E.A.Poe: Archa bláznov

• Česko E.A. Poe: Podivný experiment (viac)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

rimul

Tento žánr se mi líbí a podivný experiment mě docela dostal.....navíc skvělé herecké obsazení, do konce jsem netušil, jak všechno dopadne. ()

PRASÁK

Vítá vás „Stonehearst Lunatic Asylum 1802“ (Stonehearst – ústav pro duševně choré). Doslova na naléhání mejch nejlepších přátel v Práglu, že tohle je jeden z nejlepších filmů roku 2014, protože je tak mysteriózní až do samotnýho konce, jsem se tedy vodhodlal se na něj před pár dny se svejma kamarádama kouknout. Před jeho shlédnutím mi bylo řečeno, že všem, co ho již viděli, spadnul před závěrečnými titulky sandál!!! Tak z něj byli šokováni! A já jim jen dávám za pravdu, protože to závěrečný překvápko je dosti neuvěřitelný!! Fakt že jo... Snímek měl svou premiéru v českejch kinech 22. ledna 2015 a na DVD v Čechách vyšel 10. června 2015. Film natočil americkej režisér Brad Anderson, kterej v minulosti spáchal snímky jako: Příští stanice Ráj, Vražedná terapie, Mechanik, Transsibiřský expres nebo Tísňová linka, a taky spousty různorodejch TV-seriálů. Film „E. A. Poe: podivný experiment” vznikl podle povídky „The System of Doctor Tarr and Professor Fether,” kterou v roce 1845 publikoval americkej spisovatel a literární kritik Edgar Allan Poe (česky vyšla pod názvem „Metoda doktora Téra a profesora Péra” v roce 2002 v knize 34 povídek „Jáma a kyvadlo a jiné povídky”). ()

peter.m

"Všichni jsme blázni, doktore. Někteří ale ne natolik, aby si to byli ochotni přiznat." Ak je vonku sychravé počasie a riaditeľ ústavu pre duševne narušených ťa nechce pustiť na vychádzku. Pusti si alebo prečítaj niečo od E.A.Poea. Pre mňa osobne trošku sklamanie, kedže som očakával silnejší mindfuck film. PS: názor mojej pani: "Čakala som väčšie napätie. Film pekne ukázal, že nie vždy sú blázni tí zlí a doktori tí dobrí." ()

Tomas129

Byla to fajn podívaná. Dlouho jsem váhal jestli 3 nebo 4 hvězdičky, ale nakonec jsem se přiklonil k těm 4. Bylo to záhadné, překvapující a plné napětí i s nějakými těmi emocemi. Pokud bych byl přesný, tak za mě 75%. ()

MRParis

Úžasný mysteriózní film který dokazuje že doktoři psychouši jsou větší blázni než pacienti úplně stejně jako je tomu dnes. ()

Sejkorka

První pokus nevyšel, ale chystám se podruhé .Takže druhý pokus znamená o 3*navíc. Jednak jsem sehnal kvalitnější kopii a druhak se nenechal ovlivnit očekáváním, že mě čeká druhá Jáma a kyvadlo. Film má mistrnou pointu. Dokonce jsem si myslel, že "čerstvě vystudovaný lékař" Edward seděl v posluchárně při demonstraci hysterie na Elize. O její představitelce jsem chtěl napsat to, co obsahuje jedna ze zajímavostí : .Hlavná ženská hrdinka Eliza Graves, ktorú stvárnila Kate Beckinsale, má vo filme 35 rokov. Kate Beckinsale však mala v čase uvedenia filmu 41 rokov. ()

Ceso68

Po rokoch som sa k tomuto ponurému filmu vrátil a opäť ma nesklamal. Predvídateľný príbeh, vlastne pointa bola povedaná už v prvej tretine, ale záver bol celkom prekvapivý. Prostredie, výber hercov a hudba na viac než priemernej úrovni. Bláznivý ústav plný zvláštnych postavičiek, stredoveké liečenie duševne chorých, pekná hlavná hrdinka a romantika nechýbajú. Kate bola, aj je nádherná, Ben snáď žiaden film nepokazil, snáď len Michael mohol mať väčší priestor. Kto má rád pochmúrne priestory bláznincov, tak sa určite poteší. ()

Kelinej

Scorsese to není a vůbec mi to nevadilo. Mám slabost pro špičkové béčkové pojetí psychiatrických léčeben a života v nich. Tady je parádní atmosféra, příběh plyne svižně a nenudí, herci jsou sympatičtí a snaží se... ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Povídka klasika žánru Edgara Allana Poea se stala základem pro „dobový psychologický thriller" Eliza Graves, který měl původně režírovat paranormálně aktivní Oren Peli, ale nedávno jej převzal Brad… (viac)