopit. Dnes však vidím jedno z myšlenkově nejbohatších (nejen) cyberpunkových děl, které navíc těží z výborné atmosféry. Ta je dílem jak minimalistického a přitom působivého hudebního podkladu, tak hlavně úžasné animace, která nezapře inspiraci v Blade runnerovi, takže si může dovolit i meditativní pohledy na město, které poskytují odpočinek v nahuštěném ději. Navíc nelze opomenout ani význam pro následně vzniknuvší filmy, které více či méně úspěšně čerpají z odkazu tohoto skvostu. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)